Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec gazowy z mozliwością blokowania CWU

25 Mar 2018 08:42 417 7
  • Poziom 15  
    Witam.
    Proszę o doradzenie w wyborze pieca gazowego. Obecny piec 2 funkcyjny po kilkunastu latach pracy idzie na emeryturę :)
    W układzie będą pracować dwa piece typowy "śmieciuch" i gazowy, układ otwarty (słup wody 14 metrów)
    Śmieciuch będzie pracował jako master, tak więc gazowy musi mieć możliwość blokady swojego działania, jeżeli chodzi o CO, to obecny piec blokowałem przez rozwarcie obwodu sterownika pokojowego. Natomiast z CWU był problem bo nie można było w sposób prosty takiej blokady wykonać, bez ingerencji w elektronikę pieca, np oszukiwanie czujnika temperatury CWU.
    Zależy mi aby nowy piec w sposób prosty miał możliwość blokowania działania CWU i CO.
    Komin jaki posiadam to Φ 130 nierdzewny. Moc starego to 21kW, ale może być trochę słabszy.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 37  
    igorrr napisał:
    ...
    Zależy mi aby nowy piec w sposób prosty miał możliwość blokowania działania CWU i CO.

Nie bardzo rozumiem problem kolegi.

Skoro kolega mógł ręcznie "rozwierać obwód sterownika pokojowego" to dlaczego kolega nie może użyć przycisku zasilania czyli po prostu wyłączyć kocioł?
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 15  
    Erbit napisał:
    igorrr napisał:
    ...

Nie bardzo rozumiem problem kolegi.

Skoro kolega mógł ręcznie "rozwierać obwód sterownika pokojowego" to dlaczego kolega nie może użyć przycisku zasilania czyli po prostu wyłączyć kocioł?

Rozłączając obwód sterownika pokojowego, piec gazowy wchodzi w tryb wychładzania tej swojej nagrzewnicy (nie wiem jak to się fachowo nazywa) czyli pompka obiegowa chodzi jeszcze trochę wychładzając piec .

Natomiast odłączając zasilanie pieca, gdy ten właśnie pracuje jest nie zalecane, wydaje on wtedy takie niepokojące dźwięki jakby miał się zaraz rozpaść :(

Z blokowaniem pieca w trybie CO sobie poradzę , rozłączając obwód sterownika pokojowego, natomiast z blokowaniem CWU jest większy problem i tu moje pytanie . Czy są na rynku piece gazowe w których można łatwo zablokować grzanie CWU ?

Edit.... Obecnie na piecu stałopalnym zamontowany jest termik, który po nagrzaniu rozłącza obwód sterownika pokojowego pieca gazowego, zapobiegając równoczesnej pracy obu pieców. Dział to na CO na CWU takie rozwiązanie nie działa .
  • Poziom 32  
    Kup kocioł jedno funkcyjny i zbiornik CWU 300 l z podwójną wężownicą. Jak ciepła woda będzie nagrzana przez "śmieciucha" to gazowy się nie włączy.
  • Poziom 37  
    igorrr napisał:
    ...

Sam kolego napisałeś rozwiązanie.

igorrr napisał:
    ...Rozłączając obwód sterownika pokojowego, piec gazowy wchodzi w tryb wychładzania tej swojej nagrzewnicy (nie wiem jak to się fachowo nazywa) czyli pompka obiegowa chodzi jeszcze trochę wychładzając piec .

Natomiast odłączając zasilanie pieca, gdy ten właśnie pracuje jest nie zalecane, wydaje on wtedy takie niepokojące dźwięki jakby miał się zaraz rozpaść :(
    ...

Należy zatem najpierw rozłączyć termostat pokojowy a następnie po.... (minucie ? dwóch ?) wyłączyć zasilanie. Myślę, że urządzenia "czasowe" dziś są łatwo dostępne. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie do swoich potrzeb.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Termety ecocondens miały styk TZ, czyli timer zasobnika. Rozwarty zatrzymuje prace CWU. A w każdym termecie przepinając (przekaźnikiem czy przełącznikiem) czujnik temperatury CWU na rezystor odpowiedniej wartości osiągniesz to samo.
  • Poziom 15  
    Erbit napisał:
    igorrr napisał:
    ...

Sam kolego napisałeś rozwiązanie.

igorrr napisał:
    ...Rozłączając obwód sterownika pokojowego, piec gazowy wchodzi w tryb wychładzania tej swojej nagrzewnicy (nie wiem jak to się fachowo nazywa) czyli pompka obiegowa chodzi jeszcze trochę wychładzając piec .

...

Należy zatem najpierw rozłączyć termostat pokojowy a następnie po.... (minucie ? dwóch ?) wyłączyć zasilanie. Myślę, że urządzenia "czasowe" dziś są łatwo dostępne. Wystarczy tylko dobrać odpowiednie do swoich potrzeb.

Nie działa to przy CWU, tylko przy CO. Sterownik pokojowy nie ma nic wspólnego z CWU.

Andrzej Lukaszewicz - tego właśnie potrzebuje, tylko to kocioł kondensat, a ja potrzebuje zwykły. Ciekawe czy inne kotły Termet mają styk TZ? Wiesz coś na ten temat? Chyba muszę wysłać do nich zapytanie.
  • Poziom 20  
    Rozumiem,że śmieciuch ogrzewa cwu w zasobniku a z niego woda użytkowa wpływa do kotła 2-funkcujnego? Jeśli tak to podam Ci moje rozwiązanie gdyż tak mam właśnie. Na wyjściu śmieciucha ma zwykły termostat ustawiony na 45*C i jeśli tylko cwu ma co najmniej taką temperaturę to w/w termostat wyłącza mi na ptrzekaźniku jeden "kabelek" od czujnika przepływu w kotle więc cwu przepływa przez kocioł gazowy i dalej do odbiorników nie powodując startu kotła gazowego. Dodam, że mój kocioł 2-funk nie posiada czujnika temperatury cwu i gdy startował mając na wejściu gorącą wodę to trochę głupiał. Idąc dalej gdy śmieciuch nie nadąża za grzaniem wody cwu to termostat na wyjściu zasobnika załącza rozłączony kabel i funkcję grzania (ew. dogrzania) przejmuje kocioł gazowy.
    Pozdro