Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka Amica PA - Próba naprawy pompy.

Kelso 25 Mar 2018 16:36 369 9
  • #1 25 Mar 2018 16:36
    Kelso
    Poziom 11  

Co 2-3 pranie pompa wypompowująca wodę "zawiesza" się. Zaczyna cicho mruczeć i nie wypompowuje wody. Pomaga użycie gumowego odpływu z bębna jako gruszki pompującej. Kilka uciśnięć i pompa rusza na nowo. Zdemontowałem, wyczyściłem (było wewn. komory silnika sporo szlamu - sama pompa ze śmigiełkiem czysta) i postanowiłem dać jej szansę i zamontować ponownie.
    Zdaję sobie sprawę, że w 17 letniej pralce najprawdopodobniej silnik pompy należy wymienić na nowy, ale po oględzinach wnętrza jestem zaskoczony jego wzorowym wręcz stanem. Wymiana jest łatwa, więc postanowiłem się pobawić...

Tu moje pytanie - wnętrze silnika ma być zmontowane na sucho czy dać tam trochę smaru - mam wrażenie, że część szlamu jaki tam był, to stary smar.

0 9
  • Pomocny post
    #2 25 Mar 2018 16:52
    klamocik
    Poziom 24  

Zawieszanie to 99% uszkodzone łożyska najczęściej ślizgowe, można regenerować przez wyrównanie niecentryczności i uzupełnieniem tulejkami ale to na chwilę.Nie wielka ilość smaru nie zaszkodzi choć orginalny smar w synchronicznych to woda.

0
  • Pomocny post
    #3 25 Mar 2018 17:26
    bubu64
    Poziom 20  

Wymień silnik pompy i po kłopocie:)

1
  • #4 25 Mar 2018 20:18
    Kelso
    Poziom 11  

Klamocik - dzięki za radę. Przyjrzałem się osi wirnika silnika - jest tam faktycznie wyraźne wyrobienie, które powoduje najprawdopodobniej ocieranie i blokowanie się silnika w określonej pozycji. Szkoda w takim razie czasu na eksperymenty - zakupię nowy silnik.

0
  • #5 25 Mar 2018 20:55
    mczapski
    Poziom 38  

Faktycznie wymiana to właściwa metoda. Ale tak w ramach zabawy pożytecznej spytam, czy wirnik pompy (wiatraczek) porusza się względem osi. On jest tak skonstruowany, że winien mieć pewno ze 30 st luzu kątowego, który mógł zniknąć w wyniku zbrudzenia. A chodzi o to żeby pompa/silnik mogła się obracać w obie strony, czyli w ramach luzu silnik wręcz musi ruszyć nawet jeśli są duże opory na pompie. Później mamy do czynienia z dynamiką.

0
  • #6 26 Mar 2018 07:21
    Kelso
    Poziom 11  

Tak - wirnik pompy ma możliwość obrotu wzgl. osi silnika o ~ 90 st. Czy tak było przy demontażu z pralki - nie wiem/nie zwróciłem uwagi. W każdym bądź razie pompa po stronie wiatraczka była czysta.
    Swoją drogą - zastanawiałem się po co ten luz i czy to nie wada?

0
  • #8 01 Paź 2018 09:20
    Kelso
    Poziom 11  

Po wyczyszczeniu pompa pracowała do tej pory (prawie pół roku). Niestety - znowu się zawiesza, więc koniec partyzantki - kupuję nową. Tu pojawia się mały problem - moja pompa a raczej silnik do niej to: Plaset, model 54093 o mocy 34W. W sieci znalazłem silniki opisywane jako oryginał firm Plaset lub Askoll, pasujące do mojego modelu pralki ale o mocy 25W. Ma to jakieś znaczenie? Będzie dobrze pompować?

0
  • Pomocny post
    #9 01 Paź 2018 11:17
    nares
    Specjalista AGD

Kelso napisał:
    Ma to jakieś znaczenie? Będzie dobrze pompować?

Bez znaczenia.

0
  • #10 11 Paź 2018 18:56
    Kelso
    Poziom 11  

Dzięki nares - faktycznie bez znaczenia - nowa pompa poprawnie wypompowuje wodę z pralki. Pracuje też dużo ciszej niż stara/zużyta.

Rada dla takich dociekliwych majsterkowiczów jak ja - czyszczenie, to zabieg pomagający tylko doraźnie. Właściwym działaniem jest wymiana silnika pompy na nowy. Tym bardziej, że jego koszt jest niewielki - u mnie razem z przesyłką - 41 zł.

Temat zamykam dziękując jeszcze raz wszystkim pomocnym forumowiczom.

Dodano po 2 [minuty]:

Wymiana zawieszającego się silnika pompy na nowy.

0