Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Passat B4 1.9 TDI 1Z - Ciągle świeci światło stop, gaśnie po naciśnięciu hamulca

ŁukiSzczecin 26 Mar 2018 23:14 1401 5
 • #1
  ŁukiSzczecin
  Level 26  
  Witam. Zakupiłem Passata B4 - okazało się że nie działa światło stop, mruga kontrolka grzania świec. Dziś rozebrałem półkę pod kierownicą i okazało się że poprzedni właściciel odłączył oba włączniki (niebieski wkrecany, czarny montowany za pomocą obrotu o 180°.
  Podłączyłem do nich wtyczki, okazało się że stóp ożył ale świeci cały czas bez przerwy - a po naciśnięciu hamulca gaśnie czyli zupełnie na odwrót niż być powinno.
  Czarmy włącznik wymieniłem bo miałem z drugiego passata sprawny, natomiast czy niebieski może powodować taki efekt? Czy raczej szukać przyczyny gdzieś indziej?
  Bez świateł szczególnie stop nie chce jeździć, bo to jednak kwestia bezpieczeństwa a jednak nie chce wymieniać połowy samochodu aby dojść do tego co jest nie tak tym bardziej że mam jeszcze do zrobienia temat przegrzewania się silnika
 • Helpful post
  #2
  viper19861
  Level 20  
  Niebieski czujnik podaje sygnał dla sterownika silnika i nie ma nic wspólnego ze światłami stop. Czujnik czarny dobrze wyregulowany? (dotyka pedału gdy ten jest w pozycji spoczynku) Zobacz czy po odpięciu czujnika na obydwu jego przewodach jest +12V (względem masy).
  Czy światła stop świecą też na wyłączonym zapłonie (czujnik wpięty) ?
 • #3
  ŁukiSzczecin
  Level 26  
  Niebieski czujnik faktycznie załatwiłem, podmieniłem na sprawny i nadal zero zmian. Czarny czujnik podłączyłem nowy, sprawny więc w ogóle był nie naciśnięty i światła stóp świecą od razu po podłączeniu czarnego czujnika. Dopiero po ręcznym jego wciśnięciu światła stop gasną. Światła świeca też na wyłączonym zapłonie bez kluczyka w stacyjce.
  Czy w przewodzie do czarnego czujnika na obydwóch pinach jest 12v względem masy to jutro rano sprawdzę i dam znać
 • Helpful post
  #4
  viper19861
  Level 20  
  Pamiętaj że czujnik ma być wciśnięty gdy nie naciskamy na pedał. Gdy wciskasz hamulec, czujnik wysuwa się. Sprawdź czy tak jest u Ciebie
 • Helpful post
  #5
  andrzej20001
  Level 43  
  Czujniki działaja odwrotnie , jeden zwiera obwód ,drugi rozwiera. Jeden obwód światła drugi sygnał do ecu silnika. Podłącz je właściwie i będzie ok.
 • #6
  ŁukiSzczecin
  Level 26  
  Dziękuję za wszystkie sugestie. Bałem się że trzeba będzie od pedału hamulca aż do lamp sprawdzać instalację w poszukiwaniu zwarcia ale szczęśliwie okazało się że zakupiłem obydwa czujniki nowe i problem został rozwiązany. Wyregulowałem go jeszcze tylko tak by stop zapalał się już po delikatnym wciśnięciu hamulca (z 5mm) także jest rewelacja.