Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie silnikiem, układ dwóch mosfetów

bielu000 27 Mar 2018 06:41 384 6
    bielu000
    Level 9  
    Cześć, potrzebuję stworzyć pewien układ sterowania silnikiem(prawo, lewo), za pomocą mikrokontrolera.
    Z wyszukiwaniem informacji doszedłem to etapu, że dobrze by było zastosować tzw. mostek H. Jednakże, doczytałem też, że w zasadzie jeżeli nie potrzebuję sterować prędkością obrotową silnika, to nie potrzebuję mostka, a jedynie dwa mosfety, jakoś specyficznie połączone.
    Czy faktycznie da się, wysterować za pomocą mikrokontrolera silnik, wykorzystując jedynie dwa mosfety?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    bielu000 wrote:
    Czy faktycznie da się, wysterować za pomocą mikrokontrolera silnik, wykorzystując jedynie dwa mosfety?

Normalnie się nie da. Chyba że:
    1. Masz do dyspozycji symetryczne zasilanie.
    Lub:
    2. Jest to silnik bardzo małej mocy.
    Ewentualnie:
    3. Jeżeli regulacja obrotów nie jest wymagana, Mosfety mogą sterować przekaźnikami które zmieniają kierunek.
    4. Użyć jednego mosfeta do regulacji ( PWM ), + przekaźnik do zmiany kierunku.
    bielu000
    Level 9  
    Symetryczne zasilanie odpada.
    Silnik pochodzi z wkrętarki, wiec przypuszczalnie nie jest to silnik małej mocy(tak mi się wydaje).
    Wydaje mi się, że zostaje na chwilę obecną budowa własnego mostka, bo gotowych (w rozsądnej cenie) do mojego zastosowania nie widzę.

Chyba, że jest możliwość jakoś wykombinować zasilanie tak aby z jednego źródła otrzymać symetryczne - nie wiem gdybam.

Czy budowa własnego mostka jest w takim przypadku dobrym rozwiązaniem?
    Na co zwrócić szczególną uwage przy budowie takiego mostka?

//Edit
    Rozwiązanie mosfety + przekaźniki wydaje się ciekawe. Mógłbyś coś więcej na ten temat?
    bielu000
    Level 9  
    Dzięki! Czy te diody pełnią funkcję przepięciową, dobrze rozumiem?
    Freddy
    Level 43  
    bielu000 wrote:
    Dokładnie - taką mają funkcję.
  • Helpful post
    ArturAVS
    Moderator of HydePark/Cars
    bielu000 wrote:

Dokładnie.

Tranzystor NPN sterujący przekaźnikiem może być dowolny małosygnałowy ( BC238,548 itp. ).
    Mosfeta trzeba dobrać do prądu silnika, tak samo dioda w drenie tranzystora.
    Jeżeli sterowanie będzie bezpośrednio z mikrokontrolera, to tranzystor z jak najmniejszym Ugs ewentualnie z serii LL ( Logic Level.Taki byłby najlepszy).

Ewentualnie dodatkowy driver.

bielu000 wrote:
    Wydaje mi się, że zostaje na chwilę obecną budowa własnego mostka, bo gotowych (w rozsądnej cenie) do mojego zastosowania nie widzę.

Bez przesady. Jeden z najpopularniejszych mostków H:

https://www.tme.eu/pl/details/l298n/drivery-silnikowe-i-pwm/st-microelectronics/

Można kupić i taniej, m/n na znanym portalu aukcyjnym.
    Kwestia poboru prądu przez silnik.