Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomoc w doborze elementów inst -

mario.cz 25 Mar 2018 21:06 1191 23
 • #1
  mario.cz
  Level 3  
  witam.
  Planuję zakupić antenę dvb-t antena Televes DAT HD BOSS T-FORCE i do niej zasilacz TELEVES PICOCOM wraz z wbudowanym wzmacniaczem. Antena ma być zamontowana na dachu, zasilacz w skrzynce w garderobie, gdzie schodzą sie wszystkie kable z dachu i z pokojów. Długość kabla od anteny do skrzynki z zasilaczem ok. 10m. Długość kabla od skrzynki z zasilaczem do pokoi z tv również ok. po 10m. Odległość do nadajnika telewizyjnego ok. 50km. 800m od domu stoi wieża z nadajnikami sieci gsm ( jesli ma to znaczenie ). Sygnał z anteny chcę podzielić na 3 ewentualnie 4 telewizory. Zasilacz picocom ma dwa wyjscia. Z jednego wyjścia zasilacza mogę puścić kabel np. do tv salonu . Drugie wyjście muszę jakoś podzielić na 2 telewizory. Co zastosować ? jakiś spliter ? jaki ? są różne , aktywne , z możliwościa przejścia napięcia od strony wyjścia do wejścia , od wejsćia do wyjści itp. . Czy potrzebne też będą seperatory napięcia ??? Zaproponujcie coś ?
 • #2
  _kli_
  Level 39  
  mario.cz wrote:
  Televes DAT HD BOSS T-FORCE

  Po pierwsze ta antena w wersji UHF teoretycznie nie gwarantuje odbioru w pasmie VHF (mux-8). Po drugie przy zakupie trzeba uważać, bo jest model 149921, który skonstruowany jest tylko pod kanały 21-48 (druga dywidenda cyfrowa).
  mario.cz wrote:
  Odległość do nadajnika telewizyjnego ok. 50km

  Do którego? Podaj dokładniejszą lokalizację miejsca odbioru.
  mario.cz wrote:
  800m od domu stoi wieża z nadajnikami sieci gsm ( jesli ma to znaczenie )

  Jeżeli na azymucie na nadajnik (lub w pobliżu) to może mieć.
  mario.cz wrote:
  jakiś spliter ?

  Zasilanie masz na zasilaczu/wzmacniaczu, więc wystarczy pasywny.
  mario.cz wrote:
  Zasilacz picocom ma dwa wyjscia

  Jest na trzy -> Link
 • #3
  mario.cz
  Level 3  
  Dziękuje za odpowiedz.
  Lokalizacja odbiornika - Wysokie Mazowieckie , nadajnika - Białystok. Wieża gsm nie jest dokładnie na azymucie ,choć nie jest również na kierunku przeciwnym. Powiedzmy nadajnik na godz. 13, wieża na 10. Nie bardzo wiem o co chodzi z tymi dywidendami cyfrowymi , ale rozumiem ,że lepiej szukać np.takiej : Televes DAT HD Boss 790 TForce (nr. kat. 149941) ?. Co to znaczy ,że zasilacz picokom ma dwa wyjścia + TV ?. Czy pod wszystkie można podłączyć odbiorniki telewizyjne, czy tylko pod te TV ? a pozostałe dwa do czego ? Na mux 8 póki co nie ma nic ciekawego, wiec UHF wystarczy , chyba.
 • #4
  _kli_
  Level 39  
  mario.cz wrote:
  Nie bardzo wiem o co chodzi z tymi dywidendami cyfrywymi

  Wg drugiej dywidendy cyfrowej, wszystkie kanały tv nadające teraz powyżej k.48 (49-60) zostaną przeniesione na pasmo obejmujące k. 21-48 (dotyczy mux-2/k.49/ z Białegostoku). Koordynacje międzynarodowe już trwają i przełączanie może zacząć się za 2-3 lata. Zatem ...
  mario.cz wrote:
  lepiej szukać np.takiej : Televes DAT HD Boss 790 TForce (nr. kat. 149941)

  Ale "automatyka" tego rodzaju anten nie zawsze zdaje egzamin. Poczytaj sobie ... https://forum.emitel.pl/viewtopic.php?t=7227#p213721
  mario.cz wrote:
  Co to znaczy ,że zasilacz picokom ma dwa wyjścia + TV ? czy pod wszystkie można podłączyć odbiorniki telewizyjne, czy tylko pod te TV ? a pozostałe dwa do czego ?

  Ten wzmacniacz ma 3 wyjścia 47-400/470-790 MHz. Wyjście TV ma tłumienie 12 dB i przeznaczone jest do bezpośredniego połączenia z TV, a sygnał z pozostałych dwóch można dzielić na więcej odbiorników.
  Pomoc w doborze elementów inst -TELEVES11 ..510.jpg Download (104.2 kB)
  mario.cz wrote:
  Na mux 8 póki co nie ma nic ciekawego

  Rzecz gustu. Wg mnie oferta tych kanałów nie odbiega od oferty większości kanałów mux-1 i mux-2. W ich ramówkach coraz częściej można spotkać pozycje z oferty płatnych Discovery, National Geographic, TLC oraz ciekawe klasyki filmowe. Za parę miesięcy powinniśmy się dowiedzieć, co wrzuci tam TVP.
 • #5
  mario.cz
  Level 3  
  Poczytałem sobie i wiem ,że już nic nie wiem :D. Co tu zatem kupić?. Byłem zdecydowany na televes , myślałem nawet nawet o TELEVES DAT BOSS MIX T-FORCE 149441, a teraz już sam nie wiem.
 • #6
  _kli_
  Level 39  
  Osobiście zacząłbym od pasywnej klasycznej yagi, np. 25-elementowej. Przy odpowiednio wysokim poziomie sygnału powinno udać się pasywnie podzielić sygnał na 3 odbiorniki. W razie potrzeby (starta na instalacji), można zastosować rozgałęźnik aktywny.
  Układ pasywny wskazany chociażby ze względu na tego pobliskiego BTS-a.
 • #7
  mario.cz
  Level 3  
  Pewnie też na taką się zdecyduję. Pytanie trochę z innej beczki. Czy można zamontować antenę od internetu radiowego i antenę tv dvb-t na jednym maszcie? np. na samej górze rurki antenę od internetu , a poniżej dvb-t ?.
 • #8
  DiZMar
  Level 43  
  mario.cz wrote:
  Pewnie też na taką się zdecyduję. Pytanie trochę z innej beczki. Czy można zamontować antenę od internetu radiowego i antenę tv dvb-t na jednym maszcie? np. na samej górze rurki antenę od internetu , a poniżej dvb-t ?.

  Oczywiście, że tak.
 • #9
  LeDy
  Level 43  
  Pomoc w doborze elementów inst -Pomoc w doborze elementów inst -Pomoc w doborze elementów inst -
  Tyle jest anten odbierających oba pasma- VHF-UHF więc nie wiem dlaczego ta Yagi? Są to anteny TTV combo davbol lub ostatnia HN63.
 • #10
  mario.cz
  Level 3  
  Co myślicie o : Antena TELMOR Y18 LTE PROTECTED ?. Polski znany producent,zysk 16dB, cena ok.
 • #11
  _kli_
  Level 39  
  mario.cz wrote:
  zysk 16dB

  Telmor wrote:
  Zysk energetyczny 16 dBi

  ... czyli ok. 14 dBd i jest słabsza od proponowanej ATZ-25.
  Bez pomiarów trudno stwierdzić, która w Twojej lokalizacji i przy Twoich potrzebach lepiej zda egzamin. Mając na uwadze odbiór na 3-4 odbiornikach, trzeba użyć takiej anteny, która po podziale zapewni wystarczający poziom i jakość sygnału na gnieździe antenowym. Może trafisz od razu, a może trzeba będzie eksperymentować. O ile to możliwe, najlepiej zbudować instalacje pasywną.
 • #12
  mario.cz
  Level 3  
  Aha.Kupię zatem tę antenę pasywną ATZ- 25 i ewentualnie będę dodawał wzmacniacz antenowy zamiast symetryzatora np. wzmacniacz antenowy dopuszkowy LNA-177 30dB albo wzmacniacz rozgałęziający np. wzmacniacz antenowy wewnętrzny z zasilaczem AWS-143ST. Albo i to i to. Pewnie dobrze byłoby zamontować antenę telewizyjną ATX-91 DVB-T UHF, no ale te jej rozmiary 2,3m ...
 • #13
  LeDy
  Level 43  
  Jak ewentualnie myślisz o wzmacniaczu to na co ta ATZ-25? Co za sens pchać się w antenę tylko UHF bo ma 2dB więcej ?
 • #15
  mario.cz
  Level 3  
  Wzmacniacz tylko w sytuacji gdyby jednak sygnał był za słaby. Wzmacniacz lub inna antena aktywna. Mam jednak nadzieję ,że obędzie się bez wzmacniaczy, ewentualnie jakiś aktywny rozgałęźnik na 3 tv. Jak będzie pracować zgodnie z oczekiwaniami, to pomyślę nad dołożeniem anteny VHF i zwrotnicy. Sąsiad obok ma antenę aktywną z trzema direktorami i widzę ,że co drugi dzień ustawiona jest w inną stronę,więc chyba coś jest nie tak.
 • #16
  zworys
  Level 39  
  mario.cz wrote:
  Sąsiad obok ma antenę aktywną z trzema direktorami i widzę ,że co drugi dzień ustawiona jest w inną stronę,więc chyba coś jest nie tak.


  Jeśli tak naprawdę jest to atrapa anteny to żaden wzmacniacz nic nie pomoże. To antena musi najpierw porządnie odebrać właściwy sygnał żeby było co wzmacniać. Wzmacnianie szumów i zakłóceń nic nie da.
 • #17
  mario.cz
  Level 3  
  Dzisiaj kurier dostarczył antenę ATZ -25. Pozostało więc ją zamontować, podłączyć kabel i mieć nadzieję na dobry odbiór.
  Dziękuję za pomoc i zamykam temat.
 • #18
  DiZMar
  Level 43  
  mario.cz wrote:
  ...
  Dziękuję za pomoc i zamykam temat.

  Zgodnie z obietnicą rzeczywiście podziękuj i rzeczywiście zamknij temat.
 • #19
  Jerzy Cieślański
  Level 21  
  Według zarówno: (link); EmiMaps jak i (link); dvbtmap -Zasięg, Wysokie Mazowieckie znajduje się niemal na granicy zasięgu (link); RTCN Białystok-Krynice biorąc pod uwagę pofałdowanie terenu w pańskiej okolicy. Na niżej położonych terenach oraz w miejscach zasłonionych wysokimi budynkami, w Wys. Maz. może być problem z odbiorem, zwłaszcza mux-1(kanał.46, ERP=58kW, pol H)
  Pomoc w doborze elementów inst -
  Do prawidłowego odbioru jako zestaw podstawowy, nawet na terenach zabarwionych na zielono (zasięg prawidłowy) jak i na żółto (granica możliwości odbioru za pomocą standardowych anten) ja bym zalecał w Wys. Maz.:
  1. antena szerokopasmowa na zakres UHF: ATX-91 DVB-T UHF /A3710 lub ATX-107, montowana na szczycie masztu ewentualnie odsadzona w bok od rury masztu antenowego na wysięgniku bocznym.

  ATX'y mają zysk energetyczny narastający od 10÷11dBd (k.21) do 16.5÷17.5dBd(k.55). Zysk energetyczny szerokopasmowych anten ATX i prawidłowo wykonanych anten tzw. „siatkowych” w kanałach 22, 46 i 49 jest w porównywalny. Różnica zysku 1.0÷3.0dB, w dolnym zakresie na korzyść „siatkowej”a w górnym zakresie na korzyść ATX.

  Jednak, w pewnych miejscach za wysokimi przeszkodami terenowymi lesie lepiej i ekonomiczniej jest zastosować:
  - lekką antenę szerokopasmową tzw. „siatkową”,
  - z przedwzmacniaczem szerokopasmowym VHF-UHF np. LNA-101 tj. o możliwie najbardziej małym wzmocnieniu (uzasadnionym poprawą stosunku S/N i zmniejszeniem ilości różnego typu wprowadzanych zakłóceń sygnału użytecznego),
  - zamocowaną na wysokim, cienkim aluminiowym maszciku z kilkoma piętrami odciągów, (bądź stosując ryzykowną „prowizorkę” wręcz na czubku wysokiego drzewa).
  Dość tanio (w stosunku do zestawów masztowych sprzedawanych przez dystrybutorów anten) wychodzi samodzielny zakup 4÷4.5 metrowych rurek ze stopów aluminium w hurtowniach metali kolorowych. Stosujemy ze względów ekonomicznych, jak i zasad mechaniki, stopniowanie przekroju poprzecznego oraz grubości ścianki rurek wraz z wysokością. Im wyżej tym cieńsza i lżejsza rurka. Stopniowanie przekroju pozwala wygodnie łączyć poszczególne części tak wykonanego maszciku antenowego

  W „trudnym” miejscu, dzięki odpowiednio wysokiemu zawieszeniu anteny odbiorczej, uzyskamy większą poprawę jakości sygnału(w tym współczynnika S/N fali nośnej sygnału 10dB do 20dB), niźli przez stosowanie drogich anten o relatywnie nie wiele większym zysku energetycznym (poprawa S/N=4÷6dB, przy 5 do10-krotnie większym koszcie instalacji antenowej. Tu, w pańskim przypadku, antena tzw. „siatkowa” teoretycznie może odbierać w polaryzacji poziomej zarówno MUX:1,2,3 jak i mux-8 z RTCN-Białystok-Krynice.

  Należy pamiętać, że wbrew „marketingowemu optymizmowi” dystrybutora owej, zamówiona szerokopasmowa antena „25-elementowa” typu Yagi-Uda w kanałach. 22,46 i 49 UHF, ma zysk mniejszy ok. 1dB niż dobrze wykonana tzw. :siatkowa”. Owszem, gdyby to była kilku-kanałowa antena typu Yagi-Uda (25-elementowa, szacowana według dawniej stosowanej nomenklatury tj; ilość direktorów, minus 1 direktor strojący element czynny, plus element czynny zwany wibratorem, plus jeden reflektor,) to miała by średni zysk energetyczny w paśmie kilku kanałów na poziomie 14.5 do 15.5dBd. A tak ma zapewne w paśmie kanałów 21÷55 zysk narastający od 8dBd do ok.14dBd. „Zapewne:, bo wykresu charakterystyki zysku energetycznego w funkcji częstotliwości ani charakterystyki kierunkowej anteny dystrybutor nie podaje.

  Anteny ATX są bardziej „kierunkowe”w porównaniu do szerokopasmowych tw. „siatkowych” co może pomóc w wyeliminowaniu ewentualnych zakłóceń LTE 800MHz od wspomnianego przez autora wątku, pobliskiego nadajnika BTS.

  Warto pamiętać, że anteny odbiorcze często miewają luki tzw. „minima” w charakterystyce kierunkowej (pierwsze minimum, pomiędzy listkiem głównym w kształcie "cygara a listkami bocznymi rys 4.1 str.62), pozwalające zmniejszyć poziom sygnałów zakłócających dochodzących z kierunków zbliżonych do głównego kierunku odbioru sygnału użytecznego o co najmniej 10÷20dB , dzięki niewielkiemu odwróceniu anteny od głównego kierunku odbioru, rys.5.2 str.99
  Pomoc w doborze elementów inst -Pomoc w doborze elementów inst -
  W przypadku obu typów anten z symetryzatorem: Może być jednak konieczne zastosowanie dolnoprzepustowego filtra LTE800MHz! Jeśli występują problemy z zakłóceniami od BTS-LTE800 i jednocześnie potrzebujemy wzmocnienia sygnału do podziału na gniazda antenowe, unikamy stosowania (uproszczonego„elektronicznie” przedwzmacniacza antenowego). Wówczas stosujemy najpierw filtr, np. dolnoprzepustowy LTE800 a następnie wzmacniacz wewnętrzny o możliwie wysokim maksymalnym dopuszczalnym sygnale wyjściowym i wzmocnieniu dostosowanym do obliczonego zapotrzebowania.


  Uwaga: maszt antenowy, inne elementy masztu antenowego, wysięgnik antenowy, nie mogą znajdować się pomiędzy elementami promieniującymi (direktorami) anten DVB-T UHF ze względu na ich możliwy wpływ zniekształcenia charakterystyki odbiorczej tych anten wynikający z rozmiarów porównywalnych z długością fal elektromagnetycznych zakresu 470-800MHz. Dla tego długie anteny wdłużno-kierunkowe UHF mają dodatkowy nośnik lub wzmocnienie nośnika głównego anteny(boom'u) zapobiegający wspomnianemu wadliwemu mocowaniu anteny do czubka masztu antenowego.
  Pomoc w doborze elementów inst -

  2. Symetryzator antenowy, „optymalizowany” na zakres UHF(kan.21-60), np. SA IV-V /C0002
  3.Antena typu Yagi-Uda na zakres III-VHF (Mux8 i DAB+) np. Antena telewizyjno-radiowa11/5-12 DVB-T DAB /A1116. Tę antenę można w polaryzacji poziomej mocować bezpośrednio do masztu antenowego max. Φ 52mm(nawet przechodzącego między jej elementami promieniującymi).
  4.Symetryzator antenowy „optymalizowany” na zakres I-III kan. SA I-III /C0001,
  5.Zwrotnica antenowa np, ZA-104Ms FM/6-12/21-69/75 /0340, (wejście UKF-FM „na wszelki przypadek”
  6.Rezystor obciążeniowy 75 Om we wtyku F /R66200, na wolne wejście FM zwrotnicy antenowej

  Przewody od obu anten najlepiej doprowadzić do wnętrza budynku, (jak najkrótszą drogą by uniknąć nadmiernych strat tłumienia sygnału na zbyt długim przewodzie) i tam podłączyć je do zwrotnicy antenowej. Sygnał na ewentualny wzmacniacz wewnętrzny doprowadzamy z wyjścia zwrotnicy antenowej. Filtr dolnoprzepustowy LTE800, jeśli konieczny, montujemy pomiędzy zwrotnicą a wzmacniaczem.

  Znajdując dokładną pozycję swojej anteny odbiorczej na widoku zdjęcia satelitarnego w dużej rozdzielczości(http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html) może pan zorientować się w jakim kierunku powinien pan ustawić antenę, lub na jakie pobliskie charakterystyczne punkty terenu, i czy „po drodze” występują jakieś „znaczące” dla jakości odbioru, przeszkody terenowe, np. zasłaniające sygnał DVB-T wysokie drzewo lub wysoki blok który w jednym miejscu przeszkadza w odbiorze a w innym (zasłonionym) może pomóc w uzyskaniu odbioru sygnału odbitego od niego.

  W Wysokiem Mazowieckim azymuth do nadajnika RTCN- Białystok Krynice wynosi 44° 20' więc jeśli w wyznaczaniu kierunku, trudno opiera się w pańskiej lokalizacji anteny odbiorczej na charakterystycznych punktach terenu, to kierunek anteny odbiorczej można wyznaczyć cieniem jej dokładnie pionowego masztu o godz.14 min.25 sek.14 czasu zimowego lub godz.15 min.25 sek.14 czasu letniego.

  Sposób warty uwagi, przy ustawianiu anten DVB-T jak i SAT bo uwzględniający inercję we wskazaniach siły i jakości sygnału na odbiornikach cyfrowych i dekoderach:
  irekr wrote:
  ...Realnie: jeżeli nie mamy dobrego wskaźnika wielkości sygnału, najlepiej z analizatorem widma i/lub wskaźnikiem konstelacji - do regulacji anteny można użyć wskazań dekodera/odbiornika.

  Pamiętać należy jednak że:

  1. Standardowy dekoder DVB-T/DVB-S potrzebuje kilka sekund na ustabilizowanie - rzędu 4 do 10 s, dlatego wszelkie ruchy antena muszą być wykonywane metodą żabich skoków.

  2. Wskazane jest zastosowanie tłumika sygnału by podczas obserwacji nie dochodziło do sytuacji nasycenia dekodera. Wskazania siły nie powinny przekraczać 90% a najważniejszym parametrem jest jakość i jak najmniejsza stopa błędu przy możliwie stabilnym poziomie.

  3. Należy dokonać obserwacji długookresowych, rzędu kilku lub kilkunastu minut, szczególnie w miejscach o intensywnym ruchu pojazdów lub innych możliwych czynników zakłócających.

  4. Wskazane jest przed przystąpieniem do ustawiania instalacji antenowych dokonanie wyczyszczenia pamięci dekodera a następnie RĘCZNEGO wyszukania programów JEDNEGO MUX-a, o możliwie najsłabszym sygnale i najwyższej częstotliwości.

  ,

  Warto również popatrzeć w jakim kierunku ustawiają anteny sąsiedzi.
  Oczywiście idealnym (i zapewne czasochłonnym) rozwiązaniem problemu ustawienia kierunku i miejsca w przestrzeni X,Y,Z anteny odbiorczej byłby przenośny maszt antenowy i doświadczony operator specjalistycznego miernika jakości sygnału DVB-T.

  Ps. Niech pan napisze jak wyszło ostatecznie po zamontowaniu anteny. To się przyda innym szukającym na forum a bawiącym się samodzielnie antenami w pańskim mieście. Dla tego warto podawać nazwy miejscowości w tytułach tematów antenowych.
  Rysunki poglądowe z historycznego poradnika antenowego autorstwa Janusza Batora do pobrania z Elektrody: https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=809749

  PZDR, Jerzy Cieślański
 • #21
  irekr
  Moderator
  Zgodnie z życzeniem.....

  Na prośbę autora oczywiście odblokuję.. ;)
 • #23
  mario.cz
  Level 3  
  Antena zamontowana . Na chwilę obecną podłączona jest za pomocą rozgałęźnika aktywnego( ams ARA -1/4F) do dwóch odbiorników telewizyjnych. Wszystkie kanały na MUX 1,2 i 3 odbierają ładnie, bez przycięć,śnieżenia i pikselozy. Co ciekawe tv pokazuje :

  MUX 3 - kanały
  natężenie sygnału : zła 30
  jakość sygnału : 100 (BER:OX1E-6)

  MUX 1 i 2 kanały
  natężenie sygnału : dobra 78
  jakość sygnału : 100 (BER:OX1E-6)

  Nie wiem jak się ma natężenie sygnału do jego jakości, bo w przypadku np. tvp 1 natężenie sygnału tylko 30 , a jakość 100. TV odbiera jednak ok.
 • #24
  irekr
  Moderator
  Zawsze najważniejsza jest jakość. Jeżeli odbiór jest stabilny i nie rwie to należy się cieszyć.

  Ale:
  1. MUX3 w województwie podlaskim jest nadawany z wielu obiektów, najbliższy masz w Zambrowie i na tym samym oczywiście kanale. Teoretycznie SFN (synchroniczna praca nadajników) powinna pomagać, ale zbyt często pogarsza odbiór.
  2. Czy sprawdzałeś może na tej "nowej "antenie" jak wygląda odbiór w układzie całkowicie pasywnym na JEDNYM odbiorniku bez podziału sygnału. Chodzi o wyeliminowanie wszelkich elementów aktywnych z instalacji.
  3. Oznaczenie "(BER:OX1E-6)" oznacza że stopa błędu jest bardzo niska, dekoder nie jest w stanie nawet go wskazać a korekcja FEC działa prawidłowo.
  4. I najważniejsze; dawno nie byłem w Wysokim Mazowieckim, ale jak daleko jest punkt odbioru od RPZ-ta na 1go Maja przy szosie do Szepietowa (DW66)?