Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Altus 140 po modyfikacji.

Fred_01 24 Mar 2018 22:22 6537 69
  • #1 24 Mar 2018 22:22
    Fred_01
    Poziom 10  

Witam. Pozwolicie że podczepię się w/w tematu i opiszę jak ja renowałem altusy 140. Zdjęcia przedstawią wszystko to, co zrobiłem. Dźwięk jest bez zastrzeżeń jak dla mnie. Basy niskie co już cudo co się udało wydobyć z tych kolumn. Altus 140 po modyfikacji. Altus 140 po modyfikacji. Altus 140 po modyfikacji. Altus 140 po modyfikacji. Altus 140 po modyfikacji. Altus 140 po modyfikacji. Altus 140 po modyfikacji. Altus 140 po modyfikacji. Altus 140 po modyfikacji. [img]ht tps://obrazki.elektroda.pl/8939352000_1521926491_thumb.jpg[/img]Altus 140 po modyfikacji. Altus 140 po modyfikacji. Altus 140 po modyfikacji.

Moderowany przez Artur k.:

Wydzieliłem do nowego tematu, ponieważ nie ma to nic wspólnego z renowacją.

Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 25 Mar 2018 08:38
    wkj
    Poziom 35  

A aparaturą pomiarową (pasma, faz) jest twoje ucho?

• #3 25 Mar 2018 11:49
    Fred_01
    Poziom 10  

Nie używałem żadnych aparatów pomiarowych. Jedynie porównywałem z innymi kolumnami, nad zwrotnicami trochę mi zeszło, kilka modyfikacji zrobiłem. Na moje ucho ładnie kolumny grają. Ostatnio wstawiłem syki GDWT 9/100 FP. Sopran jest o wiele lepszy niż ze zwykłych tub. Mi się podoba dźwięk, obudowy są zamknięte, wyloty zaślepiłem. Bas bardzo nisko schodzi, nie ma mowy o żadnym dudnieniu. Jestem zadowolony, że zdecydowałem się na głośniki Pioneera, robią robotę jak trzeba. Średnotonowy to STX, jedyny który pasował otworami w przystępnej cenie.
    Dodam że napędzam je amplitunerem Kenwood KR-V9030, w którym też zrobiłem kilka małych modyfikacji, ale to już inna bajka.

Dodano po 16 [minuty]:

Ostatnio ukończyłem kolejny projekt, zrobiłem jeszcze inne kolumny, teraz na głośnikach tesli, które miałem ze starych sosnowych obudów zrobionych ponad 10 lat temu.
    Efekt końcowy wygląda tak jak na zdjęciu.
    JAltus 140 po modyfikacji.eszcze muszę trochę pokombinować z ustawieniem, myślę że te większe trzeba trochę rozsunąć i skierować do siebie.
    Pozdrawiam wszystkich.

• #4 25 Mar 2018 19:19
    alien90fr
    Poziom 25  

Skrzynki ładnie zrobione ale mogłeś zostać przy oryginalnym GDN

• #5 26 Mar 2018 09:36
    tytka
    Poziom 16  

Nie ma żadnych pomiarów, ani nie posłucham tego, dlatego mogę ocenić to tylko pod względem wizualnym.

Skrzynki ładnie odnowione, dobrze Ci to wyszło i za to słowa uznania. Ale (bez urazy) zastosowany głośnik niskotonowy wizualnie pasuje do reszty, jak przysłowiowy wół do karety.

• #6 26 Mar 2018 12:48
    bartods
    Poziom 16  

Witam, jeśli chodzi o renowację skrzyni to ładnie to koledze wyszło ale mam parę pytań:

Czy ten przetwornik niskotonowy to nie jest czasem przetwornik stricte do zastosowań car audio?
    Czy przy obsadzaniu tego przetwornika w tą obudowie były brane pod uwagę jego parametry, jakieś obliczenia?
    Dlaczego i czym zatkano otwory bass reflex, było to podyktowane parametrami, obliczeniami?
    Czy zwrotnice były obliczane dla zastosowanych przetworników, po ilości cewek mniemam że jest to filtr 6dB/oct?

Nie wiem dlaczego ale podejrzewam że dobranie przetworników było oparte tylko i wyłącznie na tym czy wejdą w tą obudowę.
    Patrząc na odnowienie jako odnowienie samych obudów gratuluję ładnie to wyszło, lecz jak kolega wspomniał przede mną przetwornik GDN pasuje tu jak przysłowiowa pięść do nosa. Powiem krótko ładna obudowa, ale trochę szkoda bo ten zestaw miał w oryginale całkiem przyzwoite brzmienie.
    Może troszkę zaskoczę kolegę ale obudowy typu closed zaczynają z reguły wyżej swoje niskie pasmo w stosunku do obudów typu bass reflex o podobnej wielkość. Obudowy zamknięte charakteryzują się większym impulsem oraz dynamiką odtwarzanych rejestrów.

• #8 27 Mar 2018 11:32
    arturavs
    Poziom 39  

Mówiąc szczerze? O ile "renowacja" całkiem, całkiem wyszła.
    To reszta jest totalnie do ....... resztę dopisz.

Fred_01 napisał:
    Nie używałem żadnych aparatów pomiarowych

Dlaczego?

Fred_01 napisał:
    Jedynie porównywałem z innymi kolumnami,

To nie jest miarodajny wynik.

Fred_01 napisał:
    Ostatnio wstawiłem syki GDWT 9/100 FP

Syczeć to syczy, Pęknięty przewód pod ciśnieniem z jakimś gazem. Ewentualnie żmija, lub wąż. Moja kotka też syczy :-) .

Fred_01 napisał:
    obudowy są zamknięte, wyloty zaślepiłem

Że cooo? Kolega chociaż porównał noty głośników?

Fred_01 napisał:
    Jestem zadowolony, że zdecydowałem się na głośniki Pioneera, robią robotę jak trzeba. Średnotonowy to STX, jedyny który pasował otworami

Nie lepiej było oryginał doprowadzić do stanu używalności?

Nie ukrywając, zepsułeś klasyki z czasów PRLu.
    Bez żadnych pomiarów, wyliczeń, bo pasowały głośniki pod obudowę.... Brak słów.

• #9 27 Mar 2018 12:53
    max-bit
    Poziom 24  

Chłopisko chciało może i dobrze ale widać że nie ma bladziutkiego pojęcia o głośnikach i zasadzie budowy zestawów głośnikowych.
    Mysle że jest jeszcze szansa na przywrócenie ich pierwotnego stanu o ile otwór pod głośnik niskotonowy nie został zmieniony to nie ma problemu
    Zwrotnice można zrobić ...

• #10 27 Mar 2018 13:15
    arturavs
    Poziom 39  

max-bit napisał:
    Chłopisko chciało może i dobrze ale widać że nie ma bladziutkiego pojęcia o głośnikach i zasadzie budowy zestawów głośnikowych.
    Mysle że jest jeszcze szansa na przywrócenie ich pierwotnego stanu o ile otwór pod głośnik niskotonowy nie został zmieniony to nie ma problemu
    Zwrotnice można zrobić ...

Tylko, że spier... ą, robotą nie ma się co chwalić.

Dla siebie ( tak jak Autor) można pocudować ( też z głową).
    Jego strata. W przypadku zarobku..... Gdybym ja tak robił... to na karmę dla kotów bym nie zarobił.

• #11 27 Mar 2018 15:38
    neo_dc
    Poziom 32  

I oczywiście fala hejtu...

Autor napisał, że nie używał urządzeń pomiarowych, a dźwięk w obecnym zestawieniu JEMU się podoba, i o to chyba chodzi ?
    Fakt, może tytuł niefortunny, bo kolumny zostały poddane renowacji jeśli chodzi o obudowy, wnętrze natomiast zostało zmienione. Niemniej, lepiej chyba tak, niż miałyby pójść na śmietnik ?
    Ktoś mniej doświadczony zaprezentuje swoje dzieło, to od razu aj waj, ja zrobiłbym lepiej. A potem się dziwimy, czemu z forum odchodzi coraz więcej osób...
    Przedstawiajmy uwagi w sposób konstruktywny, a kolega @arturavs "popisał" się szczególnie, jeśli chodzi o poziom wypowiedzi.

By nie odchodzić od meritum, od siebie dodam - autorze - przeróbka jak na początki OK, bo wykonana starannie, jednak jeśli chcesz regenerować zestawy głośnikowe, to powinieneś przywracać im oryginalne brzmienia, lub przerabiać je z pomocą odpowiednich narzędzi do projektowania (niekoniecznie płatnych!). Działy poświęcone audio elektrody (i nie tylko) to kopalnia - zachęcam do skorzystania !

Pozdrawiam

• #12 27 Mar 2018 18:32
    arturavs
    Poziom 39  

neo_dc napisał:
    @arturavs "popisał" się szczególnie, jeśli chodzi o poziom wypowiedzi.

neo_dc napisał:
    I oczywiście fala hejtu...

Kolego nie myl pojęć. Jakiego heytu? W słowniku języka polskiego nie ma takiego słowa.

Czym się popisałem? Poziomem wypowiedzi?

To jest dział diy. Skoro wystawiasz własną twórczość na pokaz, to musisz się liczyć nie tylko z "achami, i ochami wynikającymi z zachwytu", ale też z negatywnymi opiniami.

Tym bardziej że każda, nawet najgorsza opinia jest zazwyczaj konstruktywna. Jak Autor to przyjmie, to co innego.

neo_dc napisał:
    przeróbka jak na początki OK,

Bez komentarza.

neo_dc napisał:
    jednak jeśli chcesz regenerować zestawy głośnikowe, to powinieneś przywracać im oryginalne brzmienia, lub przerabiać je z pomocą odpowiednich narzędzi do projektowania (niekoniecznie płatnych!).

To w końcu jak?
    Ma robić na "pałę" czy stosować się do zasad?

EOT.

• #13 27 Mar 2018 19:07
    wkj
    Poziom 35  

Altus wiecznie żywy, ile by sie nie napisało to zawsze będzie mało.
    Nie chciałem negować pracy kolegi ale wiedziałem ze wcześniej czy później ktoś to zrobi, z naciskiem na "wcześniej".

• #14 27 Mar 2018 20:45
    bartods
    Poziom 16  

Przepraszam że znów napiszę swoje 5 groszy, jeśli chodzi o krytykę to rzeczywiście miejscami trochę za ostra. Raczej powinno odbywać się to na zasadzie "niestety kolego źle to zrobiłeś powinieneś zastosować to i .... ". Lecz żeby komuś doradzić najlepiej znać problem. Nie bez powodu wcześniej zadałem tyle pytań. Obawiam się , ale mam nadzieję że się mylę że otwory bas reflex zostały zatkane czyś typu sklejka lub jeszcze gorzej jakieś coś tekturo-podobnego. Jeżeli chodzi o pomiary pomińmy już to że nie każdy ma choćby JIG-a i mikrofon pomiarowy. Na początek wystarczy choćby WinISD do symulacji (który jest darmowy) oraz obliczenia kubatury oraz rodzaju obudowy. Wymiana przetwornika na jakikolwiek inny w istniejącej skrzyni to trochę strzelanie na ślepo. Przy okazji obliczeń może okazać się że typ CLOSED mija się tu z celem całkowicie, być może autor przesłonił otwory ponieważ obudowa dudniła przez nieodpowiednie dobranie przetwornika do niej. Jednakże to tylko wróżenie z fusów i czekam na jakąś odpowiedź autora w tym temacie. Nie ma się co bać rozumiem że krytyka potrafi być na tyle uciążliwa że autor po prostu więcej nie podzieli się żadną konstrukcją lub już nie odpowie w tym temacie. Wszyscy kiedyś zaczynaliśmy i uczyliśmy się na własnych błędach, chyba będzie lepiej jak troszkę damy koledze ochłonąć. Czy autor mógłby podać choć oznaczenie zastosowanego przetwornika?
    Pozdrawiam

• #15 27 Mar 2018 21:11
    tytka
    Poziom 16  

Ogólnie dobrze piszesz kolego bartods, podzielam Twoje zdanie.

bartods napisał:
    Czy autor mógłby podać choć oznaczenie zastosowanego przetwornika?

Nie jestem autorem, ale na zdjęciach zamieszczonych przez niego, widać karton z symbolem przetwornika.
    Oto link do strony produktu (są tam dane):
    https://www.pioneer-car.eu/pl/pl/products/ts-w311s4/specifications

• #16 27 Mar 2018 22:01
    max-bit
    Poziom 24  

To nie fala hejtu.
    Gość podszedł dziwnie do sprawy ? Może po taniości ... albo dla uproszczenia nie wiem
    O ile sama renowacja pudła wizualnie nie powiem jeszcze OK (przynajmniej tak wygląda na zdjęciach) to już wmontowanie w Tonsila tj Altusa Piona głośnika to już ... no nie wiem nawet jak to nazwać ...
    Przecież można kupić oryginalne głośniki (reg) które pasują ... nawet można wym głośniki tubowe na kopułkowe co było by jeszcze akceptowalne i w sumie pozytywnie wpływa na brzmienie.
    Ale montowanie takich głośników z za przeproszeniem dupnym napisem Pioneer :) to nie wiem śmiać się czy płakać :)
    Jak pisałem chłopisko ręke do paczek ma ale chyba nie za bardzo wie jak się powinno budować zespoły głośnikowe zauważcie ze na zdjęciu stworzył kolejny dziwoląg z 4-ma głośnikami niskotonowymi :) w tak małej obudowie (chyba zamkniętej) to też dziwny koncept :) ciekawe czy ma oddzieloną sekcję niskotonową od pozostałych głośników :) czy mu ten sredniotonowy wypycha :)

• #18 29 Mar 2018 09:04
    bartods
    Poziom 16  

Nie wiem co mam napisać na temat tego przetwornika Pioner-a, z jednej strony jego Qts wskazuje że powinien pracować w obudowie typu Closed lecz co mnie najbardziej zaskoczyło to jego MMS .... Masa układu drgającego tego przetwornika to 164g która dorównuje przetwornikom o średnicy minimum 50 cm!!! Nie do końca wiem o co chodziło producentowi być może w środku znajdują się ciężarki ołowiane (najprawdopodobniej to wina tych ozdóbek na układzie drgającym) , ale po co tak obciążać układ drgający? Z parametrów wynika że ten przetwornik będzie mocno mulił, naprawdę mocno. Ten przetwornik nie schodzi nisko, on to po prostu symuluje (jakby tego nie nazwał to i tak nie będzie odtwarzanie). Kolego moja rada pozbądź się tych przetworników jak najszybciej , najlepiej zwróć je do sklepu lub sprzedaj jakiemuś przysłowiowemu Sebie z BMW (najlepiej głuchemu), kup oryginalne przetworniki i zrób prawdziwą renowację tego zestawu. Tak wychodzi kupowanie przetworników na oko i napis PIONEARE. Niestety nie widzę sensu stosowania ich gdziekolwiek i w czymkolwiek. Przykro mi lecz nie za dobrze wybrałeś rodzaj GDN-ów. Przy konstruowaniu obudów trzeba brać pod uwagę też szybkość reakcji przetwornika, co w tym wypadku kończy się tym że usłyszysz wyższe rejestry a po jakimś czasie ... dłuższym czasie ... jeszcze trochę... czekaj.... baaaaassss. Właśnie odpowiedź impulsowa tak ciężkiego układu będzie bardzo długa.
    Kolego wyjaśnię to bardziej łopatologicznie, dlaczego producenci starają się robić jak najsztywniejsze i bardzo lekkie membrany? Między innymi po to aby przetwornik miał jak najszybszą reakcję na docierający do niego sygnał i jak najwierniej go odtwarzał , bo im większa masa układu drgającego tym bardziej przetwornik zniekształca dostarczony do niego sygnał, zwiększa się odpowiedź impulsowa (bo żeby rozpędzić i zatrzymać taką masę potrzeba mocy i czasu, a czas jest tu największym wrogiem). Teoretycznie plusem tego minusa jest to że tony niskie wydają podkreślam tu słowo "wydają i teoretycznie są" się być niższe i bardziej miękkie, ale nie w tym przecież rzecz żeby zniekształcać dostarczony sygnał, a odtwarzać go jak najbardziej wiernie. Wyobrażasz sobie perkusistę na koncercie który nie dość że spóźnia się z rytmem to wali nie w ten bębenek?
    Myślę że to wszystko.
    Pozdrawiam

• #19 29 Mar 2018 22:24
    Fred_01
    Poziom 10  

Witam wszystkich forumowiczów.
    Z góry dziękuję za wszystkie słowa pochwały jak i nagany. Przyjmuję to na klatę.
    Otóż drodzy Panowie, czemu nie zastosowałem głośnika Tonsila - bo mi się nie podoba i myślę że nie byłoby takiego dźwięku jak jest.
    Szacun dla czasów PRL-u ale czasem trzeba odbiec od reguły. Kto powiedział że musi być oryginał.
    Głośnik, każdy pewnie się zastanawia dlaczego taki. Odpowiedź jest prosta, spodobał mi się, a po drugie chciałem wstawić ciekawy napęd, parametry analizowałem jego tylko po przeczytaniu wielu postów o dobieraniu głośników.
    Postanowiłem zaryzykować! Po złożeniu wszystkiego do kupy, dźwięk był w miarę ok, ale coś brakowało. Zwrotnicę trochę źle dobrałem w paśmie 200-600 Hz. Szczęśliwym przypadkiem miałem okazję posłuchać w miarę dobrej kolumny i zmieniłem swoje zwrotnice. Teraz kolumny śmigają aż miło.
    Wcześniej nie miałem do czynienia z projektowaniem zwrotnic ani nie byłem w temacie parametrów głośników. Jednak człowiek uczy się całe życie, dużo się dowiedziałem przez rok czasu o głośnikach, zwrotnicach itp.
    Po prawie roku słuchania jestem zadowolony, że w ogóle zdecydowałem się odnowić te skrzynie, po drugie że wybrałem takie głośniki, po trzecie że zaprojektowałem od podstaw swoje zwrotnice. Wiele się nauczyłem, na swoich błędach oczywiście, ale było warto.
    Jestem zadowolony z dźwięku tych kolumn, nie wiem jak to by wyszło przy pomiarach, ale mnie przekonuje ich dźwięk, miękki, niski, potężny, elegancki sopran po zastosowaniu GDTW 9/100 FP. Miło posłuchać.
    Tak na marginesie, do techno są w sam raz.
    Proszę o dalsze sugestie, pytania, w miarę możliwości będę odpowiadał.
    Pozdrawiam wszystkich, w najbliższym czasie pokażę zdjęcia z ostatniej modyfikacji moich drugich kolumn.

Dodano po 23 [minuty]:

Zapomniałem napisać o otworach, zostały zatkane dekielkami plastikowymi fi 50, są bardzo stabilne osadzone na klej. Dlaczego, myślę że dużo to nie zmieniło, ja lubię bas z obudów zamkniętych, choć jest go mniej. Jest po prostu, jak ja to ujmę, sprężysty, nie dudni i nie jest rozwlekły.

• #20 30 Mar 2018 00:01
    Rocky Horror
    Poziom 31  

Fred_01 napisał:
    Głośnik, każdy pewnie się zastanawia dlaczego taki. Odpowiedź jest prosta, spodobał mi się
    No to solidny powód. No cóż, jak komuś się podoba... Dla mnie ta efekciarska, "dresiarska" stylistyka większości mainstreamowych samochodowych głośników (i w ogóle akcesoriów) zawsze była pogwałceniem jakiegokolwiek dobrego smaku. Wygląd tych głośników jest wyjątkowo odpychający i chyba nie potrafiłbym tego przełknąć nawet gdyby grały lepiej od Tonsili :roll: . Ale to tylko ja.

Cytat:
    i myślę że nie byłoby takiego dźwięku jak jest.
    No nie byłoby, z dużą pewnością byłby lepszy.

Cytat:
    czasem trzeba odbiec od reguły. Kto powiedział że musi być oryginał.
    Np. projektanci tych kolumn. Swego czasu Tonsil miał najlepszą komorę bezechową w Europie, zanim poszła z dymem w 2013. Chyba że dysponujesz lepszą.

Cytat:
    Tak na marginesie, do techno są w sam raz.
    Nic zaskakującego, gatunek o dużych wymaganiach mocowych i raczej małych jakościowych.

Cytat:
    w najbliższym czasie pokażę zdjęcia z ostatniej modyfikacji moich drugich kolumn.
    Po tym jak zobaczyliśmy tę pierwszą modyfikację... Może lepiej nie.

• #21 30 Mar 2018 07:27
    bartods
    Poziom 16  

Cytat:
    parametry analizowałem jego tylko po przeczytaniu wielu postów o dobieraniu głośników.

Bardzo przepraszam ale gdzie kolega czytał tak "mądre" rzeczy z których wynikało by że ten przetwornik zagra lepiej od Tonsila w tej obudowie?
    Jakie parametry prócz napisu PIONEARE , wymiaru i "watuf" były przez kolegę uwzględniane?
    Jeśli kolega już uwzględniał parametry jak obliczył wielkość skrzyni do tego przetwornika?

Mam nadzieję że otrzymam choć jedną konkretną odpowiedź.
    Pozdrawiam

• #22 30 Mar 2018 11:21
    tytka
    Poziom 16  

Fred_01 napisał:
    Otóż drodzy Panowie, czemu nie zastosowałem głośnika Tonsila - bo mi się nie podoba i myślę że nie byłoby takiego dźwięku jak jest....
    Głośnik, każdy pewnie się zastanawia dlaczego taki. Odpowiedź jest prosta, spodobał mi się, a po drugie chciałem wstawić ciekawy napęd, parametry analizowałem jego tylko po przeczytaniu wielu postów o dobieraniu głośników.

Kolego, pierwszoplanowym zadaniem głośnika jest możliwie najwierniejsze odtwarzanie dźwięku, a nie cieszenie oka. Choć jak cieszyć tu oko, gdy ten głośnik wizualnie zupełnie nie pasuje do reszty.
    W 100% zgadzam się z tym, że z Tonsilowskiego GDN-a w tym zestawie byłby zupełnie inne brzmienie, chociażby dlatego, że Tonsil był zdecydowanie lepiej dobrany do tej skrzynki. Resztę już napisali wcześniej koledzy.

Fred_01 napisał:
    Szacun dla czasów PRL-u ale czasem trzeba odbiec od reguły. Kto powiedział że musi być oryginał.

Niby nikt nie mówił, że musi być oryginał. Ale skoro popsułeś oryginał, to pochwal się dlaczego nakleiłeś tabliczki znamionowe oryginału??? Mają się one nijak, do tego co zrobiłeś.

Altus 140 po modyfikacji.

Fred_01 napisał:
    Jestem zadowolony z dźwięku tych kolumn, nie wiem jak to by wyszło przy pomiarach, ale mnie przekonuje ich dźwięk, miękki, niski, potężny, elegancki sopran po zastosowaniu GDTW 9/100 FP. Miło posłuchać.
    Tak na marginesie, do techno są w sam raz....
    Dlaczego, myślę że dużo to nie zmieniło, ja lubię bas z obudów zamkniętych, choć jest go mniej. Jest po prostu, jak ja to ujmę, sprężysty, nie dudni i nie jest rozwlekły.

Jak to czytam, to bez urazy, ale chyba rozumiem Twój wybór. Miały być zestawy które nie muszą być ogólnie dobre, muszą za to cieszyć ucho i oko modyfikatora.
    Dla mnie dobry zestaw głośnikowy, to taki który nie jest robiony pod konkretny gatunek, czy słuchacza , nie wyróżnia zauważalnie konkretnego gatunku, wszystko powinno na nim brzmieć dobrze. Nie jest to łatwe do osiągnięcia, niemniej do tego powinno się dążyć w konstruowaniu i modyfikacji zastawów głośnikowych.

Muszę przyznać, że osobiście nie jestem fanem serii zestawów głośnikowych Altus marki Tonsil, uważam je za słabe brzmieniowo zestawy. (Przede wszystkim drażnił mnie we wszystkich zestawach z tej serii "jazgoczące" wysokie, a i jeszcze inne niedomagania w zależności od modelu.) Ale to co Kolega tu zaprezentował, to niestety ich degradacja (nawet wizualna), niż dobra modyfikacja.

• #23 30 Mar 2018 17:20
    Fred_01
    Poziom 10  

Nie obliczałem obudowy pod ten głośnik, jak już wcześniej napisałem to był po prostu wybór - zaryzykowałem. Przy wyborze głośnika skłoniła mnie jego czułość 95 dB i spodobał mi się ten głósniczek wizualnie. Ot to cały myk. Złożyłem, gra i cieszy ucho.
    Po drugie, zapodam trochę wspomnień. Kiedy zaczynałem słuchać muzyki, to był rok 1995, dostałem od rodziców dwukaseciak coś w stylu "jamnik". Za rok kupili mi Panasonica również dwukaseciak, którego piłowałem kilka lat. I wtedy pasowało. Teraz jest dźwięk myślę że bez porównania do tamtych sprzętów, jednego głośnika w plastikowej obudowie. Ja nie będę od tego wymagał cudów, gra bez żadnego korektora, na płasko. Korektor oczywiście mam ale tylko dla wyświetlacza. Przy wcześniejszych kolumnach był on wymagany, ale nie będę już opowiadał jakie miałem, niestety szału nie było.
    Po trzecie, nie mam zamiaru słuchać sprzętu, tylko muzyki za jego pomocą. Nie zamierzam robić żadnych symulacji ani pomiarów. Nie mogę powiedzieć że nigdy tego nie będę robił, może kiedyś, za kilka lat, urodzi mi się pomysł i chęć to wtedy będę sobie analizował dźwięk. Narazie nie widzę takiej potrzeby. Zrobiłem tak jak umiałem, mi to wystarcza, a co będzie w przyszłości to czas pokaże.
    Tyle mojego zdania, dobrze wiem że wielu moje słowa nie przypadną do gustu :-)
    Jest już wszystko ładnie ustawione w pokoju, teraz tylko mam zamiar delektować się dźwiękiem.
    Pozdrawiam wszystkich gorąco.

• #24 30 Mar 2018 22:07
    tytka
    Poziom 16  

Fred_01 napisał:
    ... Ja nie będę od tego wymagał cudów, gra bez żadnego korektora, na płasko. Korektor oczywiście mam ale tylko dla wyświetlacza. Przy wcześniejszych kolumnach był on wymagany, ale nie będę już opowiadał jakie miałem, niestety szału nie było.

Faktycznie na płasko, czy tylko tak Ci się wydaje?? Bo brzmi pod Twój gust. Nie robiłeś żadnych pomiarów, nie porównywałeś także z żadnym innym zestawem referencyjnym, no chyba że się mylę, wówczas pytanie z jakim? Więc jaki jest dowód że grają płasko, bez podbarwień, uwypukleń, czy dziur?

Fred_01 napisał:
    Po trzecie, nie mam zamiaru słuchać sprzętu, tylko muzyki za jego pomocą.

No tu masz rację w swoich zamiarach, tylko... No właśnie; aby tak było, to trzeba mieć sprzęt (cały tor audio), który nie wnosi do odtwarzanej muzyki żadnych deformacji. W przeciwnym razie chcesz czy nie , to słuchasz sprzętu, co prawda odtwarzającego muzykę, ale sprzętu. Przy tych kolumnach, będziesz słuchać niestety nich, a nie tylko odtwarzanej muzyki.

• #25 30 Mar 2018 22:51
    Fred_01
    Poziom 10  

Tak, miałem okazję porównać dźwięk z inną kolumną. Była to DynaVoice. Kolega ją podrzucił żeby kable wewnątrz polutować. Szkoda, że miał tylko jedną. Nie miałem też możliwości potrzymać jej dłużej. Fakt, grała troszkę inaczej, inne głośniki i obudowa B-R. Ogólnie dźwięk był podobny, u mnie jest bardziej miękko od dołu i niżej gra bas, z racji typu zastosowanego głośnika.

• #26 31 Mar 2018 07:57
    bartods
    Poziom 16  

Kolega pisze że bardziej miękko i niższy bas, napisałem już wcześniej w tym temacie ale powtórzę. Ten przetwornik ma masę membrany tak dużą że jego układ magnetyczny nie daje sobie rady aby ją kontrolować. Ten nazwijmy to niższy bas i miękkość to tak naprawdę masakryczne zniekształcenia wprowadzanie przez przeciążony układ drgający tego przetwornika. Widzę że kolega nie potrafi czytać ze zrozumieniem i jak na razie jest niereformowalny w tej dziedzinie. Jeśli kolega upiera się nadal przy swojej racji proponuję obciążyć membranę o dodatkowe 100 g , niskie tony będą jeszcze bardziej miękkie i niskie. Proponuje też temat zmienić na "Jak nie należy modyfikować kolumn głośnikowych" , myślę że będzie to dobra przestroga dla innych.
    Radzę posłuchać dobrze obliczonych kolumn, oraz nagrań muzycznych wysokiej jakości FLAC, HQ lub CD i dopiero porównać je z innym zestawem, no ale co ja tam wiem.
    Proponuję temat zamknąć bo nie widzę tu nadziei na lepsze jutro, a powielanie i promowanie błędów nie powinno mieć tu miejsca. Kolego aby uzyskać niskie i bardzo dynamiczne brzmienie zachęcam do pokopania w temacie zestawów T-Line, z tym że tu trzeba już trzymać się sztywno zasad co może być w tym przypadku problemem. Wiem o czym piszę przebrnąłem już chyba przez wszystkie możliwe konstrukcje głośnikowe i popełniałem mnóstwo błędów (lecz potrafiłem się na nich uczyć), niezależnie od typu konstrukcji każda ma swoje plusy i minusy. Jak na razie jedynym i myślę że ostatnim zestawem są dla mnie zestawy T-Line z zestawem typu Closed, ale to już kwestia gustu. Nie lubię krytykować ale widzę że w temacie obliczania i konstruowania zestawów moja 12 letnia córka ma większą wiedzę. Jeśli kolega nie słyszał różnicy pomiędzy Zestawem Dyna Voice a tym tworem to nie mam już więcej pytań. Zestaw Dyna Voice ma przetwornik wstęgowy co już na samym starcie robi różnicę. Lamborgini i Trabant też pracują troszkę inaczej, a jednak robi to ogromną różnicę.

• #27 31 Mar 2018 21:29
    Fred_01
    Poziom 10  

Widzę z przeczytanych postów, że wypowiadają się tu profesjonaliści, znający dobrze dźwięk i potrafiący rozróżnić bardzo szczegółowe detale w nim.
    Ale co mnie dziwi, nikt nie zapytał jakich użyłem zwrotnic, o jakim paśmie podziału i jakim nachyleniu. Słyszę tylko że głośnik jest bee. Ale Pioneer nie jest jakąś firmą typu "kogucik" i zapewne ma jakieś doświadczenie w tym co robi.Następne co mi się nie podoba to czemu głośnik przeznaczony do samochodu nie będzie grał w domu? Co mu pomieszczenie nie odpowiada? Chyba, że ma czuja i stanie kamieniem, pomyśli sobie - mam to gdzieś ruszał się nie będę i będę generował same zniekształcenia.
    Ja jestem amatorem, projektowałem pierwszy raz w życiu zwrotnice, wiele się nauczyłem i jeszcze dużo przede mną. Chyba, że któryś z forumowiczów urodził się z pełnym zasobem wiedzy akustycznej i niczego już nie musi doświadczać bo wszystko wie.
    Doskonale wiem, że moje dzieło ma wiele niedociągnięć i pewnych sprzeczności. Ale nie uważam też, że to jest całkowita tragedia. Tragedia była słuchać jedno głośnikowych kolumn w plastikowej obudowie. Doskonale pamiętam jaki był wtedy dźwięk.
    Następne co mnie gryzie, to jeśli będę słuchał muzyki na moim sprzęcie lub na najlepszej klasie hi-end ale cały czas będę myślał, że temu dźwiękowi czegoś brakuje to czy będę miał jakąśkolwiek przyjemność ze słuchania? Będę tylko szukał dziury w całym i tylko o tym myślał. Nie popadajmy w błędne koło, bo kto szuka dziury to ją na pewno znajdzie, nieważne od klasy sprzętu. Gdybym miał dobre kolumny to wieża pewnie poszła by pod młotek bo też byłaby bee. Wzmacniacz tranzystorowy.... kto to widział. Każdy sprzęt, nawet najdroższy ma pewne wady, z tym że mniejsze ale ma, nie ma na świecie rzeczy idealnych.
    Pomiary i jeszcze raz pomiary tylko w imię czego? Tylko po to żebym przekonał się że czarne jest na pewno czarne. Dziury w paśmie, a czy zwrotnica tnie częstotliwość jak nóż? 200 Hz jest a 210 Hz już w ogóle nie ma? Jak trochę spadnie charakterystyka w pewnym miejscu to znów jest tragedia po całości?
    To moje ostre słowa krytyki, zasady trzeba czasami łamać i ryzykować.
    Głośnik to nie układ scalony, jak coś jest nie tak to pójdzie z dymem, w najlepszym przypadku nie będzie działał.
    Pozdrawiam.

• #28 31 Mar 2018 21:58
    kotuniunia
    Poziom 29  

Nie przejmuj się, ja swoich też nie mierzyłem, a jestem zadowolony. Czasami się trafi, czasami nie. A niektórzy to typ aptekarza, no i co .Świat byłby nudny gdyby wszyscy robili wszystko jednakowo, nie znaczy to jednak że jak sprzęt gra do bani to uparcie trzeba się trzymać swojego. Może możesz porównać jak grają te twoje z innymi jak będzie okazja,wówczas wnioski.

• #29 31 Mar 2018 22:22
    kortyleski
    Poziom 41  

Widzę tu dużo wypowiedzi fanów tonsila. Co z tego że mieli jedną z najlepszych komór na świecie? Były takie czasy a nie inne, wszystko co miało być lepsze od razu kacyki partyjne tłumili. Tonsil był jest i będzie śmietnikiem. Poza niewielkimi wyjątkami.

A wracając do tematu to samochodowe przetworniki w zamkniętych niewielkich obudowach całkiem nieźle się sprawują. Tylko (tu już fizyka) trzeba solidnego wzmacniacza. I nie waty są tu ważne a impedancja wyjściowa. Ciężki układ drgający? to trza go za mordę trzymać.

• #30 31 Mar 2018 23:29
    Fred_01
    Poziom 10  

Jeśli tylko trafi się okazja to porównam z innymi kolumnami. Nawet założę głośniki Tonsila jak tylko wpadną mi takowe w ręce.
    Chętnie porównam z innymi sprzętami, czemu nie. Dobrze mówicie, świat jest zróżnicowany, ja w ogóle niektórymi wypowiedziami się nie przejmuję, chcę się podzielić moimi doświadczeniami innym forumowiczom. Ja też dużo czytam, nadchodzi czas żeby dodać coś od siebie, podzielić się swoimi przygodami, gdyby nikt nie chciał pisać to co byśmy teraz czytali.
    Pamiętam jak zbudowałem swoje pierwsze kolumny o dość pokaźnych wymiarach bo 140 cm wysokości na głośnikach tesla, wyglądały przyzwoicie a w sklepie nie było za dużego wyboru w podobnym przedziale cenowym. Obudowy zrobiłem z desek sosnowych skręconych wkrętami na klej i pomalowane czarną farbą. Na takie głośniki i obudowy było mnie wtedy stać. Robiłem z tego co miałem. Człowiek się cieszył, że coś nabył i zbudował. Jakie tam zwrotnice, po kondensatorze dla średniaka i syka. Grało spokojnie ponad 12 lat, cieszyło i nic się nie upaliło. Wtedy kto tam myślał o pomiarach, podziałach częstotliwości i fazie głośników. Nie było skąd zasięgnąć wiedzy, kto mi ją miał przekazać? Rolnik ze wsi?
    W tym roku owe kolumny dokończyły żywota, a na tych głośnikach powstały nowe, jak to nazwał jeden z forumowiczów "twory" wykonane z płyt osb i ładnie wykończone. Zmieniłem jedynie głośniki średnie na stx-a. Kolumny też brzmią przyzwoicie, ale już inaczej niż altusy. Całkowicie odmienna charakterystyka głośników basowych.
    I niech nikt nie myśli że nie zrobiłem przegrody, średniaka nic mi nie wypycha :-)

Dodano po 33 [minuty]:

Nie chcę też powiedzieć, że pomiarów nie warto robić. Na pewno wyszłoby kilka niedociągnięć. Ale nie mam do tego sprzętu, ani możliwości, ani funduszy na takie rzeczy. Myślę, że w warunkach domowych, dla słuchania miło muzy wystarczy nasze ucho i w miarę dobrze dobrane filtry. Wystarczy trochę zapału i chęci, oczywiście dobrze jest porównać swoje projekty z firmowymi, bo to wiele daje.
    Powiem coś dla wszystkich początkujących, nie bójcie się projektować swoje sprzęty, zwrotnice i dobierać głośniki. Wtedy człowiek najwięcej się uczy, oczywiście na własnych błędach, ale wtedy wiedza wchodzi bez problemu do głowy i zostaje tam na zawsze :-)
    Jestem zadowolony że robiłem od podstaw swoje zwrotnice, kilka razy je modyfikowałem, ale to mnie dużo nauczyło i zdobyłem pewne doświadczenie.
    Zachęcam innych do dzielenia się swoimi przygodami i doświadczeniami.