Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Rubens FE 855 UKF - odbiór UKF na TV Rubens

symt 25 Mar 2018 15:29 837 3
 • #1
  symt
  Level 10  
  Ostatnio używam zabytkowego TV Rubens FE 855C do odbioru stacji UKF. Niestety jedna z wkładek miała pozrywane zwoje na karkasie. Poskładałem wsyzystko, pokleiłem karkas i radio zaczęło odbierać, jednak stacje 97.6 i 98.5 "nachodzą" na siebie przez co jednocześnie słychać drugą stację w tle i nie da się tego doregulować rdzeniem. Proszę o jakieś sugestie - jak nawinąć uzwojenia, aby pozbyć się tego efektu. Czy istotna jest ilość zwojów, ich luźne/ścisłe nawinięcie?
  Rubens FE 855 UKF - odbiór UKF na TV Rubens
 • #2
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Być może sprawa niewłaściwego odbioru nie leży wcale w złym nawinięciu tej cewki. Może tor p.cz. jest zestrojony niewystarczająco ostro.
 • #3
  Preskaler
  Level 38  
  Być może, że heterodyna pracuje na złym zakresie i odbiór jest na tzw. częstotliwości lustrzanej? Po prosu, mówiąc obrazowo, zakres jest zawinięty i dlatego te stacje zachodzą na siebie. Potrzeba precyzyjnie ustawić zakres zmian częstotliwości heterodyny (najlepiej przy pomocy miernika częstotliwości). Oczywiście, że nie tylko ilość zwojów ma wpływ na indukcyjność cewki ale i ilość zwojów na daną długość (np. na centymetr) a więc na to jak ściśle zwoje są ułożone. Średnica drutu też ma wpływ.
 • #4
  symt
  Level 10  
  Przywróciłem fabryczną liczbę zwojów. Część stacji na siebie nachodzi, część można słuchać bez problemu. Zostawiam.