Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie dotyczące LCD 4x20

pietia86 18 Sie 2005 17:14 1459 5
  • #1 18 Sie 2005 17:14
    pietia86
    Poziom 25  

Witam
    Czy ktoś z was może mi powiedzieć jakie jest dopuszczalne napięcie zasilania układu i napięcie zasilania LED'ów dla tego wyświetlacza ?

http://www.cct.com.my/product/CMC420-01.PDF
    http://www.cct.com.my/product/LCM_CMC420X01.PDF

Tam jest tyle tych napięć że już sam nie wiem które to. I tak przy okazji gdyby się okazało że można go zasilać +5V to czy mógłbym go zasilić +5,15V ?

Z góry dzięki za odpowiedzi.
    Pozdrawiam.

0 5
  • #2 19 Sie 2005 03:05
    Jaroff
    Poziom 27  

Standart to 4,5 - 5,5 dla lcd i podświetlania. Jednak przy takim napięciu, podświetlenie jest dosyć jasne i wieczorem troche przeszkadza. Można dodać dodatkowy opór lub regulacje na tranzystorze dla podświetlenia.

0
  • #3 19 Sie 2005 09:26
    pietia86
    Poziom 25  

A te napięcia to wyczytałeś z tych not ?

0
  • #4 19 Sie 2005 12:18
    mrrudzin
    Poziom 39  

Zasilanie - zgodnie z standardem takich wyświetlaczy 4,5-5,5V (jest w notach)
    Ale napięcie 5,5V na podświetlanie? Smierć na miejscu :)
    W tych akurat nie ma na ten temat informacji (albo ja się nie dopatrzyłem) ale w nocie od mojego (załącznik) na dole pierwszej strony są rubryki LED forward voltage i current. Wydaje mi się że najprościej będzie po prostu ustawić podświetlanie na podstawie pomiarów prądu. Jeżeli masz żółto-zielone podświetlanie - 280mA powinno wystarczyć (max 560mA). W moim LCD (białe podświetlanie) prąd 30mA jest już w zupełności wystarczający. Włączasz szeregowo z podświetlaniem potencjometr montażowy 100-220Ω i miliamperomierz, ustawiasz go na maksymalną rezystancje i włączasz zasilanie. Potencjometr można później zastąpić zwykłym rezystorem.
    Tranzystor w tych układach (jeżeli chodzi koledze o schremat podłączenia LCD np. http://www.realitynet.pl/articles/lcd/schemat_1.jpg) umożliwia sterowanie podświetleniem (na zasadzie włącz-wyłącz) z PC).
    Za pomocą tego wyprowadzenia np. Smartie wyłącza podświetlenie przy zamykaniu, a jaLCDs umożliwia włączanie/wyłączanie w trakcie pracy jak również uwarunkowanie działania podświetlenia (np. jeżeli temp. CPU > 60* zacznij migać)

0
    Załączniki:
  • #5 19 Sie 2005 12:40
    pietia86
    Poziom 25  

280mA ?? To chyba troche za dużo . Mój wyświetlacz przy włączonym podświetlaniu ( na mocne ) pobiera nie więcej niż 65mA - mierzyłem niedawno.

Dodano po 5 [minuty]:

zapomniałem dodać mój lcd ma zielone podświetlanie

0
  • #6 29 Paź 2006 23:01
    jack-s
    Poziom 11  

Jeśli chodzi o podświetlenie, to zależy czy jest na led , czy też na folii EL, a prądy faktycznie wbywają do ponad 500 mA na pełnym podświetleniu. Ja zawsze sprawdzam eksperymentalnie i dobiertam jasość do potrzeb, ewentyalnie można zastosować tranzystor z fotorezystorem do automatyczngo ustawienia jasności, jednak wówczas trzeba układ zasilać z wyższego napięcia z uwagi na straty w złączu tranzystora no i solidny radiator bo czasami ilości ciepła wydzielanego są dość duże, oczywiście zależne od maksymalnych prądów.

0