Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz AC/DC 12V - Pomiar

25 Mar 2018 22:55 702 24
  • Poziom 11  
    Witam,
    zasilacz Output12V 5A, Input100-240(dla rejestratora Input 12V 5A).
    Pierwszy zasilacz pomiar ok 12,10V - komunikat brak dysku.
    Drugi zasilacz nowy, pomiar miernikiem wychodzi ~12,40V wszystko działa bez problemów rejestrator widzi dysk.
    Od kilku dni kolejny raz błąd brak widoczności dysku, pomiar miernikiem pokazuje ok 12,20V (zasilacz pracuje od połowy stycznia).

1)W jaki sposób należy dokonać przeliczeń żeby było wiadome czy zasilacz jest ok czy nie ?
    2)Dodatkowo zastanawiam się nad zasilaczem 12V 9A ale nie wiem czy nie przekombinuje.
    3)Czy nastawić się lepiej na jakiś porządny zasilacz, zamiast "noname" który teraz działa (kamery działają ale dysk już nie-brakuje mu zasilania?).

Dzięki za pomoc.
    Pozdrawiam :)
  • PCBway
  • Specjalista elektronik
    A napięcie mierzysz z obciążeniem, czy bez? Czy sprawdzałeś, jakie zakłócenia występują w napięciu zasilacza? Np. dla zasilacza od PC dopuszcza się błąd 5%, zakłócenia 1%pp. Czy podłączenie jest wtyczką? Czy np. gniazdo nie jest lekko skorodowane?
  • PCBway
  • Poziom 43  
    Pewny jesteś, że mimo zasilania nieco ponad 12V winny za komunikat brak dysku jest zasilacz? Raczej wina jest po stronie rejestratora który ma zapewne wewnętrzny zasilacz wytwarzający potrzebne różne napięcia (np. 3,3V, 5V i być może i inne wyższe niż 12V) "nie radzi" sobie z tym. Rejestrator powinien pracować prawidłowo przy zasilaniu nawet nieco niższym niż 12V. Za jakiś czas to i 14V będzie mu za mało a takie można śmiało podłączyć jako zasilanie opisane w danych technicznych rejestratora jako 12V.
  • Poziom 11  
    @_jta_
    - Pomiar wykonywany bez obciążenia.
    - Nie sprawdzałem zakłóceń na zasilaczy (nie wiem jak).
    - Podłączenie wtyczka 230V.
    - O którym gnieździe mówisz ? Sieć / Rejestrator ?
    @staryuzytkownik
    - Rejestrator BCS.
    Wymieniłem zasilacz(w sklepie elektronicznym cena 30zł) dla testu i okazało się że wszystko działa (do teraz czyli po ok 2miesiącach).

@DiZMar
    Rozumiem że rejestrator na straty ?
  • Poziom 43  
    DjAlcon napisał:
    ...
    Wymieniłem zasilacz(w sklepie elektronicznym cena 30zł) dla testu i okazało się że wszystko działa (do teraz czyli po ok 2miesiącach).

Przecież napisałem:
    DiZMar napisał:
    ... Rejestrator powinien pracować prawidłowo przy zasilaniu nawet nieco niższym niż 12V. Za jakiś czas to i 14V będzie mu za mało a takie można śmiało podłączyć jako zasilanie opisane w danych technicznych rejestratora jako 12V.

Napięcie mierz pod obciążeniem - z podłączonym rejestratorem. Jeżeli będzie poniżej 11V to rzeczywiście winny będzie zasilacz ale wątpię by tak było jeżeli zastosowane zasilacze są stabilizowane.

Dodano po 1 [minuty]:

DjAlcon napisał:
    ...
    @DiZMar
    Rozumiem że rejestrator na straty ?

Niekoniecznie. Możliwe, że naprawa będzie za drobne ale nie wykluczam konieczności jego wymiany.
  • Poziom 11  
    @DiZMar
    Rozumiem że pomiar na obciążeniu muszę wykonać od wewnątrz rejestratora ?
  • Poziom 39  
    PITERRR napisał:
    Mowa tu o Rejestratorze monitoringu a nie o jakimś komputerze.
    Jesteś tego pewien, autor tego nie napisał.
    Jedynie można się tego domyślać:
    DjAlcon napisał:
    (kamery działają ale dysk już nie-brakuje mu zasilania?).
    Pomińmy to.
    Ciekaw jestem co autor ma na myśli pisząc:
    DjAlcon napisał:
    Drugi zasilacz nowy, pomiar miernikiem wychodzi ~12,40V
    (~12,40V) Multimetr ustawiony na odczyt napięcia zmiennego :?: .
  • Poziom 43  
    DjAlcon napisał:
    @DiZMar
    Rozumiem że pomiar na obciążeniu muszę wykonać od wewnątrz rejestratora ?

No niekoniecznie. Wystarczy jak wyprowadzisz kabelek z wtyku abyś mógł dotknąć plusa (wewnętrzna końcówka we wtyczce) sondą miernika (minus masz na obudowie) i dokonać pomiaru.
  • Specjalista elektronik
    Jeśli rejestrator jest zasilany tak, że ma gniazdo, do którego się wkłada wtyczkę zasilacza 12V, to być może to gniazdo trochę zaśniedziało i daje spadek napięcia - na wtyczce zasilacza jest 12.1V, a wewnątrz rejestratora około 11V i ma on pełne prawo nie działać. Jest od tego jakiś "Kontakt" do spryskiwania, a i zwykła wazelina zazwyczaj pomaga.

Druga możliwość jest taka, że mechanika dysku jest już trochę zużyta, i silnik zasilany z 12.0V nie daje rady jej ruszyć - potrzebuje np. co najmniej 12.3V; jeśli tak jest, to pewnie dysk wkrótce do wymiany, jak silnik dysku zatrze się na dobre (normalny skutek zużycia - kiedyś na giełdzie na Batorego koło "Stodoły" widziałem sprzedawcę, który przy włączaniu komputera popychał dysk śrubokrętem - miał zatarty silnik, sam nie ruszał, ale popchnięty już się kręcił i działał; ale w nowszych dyskach nie ma dostępu i są zbyt wrażliwe na kurz, by zniosły takie traktowanie).
  • Poziom 11  
    Więc tak dostałem się do środka wymieniłem dysk na inny dalej to samo -
    "Dysk twardy nie jest gotowy do pracy"
    Zrobiłem pomiar miernikiem podczas uruchomienia rejestratora:
    1)podczas rozruchu 11,3V,
    2)jak już rejestrator pracuje ok 7,3V.
    Takie wyniki są ok ?
    Wtyczka na zasilacz przy wejściu do rejestratora jest troszkę luźna.
    W środku wszystkie kondensatory nie są "spuchnięte" - czy może być to wina baterii podtrzymującej 3V ?

@DiZMar
    @_jta_
    Jakieś propozycje ?
  • Specjalista elektronik
    Zdecydowanie nie są OK - maksymalny dopuszczalny spadek napięcia zasilacza 12V jest 0.6V - czyli do 11.4V; pozostaje sprawdzić, czy to zasilacz, czy gniazdo, przez które go podłączasz.

Wtyczka na zasilacz przy wejściu do rejestratora jest troszkę luźna.

Może z tego powodu nie daje dobrego kontaktu, i przez to napięcie spada? Czy wtyczka jest prawidłowo dobrana do gniazda?
  • Poziom 43  
    _jta_ napisał:
    Zdecydowanie nie są OK - maksymalny dopuszczalny spadek napięcia zasilacza 12V jest 0.6V - czyli do 11.4V;...

Jeżeli zasilacz jest stabilizowany to powinno być 12V przy obciążeniu nominalnym. Jeżeli napięcie obniża się o kilka V to albo coś nadmiernie obciążą ponad nominalne 5A (taki powinien być chyba zasilacz) albo zasilacz nie jest do 5A.
  • Poziom 39  
    DjAlcon napisał:
    Więc tak dostałem się do środka wymieniłem dysk na inny dalej to samo -
    "Dysk twardy nie jest gotowy do pracy"
    Zrobiłem pomiar miernikiem podczas uruchomienia rejestratora:
    1)podczas rozruchu 11,3V,
    2)jak już rejestrator pracuje ok 7,3V.
    I na tej podstawie wiadomo że to nie wina dysku ani zasilacza.
    Problem tkwi prawdopodobnie w samym rejestratorze.
    Zasilacz 12V/5A i rejestrator nie "wyrabia" :cry: , przecież moc tego zasilacza to 60W. :!:
    Wykonaj pomiar napięcia na odłączonym dysku, oraz tzw. "peryferyjnych" urządzeń, np. kamer.
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    @DiZMar
    @_jta_
    Mam 3 zasilacze (jeszcze kupie w sklepie kolejny):
    1)ISO AC adapter 12V 5A Model KAP-060F 60W - Miernik 12,25V.
    2)NoName (jakiś chińczyk na którym obecnie pracuje rejestrator) 12V 5A - Miernik 12,30V.
    3)Mean Well LPV-60-12 12V 5A (używałem do ledów czy można go podłączyć do rejestratora? - wtyczka taka sama jak zasilacz 1) - Miernik :12,18V.
    4)zobaczę co będzie w sklepie ale rozumiem o takich parametrach 12V 5A - nie może być 9A?
    Dzisiaj będę robić pomiary bez dysku, bez kamer - czy odległość kamery od rejestratora też ma znaczenie(spadek napięcia) ?.
    PS.Dysk podczas startu rejestratora się uruchamia i po chwili dopiero się wyłącza.
  • Poziom 43  
    Sprawdź wydajność zasilaczy żarówką samochodową 55W (drogowe lub mijania). Będzie to prawie 5A czyli prawie max dopuszczalne. Zmierz ile V będą miały zasilacze. Jeżeli blisko 12V (±0,5V) to zasilacze są ok.
    Może być 9A ale może pójść dym z wadliwego obciążenia i zobaczysz co go nadmiernie obciąża. Jeżeli odbiornik prądu (rejestrator) jest sprawny to może być zasilacz nawet 20A.
  • Poziom 43  
    trymer01 napisał:
    DiZMar napisał:
    Sprawdź wydajność zasilaczy żarówką samochodową 55W (drogowe lub mijania).

Akurat taka żarówka to zły pomysł. Na zimno ma poniżej 1 Ohm i pobiera wiele A.

Z zasilacza 12V 5A powinna normalnie świecić oczywiście po chwili potrzebnej na nagrzanie się a więc rzędu 1s.

Dodano po 3 [minuty]:

DiZMar napisał:
    trymer01 napisał:
    DiZMar napisał:
    Sprawdź wydajność zasilaczy żarówką samochodową 55W (drogowe lub mijania).

Akurat taka żarówka to zły pomysł. Na zimno ma poniżej 1 Ohm i pobiera wiele A.

Z zasilacza 12V 5A powinna normalnie świecić oczywiście po chwili potrzebnej na nagrzanie się a więc rzędu 1s.

Sprawdziłem to przed chwilą na zasilaczu 12V z ograniczeniem prądowym akurat 5A.
  • Poziom 43  
    trymer01 napisał:
    Albo zasilacz wyłączy się (zabezpieczenie nadprądowe) albo pójdzie z niego dym.
    ... albo ograniczy prąd do 5A i tak zostanie do momentu wzrostu rezystancji włókna.
    Wiele zasilaczy tak ma, np. mój DF1730SL z NDN.
  • Poziom 43  
    trymer01 napisał:
    DiZMar napisał:
    Z zasilacza 12V 5A powinna normalnie świecić

Albo zasilacz wyłączy się (zabezpieczenie nadprądowe) albo pójdzie z niego dym.

Po to w końcu zabezpieczenie nadprądowe (w moim nawet regulowane w zakresie 0-5A) aby z zasilacza i odbiornika dym nie poszedł. Zasilacz daje max 5A i nie więcej. Jeżeli obciążenie jest nadmierne (ponad 5A) to zasilacz jak napisałeś wyłączy się lub daje dalej tylko 5A a obniża się odpowiednio jego napięcie wyjściowe. Zależne jest to od rozwiązania automatyki w zasilaczu. Jeżeli u autora tematu pod obciążeniem napięcie obniża się do ok.7V to zasilacz 5A daje dalej do 5A obniżając napięcie wyjściowe. Gdy zastosuje mocniejszy zasilacz np. 9A to skutki mogą być różne dla rejestratora.
  • Moderator Projektowanie
    DiZMar napisał:
    Zasilacz daje max 5A i nie więcej

Sporo więcej - zabezpieczenie nadprądowe nie działa dokładnie przy 5A tylko przy ok. 7-10A.
    Freddy napisał:
    ograniczy prąd do 5A

nie dotyczy prostych zasilaczy za 30zł (np. do LED-ów), więc po co takie przykłady
    Freddy napisał:
    np. mój DF1730SL z NDN.

?
    Ten zasilacz laboratoryjny ma stabilizację prądu, zwykły zasilacz za 30zł ma co najwyzej zabezpieczenie nadprądowe.
    Koledzy mylą podstawowe sprawy.
    Zasilacz może wtedy próbkować, albo wyłączy się na stałe, albo ulegnie awarii.
    Koledzy - od dawna jest powszechnie wiadomym, że używanie żarówek do testowania zasilacza to częsty błąd początkujących. To dział dla początkujących, ale Wasze rangi do czegoś zobowiązują?
    Zamiast obciążania zasilacza żarówką powinna paść rada aby zmierzyć pobór prądu przy obciążeniu go rejestratorem, oraz aby mierzyć spadki napięć na połączeniach między nimi.
  • Poziom 43  
    trymer01 napisał:
    nie dotyczy prostych zasilaczy za 30zł (np. do LED-ów), więc po co takie przykłady
    Masz oczywiście rację, ale w 99% - wszystko zależy od konstrukcji zasilacza.
    Te najtańsze zasilacze, to rzeczywiście ...
    trymer01 napisał:
    Zasilacz może wtedy próbkować, albo wyłączy się na stałe, albo ulegnie awarii.

Masz również 100% rację co do testowania zasilaczy żarówka, to kiepski pomysł.
  • Moderator Projektowanie
    DiZMar napisał:
    Przecież w #11:

Ale nie napisał gdzie to mierzył.
    Być może mierzył od strony PCB rejestratora, a na połączeniu wtyk/gniazdo czy gniazdo/PCB jest kłopot ze stykiem i mamy spadek napięcia?
    W dodatku przecież to, że ma identyczne objawy na 3 różnych zasilaczach sugeruje problem w rejestratorze.
    Dlatego pisałem:
    trymer01 napisał:
    aby zmierzyć pobór prądu przy obciążeniu go rejestratorem, oraz aby mierzyć spadki napięć na połączeniach między nimi.
  • Specjalista elektronik
    Widziałem dwa systemy konstruowania "takiego samego" układu wtyk-gniazdo z koncentrycznym wtykiem i bolcem w środku gniazda stosowanego do zasilania: starszy ma sprężynującą blaszkę (może czasem dwie) w gnieździe i sztywny wtyk, blaszka naciskając na wtyk dociska go do bolca w środku; nowszy ma sprężynujące kontakty w otworze wewnątrz wtyku, i chyba też sprężynujące naokoło wtyku w gnieździe. Nowe gniazdo + stary wtyk = zły kontakt (inne kombinacje raczej dają dobry kontakt), bo nie ma dociskania wtyku do bolca. Zobacz temat: Różnica między 2 rozwiązaniami we wtykach DC 5.5mm/2.5mm. Żeby mając typowy zasilacz "wtyczkowy" zmierzyć prąd, albo zmierzyć napięcie na zewnątrz urządzenia bez cięcia kabla, trzeba mieć dodatkowe gniazdo i dodatkowy wtyk - może warto poszukać przy okazji takiego gniazda i wtyku, które zapewnią dobre połączenie.

Dodano po 2 [godziny] 29 [minuty]:

Powszechnie stosowanym systemem zasilania wielu urządzeń jest taki, że urządzenie ma gniazdko, do którego wtyka się wtyk zasilacza, który z kolei może być wtyczką do gniazdka sieciowego (zwłaszcza przy małej mocy, na 60W trochę ciężko), albo oddzielnym pudełkiem, które ma wtyczkę do gniazdka (bądź gniazdo na kabel z taką wtyczką). Taki system jest o tyle wygodny, że jak zasilacz się zepsuje, to kupuje się inny "pasujący" (taka sama wtyczka, napięcie, polaryzacja, prąd), podłącza się go i to działa. Nie widzę, by autor napisał, jak u niego wygląda podłączenie zasilacza do jego sprzętu, więc zakładam, że jest typowe. To, co można zrobić w celu zdiagnozowania problemów z zasilaniem, to wziąć odpowiednie gniazdo i wtyk, połączyć je ze sobą przewodem, do tego gniazda wetknąć wtyk zasilacza, a ten wtyk (podłączony, nie ten od zasilacza) wetknąć do zasilanego urządzenia i wtedy można coś pomierzyć: (1) czy na tym gnieździe jest prawidłowe napięcie (jeśli tak, a w środku urządzenia jest za niskie, to już wiadomo, że gniazdo zasilania w urządzeniu nie daje dobrego połączenia z wtykiem); (2) jaki jest spadek napięcia na przewodzie (wtedy znając jego przekrój i długość można określić prąd; można też zmierzyć opór tego przewodu przed zmontowaniem; jeśli to jest przewód o przekroju 0.75mm2 i długości 1m, to przy 5A będzie na nim spadek napięcia ze 120mV, w sam raz do zmierzenia typowym miernikiem; ten pomiar pozwoli ustalić, czy prąd pobierany przez zasilane urządzenie nie jest za duży). Jeśli się okaże, że prąd jest poniżej 5A, a napięcie zasilacza spada znacznie poniżej 12V, to zapewne zasilacz jest wadliwy (być może tylko jego wtyk jest nieco skorodowany, można spróbować go delikatnie wyczyścić, natrzeć wazeliną).

Z użyciem zasilacza na inny (większy) prąd może być problem z wtykiem - tych wtyków robi się wiele różnych, z założeniem takim, że jak się podłącza inny zasilacz, to nie pasuje - po to, by użytkownik nie podłączył zasilacza dającego za duże napięcie, albo za mały prąd. Jakkolwiek: (1) pewnie nie ma ścisłej reguły, jakie średnice wtyków są do jakich napięć i prądów, i (2) jeśli to jest jakoś rozsądnie ustalone, to powinno być tak, że zasilacz o prawidłowym napięciu, który może dawać większy prąd, niż potrzeba, powinien dać się podłączyć (a przynajmniej wtyk powinien wejść do gniazda, tylko może się okazać, że ma luz i słabo kontaktuje).