Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer stacjonarny czy laptop?

kuubaz 25 Mar 2018 13:06 240 7
  • #1 25 Mar 2018 13:06
    kuubaz
    Poziom 2  

Witam serdecznie, jakiś czas temu mój złomek wyzionął ducha i rozglądam się za jakimś PC'tem. Nie potrzebuję jakiejś super maszyny bo nie gram w nowe tytuły gier, czasem sobie w coś pogram typu ; Call of Duty 2 ( starsze gierki ) poza tym brak czasu na granie nocami, a teraz do sedna sprawy.

Ostatnio trafiłem na komputer stacjonarny, jego podzespoły to;

Procesor: Intel QUAD CORE J1900 4x2.41GHz
    Płyta głowna: ASROCK Q1900M
    Pamięć RAM: GOODRAM/GEIL DDR3 4GB/1600 CL11
    ( zapewne bym dokupił drugą taką kość RAMu )
    Karta graficzna: Zintegrowana; Intel 7th generation graphic ( 2GB )
    ( posiadam kartę graficzną NVIDIA GeForce 210/1GB DDR3 )
    Dysk twardy: HDD SEAGATE/WD 250GB SATA 7200rpm
    ( posiadam jeszcze 2 HDD ATA a kupić przejściówkę ATA/SATA to nie problem )
    Zasilacz: ATX 400Watt 12cm fan SILENT

Myślę że reszta podzespołów jest zbędna ale..

Karta dźwiękowa: Zintegrowana; Realtek® ALC662 5-Channel High Definition Audio CODEC
    Karta sieciowa: Zintegrowana; brak informacji, Supports 10Mb/s, 100Mb/s and 1000Mb/s
    Obudowa: SilentiumPC Brutus M10

Jakoś nie jestem w 100% przekonany do tego PC'ta i chciałbym żeby ktoś kto bardziej się w tym orientuje wypowiedział się co o nim sądzi.

Druga sprawa, gdy szukałem laptopa dla dziewczyny to trafiłem na Dell Inspiron N7010 ale udało mi się jej laptopa postawić na nogi. Chodzi o to że nie jestem fanem laptopów ale jak chciałem go już kupić to bardziej się do niego przekonałem.

Podaje podzespoły laptopa Dell Inspiron N7010;

Procesor: Intel Core i5 i5-480M 4x2.67 GHz
    Karta graficzna: ATI Mobility Radeon HD 5470 1GB
    Dysk twardy: 500GB
    Pamięć RAM: 4GB
    Matryca: 17.3" 1600x900
    Windows 10 64bit
    Oraz parę drobiazgów takich jak; DVD, 3x USB2.0, e-SATA , VGA, Wi-Fi, LAN, kamerka/mikrofon.

Nie mam pojęcia czy kupić ten komputer czy laptop choć nie przepadam za laptopami. W ogóle pytanie czy te dwa sprzęty są warte kupna? co o nich myślicie?
    Czekam na jakieś porady, Pozdrawiam :)

0 7
  • #2 25 Mar 2018 18:26
    woodpecker0
    Poziom 16  

Podstawowe pytanie - jaki masz budżet?
    I druga rzecz - ile musiałbyś zapłacić za wyżej wymienione sprzęty?
    Komputer nowy czy używany?
    Jeśli laptop to jaki rozmiar ekranu Cię interesuje (15 cali, 17 cali... mniej... więcej...)?

A ogólnie - czy komputer stacjonarny czy laptop... zależy co jest dla Ciebie ważniejsze. Czy mobilność w przypadku laptopa czy może jednak większa wydajność (i większe możliwości konfiguracji) w przypadku komputera stacjonarnego.

0
  • #3 25 Mar 2018 18:37
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

kuubaz napisał:
    Procesor: Intel QUAD CORE J1900 4x2.41GHz

Już to eliminuje ten komputer jeśli chodzi o zakup. Chyba że chcesz procesor nadający się do tabletów w komputerze stacjonarnym bez perspektywy jego wymiany. Tym niemniej poleasingowe komputery za 500zł miażdżą takie dziadowskie konfiguracje, więc zakup takiej to zwykle strata kasy, Dwurdzeniowe Core 2 Duo z końca ubiegłej dekady są wydajniejsze od tego.

Co do laptopa to już dość stara generacja, dość mocno grzejąca się, do tego znaleziony przez Ciebie model posiada kartę graficzną, która w zasadzie powinna już dokonywać żywota - pracuje ona w mniej niż optymalnych warunkach (z laptopa ciężko skutecznie odprowadzić ciepło przy takich jego ilościach).

Żaden z tych pomysłów nie jest dobry. Jeśli chodzi o wybór sprzętu - jeśli planujesz jakiekolwiek gry - to laptop jest z założenia kiepskim pomysłem.

0
  • #4 25 Mar 2018 19:16
    kuubaz
    Poziom 2  

@woodpecker0
    Chciałbym zmieścić się w tysiącu. Kwota za laptop ( używany ) jest to 600 złotych a za komputer ( nowy ) kwota 700 złotych. Aktualnie jestem na laptopie który ma matryce 15.6" 1366x768 i powiem że mi wystarcza. Dla mnie jest ważniejsza wydajność, nie w dużym stopniu ale jednak, nie przepadam za laptopami bo zawsze korzystałem z PC'tów, ciężko by było mi się przerzucić.

@dt1
    Dziękuje Ci że się wypowiedziałeś, dało mi to do myślenia.

0
  • #6 25 Mar 2018 19:35
    kuubaz
    Poziom 2  

@dt1
    Dlaczego lipny dysk?

0
  • #7 25 Mar 2018 23:15
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Talerzówka 160GB. Można się spodziewać raczej małej wydajności. Można w sumie na tej aukcji wybrać wariant z 500GB (albo jeszcze lepiej z SSD) - wyjdzie drożej, ale pewnie wydajniej.

0
  • #8 26 Mar 2018 11:37
    kuubaz
    Poziom 2  

Popatrzę jeszcze po pracy coś innego, może coś znajdę a jak nie to złoże sam coś do 1,500 złoty

0