Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux ZAM6250 - Odkurzacz nie włącza się.

27 Mar 2018 22:14 1494 8
 • Poziom 8  
  Dobry wieczór,
  Dwa dni temu przestał mi działać odkurzacz Electrolux ZAM6250. Nie chcę go wyrzucać i kupować nowego, stąd prośba do Was o pomoc. W kwestii elektroniki jestem całkowicie zielony stąd potrzeba abyście w ramach możliwości poradzili zdalnie. Przesyłam zdjęcia po zdjęciu obudowy.
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Szymon.
  Electrolux ZAM6250 - Odkurzacz nie włącza się.IMG_201803...021815.jpg Download (1.65 MB) Electrolux ZAM6250 - Odkurzacz nie włącza się.IMG_201803...010335.jpg Download (1.71 MB) Electrolux ZAM6250 - Odkurzacz nie włącza się.IMG_201803...955716.jpg Download (2.71 MB)
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Najczęstszą przyczyną nie włączania się odkurzacza jest uszkodzony przewód lub włącznik zasilania. Sprawdź przejście pomiędzy wtyczką a przewodami wpiętymi do płytki drukowanej regulatora mocy (para przewodów po lewej stronie zdjęcia regulatora). Newralgiczne miejsca narażone na przerwanie to punkt tuż za wtyczką oraz na końcu przewodu w zwijarce.
 • Poziom 29  
  Ze szpuli zwijacza w pobliżu jej osi obrotu wyprowadzone są dwa przewody. Sprawdź omomierzem czy obydwa mają połączenie z wtykiem sznura sieciowego.
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Na mierniku nastaw zakres na Ω obojętnie która pozycja, tak aby przy zwieraniu końcówek pomiarowych wskazania zmieniały się na 0,00.
  Jedną końcówkę miernika dołącz do wtyczki obojętnie który bolec a drugim dołączaj do jednego z przewodów wychodzących ze zwijacza w miejscu gdzie nie ma izolacji.
  Jeśli wskazania miernika zmieniają się, przełącz końcówkę miernika na drugi bolec wtyczki i sprawdź tak samo.
  Przewody ze szpuli zwijacza to są te dwa niebieskie dołączone do płytki regulatora obrotów w miejscach opisanych CON1 i CON2. Sprawdź przejście od wtyczki do CON1 i CON2 bez odłączania tych przewodów.
 • Poziom 8  
  diantus napisał:
  Na mierniku nastaw zakres na Ω obojętnie która pozycja, tak aby przy zwieraniu końcówek pomiarowych wskazania zmieniały się na 0,00.
  Jedną końcówkę miernika dołącz do wtyczki obojętnie, który bolec, a drugim dołączaj do jednego z przewodów wychodzących ze zwijacza w miejscu gdzie nie ma izolacji.Jeśli wskazania miernika zmieniają się, przełącz końcówkę miernika na drugi bolec wtyczki i sprawdź tak samo. Przewody ze szpuli zwijacza to są te dwa niebieskie dołączone do płytki regulatora obrotów w miejscach opisanych CON1 i CON2. Sprawdź przejście od wtyczki do CON1 i CON2 bez odłączania tych przewodów.
  Dobry wieczór, dziękuję za Waszą pomoc.
  Moja zabawa z odkurzaczem trwała niemal cały tydzień, zakończyła się połowicznym sukcesem. Winnym okazała się końcówka kabla od strony wtyczki, kabel ma już nową końcówkę.

  Jest jednak jeszcze jeden problem - włącznik działa wyłącznie przy zdjętym korpusie (biała plastikowa obudowa) - zdjęcie nr. 1b i 1c. Zdjęcie 1c przedstawia korpus z założonym włącznikiem przed montażem na odkurzacz. Gdy zakładam korpus i następnie zakładam czarny włącznik odkurzacz działa na stałym (kiepskim) ssaniu. Próbowałem też wpierw zamontować włącznik do korpusu, a następnie całość celując w płytkę z dziurką na włącznik, ale efekt jest taki sam.

  Czy to może być kwestia samego włącznika, da się kupić sam włącznik?
  Electrolux ZAM6250 - Odkurzacz nie włącza się.1c.jpg Download (595.17 kB) Electrolux ZAM6250 - Odkurzacz nie włącza się.1b.jpg Download (629.26 kB) Electrolux ZAM6250 - Odkurzacz nie włącza się.1a.jpg Download (1.03 MB)
 • Poziom 29  
  Wyjmij ten czarny "włącznik", obróć o 180°,włóż z powrotem i sprawdź jeszcze raz, może bez zakładania obudowy.
  Gdy będzie działał prawidłowo, zapamiętaj kierunek jego ustawienia przy zakładaniu obudowy.
 • Poziom 8  
  diantus napisał:
  Wyjmij ten czarny "włącznik", obróć o 180°,włóż z powrotem i sprawdź jeszcze raz, może bez zakładania obudowy.
  Gdy będzie działał prawidłowo, zapamiętaj kierunek jego ustawienia przy zakładaniu obudowy.


  Niestety, ale wyjęcie włącznika i obrócenie go o 180 nic nie daje, przede wszystkim dlatego że efekt jest taki że włącznik się nie obraca, dodatkowo z tego co widzę to czarny punkt ( widoczny na zdjęciu 2b ) styka się punktem ( na zdjęciu 2a ).
  W momencie gdy go dusi do dołu odkurzacz przy podłączonym zasilaniu nie działa ( prawidłowo ), dopiero przekręcenie go w bok powoduje rozpoczęcie pracy.
  I tak jak wspomniałem wcześniej bez zakładania korpusu oba punkty widoczne na zdjęciach 2a i 2b pasują do siebie dając pożądany prawidłowy efekt.
  Dopiero po założeniu korpusu te dwa punkty jakby się nie stykają, niestety wtedy nie widzę tego przy założonym korpusie.
 • Poziom 29  
  acd:) napisał:
  efekt jest taki że włącznik się nie obraca,

  Nie miałem tego modelu w naprawie ale wiem, że włącznik musi dać się obrócić przynajmniej w granicach 180° celem regulacji obrotów. Do regulacji obrotów służy potencjometr - ten niebieski kwadratowy element w który wchodzi oś włącznika. Otwór w tym potencjometrze jest okrągły ze ścięciami z dwóch stron. Można go obrócić w pewnych granicach np. płaskim wkrętakiem szerokości ok. 4mm - nie ciągnąć na siłę bo można go uszkodzić.
  Niewłaściwa praca wynika z braku współdziałania potencjometru z krzywką właściwego wyłącznika - tego elementu z blaszką, z powodu jego przypadkowego obrócenia przy zdejmowaniu czy zakładaniu pokrywy. Trzeba to z powrotem nastawić.
  Sprawdź bez dołączania napięcia i bez pokrywy. Ma to działać tak jak potencjometr z wyłącznikiem w radioodbiorniku: 3/4 obrotu w prawo, w lewo na końcu obrotu ma krzywka pokrętła "najechać" na blaszkę wyłącznika i pstryknąć wyłącznik.
  Gdy pokrętło się nie da obrócić to wskazuje, że potencjometr jest obrócony do oporu w prawo, dlatego trzeba go obrócić wkrętakiem w lewo tak aby natrafić na spłaszczenie osi pokrętła.