Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Modyfikacja komputera z płytą główną Gigabyte GA-8I945GZME-RH.

Kontrakton80 06 Maj 2018 13:23 2295 117
    enhanced
    Poziom 41  
    Kontrakton80 napisał:
    Wciskałem i tylko takie okienko jest.
    Modyfikacja komputera z płytą główną Gigabyte GA-8I945GZME-RH.

To skąd to zdjęcie masz? Może w inny miejscu się to teraz znajduje?

Zrób jeszcze wcześniej reset cmosu.
    Cytat:
    Question 3: How do I clear CMOS?
    Answer: If your board has a Clear CMOS jumper, please refer to the Clear CMOS steps in the manual. If your
    board doesn't have such jumper, you can take off the on-board battery to leak voltage to clear CMOS.
    Please refer to the steps below:
    Steps:
    1. Turn off power.
    2. Disconnect the power cord from MB.
    3. Take out the battery gently and put it aside for about 1 minute (Or you can use a metal object
    to connect the positive and negative pins in the battery holder to makethem short for 5
    seconds).
    4. Re-insert the battery to the battery holder.
    5. Connect power cord to MB again and turn on power.
    6. Press Del to enter BIOS and load Fail-Safe Defaults(or load Optimized Defaults).
    7. Save changes and reboot the system.
    Kontrakton80
    Poziom 9  
    Wyjmowałem bateryjkę po aktualizacji biosu i teraz i dalej z tym samym skutkiem, nie ma opcji CPU Clock Ratio. Oczywiście wciskałem kombinacje klawiszy ctrl+f1, po wejściu w bios.
    Kontrakton80
    Poziom 9  
    I tam ustawić 2?
    Kontrakton80
    Poziom 9  
    Nie zmieniło się nic, taktowanie pamięci RAM zmniejszyło się w biosie do 400 MHz, a procesor dalej taktowany jest tak samo(sprawdzałem w CPU-z). Pogodziłem się z tym, że muszę kupić procesor, teraz może u mnie w mieście w sklepie będą mieli jakiegoś używanego C2D ( dzięki wersji bios-u F10 mam dowolność co do CPU).
    Kontrakton80
    Poziom 9  
    Po co ten zabieg, żeby płyta zaskoczyła z tym taktowaniem? Czyli mam wyjąc bateryjkę, włożyć starego procka, włożyć bateryjkę, uruchomić kompa, włożyć C2D?

Dodano po 30 [sekundy]:

Stary Celeron 3,06 GHz jest lepszy od obecnego C2D?
    enhanced
    Poziom 41  
    No chodzi o to żeby się przestawiło 133 na 200MHz i wtedy ten cpu ma sens tak to faktycznie lepiej tego celerona wstawić.

Może coś ten 2GB RAM psuje i na samej 256MB (Testowo) zaskoczy 200MHz na tym c2d.

edit
    Wstaw dla pewnośći czy masz nowsza wersje biosu z cpu-z zakładka mainboard.
    Kontrakton80
    Poziom 9  
    Sprawdzałem w zakładce Mainboard i wyraźnie pisze Version F10, nie chce mi się wrzucać screena, co do pamięci RAM to przetestuje to. Nie chce mi się już zmieniać procka na tego Celerona, kupię innego z magistralą 800 MHz i będzie śmigał.
    enhanced
    Poziom 41  
    RAM stestuj.

Czy na tej kości 2GB cpu-z nie widzi nic w zakładce SPD - w żadnym slocie?

Edit
    Zgraj SPD przy pomocy http://www.softnology.biz/ , EEprom read SPD pierwszy lub drugi. Zapisz do pliku i wstaw.

Nie masz w biosie zakładki Advanced Chipstet a w nim ustawień od RAMU (DRAM, CAS etc?)

Jak ci FSB nie wskoczy na 200Mhz to ci żaden CPU nie będzie działał nawet te fsb800 bo one wymagają żeby baza była na 200 a nie na 133.
    Kontrakton80
    Poziom 9  
    Włożyłem tą 256 Mb o taktowaniu 533 MHz, ale nadal widzi procek jako 1,07 GHz, sprawdzałem we właściwościach systemu, bo nie dałem rady odpalić cpu-z. Dawniej jak było 2Gb RAM-u to też pisało we właściwościach, że jest 1,07 GHz. Przed aktualizacją biosu pisało 800MHz. Wina nie leży po stronie RAM-u.
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis
    Kontrakton80 napisał:
    Wciskałem CTRL+F1 i nic.

Po wciśnięciu CTRL+F1 całe główne menu "mrugnie", przerysuje się bardzo szybko od nowa. Żadnej informacji nie będzie. Ale z drugiej strony możliwe jest, że na tej płycie nawet po uaktywnieniu dodatkowych opcji nadal nie będzie możliwości zmiany FSB. Płyty z 945GZ były okrutnie okrojone.
    Kontrakton80
    Poziom 9  
    Ta płyta jest bardzo złośliwa.
    dt1
    Płyta obsługuje jedynie DDR2-400 i DDR2-533, więc taktowanie "533" dla RAMu jest prawidłowe dla tego modelu i wyższego raczej się nie zobaczy :)

Płyta nie jest złośliwa. Płyta jest tania i okrojona. Stąd pewne problemy :) Jedynie wsparcie Gigabyte zaskakuje. W specyfikacji płyty jest obsługa procesorów z FSB 533 i 800 MT/s, w obsługiwanych procesorach są procesory z FSB 1066 MT/s, którym po prostu zjeżdża się z taktowaniem o połowę... Działać, działają, ale sensu to nie ma najmniejszego :)
    Kontrakton80
    Poziom 9  
    Ale tak szczerze, który procek tam wsadzić, który będzie pracował lepiej jednordzeniowy Celeron D 3,06 GHz, czy ten C2D E6400 dwurdzeniowy 2x 1,07 GHz. Nie bedę zakładał tam procka z FSB 800 MHz bo i tak nie będzie działał jak należy, szkoda pieniędzy na to gó***.
    dt1
    Szczerze mówiąc w obu przypadkach będzie to porażka wydajnościowa. Jak Ci szkoda pieniędzy to E4600 widziałem za piątaka na Allegro, tyle bym zaryzykował jeszcze.
    Kontrakton80
    Poziom 9  
    Tak naprawdę ten procesor kupiłem jako nowy za 32 zł + przesyłka (napisałem, że dałem 10zł, bo wstydziłem się przyznać), procek faktycznie przyszedł nowy i to jeszcze w oryginalnej czarnej folijce. Teraz żałuję bo za pieniądze przeznaczone na tego 6400 mogłem kupić E4600.
    dt1
    Też bym się wstydził kupować nowy procesor mający 10 lat, skoro procesory się raczej nie psują i można używany kupić za 5zł, czyli 8 razy taniej.

Możesz zrobić zwrot do sprzedawcy. Nie martw się, czarną folijkę sobie zrobi nową, bo te procesory, jeśli to wersje OEM, od producenta przychodziły na tackach (w wytłoczkach plastikowych po kilka sztuk).
    Kontrakton80
    Poziom 9  
    To była właśnie wersja OEM, może uda się wymienić procek na inny u tego sprzedawcy.
    dt1
    Sądząc po gościa cenach lepiej na tym wyjdziesz zwracając ten procesor i kupując używany. No chyba że koniecznie chcesz przepłacić za folię, ale nie polecam, bo nie warto.

http://allegro.pl/intel-core-2-duo-e4600-2-40-ghz-i7290284066.html

Albo za 6zł więcej (uwzględniając koszty wysyłki):

http://allegro.pl/procesor-intel-core2duo-e4700-2-60ghz-2m-800-i7226601977.html
    http://allegro.pl/intel-core2-duo-e4700-2-6ghz-i7331932288.html
    Kontrakton80
    Poziom 9  
    Lepiej ten za 5 zł.
    dt1
    Nie, lepiej te za 15. Tym bardziej że mają tańszą wysyłkę, więc 6zł dopłacasz do 200MHz taktowania.
    Kontrakton80
    Poziom 9  
    To nic nie da, znalazłem już rozwiązanie swojego problemu, po prostu ten chipset nie wspiera C2D E6400, tu mam listę procesorów wspieranych przez ten chipset, zdecydowałem się na E4700.
    U mnie w drugim kompie z Athlonem też nie widać SPD, widocznie tak musi być.
    Za 15 zł warto się pokusić na E4700, jak się nie uda to trudno, włoże z powrotem Celerona, albo sprzedam tego kompa i kupię poleasingowego Della.

Dodano po 1 [minuty]:

Włożyłem tego Celerona i działa na FSB 533, ale nie ma się co dziwić bo ten procek ma FSB 533, teraz z powrotem włożyłem tego C2D i nie zaskoczył na FSB 800, jest to samo co było.
    To parametry tego Celerona. Jak widać ma on FSB 533.
    https://ark.intel.com/pl/products/27125/Intel...Processor-346-256K-Cache-3_06-GHz-533-MHz-FSB

Dodano po 56 [sekundy]:

Jakbym miał jakiś procek z FSB 800 to wtedy by dało rade sprawdzić?
    Kontrakton80
    Poziom 9  
    To nic nie da, znalazłem już rozwiązanie swojego problemu, po prostu ten chipset nie wspiera C2D E6400, tu mam listę procesorów wspieranych przez ten chipset, zdecydowałem się na E4700.
    U mnie w drugim kompie z Athlonem też nie widać SPD, widocznie tak musi być.
    Za 15 zł warto się pokusić na E4700, jak się nie uda to trudno, włoże z powrotem Celerona, albo sprzedam tego kompa i kupię poleasingowego Della.

Dodano po 1 [minuty]:

Włożyłem tego Celerona i działa na FSB 533, ale nie ma się co dziwić bo ten procek ma FSB 533, teraz z powrotem włożyłem tego C2D i nie zaskoczył na FSB 800, jest to samo co było.
    To parametry tego Celerona. Jak widać ma on FSB 533.
    https://ark.intel.com/pl/products/27125/Intel...Processor-346-256K-Cache-3_06-GHz-533-MHz-FSB

Dodano po 56 [sekundy]:

Jakbym miał jakiś procek z FSB 800 to wtedy by dało rade sprawdzić?

Dodano po 10 [godziny] 23 [minuty]:

Temat uważam za wyczerpany, zamykam.
    Kontrakton80
    Poziom 9  
    Temat uważam za zamknięty, nie mam już tego komputera.