Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Fiat Punto - Zastany rozrusznik/alternator - nie odpala po długim postoju

29 Mar 2018 11:54 1137 14
 • Poziom 21  
  Cześć. Nie jeździłem przez zimę samochodem (4 miesiące), fiat punto 1 1996r. 1.1 8V PB+lpg mimo naładowanego akumulatora nie jest w stanie ruszyć rozrusznikiem. Mechanik powiedział że miał 20 takich przypadków samych i problem leży w alternatorze który zaszedł rdzą. Wyliczył orientacyjną naprawę na ok. 100-300 PLN jeśli trzeba będzie coś wyczyścić lub więcej jeśli wymienić. Auto idzie na złom/sprzedaż za cenę 1/4 wartości telefonu komórkowego.

  Czy mogę auto zaholować na górkę i delikatnie odpalić na pych, czy rozruszam w ten sposób zardzewiały problem? Czy oddać do naprawy samochód i wtedy za darmo oddaję na złom/oddaję komuś samochód gratis bo koszt uruchomienia/naprawy zjadł koszt wartości samochodu czy spróbować odpalić spuszczając samochód z górki? A może wlany do alternatora od góry może rozwiązać sprawę? Niestety nie mam kanału..

  Co byście zrobili na moim miejscu?
 • Poziom 42  
  8850 napisał:
  Auto idzie na złom/
  Dzwonisz do "złomiarzy ", przyjeżdżają biorą na lawetę i dostajesz trochę drobnych.
  8850 napisał:
  sprzedaż za cenę 1/4 wartości telefonu komórkowego.
  Dajesz ogłoszenie i niech ktoś bierze jaki jest.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Witam .
  Co do diagnozy przez mechanika to się zgadzam,miałem taki przypadek w Seicento.
  Natomiast co do kosztów to nie,jeżeli masz zamiar zajechać na złom,lub odpalić ,to zdejmij pasek wielorowkowy .Możesz zdjąć pasek ,popsikać do alternatora(od strony koła pasowego) WD lub podobny środek.Najlepiej byłoby go wyjąć i rozebrać,lecz jest to trochę zabawy ,gdyż należy rozlutować uzwojenie stojana od mostka prostowniczego.Lecz mając go wyjęty ,popsikaj wspomnianym środkiem i spróbuj rozruszać wirnik nakładając na nakrętkę klucz nasadowy z pokrętłem.
 • Pomocny post
  Poziom 38  
  8850 napisał:
  Co byście zrobili na moim miejscu?
  Ja bym zdjął pasek, sprawdził ten alternator, i dopiero z górki :)
  W sumie, jak rolka alternatora się trochę rusza, to raczej nie stoi.
  Słyszysz rozrusznik ? Stuk spod maski ? Przygaszają kontrolki ?
 • Poziom 21  
  @nikusert: o ciekawy pomysł! Przez chwilę pomyślałem że może warto kupić naftę i wlać do alternatora ile się da zalewając go ile wejdzie. Aby poluzować pasek i zdjąć pasek wymagany jest kanał czy dostanę się od góry? Łapie najczęściej w którym miejscu?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Powinno się go dać radę wymontować bez kanału,łapie go między wirnikiem a stojanem na całej powierzchni(trudno powiedzieć w Twoim przypadku).Spróbuj zdjąć pasek i wykonać to na aucie,być może się uda.Możesz postukać po ramieniu (dźwigni klucza, przedłużka)młotkiem w prawo i delikatnie w lewo ,gdyż może się odkręcić nakrętka,więc bardziej w prawo z ruchem wskazówek zegara.
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Zapsikaj go słomką w środku np-wd 40 i spróbuj popchnąc jak idzie na szrot . Te alternatory puchną i pękają od wilgoci. Demontaż jego to w 80% kapitalka .
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Miejmy nadzieję że tylko go złapało, lecz może być również tak jak pisze kolega Andrzej.
 • Poziom 21  
  Dziękuję za odpowiedzi, stukam pomógł. Jeśli uda się odpalić samochód i będzie jeździł to myjnia i na sprzedaż to auto z lpg, a jeśli trzeba będzie z nim robić to idzie na złom. Spróbuję zapsikać wd40 alternator i poluzować aby ściągnąc pasek wielorowkowy, być może dałoby się nawet odkręcić alternator ale wcześniej spróbuję nim pokręcić kluczem stukając młotkiem.

  Gdyby udało mi się odkręcić alternator bez kanału to mogę połowę alternatora czyli wirnik do dołu wsadzić do pojemnika z naftą lub odrdzewiaczem lub oleju napędowego do wymoczenia na kilka dni?

  Kontrolki nie przygasają tylko słychać krótkie "wz....". po przekręceniu kluczyka i nie ma siły obrócić. Czuć jakby prąd nie chodził lub go coś trzymało. Światła działają, centralny zamek działa, akumulator dopiero co naładowany.
 • Poziom 21  
  Ok, dziękuję kolegom za sugestie nie wiem czy zdążę jeszcze w trakcie świąt to zrobić ale postąpię tak jak sugerujecie. KLikam pomógł :).