Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik szczotkowy na 24V zasilany PWM 230V?

strikexp 25 Mar 2018 01:06 942 11
 • #1
  strikexp
  Level 27  
  Kupiłem ostatnio silnik 500W na 24V z firmy-importera magma, mają też wersję 1kW na 48V:
  https://magma.sklep.pl/pol_m_SILNIKI-STEROWNI...RY-LADOWARKI_SILNIKI-_Silnik-DC_-24V-545.html

  Tak sobie pomyślałem, po co drogi zasilacz 1000W jak go wsadzę w bezpieczną obudowę. I mam ochotę zasilić te silniki prosto z sieci przez regulator PWM.
  Średnie napięcie będzie ok, ale czy izolacja w takich silnikach nie jest słabsza i nie zrobi się jakieś przebicie? Chodzi chociażby o sytuację gdy awarii ulegnie regulator i zanim zadziała bezpiecznik nadprądowy to na chwilę napięcie skoczy do 230-400V?
 • Helpful post
  #2
  Ture11
  Level 38  
  strikexp wrote:
  Chodzi chociażby o sytuację gdy awarii ulegnie regulator i zanim zadziała bezpiecznik nadprądowy to na chwilę napięcie skoczy do 230-400V?

  Czy, według kolegi, w normalnym cyklu pracy PWM nie pojawi się na silniku napięcie 230 V, w żadnej chwili? Taką sytuację dopuszcza kolega tylko w momencie uszkodzenia? Warto się zastanowić, jak działa PWM. Pomijam kwestię tego, że w sieci 230 V jest AC. Załóżmy na chwilę, że jest 230 V DC - to jakie będzie to napięcie przy wypełnieniu np. 5% (najlepiej niech kolega nam to pokaże na wykresie w funkcji czasu)? Nie mówimy tu o uśrednianiu.
 • #3
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  Pomijajac sprawy izolacji, przebicie się tranzystora - klucza w tego typu regulatorze PWM, wyśle ten silnik na Ksieżyc :cry: . Nie mozesz zrobić - kupić przyzwoitego zasilacza z separacją galwaniczną?
 • #4
  strikexp
  Level 27  
  Jak izolacja wytrzyma, to dlaczego ma polecieć na księżyc? Różnicówka odłączy silnik zanim on zdaży się przegrzać i rozkręcić. Pytanie tylko czy silniki są zawsze nawijane drutem z izolacją 1000V, czy może jakimiś mniejszymi.
 • Helpful post
  #5
  pawelr98
  Level 39  
  230V latające po obwodzie ze znacznymi indukcyjnościami.

  Może być tak że będzie przeskakiwać na komutatorze.

  Jak już zasilać z sieci to nie lepiej będzie dać prostownik z tyrystorem ?
  Ustawi kolega tyrystor w taki sposób aby otwierał się odpowiednio późno(czyt. kiedy napięcie drugi raz osiągało 24V).

  Do tego jakiś kondensator do wygładzenia przebiegów i będzie to znacznie sensowniejsze.
  Ewentualnie bez kondensatora ale nieco wcześniejsze otwieranie tyrystora tak aby napięcie średnie było odpowiednio wysokie.
 • #6
  strikexp
  Level 27  
  Faktycznie to dużo lepszy pomysł. Muszę poszukać układu który realizuje takie otwieranie tyrystora przy opadaniu. Chyba że ktoś ma pod ręką schemat.

  Myślę że użycie nawet 50% większego napięcia niż znamionowe nie będzie szkodliwe. Ponieważ te niskonapięciowe uzwojenia z powodów technologicznych powinny być robione na znacznie wyższe standardowe napięcia np 100V. Do tego dochodzą przepięcia, więc myślę nawet że 500V nie będzie niczym wyjatkowym. Bardziej wrażliwy może być komutator jak piszesz.
 • Helpful post
  #7
  pawelr98
  Level 39  
  W przypadku tyrystorów/triaków najprostszym rozwiązaniem jest stosowny układ RC.

  Jakiś tam gościu z Indii wykombinował to:


  Pamięta tylko kolega o tym że tyrystor będzie przewodził dosyć spory prąd i warto się zainteresować odpowiednim urządzeniem.

  Do tego obowiązkowo snubber na silniku aby nie doszło do przebicia.
 • #8
  strikexp
  Level 27  
  Tyrystory już stosowałem więc mam świadomość że są niezłe przepięcia w silnikach itp. Mam też świadomość że trzeba stosować tyrystor ze sporym zapasem mocy, ewentualnie rozbijać sinusa na dwa przebiegi i dwa tyrystory.
  A sam układ genialny w swojej prostocie :)
 • #9
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  strikexp wrote:
  A sam układ genialny w swojej prostocie
  ......i beznadziejny w swojej charakterystyce. Stosuje się zawsze dwa tyrystory i dwie diody w mostku - czyli półmostek sterowany.
 • #10
  klamocik
  Level 31  
  Przecież takie regulatory masz w pralkach z silnikami komutatorowymi wirowanie 200V ale w czasie prania w okolicy 30V ale stabilność obrotów robi sprzężenie zwrotne.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  Krzysztof Kamienski
  Level 43  
  @Art.B Tak, są takie amerykanskie sterowniki, które Yankesi pchają wszedzie :D od 20 lat. Do bieżni treningowych, maszyn przemysłowych itp.
  Silnik szczotkowy na 24V zasilany PWM 230V?
  A na Ali Express zatrzęsienie tego i jeszcze full wypas :D z wyświetlaczami.