Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka mig mma tig lift do 1700zł

dawidxcom 24 Mar 2018 23:29 29274 54
  • #1
    dawidxcom
    Level 12  
    Witam poszukuje spawarki do użytku domowego. Spawać będę ogrodzenie, balustrady, jakieś poprawki blacharskie w aucie (wtedy robi się luto-spawy ale nie wiem na czym to polega). Zależy mi głównie na mig. Sporadycznie będę używać mma. Tig lift ma służyć do nauki bo wydaje mi się ,że w spawarce w tej cenie nie będzie dobry. Zastanawiam się nad wyborem:

    MAGNUM MIG 210 SYNERGIA
    Magnum MIG 190 NEW DESIGN
    MacAllister mig/mma/tig 200 A https://www.castorama.pl/produkty/narzedzia-i...nwertorowa-macallister-mig-mma-tig-200-a.html

    Proszę o inne propozycje i pomoc w wyborze oraz to na co zwracać uwagę przy zakupie.
  • #2
    mariusz999
    Level 18  
    Przyznam iż w tej cenie za wiele nie można wymagać. Odnośnie modeli które podałeś jedynie Magnum Mig 210 warta zastanowienia. Niestety o prądach spawania na poziomie 200 A możesz zapomnieć. Te urządzenia tyle nie wyciągną. Generalnie większość spawarek spawa dobrze w środkowym zakresie wartości prądu. Do blacharki jeszcze mogła by być. Natomiast jeśli myślisz o balustradach itp. to nie bardzo ją widzę. Ewentualnie balustrady będziesz spawać TIG-iem co wyeliminuje czyszczenie z odprysków i zapewni dużą estetykę. Pamiętaj o tym jak długo będziesz spawać i jakiej grubości materiały. To urządzenie ma 60% cykl pracy. Pomyślał bym o urządzeniu zasilanym na 400 V, jeśli myślisz o korzystaniu zarobkowo ze spawarki. Niestety wiązać się to będzie z większym wydatkiem finansowym. Odnośnie spawania w TIG-u gdzie jest LIFT, łuk zajarzasz poprzez potarcie, co na początku utrudnia naukę spawania (szybkie zużywanie elektrod). Rozważ zakup spawarki używanej. Praca przy spawaniu (generalnie każda praca) nie powinna być męczarnią. Odnośnie lutospawania tu masz krótką informację na ten temat.
  • #3
    dawidxcom
    Level 12  
    Balustrady będą z profili ścianka 2mm z nierdzewki i chcem je wykonać samemu bo mam około 15m na tarasie. Spawarki nie będę używać zarobkowo tylko weekendy. Mógł by kolega podać z jakiej książki jest ten artykuł o luto spawaniu? Zastanawiam się czy MAGNUM 205l nie będzie dobrym wyborem (brak tig) czy lepszy nie będzie magnum 210 synergia który jest łatwiejszy w ustawianiu z racji na funkcje synergia ,a co do 200A to wiem ,że to mija się z prawdą i lepiej spawać drutem 0.8mm bo na 1mm mogą być problemy
  • #4
    mariusz999
    Level 18  
    Balustrady jeśli będą ze stali nierdzewnych to jak najbardziej spawarka z Tigiem. Raczej pozostań przy tej z synergicznym układem regulacji. To dużo pomaga przy ustawianiu na początku prac jeśli nie ma się za dużego doświadczenia. W tej cenie jest to dość rozsądny wybór. Dla spawania w Tigu przewód jaki jest dostępny posiada zaworek gazu w rękojeści (trochę męczące i w razie krótkiej pamięci gaz dość szybko będzie znikać). W przyszłości gdy zechcesz coś lepszego to pomyśl o urządzeniu z cztero rolkowym podajnikiem.
  • #5
    Strumien swiadomosci swia
    Level 43  
    dawidxcom wrote:
    Spawać będę ogrodzenie, balustrady

    Czyli kup dobrego MAG bo w gazie reaktywnym spawa się czarną stal.

    Jak chcesz TIG do nierdzewki to tylko odrębne urządzenie zresztą niedrogo kupisz TIG 160 A.

    Dodano po 11 [minuty]:

    Na ALLEGRO jest dużo aukcji MAG-ów do 2000 zł dobrych firm w licytacjach.
  • #6
    dawidxcom
    Level 12  
    Chyba wybiorę MAGNUM 210 synergia z racji na prostotę ustawiania i że to moja pierwsza spawarka. A jak będę musiał spawać alu lub nierdzewkę to kupię tiga za 800 zł. Taki zestaw powinien spokojnie wystarczyć do mojego majsterkowania.
  • #8
    dawidxcom
    Level 12  
    Witam, czy w spawarce Magnum MIG 210 MMA Synergia-cykl pracy 60% nie będzie problemów z spawaniem aluminium i stali stopowych. czy lepiej kupić Magnum MIG 208 ALU SYNERGIA-cykl pracy 40%. Czy różnice w cyklach pracy są odczuwalne i jak to wygląda spawarka się wyłącza po jego upłynięciu czy zniż prąd.

    Magnum MIG 210 MMA Synergia https://www.hurtowniaspawarek.pl/magnum-mig-210-mma-synergia-spawanie-bez-gazu-p-796.html
    Magnum MIG 208 ALU SYNERGIA https://www.hurtowniaspawarek.pl/magnum-mig-208-alu-synergia-mma-tig-lift-p-819.html
  • #9
    mariusz999
    Level 18  
    Odnośnie Magnum 210 można spawać nią i aluminiumi stale stopowe, Magnum MIG 208 Alu Synegria ma co prawda mniejsze wartości prądu spawania. Posiada natomiast programy z parametrami dedykowanymi do spawania aluminium i do lutospawania. Te programu są pomocne gdy nie ma się doświadczenia ze spawaniem tych materiałów. Niestety ani jedna ani druga nie nadaje się do spawania aluminium w TIG-u (brak AC). Co do wyłączania się tych urządzeń to po przekroczeniu określonej temperatury zostanie odłączony obwód spawalniczy pozostawiając włączony wentylator.Wcześniej wspomniałem iż grubość spawanych elementów będzie wymagać większych prądów. W przypadku stali wysoko stopowych znów nie możesz za bardzo podnieść tych wartości bo utracone zostaną jej własności, aluminium z kolei przed spawaniem musisz podgrzać do około 200 stopni przed spawaniem. Nie możesz też wprowadzić za dużo energii liniowej w spawane aluminium ( będzie dochodzić do pęknięć).
    Generalnie to musisz dokładnie określić co chcesz spawać i jakie masz doświadczenie w spawalnictwie.
    Wartości procentowe o których piszesz to są sprawności tych urządzeń a nie tyczą się cyklu pracy.
    Przez pośpiech w pisaniu wcześniejszego postu sam zasugerowałem cykl pracy co jest błędem, chodzi oczywiście o sprawność (takie są deklaracje producenta tych urządzeń).
    Odnośnie cyklu pracy producent nie podał tych informacji. Będziesz musiał doświadczalnie dojść ile można spawać w bezpiecznych granicach (zanim zadziała zabezpieczenie termiczne).
  • #10
    dawidxcom
    Level 12  
    Rozumiem a czy spawarką magnum 210 można wykonać lutospawy takiej jakości jak w 208 alu chodzi mi o to czy mnie coś nie ogranicza w porównaniu do 208 alu. Spawać będę głownie stal od 1.5mm do 4mm ,stal nierdzewną lub kwasówkę 1.5-2.5mm oraz blachy samochodowe (wymiana nadkoli, progów, podłogi ogółem remont kapitalny samochodu). Poczytałem trochę i zrozumiałem że tig lift nie ma sensu i lepiej kupić osobne urządzenie z HF i AC . Z tego co czytałem to słowem sprawność chodzi o cykl pracy co jest dla mnie trochę dziwne.
  • #11
    mariusz999
    Level 18  
    Z lutospawaniem dasz radę na obu spawarkach, jedynie ta 208 ma gotowe programy ułatwiające pracę (chodzi o tzw. krzywe napięciowe). Odnośnie spawania aluminium i stali austenitycznych ( to tzw. kwasiaki) na początku drogi w spawalnictwie wygodniej jest z gotowymi programami w synergii. Co do Tig-a wysunąłeś właściwe wnioski, lepiej sobie darować to rozwiązanie. Owszem są maszyny z wbudowanym TIG-iem HF lecz to inna półka cenowa. Nie powiem Ci jak rozumieć to co jest w specyfikacjach tych urządzeń. Generalnie sprawność to sprawność a cykl pracy to cykl pracy. W tym przypadku chodzi chyba jednak o cykl pracy. Nie spotkałem nowych urządzeń z tak niską sprawnością. Co prawda zajmuję się profesjonalnymi spawarkami, jednak i tak te 60% to trochę mało jak na sprawność.
    Wracając do lutospawania to jednak cena spoiw troszkę odstrasza. Dobrej jakości spoiwo to około 150 do 200 pln. za 5 kg rolkę. Można znaleźć tańsze, na niektórych się sparzyłem i dziś używam tylko sprawdzonej marki.
  • #12
    dawidxcom
    Level 12  
    Z tego co rozumiem to obiema spawarki pospawam stal nierdzewną tylko w 210 trzeba ręcznie ustawiać spawarkę? jeśli tak to wybiorę 210 z racji na wyższą sprawność. Czy do tych spawarek mógł bym podpiąć uchwyt 5m czy raczej bym musiał zamontować podajnik 4x4. Jaki gaz zakupić do stali lutospawania i stali nierdzewnej oraz jaki drut? jakie akcesoria zakupić na początek?
  • #13
    mariusz999
    Level 18  
    Możesz zastosować 5 metrowe przewody. Jedyny kłopot z nimi jaki wystąpi to podatność na blokowanie wysuwu drutu( spowodowane zaginaniem przewodu, należy pilnować by przewód był jak najbardziej prosty). Jeśli nie będzie problemu z poruszaniem się przy konstrukcji i nie będzie Ci przeszkadzać krótszy przewód to pozostań przy krótszym.
    Do spawania austenitów zamiast wkładu spiralnego stalowego zastosuj wkład teflonowy. Unikniesz wtrąceń stali w spoinie jak i zapewnisz lepszy posuw drutu ( w stalowym wkładzie zacina się i spoina wychodzi o niezbyt ładnym licu).
    Nie jestem pewien czy da radę tam zmieścić podajnik 4x4 i czy da radę go swobodnie sterować. Co do gazu to czysty argon, natomiast spoiwa to najpopularniejsze CuSi3 do lutospawania a do austenitów to w zależności od rodzaju stopu. Najczęściej stosuje się tzw 308L lub 316Lsi do nazwijmy to zwykłych i najczęściej spotykanych "kwasiaków". Jak sam wcześniej zauważyłeś i napisałeś co innego stal kwasoodporna a co innego nierdzewna, co często ludzie mylą. Lepiej się spawa 316-ą i lico spoiny jest ładniejsze, niestety cena trochę wyższa.
  • #15
    wojtek1234321
    Level 35  
    dawidxcom wrote:
    Zamawiam ten zestaw...

    Daj jakąś informację po próbach jak się sprawuje...
  • #16
    dawidxcom
    Level 12  
    Jak Dostanę spawarkę i zrobię pierwsze testy to napisze.
  • #17
    mariusz999
    Level 18  
    Poczytaj sobie jeszcze odnośnie gazu i ustawiania jego wydatku. Link

    Opisałem tam też dwa dość ważne przyrządy pomocne w spawaniu i pomagające zaoszczędzić na wydatkach w późniejszym czasie.
  • #18
    dawidxcom
    Level 12  
    Przed zamówieniem coś mnie wzięło aby zobaczyć jaki jest tam podajnik, patrząc w porównaniu z podajnikiem od magnum 205l to wygląda słabo a te spawarki kosztują tyle samo. Czy ten mały silniczek da radę podawać równo drut czy lepiej kupić prostego Magnuma 205l bez synergia (jedni chwalą sobie te funkcje drudzy narzekają i nie wiem co o tym myśleć).
    Spawarka mig mma tig lift do 1700złSpawarka mig mma tig lift do 1700zł
  • #19
    mariusz999
    Level 18  
    Co do równego podawania drutu to czynników jest wiele. Od drożności wkładu spiralnego i od tego czy nie jest on pozałamywany, poprzez siłę docisku rolek (za duży nacisk rolek). Skończywszy na nawoju drutu. Co do samych silników to nie wiem jak wygląda ich praca, nie znam tych urządzeń. Muszą jednak działać, inaczej nikt nie wypuścił by takiego produktu na rynek. Zawsze jest możliwość spróbować wymienić zespół podajnika na inny, warunek jest jeden dopasować napięcia zasilania silnika i mechaniczna modyfikacja.
  • #20
    dawidxcom
    Level 12  
    Wymiana podajnika na w urządzeniu synergicznym nie jest taka chyba prosta z racji że migomat ma na stałe wpisane prędkość podawania przy danym napięciu a każdy silnik ma inną charakterystykę obroty-napięcie. W zwykłym migu jak 205l by to przeszło na pewno a w 210 chyba nie? Jeśli ktoś wie coś więcej proszę o info.
  • #21
    mariusz999
    Level 18  
    Można to zrobić, uwierz. Niestety nie będzie to do końca łatwe i proste lecz możliwe. Zdarzały się urządzenia dawnego OZAS-a które w mojej firmie modyfikowaliśmy. Np. stare 401.
    Jak wspomniałem te które są zamontowane w urządzeniach o których piszesz powinny dawać radę. Co prawda nie miałem okazji mieć ich ani na warsztacie ani nimi spawać. Generalnie zajmuję się profesjonalnymi urządzeniami.
    Jeśli będziesz spokojnie nimi pracować tzn. nie będziesz ich katować ciągłą racą na maksymalnym zakresie ich pracy to będą służyć.
    Wiesz osobiście to raczej polecam sprawdzone używane i niestety droższe urządzenia. Wiem iż cena jest ważna. Do prac dorywczych jak wspomniałeś to raczej wystarczy.
  • #23
    dawidxcom
    Level 12  
    Zakupiłem dzisiaj migomat jest macalister msmw200a, i drut 0,6mm moje pytanie jest takie czy mogę założyć go na rolkę do 0.8 bo w zestawie mam rolki 1.2-1.0 i 1.0-0.8 (dwustronne). Jeśli będę musiał dokupić to na co zwrócić uwagę oprócz mocowania. Jaki gaz zakupić corgon (co2-18% ar-82%) czy co2. Maska jaką kupiłem to Sherman V4. A reduktor słupkowy bo niby dokładniejszy. Do czego jest potrzebny ubiór spawalniczy oprócz ochrony przed odpryskami?
  • #24
    mariusz999
    Level 18  
    @dawidxcom raczej będzie ciężko z tym drutem 0,6 na rolkach 0,8. Z jednej strony powinno iść, tylko istnieje możliwość iż drut będzie się co jakiś czas ślizgać. Z drugiej strony co Cię pokusiło na takie spoiwo? Drut 0,8 to jeszcze normalne spoiwo lecz 0,6 to naprawdę wykorzystasz tylko w blacharce samochodowej. Reduktor z rotametrem słupkowym jest naprawdę dokładny. Co do gazu osłonowego to nawet nie myśl o dwutlenku węgla. Oszczędność żadna a kłopotów dużo (od nadmiernej ilości odprysków po nadmierny nadlew lica spoiny). Dla stali węglowych to mieszanka Ar i CO2 plus ewentualnie z tlenem tzw. trój składnikowa). Dla austenitów czyli kwasiaki itp. Ar plus CO2 w zastępstwie może być O2. W proporcji 97,7 % lub 98% Ar reszta CO2 lub O2. Czysty Argon to spawanie MIG, więc aluminium.
    Ubranie kolego chroni nie tylko przed poparzeniem odpryskami lecz przed poparzeniem promieniami UV.
  • #25
    dawidxcom
    Level 12  
    Zakupiłem dzisiaj butle 18% CO2 82% Ar. A spoiwo takie cienkie bo będę blachy 1mm spawał aktualnie. Czy przed promieniowaniem UV ochroni mnie grubsza bluza czy musi być to specjalny obiór? Maska jaką kupiłem to sherman v4 chyba dobra.
  • #26
    mariusz999
    Level 18  
    Przed promieniowaniem UV generalnie każde ubranie, warunek niepalne oczywiście. Co do przyłbicy to powiem iż modelu nie znam jedynie z opisu powiem Ci że chyba dobry wybór. Zasilanie i z fotoogniwa i z baterii. Samo ogniwo w przyłbicy to nie do końca dobry pomysł ( mowa o tanich przyłbicach). Najważniejsza zawsze jest jakość filtra jaki zastosowano. Staraj się spawać od największego przyciemnienia, dopiero gdy stwierdzisz iż nie widzisz dobrze zmień na mniejszy. Oczy mamy jedne i musimy o nie dbać. Czas reakcji ustaw na ja najmniejszy zaś czułość musisz ustawić doświadczalnie. Tak by przyłbica nie reagowała na zmianę oświetlenia w pomieszczeniu a jedynie na blask łuku spawalniczego. Dbaj o czystość osłony filtra ( to ta szybka z przodu i od środka). Nie oszczędzaj na tych osłonkach, kiedy będzie już brudna po prostu wymieniaj i już. Pamiętaj także by sam filtr często też należy przemyć, z jednej jak i z drugiej strony. Używaj środków do czyszczenia dla monitorów lub najtańsze i najprostsze rozwiązanie to jednorazowe chusteczki nasączane do okularów.
  • #27
    dawidxcom
    Level 12  
    Szybki zakupiłem 5 sztuk w zapasie do zewnątrz i wewnątrz. A jak się sprawanie ma do zanieczyszczeń powietrza oparami podczas spawania ,co musi spełniać taka półmaska ochronna?
  • #28
    dawidxcom
    Level 12  
    Po pierwszych spawach jestem zadowolony tylko mam taki problem ,że drut się jakby rozpędza i zaczyna podawać coraz szybciej aż do ustalonej prędkości. Rolki-0,8 drut-0,8 G3SI1 Gold 5kg docisk rolki ustawiony na 2.
  • #29
    bearq
    Level 38  
    dawidxcom wrote:
    Po pierwszych spawach jestem zadowolony tylko mam taki problem ,że drut się jakby rozpędza i zaczyna podawać coraz szybciej aż do ustalonej prędkości. Rolki-0,8 drut-0,8 G3SI1 Gold 5kg docisk rolki ustawiony na 2.

    Chinol kolego, bardzo uproszczone sterowanie prędkością posuw.
  • #30
    mariusz999
    Level 18  
    bearq wrote:
    Chinol kolego, bardzo uproszczone sterowanie prędkością posuw.

    Nie był bym aż tak pewny iż to wina kraju pochodzenia urządzenia. Spawarki posiadają tak zwany układ regulacji prędkości dojazdowej drutu. Właśnie takie zadanie jest tego układu. Po włączeniu drut przesuwa się wolniej do momentu zajarzenia łuku, ma to na celu eliminację podbijania uchwytu podczas rozpoczęcia spawania. Jest to bardzo pożyteczna lecz często denerwująca funkcja. Przeczytaj dokładnie instrukcję obsługi, zapewne można to wyłączyć.