Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowe mikrokontrolery AVR ATtiny od Microchipa

ghost666 25 Mar 2018 21:46 5469 11
Computer Controls
 • Nowe mikrokontrolery AVR ATtiny od Microchipa
  Microchip, po zakupieniu Atmela, utrzymuje nadal projekty, jakie realizowała ta firma przed przejęciem. Wypuszczane są kolejne układy z rodzin AVR (tinyAVR i megaAVR) jak i 32-bitowe mikrokontrolery z rdzeniem ARM-Cortex. Do układów tych dodawane są nowe rozwiązania, czego przykładem może być nowa seria mikrokontroleów tinyAVR, która właśnie weszła do sprzedaży.

  Nowe układy wyposażone zostały w moduły takie jak wewnętrzny generator 20 MHz, czy nowy interfejs UPDI, służący do programowania - dotychczasowo zarezerwowane dla mikrokontrolerów z rodziny Xmega, czyli największych AVRów. Dodatkowo, nowe tinyAVR są istotnie tańsze niż ich poprzednicy.

  Typowym przedstawicielem nowej linii układów tinyAVR jest ATtiny1617. W układzie tym znajdziemy szereg ciekawych funkcjonalności, na przykład:

  * Wewnętrzny generator o częstotliwości 20 MHz
  * Wewnętrzny generator o częstotliwości 32 kHz o niskim poborze mocy
  * Pamięć Flash o pojemności 16 kB
  * Pamięć SRAM o pojemności 2 kB
  * Pamięć EEPROM o pojemności 256 b
  * Interfejs szeregowy do programowania i debuggowania mikrokontrolera UPDI
  * Trzy 16 bitowe timery, 12 bitowy timer pomocniczy i zegar czasu rzeczywistego (RTC)
  * Dwa przetworniki analogowo-cyfrowe o rozdzielczości 10 bitów oraz multiplekser pozwalający na łączenie ich z do 24 wejść
  * Trzy 8-bitowe przetworniki cyfrowo-analogowe
  * Sprzętowe moduły komunikacyjne, obsługujące interfejsy UART, SPI oraz TWI (I²C)
  * Kontroler do przycisków pojemnościowy, obsługujący do 14 kanałów
  * Aż 22 zewnętrzne przerwania procesora i 22 wyjścia logiczne ogólnego przeznaczenia
  * 6-kanałowy Event System
  * Konfigurowalna tablica logiczna wraz z blokiem konfigurowalnej logiki (CCL)

  Nowe mikrokontrolery AVR ATtiny od Microchipa
  Część z tych peryferiów jest nowością w układach z rodziny tinyAVR. Niektóre z nowości, jak nowe generator to moduły, których działanie łatwo zrozumieć. Oba generatory - 20 MHz i 32 kHz to wysoce konfigurowalne moduły, które spinać można z dowolnym peryferium. Generator 20 MHz charakteryzuje się wysoką dokładnością, równą około 3%, a 32 kHz generator o niskim poborze mocy mniejszą, wynoszącą kilkanaście procent, za to z poborem prądu na poziomie 0,71 µA (dla całego układu w stanie standby z włączonym tym modułem).

  Dużo bardziej złożonym i wymagającym wyjaśnień jest moduł CCL. Jet to specjalne, konfigurowalne peryferium mikrokontrolera, które umożliwia tworzenie logicznych połączeń pomiędzy poszczególnymi modułami układu bez wykorzystania samego rdzenia. Moduł ten korzystając z konfigurowalnej tablicy stanów łączy różne elementy układu, np. wewnętrzne przerwania peryferiów, zewnętrzne przerwania pinów.

  Jak wskazuje producent układów, taki system pozwala na integrację niektórych funkcji układów zewnętrznych - np. kontrola przetwornicy typu boost do zasilania diod LED. Dzięki temu zrezygnować można z zewnętrznego, scalonego kontrolera takiego zasilacza i zmniejszyć koszt jak i poziom skomplikowania projektowanego przez nas systemu.

  Procesor (CPU) odpowiada jedynie za inicjalizację poszczególnych peryferiów jak i modułu CCL, tworząc macierz w tablicy stanów, co definiuje, które sygnały są ze sobą połączone i w jaki sposób. Jeśli chcemy na przykład stworzyć, wspominaną powyżej, przetwornicę typu boost, to wykorzystujemy komponenty analogowe, takie jak wzmacniacz operacyjny i komparator do stworzenia obwodu regulacji prądu diod LED. Za zadawanie poziomu prądu odpowiedzialny jest wbudowany przetwornik DAC, a za generowanie sygnału sterującego dla klucza przetwornicy - zewnętrznego tranzystora - odpowiedzialny jest timer, pracujący w trybie PWM. Timer ten sterowany jest z pomocą sprzężenia zwrotnego, poprzez CCL. Wszystkie te peryferia, wraz z tablicą stanów, konfigurowane są przy starcie układu - dalej CPU nie jest już w żaden sposób obciążane zarządzaniem tymi modułami.

  Nowe mikrokontrolery programowane mogą być z wykorzystaniem Atmel Studio 7. W środowisku tym zaimplementowano przykładowe projekty na nowe układy. Dostępne są też zestawy ewaulacyjne, takie jak Attiny817 Xplained Mini, na których testować można nowe układy tinyAVR od Microchipa.

  Nowe mikrokontrolery AVR ATtiny od Microchipa


  Dzięki zaawansowanym narzędziom programistycznym rozpoczęcie korzystania z tych ośmiobitowców jest niezwykle proste. Nawet oznaczenia nowej rodziny układów zostały tak pomyślane, by ułatwić wybór elementu nawet początkującym projektantom. Oznaczenie konkretnego układu zawiera w sobie dane dotyczące pojemności wbudowanej pamięci Flash układu, symbol dokładnej rodziny oraz informację o liczbie pinów danego mikrokontrolera. Dalej, po myślniku, typowo dla Microchipa zawarto informacje na temat obudowy układu, zakresu temperatur jego prac i kod sposobu jego pakowania.

  Nowe mikrokontrolery AVR ATtiny od Microchipa


  Źródła:
  http://www.microchip.com/pressreleasepage/new-tinyavr-mcus-1617
  http://www.jm.pl/page,nowosc_produktowa,id_n,577,nowa-generacja-rodziny-tinyavr-produkcji-microchip.html

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11023 posts with rating 9361, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Computer Controls
 • #2
  krzysiek_krm
  Level 40  
  ghost666 wrote:
  Dodatkowo, nowe tinyAVR są istotnie tańsze niż ich poprzednicy.

  Ciekawostka, wiele osób twierdziło, że w ramach fuzji Microchip chce zabić Atmela.
 • #3
  a_noob
  Level 23  
  Miałem nadzieję na dobre zmiany po przejęciu Atmela i w tej chwili jestem bardzo zadowolony. Kierunek rozwoju jaki obrali, według mnie jest świetny. Patrząc na nowy schemat oznaczeń, jasno można wywnioskować, że różnice między attiny i atmega się zacierają, i schodzą jedynie do ilości wyprowadzeń mikrokontrolera. Nareszcie dla jakiegoś jednego konkretnego peryferia (czy jak to się tam odmienia ;) ) nie trzeba będzie kupować "kolosa" i marnować 90% wyprowadzeń, nie wspominając o reszcie zasobów. Event System, logika konfigurowalna, DAC... w attiny?! Idę sobie meliski zaparzyć...
 • Computer Controls
 • #4
  kijas1
  Level 12  
  CCL można również wykorzystać do sprzętowej implementacji sterowania diodami WS2812, nie trzeba wtedy nic kodować. Dodatkowo ATMEL START udostępnia do tego konfigurator, w którym od razu widać co i jak.
 • #5
  radiosimon
  Level 28  
  krzysiek_krm wrote:
  ghost666 wrote:
  Dodatkowo, nowe tinyAVR są istotnie tańsze niż ich poprzednicy.

  Ciekawostka, wiele osób twierdziło, że w ramach fuzji Microchip chce zabić Atmela.

  Patrząc na ceny układów to zabije prędzej czy później. To co się porobiło z dystrybucją to jakaś kpina.
  Np. ATmega8 za >7zł @100sztuk.
 • #6
  tronics
  Level 38  
  Z tego co kojarzę UPDI to niewiele ma wspólnego z PDI, to taki cross PDI i debugWire (ale kojarzę z preliminary datasheet więc mogło się to zmienić). Jak dobrze pamiętam nie ma też żadnego nowego Atmega z tymi ficzerami xmega-like, a wyłącznie Attiny. MCP z tego co widzę najbardziej zależy na rozwijaniu produktów uzupełniających słabsze PICe tj. attiny właśnie.
 • #7
  a_noob
  Level 23  
  @radiosimon ATmega8 to staroć, po co to kupować, skoro nowsze, kompatybilne wstecznie wersje typu ATmega88 przy 100 szt. za 4 zł można kupić, co zabawniejsze ATmega168 oraz 328 również...

  tronics wrote:
  Jak dobrze pamiętam nie ma też żadnego nowego Atmega z tymi ficzerami xmega-like, a wyłącznie Attiny.

  Zdaje się że wchodzą dopiero teraz, łącznie z nowymi ATtiny, np. ATmega4809, w nocie wyglądają podobnie do nowych tiny, tyle że mają więcej wyprowadzeń, no i widzę nowe przedziały pamięci jak w tym przypadku 48 KB. Głębiej nie grzebałem.
 • #8
  tronics
  Level 38  
  Zapomniałem o mega 0-series z 3208, 3209, 4808 i 4809, bo w zeszłym roku szukałem czy są już w hurtowniach i było echo ...
 • #10
  simw
  Level 26  
  Bardzo ciekawy artykuł, jak zwykle zresztą :)
  Przy okazji warto zwrócić uwagę na coraz częściej popełniany błąd językowy:
  "szereg ciekawych funkcjonalności"
  Poprawnie językowo powinno być:
  "szereg ciekawych funkcji".
  Funkcjonalność to zbiór funkcji, zatem nie ma potrzeby mówić "szereg" zbiorów :).
  Więcej można poczytać o tym m.in. tutaj:
  http://wittamina.pl/funkcjonalnosc-czy-funkcja/
 • #11
  Tomekob
  Level 15  
  Mnie zastanawia czy środowiska programistyczne nadążają za nowymi procesorami? Osobiście bardzo lubię Eclipse niestety ATmega324PB która jest świetna niestety leży wciąż w szufladzie bo Eclipse jeszcze jej nie obsługuje.
 • #12
  tronics
  Level 38  
  Eclipse niewiele ma do gadania, co najwyżej te dodatkowe info jak ilość pamięci itp. Do kompilacji kodu wymagasz tylko odpowiednio nowego toolchain, z czego zazwyczaj najważniejsze są pliki ioxxx.h, reszta jak rozpoznawanie przez IDE co to za procesor mamy to tylko dodatki i niewiele wnoszą do możliwości skompilowania bądź nie.