Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Kamera IP niewidoczna z sieci głównej

29 Mar 2018 11:40 2310 22
  • Poziom 8  
    Witam,

Mam pewien problem z monitoringiem. Całość zorganizowana jest tak że do rejestratora Dahua NVR2104-P-S2 mam podłączoną jedną kamerę EPCAM EP3028VBP - wszystko wpiete jest do sieci lokalnej, skonfigurowany DynDNS itp.
    Całość działa, ale mam problem z zalogowaniem się do kamery z poziomu sieci głównej. IP kamery nie jest widoczne w sieci głównej (tylko z poziomu rejestratora) i wygląda na to, że rejestrator separuje kamery od sieci głównej.

W zasadzie technicznie wszystko działa ale a przypadku zmiany konfiguracji kamery (nawet zmiany daty i godziny) konieczne jest przełączanie się z komputerem na stronę kamer (fizyczne podłączenie labla lan z kompa do jednego z gniazd kamer na rejestratorze).

Czy ktoś może mi coś podpowiedzieć - jak wyłączyć separację - a może problem leży gdzie indziej....

Z góry dziękuję
  • Poziom 34  
    Nie znam topologii (okablowania) Twojej sieci, nie wiem czy kamera podłączona jest do tych samych przewodów sieciowych co i komputer czy są to dwie osobne sieci. To pierwsza wątpliwość.

Druga wątpliwość to adresy IP sieci. Być może sieć komputerowa działa w innej klasie IP niż kamera.

Na razie zbyt dużo niewiadomych by cokolwiek pomóc.
  • Poziom 8  
    To jedna i ta sama sieć (domowa).

Nadrzędny router ADSL (podłączony do WAN). Rejestrator wpięty po kablu, wszystkie adresi IP z jednego segmentu 192.168.1.xxx. Jak pisałem wszystko działa tylko kamery nie są widoczne z głównej sieci - tak jakby rejestrator je separował. Inaczej rzecz ujmując mogę wyping'ować rejestrator ale niestety nie mogę wyping'ować podłaczonych do niego kamer......
  • Poziom 34  
    Misiu_atr napisał:
    ... z głównej sieci...

Czym jest dla Ciebie "główna sieć" ? Czy masz jeszcze inne "nie główne" sieci?

Misiu_atr napisał:
    ... wszystkie adresi IP z jednego segmentu 192.168.1.xxx. ...

Kamera też ma IP z tej klasy?

Misiu_atr napisał:
    ... Jak pisałem wszystko działa ...
    To jest informacja bez znaczenia.

Misiu_atr napisał:
    ...tak jakby rejestrator je separował.

W tym układzie, który opisałeś nie ma takiej możliwości.

Jedyne co po Twoim opisie mi przychodzi to, że kamera ma IP z innej klasy lub, że IP karty sieciowej komputera jest z innej klasy (np. stały adres IP wpisany do konfiguracji).

Sprawdź ustawienia karty sieciowej w komputerze (sprawdź czy ma włączone pobieranie IP z DHCP).

Jeśli jest włączone DHCP to podaj:
    - IP karty sieciowej
    - IP rejestratora
    - IP kamery
  • Poziom 8  
    Nie ma żadnych innych sieci.
    IP komputera 192.168.1.5 DHCP (przydzielone dynamicznie przez router)
    IP kamery 192.168.1.168 statyczne
    IP rejestratora 192.168.1.108 statyczne
  • Poziom 34  
    Podaj zakres DHCP z routera.
    Podaj markę i model routera.

Misiu_atr napisał:

IP komputera 192.168.1.5 DHCP...

Jak rozumiem rozmawiamy o karcie LAN a nie Wi-Fi?

Misiu_atr napisał:
    ...
    IP kamery 192.168.1.168 statyczne
    IP rejestratora 192.168.1.108 statyczne

IP statyczne wpisane do urządzeń czy adresy statyczne nadawane przez DHCP routera (rezerwacja IP, Static DHCP)?
  • Poziom 17  
    Może warto przeczytać jednak instrukcję obsługi rejestratora. Bo coś tam jest namieszane.
    Dziwne mi się wydaje, żeby konfiguracja i dostęp był bezpośrednio do kamery a rejestrator pomijany.
    Druga kwestia z tego co rozumiem, nie da się operować przez podpięcie do portu WAN rejestratora.
    IP kamery rejestratora statyczne - kto lub co ustawił statycznie. Wygląda mi to na konflikt adresów IP.
    System, który obecnie mam pod ręką wygląda tak: Rejestrator (jego DHCP) przypisuje IP dla 4 kamer z puli 192.168.1.XX, port WAN podpięty do jakiegoś leciwego routera.
    Router, a właściwie jego DHCP przypisuje adresy dla rejestratora, 2 komputerów i drukarki sieciowej z puli 192.168.0.XX.
    Zarządzanie z poziomu WWW lub dedykowanego oprogramowania, bez znaczenia. Przykładowo w przeglądarce wpisuję IP Rejestratora (dajmy na to 192.168.0.100) i wszystko jak na dłoni.
    Dodam, że jeden komputer łączy się przez LAN drugi po WiFi, na obu dostęp do rejestratora. Brak tylko publicznego IP do podglądu z drugiego końca świata.
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    gasak napisał:
    ... Wygląda mi to na konflikt adresów IP.
    ...

Raczej na to, że tablica routingu nie wie gdzie odesłać pakiet bo IP na kamerze jest (zapewne) ustawione na samej kamerze i prawdopodobnie jest w konflikcie nie z innym urządzeniem a w konflikcie z serwerem DHCP routera (wchodzi w zakres DHCP).

Poza tym zastanawia mnie też to zdanie:
    Misiu_atr napisał:
    ...konieczne jest przełączanie się z komputerem na stronę kamer (fizyczne podłączenie labla lan z kompa do jednego z gniazd kamer na rejestratorze)....

Najważniejsze zaznaczyłem grubszą czcionką. Rejestratory IP zazwyczaj posiadają jeden port LAN, i tak jest w przypadku wymienionego przez autora:
    Misiu_atr napisał:
    ... Dahua NVR2104-P-S2 ...

Więc jakim cudem autor podłącza komputer do "jednego z gniazd kamer na rejestratorze"? Znów domyślam się, że chodzi o switch, co by sugerowało, że mogą być dwie osobne instalacje, ale autor temu przeczy.

Autorze - podaj jeszcze IP karty sieciowej komputera po "podłączeniu komputera do jednego z gniazd rejestratora".

I jeszcze to:
    Misiu_atr napisał:
    ...konieczne jest przełączanie się z komputerem na stronę kamer...

Co to jest "strona kamer"?
    Przydałby się schemat sieci nawet odręczny z opisem wejść (LAN/WAN).
  • Pomocny post

Poziom 23  
    Panowie śpieszę wam z rozwiązaniem. Kolega ma rejestrator z portami POE. Kamery podpiętę pod porty POE, a sieć domowa podpięta jest do wejścia LAN rejestratora.

Więc domyślnie te sieci się nie widzą.
    Osobiście nie wiem czy można zrobić by jedna z drugą się widziała.

• Poziom 23  
    Erbit napisał:
    michualex napisał:
    ... Kolega ma rejestrator z portami POE...

Nie widzę by
    Misiu_atr napisał:
    ... Dahua NVR2104-P-S2...

miał więcej portów LAN niż jeden.

No to polecam przestudiować jeszcze raz frazę NVR2104-P-S2 w google :)

A poza tym litera P oznacza rejestrator z switchem POE.
  • Poziom 34  
    michualex napisał:
    ...
    No to polecam przestudiować jeszcze raz frazę NVR2104-P-S2 w google :)

Ależ jasne, że to zrobiłem ale już dostrzegłem swój błąd. Masz kolego rację.

Czyli rzeczywiście wygląda to tak, że kamera ma IP z tej samej klasy co komputer ale jest za NATem rejestratora i dlatego jej nie widać.

Trzeba by przekonfigurować sieć z uwzględnieniem DynDNS.

[edyta]
    Ewentualnie sprawdzić na jakim porcie jest zrobione przekierowanie na rejstratorze (o ile jest) i korzystać z tego portu.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    michualex napisał:
    Więc domyślnie te sieci się nie widzą.
    Osobiście nie wiem czy można zrobić by jedna z drugą się widziała.

Podzielam zdanie i raczej się nie zobaczą. Po to jest rejestrator na ten przykład na 4 porty PoE, żeby z jego poziomu ustawiać sobie kamery, harmonogram nagrywania itp. Co będzie jeśli autor dołoży jeszcze 3 kamery? Przedstawiłem (tak mnie się wydaje) "topologię" takiej sieci.

Tak z ciekawości, bawił się ktoś kamerami wpiętymi bezpośrednio do portu LAN na PC? :P Właśnie mnie olśniło, że mam taką opcję tylko muszę znaleźć zewnętrzne zasilanie.
  • specjalista-kamery przemysłowe
    gasak napisał:
    Co będzie jeśli autor dołoży jeszcze 3 kamery?
    Musiałby wszystko odpowiednio skonfigurować, aby działało jak należy.
    gasak napisał:
    Tak z ciekawości, bawił się ktoś kamerami wpiętymi bezpośrednio do portu LAN na PC?

Najprościej jeśli kamera ma gniazdo na kartę pamięci. Zresztą co więcej robić z taką kamera? Podgląd na żywo i odtwarzanie☺
  • Poziom 17  
    Mój błąd, nie sprecyzowałem pytania :) bardziej miałem na myśli funkcje typu PTZ ale to już odbieganie od tematu.
    Czekamy na odpowiedź Autora tematu, czy sprawdził/wdrożył cokolwiek z proponowanych rad.

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Dziękuję za odpowiedzi,

Pogmerałem jeszcze w temacie offline (rozmawiałem z instalatorem CCTV i pokazałem wszystko dobremu "sieciowcowi") i okazuje się, że w tym rejestratorze z premedytacją brak jest dostępu do kamer (podłączonych po PoE) z sieci nadrzędnej.

Pozdrawiam
    No to jest trochę upierdliwe, bo nawet jakby coś chciało się pozmieniać/posprawdzać to tylko i wyłącznie bezpośrednio z poziomu rejestratora.
  • Poziom 10  
    Jeżeli rejestrator ma PoE to jest jego wewnętrzna sieć .Jak chcesz mieć dostęp w sieci głównej
    musisz podłączyć kamerę do rutera i zasilić ją 12 v lub przez inektor PoE
  • Poziom 34  
    Jurcew napisał:
    Jeżeli rejestrator ma PoE to jest jego wewnętrzna sieć .Jak chcesz mieć dostęp w sieci głównej
    musisz podłączyć kamerę do rutera i zasilić ją 12 v lub przez inektor PoE

... lub ze switcha PoE.

W każdym z tych wypadków konieczna będzie wymiana rejestratora.
  • Poziom 10  
    A gdyby port LAN routera podłączyć do wolnego portu POE w rejestratorze, wyłączyć DHCP w rejestratorze, zaadresować kamerki "z palca" ipkami z klasy routera? Nie wiem tylko jak wtedy z dostępem do rejestratora ale w ostateczności można go podłączyć drugim kablem - la zarządzania.
    W efekcie mamy podłączony rejestrator do LANu routera dwoma skrętkami (kosztem jednego portu POE) i dostęp i do rejestratora i kamerek z tej samej sieci. Sprawdzę dzisiaj u siebie czy to zadziała.
    Raczej Ci to nie zadziała - porty PoE służą do kamer. Tak mi się wydaje, ale sprawdź i potwierdź.

• Poziom 23  
    Jak tam miśku udało ci się rozwiązać twój problem? ;)
  • Poziom 8  
    Dzień dobry,

Niestety nie da się dostać do kamer z zewnętrznej sieci - napisałem nawet do dystrybutora. Temat z konfiguracją kamer rozwiązuję w następujący sposób:
    - podłączam się z laptopem do jednego z portów kamer w rejestratorze
    - w laptopie na siłę zmieniam IP na takie z puli switcha kamer
    - loguję sie do kamer, zmieniam co chcę ;)
    Trochę uciążliwe ale do wykonania praktycznie raz - przy nowej kamerze. System śmiga bez problemów.

Dystrybutor zasugerował wgranie nowego Firmware - podobno miała tam być opcja dostępu do kamer. No i pojawiła się ikonka IE w panelu kamer ale i tak nie można się do nich dostać ;)

Dzięuję za porady