Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa próżniowa z agregatu.

25 Mar 2018 20:09 2499 20
  • Poziom 15  
    Próbuję wycudować pompę podciśnieniową. Chcę wytworzyć próżnię ok -1 bar. Dostałem dzisiaj agregat z fotki. Zaznaczonym otworkiem zasysane jest powietrze z zewnątrz. Czy w praktyce, mógłbym wykorzystać ten otwór ssący aby wytworzyć próżnię w zbiorniku ? Czyli, otwór ssący podczepiam w miejsce, gdzie normalnie wychodzi ciśnienie. Są jakieś przeciwwskazania ?
  • Poziom 38  
    Przede wszystkim na pewno nie uzyskasz podciśnienia -1 bar, prawdopodobnie ok. -0.6 bara.
    Nie wiem jak będzie ze smarowanie, intuicyjnie czuję, że będzie bardzo pluł olejem i trzba go będzie często uzupełniać.
  • Poziom 15  
    Dzięki za odzew. Skąd wyliczenia na -0.6 bara ? Od czego to zależy ?
  • Poziom 43  
    @MADMAX1978 Może od początku. Do czego ma być zastosowana ta pompa próżniowa ? Raczej lepszym rozwiązaniem jest kompresor hermetyczny od lodówki, z separatorem oleju na wyjściu.
  • Poziom 38  
    MADMAX1978 napisał:
    Skąd wyliczenia na -0.6 bara ? Od czego to zależy ?

To nie wyliczenia, to wyczucie, bo to zależy od szczelności tłok cylinder i zaworów, a przypuszczam, że jest na pewno mniejsza niż silniku samochodowym.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 23  
    mychaj napisał:
    Przeciwwskazań raczej nie ma, co najwyżej nie da rady, wyjdzie doświadczalnie - ale zamontował bym dodatkowy zawór zwrotny na ssaniu, bo zaworki w tym kompresorku mogą nie dać rady.

Żeby jeszcze pogorszyć próżnię? Zawór ssący w spreżarce jest już wystarczającą przeszkodą. W typowych pompach próżniowych zawory były sterowane, nie samoczynne. Były, bo pomp próżniowych tłokowych dawno się już nie używa.

Ciekawe jak będzie z temperaturą, gdy jednak ta sprężarka osiagnie sporą próżnię. Może sie mocno grzać... W końcu stosunek ciśnień będzie dość duży.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 43  
    JWitek napisał:
    Ciekawe jak będzie z temperaturą, gdy jednak ta sprężarka osiagnie sporą próżnię. Może sie mocno grzać... W końcu stosunek ciśnień będzie dość duży.
    Ale herezje :D
  • Poziom 23  
    Uznałeś, że osiagnie -0,8bara. Wtedy stosunek będzie "tylko" 5. To ile będzie podczas normalnej pracy jako sprężarka? 10 razy wiekszy?

Dodano po 1 [minuty]:

JWitek napisał:
    Uznałeś, że osiagnie -0,8bara. Wtedy stosunek będzie "tylko" 5. To ile będzie podczas normalnej pracy jako sprężarka? 10 razy wiekszy?

PS: To do kol. Protasiewicza, oczywiście.
  • Poziom 43  
    @JWitek Grzeje się powietrze (gazy) gdy są sprężane. Tu nic się nie spręża, a cieplo wytworzy tylko tarcie tłoka o ścianki cylindra.
  • Poziom 23  
    Herezje. Pompa próżniowa dająca -0,8 bara (0,2 absolutnego ciśnienia ) spręża w stosunku 1bar/0,2bar czyli 5. Taki jest stosunek ciśnień.

Taki sam stosunek ciśnień ma sprężarka dająca 5 barów (ciśnienia absolutnego) czyli 4 bary na manometrze (nadciśnienia). I taki sam jest przyrost temperatury sprężanego powietrza jak w pompie próżniowej na -0,8bara.
  • Poziom 15  
    Z tego agregatu chciałem zrobić pompę próżniową do termoformierki. Wiem że są pompy typowo do tego celu ale skoro braciszek dał mi ten kompresor za free to pomyślałem że można coś z niego zrobić. Sprawdzę też jaka wartość jest na manometrze bo w tej chwili jest tak uwalony w środku że wartości nie widać.

Czyli ta pompa nie wytworzy takiego samego podciśnienia jak ciśnienia ?
  • Poziom 20  
    MADMAX1978 napisał:
    Czyli ta pompa nie wytworzy takiego samego podciśnienia jak ciśnienia ?
    Nie. :D Musiały by być z kilka barów poniżej próżni. :D Ciśnienie atmosferyczne to około jednego bara, Próżnia to zero barów. Nie da się uzyskać nic poniżej próżni.
  • Poziom 15  
    Jak nie to nie :cry: Dzięki.
  • Poziom 38  
    Jak kompresor jest sprawny, to nic prostszego jak sprawdzić. Podpiąć do miejsca zaznaczonego czerwoną strzałką, jakieś mały zbiornik (jako tłumik) z zabudowanym wakuometrem, uruchomić kompresor i od razu będzie widać co potrafi w tej roli.
  • Poziom 43  
    Pan.Kropa napisał:
    Musiały by być z kilka barów poniżej próżni.
    Ile Barow ? I z czym ? Szkocka z lodem ? :D Aleś, bracie pojechał :D .
  • Poziom 20  
    Jak cytujesz to cytuj całość. Mniejsza z nazwami jednostek. Autor myślał że uzyska coś poniżej próżni.
  • Poziom 15  
    Za kilka dni sprawdzę co z tego wyjdzie. Na razie szukam odpowiedniego wskaźnika.