Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Procesor i płyta do wymiany, co kupić? :)

jonilele 26 Mar 2018 16:16 1368 17
    jonilele
    Level 6  
    Witam wszystkich, ostatnio zastanawiam się nad częściową wymianą parametrów w moim pc(wooden pc). Poniżej cała specyfikacja:
    - Procesor AMD II X4 Phenom 955 BE
    - Płyta główna MSI 760GM-P33
    - Ram Kingstom 6GB DDR3 667MHZ(Zamierzam kupić Hyperx 2x4GB)
    - Karta graficzna AMD Radeon HD 5750
    - Zasilacz Cooler Master Elite Power 500W B2 Series

Teraz tak, na początku planuję wymienić płytę wraz z procesorem, chciałbym zmienić procka na Intel. Myślałem nad G4560 bądź I5-2500k/4460. Tutaj prosiłbym was, o poradę od czego zacząć. Moim budżetem narazie jest 1000zł na przemianę komputera, chociaż minimalną. Jestem studentem i cały czas gromadzę środki na lepszy pc. Dodam, że będę celował w UŻYWANE parametry od sprawdzonych osób, stąd koszta będą mniejsze.
    Mam także pytanie, a mianowicie, czy zasilacz posłużyłby z lepszym procesorem czy trzeba będzie go też wymienić?
    Głównie chciałbym wymienić procesor, ponieważ sporo grywam w CS:GO, gdzie jest to najważniejsza jednostka, później włożę jakiegoś GTX 750Ti lub GTX 960 2GB, ale to w odległej przyszłości.
    Chciałbym abyście doradzili mi co zrobić na moim miejscu, i jaki procesor z płytą wybrać do mojego budżetu, a także co przydałoby się później wymienić.
    Pozdrawiam serdecznie i dziękuję każdemu za radę.
    kiss39
    Level 38  
    Witam
    jonilele wrote:
    - Procesor AMD II X4 Phenom 955 BE
    - 4 rdzenie i 4 watki taktowanie 3.2GHz
    jonilele wrote:
    Ram Kingstom 6GB DDR3 667MHZ(Zamierzam kupić Hyperx 2x4GB)
    info. MSI 760GM-P33 obsługiwane RAM DDR3 800/1066/1333/1600* (OC)

Płyta główna obsługuje max 8GB, umieszczenie 2x4GB to jest najlepsza konfiguracja, która będzie wykorzystana przez pł. główną i ogólnie wzrośnie działanie systemu, aplikacji oraz samych gier. Teraz jest tryb Single Channel (64bit). Wydajność Pc wzrośnie z 50% na 100% za sprawą umieszczenie dwóch modułów RAM (2x4GB)128bit, czyli tryb Dual Channel. Tylko jest jeden warunek pamięć (2x4GB) musi ze sobą współpracować. Najczęściej dwa moduły można kupić w zestawienie i to najlepsze rozwiązanie.

jonilele wrote:
    Karta graficzna AMD Radeon HD 5750
    info. ATI Radeon HD 5750
    Memory
    Memory Size: 1024 MB
    Memory Type: GDDR5
    Memory Bus: 128 bit
    Bandwidth: 73.60 GB/s

To na nowsze tytuły np. WoT, War Thunder itp.gry karta graficzna musi miec minimum te 2-6GB VRAM np. Radeon R7 370, R9 270,R9 380, R9 390, RX 470, RX 480 i nVidia GTx 780, GTX 970, GTX 1060 oraz transfer od 180GB/s wzwyż i juz mozna płynnie pograć.

jonilele wrote:
    Cooler Master Elite Power 500W B2
    jeżeli zasilacz spełnia normy napięciowe to zasilacz posaida dwie linie +12V kazda po 20A - czyli łącznie 360Watt info. Elite Power 500W

Podsumowując:
    Jak chcesz inwestować w najnowszy sprzęt lub zostać na tej platformie to i tak jak kazdy PC i jego elektronika zależna jest od ZASILACZ-a (certyfikat 80 plus). Inwestycja w dobry zasilacz trzymający napięcie w normie bez tętnień zapewni podzespołom PC plus dobrze chłodzone podzespoły w wentylowanej obudowie zapewnią długą żywotność. Jeżeli masz ograniczony budżet to możesz zostać na tej platformie(jeżeli na100% sprawna) i ją ulepszać np. 2x4GB, karta graficzna np. z wyżej wypisanych oraz Dysk SSD i to wystarczy.
    jonilele
    Level 6  
    @kiss39 Mógłbyś powiedzieć co byś zmienił na początku na moim miejscu? Można by połączyć jakiegoś i3-/i5 z płytą i dolożyć lepszy ram bądź kartę graficzną? :) Zdecydowanie chciałbym zmienić procesor, także to jest priorytet dla mnie.
    kiss39
    Level 38  
    Chcesz przejść płynnie, czy wolisz wejsc na nowsza platforme ?
    Np. na najnowszy socket 1151 tu masz juz nowszy RAM DDR4 i procesory i3/i5/i7 np. i5 8400 to 6 rdzeni 6 wątków z taktowaniem od 2.8 do 4.00 GHz

- tu juz masz wbudowana karte zintegrowana Intel® UHD Graphics 630 w procesor
    kiss39
    Level 38  
    jonilele wrote:
    A taki zestaw? https://www.olx.pl/oferta/komp...-CID99-IDt1GN9.html#8f81951940
    W późniejszym czasie dołożyłbym 4GB RAMU oraz kartę graficzną. Ma to sens?

To jest stara Platforma przecież masz taką wystarczy Twoją zmodernizować i większej różnicy nie będzie, a po za tym masz pewność ze po miesiącu lub kilku nie podanie ?
    kiss39
    Level 38  
    To zalezy co chesz na nim robic. Wiesz, że ja mam w porównaniu do Twojej platformy jeszcze słabszy sprzęt, jeżeli chodzi np. o CPU i RAM i to mi wystarcza wazne, aby był niezawodny, sprawny i taki jest!! . Zobacz mój sprzęt tu Coś dla zmysłów - Test Unigine dla wydajnych kart graficznych.

Platforma testowa :
    MB: Asus P5B SE
    CPU: Intel® Core™2 Extreme X6800 (4M Cache, 2x 2.93 GHz, 1066 MHz FSB)
    RAM: 3GB (2GB+1GB DDR2 )Tryb SingleChannel szyna 64bit
    GPU: Radeon R7 370 4GB
    PSU: XFX TS550Watt
    SSD 256GB
    jonilele
    Level 6  
    W zasadzie zależy mi tylko aby nie działał sprawniej niż dotychczasowy Phenom II X4. Gram głównie w CS:GO, i to dość sporo, a ogranicza mnie liczba klatek patrząc na dość słaby procesor.
    kiss39
    Level 38  
    jonilele wrote:
    a ogranicza mnie liczba klatek patrząc na dość słaby procesor.

Raczej ograniczać moze ilość klatek FPS- RAM i Karta Graficzna. Procesor nie jest taki zły jak zadbasz o dobre chłodzenie duzy radiator (2 wentylatory wyciszenie) to masz super wydajny PC do dalszego ulepszania pod tego CS:GO.

Jaki masz radiator tym AMD Phenom II X4 955 i obudowę, obudowę pewnie starego typu ,czyli zasilacz montowany w górnej części ?
    jonilele
    Level 6  
    Czy mógłbyś doradzić mi jakieś chłodzenie? Nie za bardzo się orientuję w tym temacie.
    Natomiast jeśli chodzi o RAM i Kartę, myślisz że te parametry polepszyłyby działanie?
    Karta graficzna Asus Radeon R7 240 4GB GDDR5 (128 bit) HDMI, DVI, D-Sub (90YV0BG0-M0NA00)
    Pamięć GoodRam Play DDR3 4GB 1600MHz CL9 (GY1600D364L9S/4G) X2

Dodano po 59 [sekundy]:

Tak mam zasilacz montowany u góry i starą obudowę @Kriss39 .
    kiss39
    Level 38  
    Np. docelowo
    A.
    Chłodzenie od SilentiumPC Grandis 2 XE1436 "radiator" na procesor -cena ~175-200zł
    info. SilentiumPC Grandis 2 XE1436
    Procesor i płyta do wymiany, co kupić? :) Procesor i płyta do wymiany, co kupić? :)

B.
    Obudowa SilentiumPC Gladius M35W Pure Black (SPC156) -198zł
    info. SilentiumPC Gladius M35W Pure Black
    Procesor i płyta do wymiany, co kupić? :)Procesor i płyta do wymiany, co kupić? :)Procesor i płyta do wymiany, co kupić? :)

C .
    Zasilacz z mocną linią +12V (PIN6+PIN8) 450-650Watt
    info. Zasilacze SilentiumPC
    SilentiumPC Vero L2 600W (SPC165) (80 PLUS) - 219zł
    SilentiumPC Vero L2 500W (SPC164) (80 PLUS) - 179zł

XFX
    XFX TS 550W (P1-550S-XXB9) - 229zł
    XFX Core TS 550W (P1-550S-GREN) - 226zł
    XFX TS 550W (P1-550G-TS3X) - 287zł

SeaSonic
    SeaSonic 600W (S12II-620) - 261zł
    SeaSonic 520W (S12II-520) - 237zł

be quiet!
    be quiet! SYSTEM POWER 8 600W (BN242) - 237zł
    be quiet! SYSTEM POWER 8 500W (BN241) - 205zł
    be quiet! System Power B8 450W (BN258) - 179zł
    dwanicki
    Level 10  
    Witam ,
    podpinam się pod temat , mam :
    AMD Phenom II X 4 965 z wentylatorem AVC
    M5A78L-M/3USB
    DDR3 4X4 Gb 669,6 MHz Ram
    AMD Radeon HD7700
    Zasilacz VERO L1 ,
    moje pytanie : czy ma sens wymiana procesora na AMD FX 6 lub 8 rdzeniowy z dobrym wentylatorem, na płycie pisze AM3+ CPU SUPPORT tj. wpinam procesor FX bezpośrednio ?
    Mam też kartę ASUS RADEON R7 370 STRIX OC - obecnie w reklamacji .....
    proszę o sugestie , pozdrawiam
    kiss39
    Level 38  
    Witaj @dwanicki

dwanicki wrote:
    moje pytanie : czy ma sens wymiana procesora na AMD FX 6 lub 8 rdzeniowy z dobrym wentylatorem, na płycie pisze AM3+ CPU SUPPORT tj. wpinam procesor FX bezpośrednio ?

AMD FX 6xxx jak i 8xxx znajduje się na liście obsługiwanych procesorów info. Asus M5A78L-M/USB3 https://www.asus.com/pl/Motherboards/M5A78LMUSB3/specifications/

Dane techniczne -Specyfikacja : Asus M5A78L-M/USB3
    Procesor : AMD AM3+ FX™/Phenom™ II/Athlon™ II/Sempron™ 100 Series Procesor
    Obsługa procesorów do 140 Watt

Lista Obsługiwanych Procesorów CPU przez płytę główną Asus M5A78L-M/USB3 - https://www.asus.com/pl/Motherboards/M5A78LMUSB3/HelpDesk_CPU/

Dodano po 11 [minuty]:

Mozna samemu ocenić jak komputer radzi sobie w grach za pomocą programu MSI Afterburner. Program mona uruchomić razem z grą i kontrolować najważniejsze parametry takie jak :
    -temperatura k. graficznej w st. C
    -obciążenie wszystkich rdzeni procesora w "%" lub jako całość i również w "%"
    - temperatury poszczególnych rdzeni w stopniach C
    - obroty wentylatora karty graficznej w % i RPM
    - obciążenie procesora k. graficznej
    - ilość zajętej pamięci na karcie przez grę
    - taktowanie rdzeni/pamięci
    - ilość klatek "FPS"
    - użycie pamięci Systemowej RAM przez grę

Opis i ustawienie -Film " MSI Afterburner, czyli jak włączyć monitoring podzespołów komputerowych | Poradnik
    gasak
    Level 18  
    kiss39 wrote:
    Płyta główna obsługuje max 8GB, umieszczenie 2x4GB to jest najlepsza konfiguracja, która będzie wykorzystana przez pł. główną i ogólnie wzrośnie działanie systemu, aplikacji oraz samych gier. Teraz jest tryb Single Channel (64bit). Wydajność Pc wzrośnie z 50% na 100% za sprawą umieszczenie dwóch modułów RAM (2x4GB)128bit, czyli tryb Dual Channel.

Straszne herezje kolega sieje, zmiana trybu z Single na Dual to wzrost wydajności średnio 3%.
    Więcej pożytku będzie z tych dodatkowych 2GB.
    kiss39
    Level 38  
    gasak wrote:
    zmiana trybu z Single na Dual to wzrost wydajności średnio 3%.

Jak to obliczyłeś, a może 5% ?