Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zasilanie silnika 3 fazy - Chciałbym wymienić silnik jednofazowy na trzy fazowy

artsusmm 25 Mar 2018 12:57 297 5
  • #1 25 Mar 2018 12:57
    artsusmm
    Poziom 9  

Witam, posiadam hydrofor z pompą która napędzana jest obecnie silnikiem jedno fazowym który się spalił i był przewijany. Elektryk który przewijał silnik zasugerował, aby zastosować silnik trójfazowy, podobno lepsza skuteczność i nie będzie problemów z takim silnikiem.
    Aktualnie pompa jest napędzana silnikiem 1,1kw jednofazowym, mam w domu również silnik 1.1kw ale na trzy fazy. Jak wykonać poprawnie instalację do takiego silnika? Wszystko, czyli cały hydrofor, pompa z silnikiem umiejscowione jest w piwnicy.
    Posiadam obecnie takie elementy do instalacji trójfazowej:
    1 - Silnik 1.1kw
    2- Skrzynka hermetyczna
    3 - Czujnik zaniku faz i asymetrii
    4- Wyłącznik silnikowy
    5- Wyłącznik nad prądowy
    6- Wyłącznik różnicowy

0 5
  • #2 25 Mar 2018 13:15
    DiZMar
    Poziom 43  

Najlepiej poproś elektryka. Samodzielne przeróbki mogą skończyć się dramatem albo i tragedią.

0
  • Pomocny post
    #3 25 Mar 2018 13:26
    stanislaw1954
    Poziom 41  

W zasadzie masz wszystko, co może być przydatne do zamiany silnika napędzającego pompę z jednofazowego, na trójfazowy. Nie piszesz jaki masz wyłącznik ciśnieniowy, bo przy silniku trójfazowym można sterować silnikiem bezpośrednio, lub praktyczniej jest za pomocą stycznika.Schematów podłączenia nie brakuje w internecie. Być może wystąpi problem z przełożeniem sprzęgła, bo nie wiadomo, czy silniki mają takie same ośki.
    Napęd trójfazowy,czasem może nie być dobrym rozwiązaniem w domach, gdy w sieci bywają kłopoty z brakiem jednej z faz. Nie myślę tu o zabezpieczeniu silnika, chociaż to jest bardzo istotne, ale o dostępności do wody, gdy zdarzają się zaniki jednej z faz. Tego problemu nie ma przy silniku jednofazowym.

1
  • #4 25 Mar 2018 13:41
    Akrzy74
    Poziom 39  

artsusmm napisał:
    Aktualnie pompa jest napędzana silnikiem 1,1kw jednofazowym, mam w domu również silnik 1.1kw ale na trzy fazy. Jak wykonać poprawnie instalację do takiego silnika?

Nie instalację a obwód. Zależy od warunków, nie wiadomo jaka jest długość obwodu, więc przewód lub kabel 4x2.5 do zasilenia silnika 3x400V.

0
  • #5 02 Kwi 2018 20:30
    artsusmm
    Poziom 9  

stanislaw1954 napisał:
    W zasadzie masz wszystko, co może być przydatne do zamiany silnika napędzającego pompę z jednofazowego, na trójfazowy. Nie piszesz jaki masz wyłącznik ciśnieniowy, bo przy silniku trójfazowym można sterować silnikiem bezpośrednio, lub praktyczniej jest za pomocą stycznika.Schematów podłączenia nie brakuje w internecie. Być może wystąpi problem z przełożeniem sprzęgła, bo nie wiadomo, czy silniki mają takie same ośki.
    Napęd trójfazowy,czasem może nie być dobrym rozwiązaniem w domach, gdy w sieci bywają kłopoty z brakiem jednej z faz. Nie myślę tu o zabezpieczeniu silnika, chociaż to jest bardzo istotne, ale o dostępności do wody, gdy zdarzają się zaniki jednej z faz. Tego problemu nie ma przy silniku jednofazowym.

Dziękuję za odpowiedź, rozwiała moje wszystkie wątpliwości.
    Jednak zostaje przy zasilaniu jednofazowym. Wyłącznik ciśnieniowy posiadam LCA1, kiedyś mieliśmy układ trójfazowy, ale faktycznie był problem z zasilaniem bo ciągle coś się działo z fazami i ojciec wymienił cały zespół pompy bo i ona była stareńka na pompę z silnikiem jednofazowym.
    Silnik ma ośkę 24 i mam zapasowe sprzęgło z gumką, więc będzie jak znalazł na zapasowy silniczek.

0
  • #6 02 Kwi 2018 20:31
    artsusmm
    Poziom 9  

stanislaw1954 napisał:

Dziękuję za odpowiedź, rozwiała moje wszystkie wątpliwości.
    Jednak zostaje przy zasilaniu jednofazowym. Wyłącznik ciśnieniowy posiadam LCA1, kiedyś mieliśmy układ trójfazowy, ale faktycznie był problem z zasilaniem bo ciągle coś się działo z fazami i ojciec wymienił cały zespół pompy bo i ona była stareńka na pompę z silnikiem jednofazowym.
    Silnik ma ośkę 24 i mam zapasowe sprzęgło z gumką, więc będzie jak znalazł na zapasowy silniczek.

Dodano po 59 [sekundy]:

Zostaje przy silniku jednofazowym.

0