Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czemu wciąż mówimy o Qualcommie?

ghost666 26 Mar 2018 22:25 1521 2
 • Jaka jest motywacja do wielkich operacji przejęć czy fuzji? Jeśli nazywacie się Hock Tan i jesteście CEO Broadcoma, to Waszą motywacją może być fala adrenaliny towarzysząca inżynierii finansowej na tak ogromną skalę. Tan z resztą znany jest z tego, że chętnie realizuje takie przedsięwzięcie - to nie pierwszy raz, gdy próbuje przejąć większą od swojej firmę. Jak uważa Paul Jacobs, były CEO Qualcomma, Tan traktuje swoje motywacje do działań biznesowych bardzo osobiście. Adrenalina, dreszczyk emocji i uczucie podboju.
  Jednakże nie tylko Tan, jak się okazuje, chce kupić tego giganta. Jacobs także ma dosyć osobistą motywację, by zakupić firmę, którą założył jego ojciec, Irwin Mark Jacobs. Financial Times w wydaniu z 16 marca tego roku poinformował, że Paul Jacobs rozpoczął starania o zebranie środków na zakup udziałów w firmie, by stać się większościowym, prywatnym akcjonariuszem.
  Nie jest jasne, czy Jacobsa stać na zakup Qualcomma. Wartość rynkową firmy wycenia się na około 93 miliardy dolarów. Mimo rodzinnych konotacji, Jacobs posiada jedynie 0,1% akcji firmy. Irwin Jacobs założył Qualcomma w 1985 roku, jego syn Paul pracował w tej firmie jako CEO od 2005 do 2014 roku.
  Zostawmy jednak prywatne motywacje na boku i przyjrzyjmy się propozycji przejęcia Qualcomma przez Broadcoma. Czemu ta potencjalna transakcja przyciągnęła tak dużą uwagę sektora elektronicznego? I czemu Jacobs chciałby kupić swojego byłego pracodawcę?
  Motywacje, o jakich mówi Jacobs, są dosyć jasne. Postrzega on Qualcomma jako kamień w koronie, który musi być za wszelką cenę chroniony, tak przez zagranicznym kapitałem, jak i innymi konkurencyjnymi firmami.
  Jeden z tych argumentów - zagrożenie obcym kapitałem - został podniesiony także przez polityków. Wykorzystują oni 'Chiński argument' do zablokowania ostatniej transakcji. Dokładnie tak postąpił prezydent Donald Trump. Z drugiej strony sektor półprzewodnikowy znajduje obecnie cały szereg powodów do strachu przed tą fuzją, powodów innych niż Chiny. Dla Intela do tego stopnia martwiące były informacje o potencjalnym przejęciu Qualcomma przez Broadcoma, że był zdecydowany spróbować kupić tą drugą firmę, a przynajmniej złożyć ofertę zakupu.

  Wszystko kręci się wokół RF
  Jednym z wielu podawanych powodów, który dodatkowo jest bardzo przekonujący, są technologie radiowe. Gdyby spółki Qualcomm i Broadcom się połączyły, to miałyby one zasadniczo monopol na technologie radiowe do telefonii komórkowej 5G.
  Claire Troadec, analityk rynku RF w Yole Développement, skomentowała, że spodziewa się, że w najbliższym czasie powstaną trzy różne gałęzie front-endów radiowych dla systemów 5G - dla systemów sub-6 GHz, 5G mmWave oraz urządzeń Internetu Rzeczy, korzystających z 5G.
  Jeśli chodzi o zakres poniżej 6 GHz, to najpewniej Broadcom utrzyma swoją pozycję lidera w konstrukcji front-endów. Firma ta jest obecnie najmocniejszym graczem w zakresie takich układów dla systemów RF technologii 3G i 4G. Front-endy 5G mają być rozwinięciem obecnych układów starszych generacji.
  W odróżnieniu od pasma o niższej częstotliwości zakres milimetrowy ma być wyzwaniem dla wszystkich. Wynika to z faktu, że mmWave zakończyć ma obecną praktykę wykorzystywania układów Sip (System-in-Package), która używana była od front-endów 2G do dzisiaj. Układy 5G dla zakresu milimetrowego mają być budowane w pełni w technologii CMOS lub SOI, tzn. "każdy blok sygnałowy - wzmacniacze mocy, wzmacniacze niskoszumne, bloki filtrów i elementy pasywne" - mówi Troadec.
  Zmiana technologii z SiP na typowe systemy-na-chipie (SoC) "da szanse wielu nowym graczom rynku półprzewodnikowego" - mówi Troadec. Obecnie wskazuje się tutaj firmy, które już od dawna zaangażowane są w projektowanie i wytwarzanie układów dla ekosystemu telefonów komórkowych - Samsung, Huawei, Mediatek, Qualcomm oraz Intel.
  Qualcomm zdobywa coraz więcej przestrzeni 5G mmWave dla siebie, a Broadcom skupia się coraz mocniej na układach dla zakresu sub-6-gigahercowego. Gdyby nie zablokowanie fuzji tych dwóch firm przez prezydenta Stanów Zjednoczonych, powstała firma mogłaby stworzyć efektywnie monopol w zakresie układów RF dla 5G. "Dlatego też także Intel włączył się do dyskusji" - dodaje Troadec.
  Oczywiście monopol ten nie dotyczyłby tylko front-endów RF. Powstała firma miałaby w swoim portfolio także modemy, moduły radiowe, procesory aplikacyjne czy transceivery. W zasadzie wszystkie elementy składowe nowoczesnych telefonów komórkowych.

  Czemu wciąż mówimy o Qualcommie?

  Stuart Carlow, analityk z ABI Reserach, obliczył całkowity udział w rynku firmy, powstałej z fuzji Qualcomma i Broadcoma. Jak powiedział EE Times, po połączeniu się, udział tych firm w rynku Wi-Fi wyniósłby 59%, w rynku Bluetooth 46%, 67% w segmencie układów do nawigacji i lokalizacji i 41% w zakresie technologii wykorzystywanych w telefonach komórkowych.
  Jak widać z tych wyliczeń - to nie polityczne argumenty o chińskim kapitale czy ucieczce technologii z USA do Azji są największym zmartwieniem. To widmo monopolizacji szeregu kluczowych sektorów rynku półprzewodnikowego sprawiło, że potencjalna fuzja Qualcomma i Broadcoma jest tak ciekawym zjawiskiem, w stronę którego zwrócone są oczy całego świata.
  Źródło: https://www.eetimes.com/author.asp?section_id=36&doc_id=1333085

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9953 postów o ocenie 8212, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • #2
  xray81
  Poziom 21  
  Coś mi się wydaje że Broadcom jest mniej wart niż Qualcomm więc jak mały może przejąć większego gdy ten nie jest bankrutem i się ciągle rozwija?
 • #3
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  xray81 napisał:
  Coś mi się wydaje że Broadcom jest mniej wart niż Qualcomm więc jak mały może przejąć większego gdy ten nie jest bankrutem i się ciągle rozwija?


  To mnie też zadziwia, ale tutaj odpowiedzieć mogłyby banki ;)