Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Mocne iskrzenie szczotek w Bruzdownicy

oranż123 29 Mar 2018 21:04 429 7
  • #1 29 Mar 2018 21:04
    oranż123
    Poziom 4  

Witam , Posiadam uszkodzoną Bruzdownicę Bass Polska EUB-1744 1700w, Podczas pracy uległa uszkodzeniu zaczęła śmierdzieć i przy próbie włączenia nie chciała ruszyć tylko wydawała charakterystyczne buczenie takie jakie wydaje przy rozruchu. Rozebrałem ją i zobaczyłem że duże łożysko od strony tarcz bruzdownicy bardzo ciężko się obraca a łożysko od strony komutatora trzeszczy. Wymieniłem oba łożyska i dalej to samo, stwierdziłem, że musi być uszkodzony softstart więc połączyłem na, krótko podając bezpośrednio napięcia na stojan. Po włączeniu spod szczotek zaiskrzyło na biało niebiesko i spalił się wyłącznik bruzdownicy. Sprawdziłem miernikiem rezystancję uzwojeń stojana, wynosi ona około 1Ohm wartość rezystancji różni się o 0,2 Ohm między cewkami. Kiedy mierzyłem rezystancję między wycinkami komutatora miernik wariował a między wycinkiem komutatora a rdzeniem wirnika jest przejście(a chyba raczej tak być nie powinno). Czy to wirnik uległ uszkodzeniu? Prozę o pomoc

0 7
  • #2 29 Mar 2018 21:09
    kokapetyl
    Poziom 43  

oranż123 napisał:
    Czy to wirnik uległ uszkodzeniu?

Na to wygląda.

0
  • #3 29 Mar 2018 21:48
    Davidos84
    Poziom 9  

Jeśli łożyska zaczeły się zacierać prawdopodobnie w wyniku nadmiernego oporu wirnik został przegrzany . Spalenie się włącznika i intensywne iskrzenie na biało może świadczyć iż przepływa dużo większy prąd niż powinien.

0
  • #5 29 Mar 2018 23:19
    Davidos84
    Poziom 9  

Warto skontaktować się z serwisem i zapytać o koszt wymiany/kupna samego wirnika. Czasami nie są to aż tak duże pieniądze,

0
  • #7 30 Mar 2018 07:34
    Freddy
    Poziom 43  

Davidos84 napisał:
    Czasami nie są to aż tak duże pieniądze,
    Obawiam się, że w przypadku marketowego sprzętu części mogą być niedostępne.
    Jeśli od zakupu nie minęło 2 lata weź dowód zakupu i reklamuj, że zaczęła bardzo iskrzyc.

0