Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna Electrolux EHI6540FOK - napięcie na garnkach

26 Mar 2018 11:10 1836 17
 • Poziom 9  
  Witam.
  Mam nietypowy problem z płyta indukcyjną Electrolux EHI6540FOK. Dziś dotykając garnek stojący na wyłączonej płycie poczułem mrowienie, jak gdyby garnek znajdował się pod napięciem. Płyta włączona + grzanie pola włączone - efekt zanika. Czy może to być objaw uszkodzenia płyty?
  Wieczorem zrobię edit i pomierzę napięcia i prądy względem PEN (jeśli różnicówka pozwoli).
  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 27  
  Garnek mógł drżeć (wibrować) pod wpływem działającego na niego pola el-magn. z palnika.
  To często się zdarza, a innego wytłumaczenia raczej nie ma.
  Ale kolega pisze o wyłączonej płycie, więc może myśli o teściowej i nadchodzących świętach? :wink:
 • Poziom 9  
  Wieczorem zrobię edit i dokonam pomiarów.

  malyjasiu napisał:
  W końcu garnek stoi na szkle, które jest izolatorem. Może elektrostatyka?

  W kondensatorze też masz izolator między okładzinami, elektrostatyki bym nie podejrzewał, bo to nie jest pojedyncze kopnięcie jak chodząc po wełnianym dywanie w wełnianych gaciach. Napięcie, a właściwie przepływ delikatnego prądu jest wyczuwalny przy przejeżdżaniu palcami po powierzchni. Palniki są wyłączone objaw na każdym z palników, sprawdzany na dwóch różnych garnkach.

  Dodano po 2 [godziny] 57 [minuty]:

  Zamierzone napięcia na garnku wahają się pomiędzy 30 a 60V AC w zależności od wielkości garnka i od wielkości pola płyty. Częstotliwość przy tym to ok 2,2 kHz. Prądu nie udało mi się złapać, ale tak jak przy kondensatorze, miernik pokazuje impuls ok 0,89 mA.
  Przy uruchomieniu pola płyty napięcie rośnie do 75V i częstotliwości poza skalą. Miernik jaki mam do dyspozycji to Unit M890G.
 • Poziom 18  
  Między pierwszym, a ostatnim postem jest sprzeczność. Najpierw twierdzisz, że czujesz prąd tylko przy wyłączonej płycie, a potem podajesz, że na włączonej jest wyższe napięcie. Że częstotliwość wyskoczyła poza skalę, to nic dziwnego. Twój miernik mierzy częstotliwość tylko do 20 kHz. Co do kondensatora, to owszem, istnieje pewne podobieństwo. Tylko, że garczek na szkle będzie miał pojemność (szacuję) kilkanaście pikofaradów. Przy częstotliwości około 25 kHz stanowiłoby to impedancję około 500KΩ.
 • Poziom 9  
  Według mnie nie ma tu nieścisłości. Przy włączeniu palnika nie czuć efektu mrowienia mimo że i napięcie wyższe. Dziś był serwisant i stwierdził że to nie jest niebezpieczne i wszystkie electroluxy tak mają. Niektórym nawet neonówki świeciły.
  Tak sie tylko zastanawiam kto dał certyfikat kompatybilności elektromagnetycznej takim urządzeniom. Napięcie bezpieczne to to nie jest, mimo że prąd ograniczony.
 • Poziom 18  
  Jakiś dziwny serwisant.... Też serwisuję płyty indukcyjne, i jakoś nie spotkałem się z takim zjawiskiem. I niby dlaczego mają tak płyty Electrolux, a inne nie? Zasada działania ta sama. Akurat nie mam w domu żadnego Electroluxa, ale sprawdzałem na Samsungu, i nie ma żadnego napięcia.
 • Poziom 9  
  Dlatego poproszę serwisanta o spisanie tego na piśmie, że napięcie na garnkach jest bezpieczne dla życia, zdrowia i jest normalnym zjawiskiem dla płyt firmy electrolux.
  Z ciekawości mierzyłem napięcie miedzy dwoma garnkami i przy wyłączonej płycie tez ok. 60 VAC
 • Poziom 9  
  Tak jak pisałem wcześniej. Pomiary miernikiem Unit M890G na dużym garnku z nierdzewki pomiedzy garnkiem, a stykiem PE pobliskiego gniazdka. Wcześniej mierzylem do szyny PEN z obawy przed wywaleniem różnicówki, ale w zasadzie różnicówka nie czuje różnicy. Wynik pomiaru w zasadzie ten sam.
 • Poziom 16  
  Mam ten sam problem. Płyta Electrolux EHL47640XK. Przy wyłączonym zabezpieczeniu płyty względem PE jest 0V. Włącze zabezpieczenie ale płyta jest wyłączona z panelu napięcie 40 V do nawet 80V ! . Przy grzejącym polu spada do 24V.

  Jeżeli tafla szkła to izolator to wygląda na to że w garnku indukuje się napięcie od cewek. Czyli pracują w jakiś sposób mimo wyłączenia płyty przyciskiem dotykowym?
 • Poziom 27  
  Proponuję mierzyć napięcie względem N i wtedy się martwić. Tak przy okazji...jakie jest napięcie między L i PE, N i PE oraz (także rezystancja) między PE i blaszaną obudową płyty?
 • Pomocny post
  Poziom 18  
  Jeżeli płyta jest wyłączona, to cewki nie pracują. Mogą się indukować jakieś napięcia na skutek oddziaływania filtru EMI, w którym kondensatory są wstawione pomiędzy fazy, a przewód uziemiający i zerowy. Ale są to tak niskie natężenia prądu, że nawet nie warto o nich wspominać. Czysty potencjał. Mierniki mają tak wysoką wartość rezystancji wejściowej, że pokazują ten potencjał. Wbrew pozorom, używanie miernika uniwersalnego też wymaga pewnej wiedzy. Dotknięcie palcem jest już zbyt dużym obciążeniem, i "napięcie na garnku" zapewne zmaleje do zera. Chociaż ja tego napięcia nie odnalazłem podczas kilku pomiarów. Coś mi się wydaje, że ktoś tu szuka dziury w całym. Trochę jak z tymi, co wejdą na strony o chorobach - okazuje się, że mają ze dwadzieścia różnych strasznych zaraz, z rakiem na czele.
 • Poziom 16  
  Jeżeli tak by było to zdaje się potencjał nie znikałby po odłączenia zasilania ( przewodów L1 i L2, 2x 230V ). Prąd rzeczywiście jest niemierzalny miernikiem uniwersalnym. Dzisiaj udało się pomierzyć lepszym miernikiem. Prąd na poziomie 5-6 uA niezależnie czy do PE czy między garnkami. Jednak czy to nie będzie funkcja wykrywania rozmiaru garnka? Oba modele tych płyt mają dynamiczne wykrywanie pozycji garnka (pola łączone).
 • Poziom 18  
  Wykrywanie garnka zaczyna działać dopiero po uruchomieniu pola. Nad prądem 5 uA nie ma co debatować. Rozciągniesz kawał przewodu na podłodze, i też się w nim zaindukuje jakieś napięcie. Wszędzie naokoło przewody zasilające. W człowieku też się to napięcie indukuje - jak dotkniesz palcem wejścia wzmacniacza, to usłyszysz brum. Skąd się on bierze? Ta sama zasada.
 • Poziom 22  
  Praktycznie wszystkie płyty indukcyjne mają informację w instrukcji obsługi o niebezpiecznym wpływie ich działania na osoby mające wszczepione rozruszniki pracy serca. Zalecenia są aby do pracującej płyty osoby te nie zbliżały się na odległość mniejszą niż 30 cm.
 • Poziom 2  
  Mam ten sam efekt na garnku stojącym na wyłączonej płycie Elektrolux. Dotykając garnka palcem, odczuwa się mrowienie, typowe do elementów przewodzących znajdujących się pod napięciem. Sprawdziłem wskaźnikiem napięcia (neonówką), neonówka świeci się. Dotykając drugą ręką elementu uziemionego, neonówka lekko się rozpala. Oznacza to, że nie ma pełnego napięcia. Pomierzyłem napięcie pomiędzy garnkiem, a przewodem neutralnym, wychodzi 50V AC. Pomiar prądu wychodzi 0A (nawet na zakresie uA).

  Wniosek. Jest to typowy objaw napięcia indukowanego. Jest nieszkodliwe. Zastanawia mnie fakt, że taki efekt występuje przy wyłączonej płycie. Może rzeczywiście jest to typowe dla płyt Elektrolux.