Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta indukcyjna Electrolux EHI6540FOK - napięcie na garnkach

Grzehusse 26 Mar 2018 11:10 933 16
  • #1 26 Mar 2018 11:10
    Grzehusse
    Poziom 9  

Witam.
    Mam nietypowy problem z płyta indukcyjną Electrolux EHI6540FOK. Dziś dotykając garnek stojący na wyłączonej płycie poczułem mrowienie, jak gdyby garnek znajdował się pod napięciem. Płyta włączona + grzanie pola włączone - efekt zanika. Czy może to być objaw uszkodzenia płyty?
    Wieczorem zrobię edit i pomierzę napięcia i prądy względem PEN (jeśli różnicówka pozwoli).
    Pozdrawiam

0 16
  • Sklep HeluKabel
  • #2 26 Mar 2018 13:11
    Borutka
    Poziom 25  

Garnek mógł drżeć (wibrować) pod wpływem działającego na niego pola el-magn. z palnika.
    To często się zdarza, a innego wytłumaczenia raczej nie ma.
    Ale kolega pisze o wyłączonej płycie, więc może myśli o teściowej i nadchodzących świętach? :wink:

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 26 Mar 2018 13:12
    malyjasiu
    Poziom 18  

Byłoby dziwne, gdyby pojawiło się jakieś napięcie. W końcu garnek stoi na szkle, które jest izolatorem. Może elektrostatyka?

0
  • #4 26 Mar 2018 16:42
    Grzehusse
    Poziom 9  

Wieczorem zrobię edit i dokonam pomiarów.

malyjasiu napisał:
    W końcu garnek stoi na szkle, które jest izolatorem. Może elektrostatyka?

W kondensatorze też masz izolator między okładzinami, elektrostatyki bym nie podejrzewał, bo to nie jest pojedyncze kopnięcie jak chodząc po wełnianym dywanie w wełnianych gaciach. Napięcie, a właściwie przepływ delikatnego prądu jest wyczuwalny przy przejeżdżaniu palcami po powierzchni. Palniki są wyłączone objaw na każdym z palników, sprawdzany na dwóch różnych garnkach.

Dodano po 2 [godziny] 57 [minuty]:

Zamierzone napięcia na garnku wahają się pomiędzy 30 a 60V AC w zależności od wielkości garnka i od wielkości pola płyty. Częstotliwość przy tym to ok 2,2 kHz. Prądu nie udało mi się złapać, ale tak jak przy kondensatorze, miernik pokazuje impuls ok 0,89 mA.
    Przy uruchomieniu pola płyty napięcie rośnie do 75V i częstotliwości poza skalą. Miernik jaki mam do dyspozycji to Unit M890G.

0
  • #5 28 Mar 2018 18:19
    malyjasiu
    Poziom 18  

Między pierwszym, a ostatnim postem jest sprzeczność. Najpierw twierdzisz, że czujesz prąd tylko przy wyłączonej płycie, a potem podajesz, że na włączonej jest wyższe napięcie. Że częstotliwość wyskoczyła poza skalę, to nic dziwnego. Twój miernik mierzy częstotliwość tylko do 20 kHz. Co do kondensatora, to owszem, istnieje pewne podobieństwo. Tylko, że garczek na szkle będzie miał pojemność (szacuję) kilkanaście pikofaradów. Przy częstotliwości około 25 kHz stanowiłoby to impedancję około 500KΩ.

0
  • #6 28 Mar 2018 18:58
    Grzehusse
    Poziom 9  

Według mnie nie ma tu nieścisłości. Przy włączeniu palnika nie czuć efektu mrowienia mimo że i napięcie wyższe. Dziś był serwisant i stwierdził że to nie jest niebezpieczne i wszystkie electroluxy tak mają. Niektórym nawet neonówki świeciły.
    Tak sie tylko zastanawiam kto dał certyfikat kompatybilności elektromagnetycznej takim urządzeniom. Napięcie bezpieczne to to nie jest, mimo że prąd ograniczony.

0
  • #7 01 Kwi 2018 20:05
    malyjasiu
    Poziom 18  

Jakiś dziwny serwisant.... Też serwisuję płyty indukcyjne, i jakoś nie spotkałem się z takim zjawiskiem. I niby dlaczego mają tak płyty Electrolux, a inne nie? Zasada działania ta sama. Akurat nie mam w domu żadnego Electroluxa, ale sprawdzałem na Samsungu, i nie ma żadnego napięcia.

0
  • #8 01 Kwi 2018 20:15
    Grzehusse
    Poziom 9  

Dlatego poproszę serwisanta o spisanie tego na piśmie, że napięcie na garnkach jest bezpieczne dla życia, zdrowia i jest normalnym zjawiskiem dla płyt firmy electrolux.
    Z ciekawości mierzyłem napięcie miedzy dwoma garnkami i przy wyłączonej płycie tez ok. 60 VAC

0
  • #9 01 Kwi 2018 20:53
    malyjasiu
    Poziom 18  

Opisz proszę metodę pomiaru i użyte przyrządy pomiarowe, to przy najbliższym kontakcie z podobną płytą odezwę się.

0
  • #10 01 Kwi 2018 21:19
    Grzehusse
    Poziom 9  

Tak jak pisałem wcześniej. Pomiary miernikiem Unit M890G na dużym garnku z nierdzewki pomiedzy garnkiem, a stykiem PE pobliskiego gniazdka. Wcześniej mierzylem do szyny PEN z obawy przed wywaleniem różnicówki, ale w zasadzie różnicówka nie czuje różnicy. Wynik pomiaru w zasadzie ten sam.

0
  • #11 06 Kwi 2018 14:02
    malyjasiu
    Poziom 18  

Dzisiaj pomierzyłem trzy płyty: Samsung, Electrolux i Whirlpool. W żadnej z nich nie indukowało się napięcie na garnkach. Sprawdzane multimetrem DT9205A, czyli jakimś zwykłym, co go wożę w torbie.

1
  • #12 21 Kwi 2018 11:30
    sampler
    Poziom 16  

Mam ten sam problem. Płyta Electrolux EHL47640XK. Przy wyłączonym zabezpieczeniu płyty względem PE jest 0V. Włącze zabezpieczenie ale płyta jest wyłączona z panelu napięcie 40 V do nawet 80V ! . Przy grzejącym polu spada do 24V.

Jeżeli tafla szkła to izolator to wygląda na to że w garnku indukuje się napięcie od cewek. Czyli pracują w jakiś sposób mimo wyłączenia płyty przyciskiem dotykowym?

0
  • #13 21 Kwi 2018 11:43
    Borutka
    Poziom 25  

Proponuję mierzyć napięcie względem N i wtedy się martwić. Tak przy okazji...jakie jest napięcie między L i PE, N i PE oraz (także rezystancja) między PE i blaszaną obudową płyty?

0
  • Pomocny post
    #14 24 Kwi 2018 22:32
    malyjasiu
    Poziom 18  

Jeżeli płyta jest wyłączona, to cewki nie pracują. Mogą się indukować jakieś napięcia na skutek oddziaływania filtru EMI, w którym kondensatory są wstawione pomiędzy fazy, a przewód uziemiający i zerowy. Ale są to tak niskie natężenia prądu, że nawet nie warto o nich wspominać. Czysty potencjał. Mierniki mają tak wysoką wartość rezystancji wejściowej, że pokazują ten potencjał. Wbrew pozorom, używanie miernika uniwersalnego też wymaga pewnej wiedzy. Dotknięcie palcem jest już zbyt dużym obciążeniem, i "napięcie na garnku" zapewne zmaleje do zera. Chociaż ja tego napięcia nie odnalazłem podczas kilku pomiarów. Coś mi się wydaje, że ktoś tu szuka dziury w całym. Trochę jak z tymi, co wejdą na strony o chorobach - okazuje się, że mają ze dwadzieścia różnych strasznych zaraz, z rakiem na czele.

0
  • #15 26 Kwi 2018 08:26
    sampler
    Poziom 16  

Jeżeli tak by było to zdaje się potencjał nie znikałby po odłączenia zasilania ( przewodów L1 i L2, 2x 230V ). Prąd rzeczywiście jest niemierzalny miernikiem uniwersalnym. Dzisiaj udało się pomierzyć lepszym miernikiem. Prąd na poziomie 5-6 uA niezależnie czy do PE czy między garnkami. Jednak czy to nie będzie funkcja wykrywania rozmiaru garnka? Oba modele tych płyt mają dynamiczne wykrywanie pozycji garnka (pola łączone).

0
  • #16 07 Maj 2018 16:10
    malyjasiu
    Poziom 18  

Wykrywanie garnka zaczyna działać dopiero po uruchomieniu pola. Nad prądem 5 uA nie ma co debatować. Rozciągniesz kawał przewodu na podłodze, i też się w nim zaindukuje jakieś napięcie. Wszędzie naokoło przewody zasilające. W człowieku też się to napięcie indukuje - jak dotkniesz palcem wejścia wzmacniacza, to usłyszysz brum. Skąd się on bierze? Ta sama zasada.

0
  • #17 06 Wrz 2018 12:36
    samsu100
    Poziom 22  

Praktycznie wszystkie płyty indukcyjne mają informację w instrukcji obsługi o niebezpiecznym wpływie ich działania na osoby mające wszczepione rozruszniki pracy serca. Zalecenia są aby do pracującej płyty osoby te nie zbliżały się na odległość mniejszą niż 30 cm.

0