Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki monitor pod GTX1080 - pytania

444pav 24 Mar 2018 21:16 657 3
  • #1 24 Mar 2018 21:16
    444pav
    Poziom 3  

Zamierzam kupić monitor i im więcej czytam wskazówek na necie jaki wybrać tym bardziej widzę że mam małą wiedzę na ten temat, potrzebuje paru wskazówek i wyjaśnień:

- Jeżeli mam kartę graficzną Gigabyte GeForce GTX1080 WINDFORCE OC 8GB to monitory z technologią FreeSync odpadają? - po prostu nie mają sensu? W takim przypadku należy wybrać G-Sync?

- HDMI nie obsługuje odświeżania 144wzwyż Hz ?

- Czy to prawda że typowo gamingowe monitory 144-240Hz TN 1MS są kiepskie do innych rzeczy oprócz grania? Komputerem również pracuje - głównie excel, drobne obróbki grafiki, internet, tworzenie dokumentów, dużo pracy z tekstem - i często słyszę opinie że stare tanie monitory są lepsze do tego typu zadań niż np. te nowe gamingowe - że kolory inne, wypłowiałe, kąty widzenia złe itp. - prawda?

Szukam monitora który sprawdzi się w nowych grach na ultra ale jednocześnie tez do pracy i internetu - możliwe ? Jeżeli tak to prosiłbym o jakieś przykłady takich monitorów 24 - 25 cali

Moja grafika Gigabyte GeForce GTX1080 proc i7-7700k @ 5GHz

0 3
  • #2 24 Mar 2018 21:52
    n.vision
    Poziom 26  

Pozwól że odpowiem dość ogólnie.

Monitory 144Hz wzwyż nadają się do innych rzeczy niż granie tak samo dobrze, jak każdy inny monitor. Chodzi bardziej o to, że ludzie w Twojej sytuacji stają przed wyborem: 144Hz, 4k lub ultra wide. Wg. różnych opinii monitory ultra wide i 4k lepiej nadają się do pracy, bo można zmieścić więcej na jednym ekranie. W większości wypadków bzdurne stwierdzenie, bo można podłączyć drugi i trzeci monitor, naoglądali się youtuba i filozofują.
    Uważam, że monitor 4k w ogóle nie nadaje się do grania, bo wyświetlenie takiej ilości pikseli kompletnie zabija wydajność. Nawet Twojego 1080 to dojedzie, jak nie dzisiaj, to za rok, półtorej. 1440p uważam za dużo lepszy wybór, jeśli masz zajawkę na wyższe rozdzielczości. Taki monitor 4k będzie fajny chyba głównie dla grafików, którzy chcą mieć dużo detali na jednym ekraniku. Nie widzę pożytku z programowania (czy innej pracy) na monitorze 4k, bo literki byłyby po prostu cholernie małe... A Windows ma ponoć problemy ze skalowaniem z takiej rozdzielczości co sugeruje, że jednak 1440p jest znaaacznie lepsze.
    Z kolei dużą wadą monitorów ultra wide jest, o dziwo, ich zakrzywienie: linie proste nigdy nie są proste bo monitor jest zakrzywiony. Trudno pracować z liniami prostymi na krzywym monitorze, więc graficy na pewno mają problem. Programiści pewnie mniejszy. Wygląd jest bajerancki, możesz zmieścić dwa dokumenty na jednym ekranie, super. Ale jaki to przychód, skoro możesz też łatwo dołożyć drugi monitor do takiego zwykłego. Ja w praktyce wolałbym chyba dwa monitory 16:9 (jestem programistą, więc w konfiguracjach wielomonitorowych mam obycie i to jest wygodne). Granie na ultra wide - nie mam pojęcia. Zwróć też uwagę, że z powodu dużej szerokości miałbyś przy filmach z youtube, czy innych, ogromne czarne pasy po bokach. To kompletnie psuje urok takiego ładnego monitora ;) Wygląda to tragicznie, przerabiałem podobne czarne pasy przez jakiś czas na telefonie z niestandardowym kiedyś ekranem 18:9 (aż jutub umożliwił skalowanie video).
    Za to ekran o wysokiej częstotliwości odświeżania da Ci najlepszy feeling, niesamowitą płynność z której będzie Ci ciężko zrezygnować, ale minus taki, że wygląd jest standardowy, nie jest fancy ;) A czy będzie ładny, to już musisz sam wybrać. Czy będzie miał dobre kąty widzenia, kolory itd - wybierz taki, który będzie miał ;) Btw, nie wiem czy jest sens brać cokolwiek powyżej 144Hz, moim zdanien nie ma sensu, to już jest bardzo wysokie odświeżanie.

Z innych dobrych rad sugeruję raczej kupić Ci drugi, byle jaki monitor do pracy, można kupić dobry polisingowy 23" za 250zł na allegro, a grać na 1080p 144Hz, lub 1440p 60Hz.

FreeSync jest technologią AMD i NVidia tego nie obsługuje, bo pobierają od producentów wysokie opłaty za instalowanie ich układow G-Sync w monitorach, co ogromnie zwiększa cenę ekranów. Nvidia korzysta z tego że ma dominującą pozycję na rynku i ciśnie konsumentów po kieszeniach ile wlezie (a po ostatnich wydarzeniach z brandingiem kart graficznych w ogóle tracę szacunek do tej wspaniałej technologicznie firmy). Zwykły programowy v-sync spowoduje, że odstaniesz większy inputlag i to... tyle. Jeśli nie jesteś profesjonalnym graczem CS-GO, grasz czasami w zwykłe sieciówki i w Wiedźmina, nie zauważysz większej różnicy ;)

Czy HDMI obsługuje 144Hz - skąd pytanie? Do tego używa się raczej Display Port (EDIT: albo Dual Link DVI)

0
  • #3 25 Mar 2018 22:46
    Ationx
    Poziom 35  

444pav napisał:
    Jeżeli mam kartę graficzną Gigabyte GeForce GTX1080 WINDFORCE OC 8GB to monitory z technologią FreeSync odpadają? - po prostu nie mają sensu? W takim przypadku należy wybrać G-Sync?

Teoretycznie nie mają sensu, ale w praktyce to różnie.. Bo co jeśli zmienisz kartę za jakiś czas na AMD? Ja osobiście jeśli miałbym w podobnej cenie monitor bez Free Sync i taki z Free Sync to nawet posiadając kartę Nvidii brałbym tego z Free Sync, może się kiedyś przyda ;)

Zatem jaki masz budżet? To się coś dobierze.

0
  • #4 27 Mar 2018 15:46
    444pav
    Poziom 3  

Wyznaje GeForcy odkąd powstały więc o AMD nie ma mowy ;)

Właśnie mam trochę krucho z kasą aktualnie i budżet to 800-1500zł - zastanawiam się nad Acer Predator XB241 niby do gier 100% ok bo 1ms, 144Hz, G-Sync ale są różne opinie co do pracowania z nim czy przeglądania internetu. Serio te matryce TN mają gorsza jakość do przeglądania internetu niż 15 letnie stare monitory z wysokiej półki typu NEC ? Nie rozumie czemu tak jest.

0