Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silniki krokowe

dr.minner 18 Sie 2005 21:47 3349 6
  • #1 18 Sie 2005 21:47
    dr.minner
    Poziom 10  

Mam sprawę. Posiadam 2 silniki krokowe z drukarki Panasonic KX-P1150 multi mode printer.
    Pierwszy większy- śred. 5.5 cm, wys. 2.5cm i mniejszy- śred 4 cm i wys. 2 cm. Z mniejszego wystaje 5 kabelków (czarny, żółty czerwony brązowy i pomarańczowy)przylutowanych do płytki drukowanej i pisze na nim

PJJQ170ZA-S MSC5048D98
    SANKYO JAPAN 8Y16
    A z większego wystaje 6 kabelków(pomarańczowy, biały brązowy czerwony czarny żółty) podłączonej do płytki drukowanej i jest nań napisane

MSCMO48P02 8X27
    PJJQ167ZA-S

Poczytałem trochę na forum i dowiedziałem sie tylko że do sterowania nimi potrzeba programów, układów itd.

A ja chce tylko sprawić żeby działały, tzn. żeby obracały sie ciągle tak samo. Czy jest to możliwe bez tych wszystkich bambetli? Prosze nie wkurzajcie sie jeśli jest to głupie pytanie, ale nie znam sie zbyt na tym. z góry dzięki za pomoc
    Pozdro

0 6
  • #2 18 Sie 2005 21:55
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Witam
    Niestety do sterowania silników krokowych potrzebną są specjalne sterowniki lub programy na kompa. Nawet gdy ma się "kręcić" ze ściśle określoną prędkością musi mieć odpowiednie sterowanie.
    Pozdro

0
  • #3 18 Sie 2005 22:04
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

niestety to nie silniczek gdzie są dwa kabelki na które podajemy napięcie i się kręci; tam trzeba na kolejne cewki podawać po kolei napięcia tym szybciej im prędzej ma się obracać.
    Programów możesz uniknąć , budujesz bardziej skomplikowany układ z tańszych elementów lub stosujesz dwa (kontroler + driver) specjalizowane układy i działa.

0
  • #4 19 Sie 2005 00:52
    fuutro
    Poziom 43  

Witam.
    Osobiście kożystałem do sterowania silnikami krokowymi taki programik jak w załączniku. To sterownik girlandy świetlnej. W pliku dołączyłem opis istotnych wyprowadzeń portu LPT. Chodzi o piny D0 do D7 i GND. Trzeba tylko zbudować bufory wyjściowe zabezpieczające port i źródło zasilani silnika. Pobór mocy nie jest zbytnio zależny od obciążenia, a bywa dość duży. Na silniku z drukarki przy zasilaniu +12V osiągałem prądy obciążenia na biegu jałowym rzędy 1 ampera. Silniki krokowe grzeją sie troche. W dołączonym pliku poza programikiem i opisem złącz są dwa przykładowe sposoby sterowania silnikiem. U mnie chodziło. Przed włączeniem silnika do zasilania warto w programie wyzerować wszystkie wyjścia LPT, bo po uruchomieniu kompa nie wszystkie wracają do stanu niskiego!.

0
  • #5 19 Sie 2005 08:45
    mrrudzin
    Poziom 39  

Nie wiem czy tu zajrzałeś:

http://www.aaroncake.net/circuits/stepper.htm

Z tymi silnikami może być problem. Mianowicie mniejszy (z tego co piszesz) ma pięć wyprowadzeń - czyli tak jak standardowy silnik krokowy unipolarny. Sterowanie banalne - cztery uzwojenia połączone są w gwiazdę - piąty przewód stanowi wspólny punkt gwiazdowy. Sterowanie - podajesz napięcie pomiędzy punkt gwiazdowy a kolejne uzwojenia. Program wraz ze źródłem umieszczałem kiedyś tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=87762&highlight=silnik+krokowy
    Kontroler - podpięty do portu układ ULN2803 (ewentualnie jakieś separatory na wejściu). Aplikacja układu jest banalnie prosta - nie ma żadnych elementów zewnętrznych - tylko wejścia i odpowiadające im wyjścia.
    A sześć przewodów wygląda na silnik bipolarny(ale moge się mylić) (tak jak w unipolarnym napięcie podawane na cewki zawsze było o jednej polaryzacji - tu na uzwojenia podajesz napięcia o różnej polaryzacji.) Konieczny jest bardziej skomplikowany kontroler.

Takie silniki stosuje się (pomimo trudniejszego sterowania w stosunku do silników unipolarnych) ze względu na ich parametry. Przede wszystkim pozwalają uzyskać większy moment za pomocą silnika o mniejszych gabarytach.

Wykorzystanie takich silników np. na mojej stronie:
    www.hercules.webpark.pl

0
  • #6 19 Sie 2005 11:32
    dr.minner
    Poziom 10  

No to chyba se musze dać spokój. Nie chce kupować tego wszystkiego męczyć sie uczyć jak sie to robi bo sie nie znam na tym. Ale dzięki za ppomoc. Pozdro

0
  • #7 19 Sie 2005 11:55
    mrrudzin
    Poziom 39  

ale ten z pięcioma przewodami da się prosto sterować.
    Musisz tylko znaleźć punkt gwiazdowy (omomierzem - najczęściej jeden ze "skrajnych" przewodów lub "środkowy")
    Tutaj masz program
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=42920
    Obejrzyj note katalogową ULN2803 (http://katalogi.iele.polsl.gliwice.pl/d.php?id=44023&pdf=uln2803-d)
    podłączasz pod wejścia LPT, pod wyjścia silnik, i zasilanie zewnętrzne.
    Koszt - 3PLN
    Można to złożyć w postaci pajęczaka lub na płytce uniwersalnej.

0