Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] HN63 Combo UHF + VHF - brak MUX8

HUNTER209 27 Mar 2018 16:58 276 4
  • #1 27 Mar 2018 16:58
    HUNTER209
    Poziom 10  

Witam serdecznie,
    sprawa dotyczy telewizji naziemnej.
    Posiadałem starą antenę siatkową mającą naście lat, jednakże z racji wieku odbiór kanałów wypadał bardzo kiepsko. Zasięg w zależności od konkretnego MUX szacował się w przedziale około 60-80%, natomiast jakość sygnału bardzo "skakała", 10-60%, bywało tak że przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych gubiło programy wszystkie, lub poszczególne MUXy, natomiast pikselizacja była praktycznie normą. Decyzja podjęta - wymiana anteny i koncentryka, bo oba miały naście lat. Z anteny nic nie zostało. Próba odkręcenia jej z dachu skończyła się rozsypką anteny.

Antena została wymieniona na nowiutką, kierunkową HN63 Combo UHF + VHF, która wg specyfikacji powinna odbierać MUX 1,2,3 i 8. Kabel 15m tc6 HDTV o impedancji 75 Ω, żyła miedziowana 1,02 mm. Antena na dachu wysokiego, dwupiętrowego domu jednorodzinnego, od anteny lepszy kabel przystosowany do zewnętrznych warunków atmosferycznych TRISET-113PE 3m, też nowy.

Na antenie siatkowej zasilanej zasilaczem 12v odbierałem sygnał z nadajnika w Katowicach Kosztowy oddalonego o 32,1 km w linii prostej, brak wniesień i wysokich budynków. Nowa antena kierunkowa ustawiona dość precyzyjnie za pomocą aplikacji na smartfona DVB-T finder, która nakreśla na zdjęciach satelitarnych linię prostą do nadajnika z miejsca zlokalizowanego za pomocą GPS w telefonie, na nowej antenie i nowym koncentryku uzyskuję siłę sygnału na poziomie 90-100% i jakości sygnału 74% i co istotne jakość sygnału w końcu nie skacze, a MUX1,2,3 jest doskonale odbierany nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Antena bez zasilania, w puszcze antenowej sam symetryzator oryginalny z anteną. Pytanie dlaczego nie odbiera mux8? Wg aplikacji na telefonie oraz wg danych z https://telewizja-cyfrowa.com/2016/12/nowe-nadajniki-mux-8 MUX 8 nadawany jest na paśmie 184,5 MHz w polaryzacji poziomej. Tak też ustawiam antenę, dodatkowy dipol ustawiony jest poziomo, a na TV odbiór na tym pasmie ciągle pokazuje mi okrągłe 0. Automatyczne wyszukiwanie kanałów też nie łapie MUX8. Już nie mam pomysłu co robię źle. Na starym trupie siatkowym odbierało więcej kanałów niż na nowej silnej antenie :( Zależy mi na MUX8, to tylko 4 kanały ale oglądane byłby chyba najwięcej.

TV nowy Phipils PUS6262.

0 4
  • Pomocny post
    #2 27 Mar 2018 17:29
    olador
    Poziom 28  

PUS6262 ma opcję wyszukiwania ręcznego?

0
  • #3 27 Mar 2018 17:36
    HUNTER209
    Poziom 10  

Nie, ale posiada opcję "Tryb cyfrowy: odbiór testowy", gdzie można wpisać pasmo i zwraca informacje na temat siły i natężenia sygnału. Mam też drugi TV na tej samej antenie, starszy LG z 2012r, nie pamiętam modelu, musiałbym sprawdzić na płytce informacyjnej. Jeśli to konieczne to sprawdzę i dostarczę info. LG posiada możliwość wyszukiwania ręcznego. Oczywiście odbiór kanałów na obu TV jest praktycznie identyczny.

0
  • #4 27 Mar 2018 19:02
    _kli_
    Poziom 31  

HUNTER209 napisał:
    HN63 Combo UHF + VHF
    HUNTER209 napisał:
    nie odbiera mux8

Na tym i innych forach jest sporo zgłoszeń, że tego typu "krokodyle" combo mają problem z odbiorem mux-8. Być może w Twojej lokalizacji taki typ anteny nie zdaje egzaminu.
    olador napisał:
    PUS6262 ma opcję wyszukiwania ręcznego?
    HUNTER209 napisał:
    posiada opcję "Tryb cyfrowy: odbiór testowy", gdzie można wpisać pasmo i zwraca informacje na temat siły i natężenia sygnału

I po wpisaniu częstotliwości (w Twoim wypadku 184.500 MHz), o ile pojawią się parametry sygnału, można przeprowadzić wyszukiwanie ręczne po wybraniu "Szukaj" -> OK -> Link.

0
  • #5 28 Mar 2018 05:21
    HUNTER209
    Poziom 10  

Dzięki pomocy oladora udało się uruchomić MUX8. Problemem była wadliwie wykonana instalacja.

0