Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana czasu z zimowego na letni 2018

TechEkspert 27 Mar 2018 19:02 4218 90
 • #61
  vodiczka
  Poziom 43  
  prosiak_wej napisał:
  Czyli "zwykły" smartwatch z odpowiednią apką
  Nie. To miałby być zegarek z alarmem wyzwalanym przez odpowiednią modyfikację sygnału synchronizującego.
  prosiak_wej napisał:
  o tyle normalny zegarek zawsze będzie normalnym zegarkiem i nie straci na funkcjonalności.
  Zgoda ale czy normalny zegarek przeciętnego użutkownika potrzebuje zewnętrznej synchronizacji czasu?
  Teraz bardziej w modzie i w cenie są klasyczne zegarki mechaniczne odmierzające czas z ponadprzeciętną dokładnością.
 • Computer Controls
 • #63
  kaem
  Poziom 26  
  Jestem zdecydowanie za rezygnacją ze zmiany czasu. Zmiana czasu w świecie opartym o komunikację i informację generuje same problemy. Np. te słynne godzinne postoje pociągów, gdy zegary są cofane. Bezsens tych postojów uzmysławia fakt, że gdy wskazówki są przesuwane do przodu, to jakoś problemem dla kolei nie jest opóźnienie wszystkich nocnych pociągów...
 • #64
  zi.ko
  Poziom 25  
  Jestem zwolennikiem obecnego systemu przeciwnikiem rezygnacji z czasu letniego.
  Moim zdaniem nie ma na tyle mocnego argumentu, żeby zmieniać obecny stan.
  Główny argument jaki pojawia się w mediach jest taki, że zmiana o godzinę rozregulowuje nam zegar biologiczny, że z tego powodu zdarzają się komplikacje zdrowotne itp. moim zdaniem jest on mocno przesadzony. Dziś coraz częściej podróżujemy, często dalej niż o jedną strefę czasową. Z własnego doświadczenia wiem, że nie jest to wielki problem. Podobne efekty są gdy musimy coś załatwić i wstajemy godzinę wcześniej. Nie wiem jak innym ale mi zdarza się to wielokrotnie częściej niż raz do roku.
  Co do kwestionowanej oszczędności energii to nie znam żadnych statystyk, które pokazywały by ewentualny zysk na zmianie czasu ale w dobie obecnie panującego "Pro Eco" i walki o każdy wat w oświetleniu i ogrzewaniu, wydaje się logiczne, że wydłużenie czasu ekspozycji na słońce w przypadku oświetlenia, czy zmiany godzin aktywności w przypadku ogrzewania, powinno przynieść wymierne korzyści. Z tego punktu widzenia można by zwiększyć oszczędność energii zamieniając czas o więcej niż godzinę, ale to z kolei wprowadziło by podobne zamieszanie co całkowita rezygnacja ze zmian czasu.
  Jak poruszał to już ktoś wcześniej, są urządzenie z zaimplementowanym kalendarzem, które same w odpowiedniej porze zmieniają czas. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem była by aktualizacja firmware co może okazać się niemożliwe.
 • #65
  vodiczka
  Poziom 43  
  kaem napisał:
  Bezsens tych postojów uzmysławia fakt, że gdy wskazówki są przesuwane do przodu, to jakoś problemem dla kolei nie jest opóźnienie wszystkich nocnych pociągów...
  Wbrew pozorom to nie jest bezsens. Przy braku postoju, po wprowadzeniu czasu zimowego pociąg odjedzie godzinę wcześniej niż ma w rozkładzie. Przychodzisz na dworzec o 4,30 na pociąg o 4.44 a on odjechał o 3.44 :)
 • #66
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 35  
  Ale dlaczego takich problemów nie ma komunikacja autobusowa i lotnicza? Dlaczego wszelkiej maści pekaesy i busy nie stają na godzinę?
  Dlaczego w porze zmiany czasu samoloty nie zatrzymują się na godzinę?
 • #67
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • Computer Controls
 • #68
  vodiczka
  Poziom 43  
  Szyszkownik Kilkujadek napisał:
  Dlaczego wszelkiej maści pekaesy i busy nie stają na godzinę?
  Prawdopodobnie problem rozwiązano dość prosto - kurs już rozpoczęty, kontynuuje się zgodnie ze starym czasem aż do jego zakończenia. PKP też może tak zrobić ale ma dodatkowy problem - pogodzenie ruchu pociągów jadących według starego i nowego rozkładu po tych samych torach.
  BC109B napisał:
  Car Putin wprowadził w całej Rosji jedną strefę czasową,
  Słyszałeś dzwon ale w innym kościele :)
  Jedna strefa czasowa jest w Chinach. W Rosji zmniejszono liczbę stref z 11 do 9
 • #69
  Tommy82
  Poziom 40  
  @Szyszkownik Kilkujadek
  Tak jak pisze @vodiczka PKS może sobie jechać jak chce bo to kierowca zarządza tym gdzie jedzie. W lotnictwie za zapewnienie separacji odpowiadają ludzie i systemy. Pociągi pomykają po tych samych torach i muszą się zmieścić. Prościej naciągnąć pociągi do rozkładu bo tym co zarządza pociągami jest w pierwszej kolejności rozkład.
 • #70
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #71
  japycz321
  Poziom 25  
  djbpm napisał:
  Trauma z młodości? ja na szczęście nie byłem w wojsku, bo jakbym był, to bym je...nął takiemu kapralowi tak żeby się nogami nakrył, ale nie o tym temat.

  taaaa....
  prosiak_wej napisał:
  Z Frankfurtu sygnał dociera dość osłabiony, a lokalny nadajnik, mimo znikomej mocy, mógłby zapewnić dużo czystszy sygnał

  Tylko dalej potrzebne jest kolejne urządzenie wszedzie tam gdzie są zegarki. Co jeśli sąsiad będzie miał swój nadajnik i akurat mu sie rozjedzie czas o 2h? Będziesz chodził po bloku i szukał który to?
  Piottr242 napisał:
  Czas letni przez cały rok będzie korzystniejszy.

  Mam niepohamowane wrażenie że połowa albo i więcej zwolenników zaprzestania zmiany czasu, miała by inne zdanie po pierwszym roku w którym tej zmiany by nie było.
  Czas letni w zimie ma minus w postaci wstawania w środku nocy, o czym dyskusja toczyła się już wcześniej. I uważam że budzik świetlny to nie jest rozwiązanie, bo nie każdy go bedzie miał, moze nawet większość nie dowie się że coś takiego jest i jak działa. A nawet jeśli my sami się obudzimy to nie znaczy że ktoś jadąc do pracy będzie wstanie utrzymać skupienie na takim poziomie jak normalnie. Tak samo efektywność pracy instytucji typu urzędy, z ludzmi siedzącymi jak zombi nad filiżanką kawy przez pierwsze 2 godziny.
  Czas zimowy z kolei wiązałby się z wschodem słońca po 3 w nocy w czerwcu. Jak dla mnie tragedia.

  Jakiekolwiek z rozwiązań związanych z brakiem zmiany czasu jest mniej korzystne niż obecnie stosowane. Wole koniecznosć przestawiania się dwa razy w roku(3-4 dni i człowiek nie widzi różnicy), niż miesiące w których czas mógłby być lepiej dopasowany do mojego rytmu funkcjonowania.
 • #72
  Tommy82
  Poziom 40  
  A może by po prostu w lecie godziny w dzień wydłużać w nocy skracać tak żeby przez cały rok jasno było od 8 mej do 20 tej ;)
  To żart ale na tym świecie pewnie też by się znaleźli zwolennicy takiej teorii może ci na płaskiej ziemi mieszkający by to łyknęli.
 • #73
  prosiak_wej
  Poziom 27  
  japycz321 napisał:
  Co jeśli sąsiad będzie miał swój nadajnik i akurat mu sie rozjedzie czas o 2h?


  O ile wie, co to jest DCF77. U nas, na Forum, o obecności takiego systemu wie praktycznie każdy. A czy wie o tym przedstawiciel handlowy firmy produkującej kosmetyki? Albo emerytowany urzędnik? Sądzę, że nawet jakbym mieszkał w falowcu w Gdańsku, to najbliższy sąsiad z własnym synchronizatorem byłby na tyle daleko ode mnie, aby nie zakłócać pracy mojego synchronizatora.

  japycz321 napisał:
  Czas letni w zimie ma minus w postaci wstawania w środku nocy


  Jak jadę na pierwszą zmianę, to wstaję o 4:45, więc i tak wstaję w nocy. Nie każdy ma ten komfort, że może wstać o siódmej, czy dziewiątej. Aczkolwiek pierwsza zmiana ma tę zaletę, że kończę pracę o 14-tej i mam jeszcze kupę dnia przed sobą.
 • #74
  Szyszkownik Kilkujadek
  Poziom 35  
  @japycz321 bardzo trafne spostrzeżenia. W lato w środku nocy świt, a w zimę świt o 9 rano. Dlatego chyba wole się przemęczyć i zmieniać czas.
 • #75
  japycz321
  Poziom 25  
  Tommy82 napisał:
  A może by po prostu w lecie godziny w dzień wydłużać w nocy skracać tak żeby przez cały rok jasno było od 8 mej do 20 tej

  Wszyscy wiemy że takie rozwiązanie nie ma sensu, bo jest nierealistyczna, a w tym temacie próbujemy znaleźć optymalne rozwiązanie dla tego co rzeczywiście można zrobić : - )
  prosiak_wej napisał:
  Jak jadę na pierwszą zmianę, to wstaję o 4:45, więc i tak wstaję w nocy. Nie każdy ma ten komfort, że może wstać o siódmej, czy dziewiątej. Aczkolwiek pierwsza zmiana ma tę zaletę, że kończę pracę o 14-tej i mam jeszcze kupę dnia przed sobą.

  Myślę że nigdy nie da się zadowolić wszystkich. Większość zaczyna pracę w przedziałach 7-9 i dla nich lepiej wstawać w czasie zimowym.

  prosiak_wej napisał:
  O ile wie, co to jest DCF77. U nas, na Forum, o obecności takiego systemu wie praktycznie każdy. A czy wie o tym przedstawiciel handlowy firmy produkującej kosmetyki? Albo emerytowany urzędnik?

  Pewnie zbyt wielu nie wie, bardziej chodzi o to że jak na tej częstotliwości jest coś już nadawane to zaczną się problemy, i efekty że raz odbierze coś, raz coś innego, za chwile ktoś inny zacznie nadawać swoje i mamy burdel. Do tego zegary zamontowane w samochodach. Znowu kolejne urządzenie które trzeba by kupić/zrobić i wozić w dodatku cały czas włączone. Już lepiej odejść całkiem od DCF na rzecz synchronizacji np ze stacjami radiowymi DAB+, i wierzyć że to co nam przysyłają jest poprawne.
 • #76
  vodiczka
  Poziom 43  
  japycz321 napisał:
  Czas zimowy z kolei wiązałby się z wschodem słońca po 3 w nocy w czerwcu. Jak dla mnie tragedia.
  Szyszkownik Kilkujadek napisał:
  bardzo trafne spostrzeżenia. W lato w środku nocy świt
  I co z tego? Nikt wam nie każe wstawać o 3 ale:
  Jak dobrze wstać,
  Skoro świt,
  Jutrzenki blask
  Duszkiem pić,
  Nim w górze tam
  Skowronek zacznie tryl,
  Jak dobrze wcześnie wstać
  Dla tych chwil...
  Podobno Jonasz Kofta, autor tej piosenki, wstawał około 12 w południe a pomysł tekstu przyszedł mu do głowy gdy wracał o świcie z jakiejś imprezy :)
 • #78
  zi.ko
  Poziom 25  
  Niestety ja mam raczej:
  Wstałem dziś tak jak zwykle o piątej trzydzieści,
  Jeszcze szaro za oknami, dymy snują się po mieście.
  ...
 • #79
  prosiak_wej
  Poziom 27  
  Ale codzienność to:
  Dzwonek mnie obudził rano, wyglądam przez drzwi
  Nagle nogi mam jak z waty, czy to jeszcze mi się śni
  ;)
 • #81
  vodiczka
  Poziom 43  
  Ja mam tak:
  wesołe jest życie staruszka
  nie musi o szóstej wstać z łóżka
 • #83
  Teres5
  Poziom 18  
  Czy pozostać przy czasie letnim czy zimowym dla mnie to obojętne, moi znajomi mają różne zdania na ten temat, ale opinia jest jednoznaczna - czas najwyższy, zakończyć to "mieszanie" czasem. Te zmiany dezorganizują porządek życia codziennego.
 • #84
  vodiczka
  Poziom 43  
  sanfran napisał:
  A kto się zarejestruje w przychodni?
  Mam ten luksus, że mogę telefonicznie lub (na razie tylko do jednej) mailem. Mamy XXI wiek.
  Teres5 napisał:
  opinia jest jednoznaczna - czas najwyższy, zakończyć to "mieszanie" czasem
  Nie mieszanie a cykliczną wymianę.
  Nie jest to możliwe ale hipotetycznie proponowałbym jeden czas, pośredni pomiędzy letnim a zimowym. Praktycznie jestem za zimowym.
 • #85
  Pan.Kropa
  Poziom 20  
  djbpm napisał:
  ja na szczęście nie byłem w wojsku, bo jakbym był, to bym je...nął takiemu kapralowi tak żeby się nogami nakrył,
  Marny by był twój dalszy los. To nie jest dzielnia. Nie masz pojęcia o czym piszesz. :not:
 • #86
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #87
  kaem
  Poziom 26  
  To ja może tak:

  I do południa budzikom śmierć,
  A po północy niech dzwoni kto chce,
  Rano trzeba wstać, rano to jest,
  Tak gdzieś po pierwszej, bo później już nie.
 • #88
  Pan.Kropa
  Poziom 20  
  BC109B napisał:
  Poszedłby do więzienia. :)
  Czyżby kolejny kotek który nie był w MON? :D
 • #89
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #90
  Pokrentz
  Poziom 21  
  [quote="japycz321"]
  djbpm napisał:
  [...]Tak samo efektywność pracy instytucji typu urzędy, z ludzmi siedzącymi jak zombi nad filiżanką kawy[...]


  No, to pojechałeś na maksa...