Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja fotowoltaiczna + agregat pądotwórczy

30 Mar 2018 14:39 2952 20
 • Poziom 3  
  Witam wszystkich forumowiczów.

  Jeżeli temat znajduje się w nieodpowiednim dziale, to przepraszam.

  Zacznę od samego początku. Pracuję w firmie, która boryka się z energią elektryczną. Zapotrzebowanie jest większe niż dostępny przydział. Na terenie firmy znajdują się 3 hale, do których doprowadzone są oddzielne przewody z rozdzielni, o przekroju 120 mm. Planuję montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy około 40 kWp na jednej z hal, w celu odciążenia trochę tego zapotrzebowania. Obecny przydział to 80 kW, a roczne zużycie to około 150 000 Kwh. Do instalacji najprawdopodobniej zostaną użyte panele firmy Sefla SV60P -280W lub Qcells Q.Antum Q Plus BFR- G4.1 285W( które lepsze?) oraz inwerter firmy Fronius 17.5-3-2 (2 szt.) ze względu na dodatkowy montaż agregatu prądotwórczego, który będzie kompatybilny z falownikiem. Huawei podobno nie ma takiej opcji. Chciałbym zapytać, jaki dobrać odpowiedni agregat, myślę o mocy ok. 80 kW, aby w czasie braku energii mógł zasilić cały zakład. Chodzi mi o to, czy jest możliwe, aby na początku agregat uruchomił panele fotowoltaiczne, a dopiero na ich podstawie i generowanej przez nie mocy, dostosować ilość energii potrzebnej do optymalnego funkcjonowania firmy? Czy cały zestaw można jakoś zestroić? Jakie agregaty polecacie? Na co szczególnie zwrócić uwagę?
  Za wszelkie podpowiedzi bardzo dziękuje.
 • Moderator - Elektryka
  Norbert_88 napisał:
  Zapotrzebowanie jest większe niż dostępny przydział.

  Jaki jest problem ze zwiększeniem mocy przyłączeniowej?
 • Poziom 3  
  Firma mieści się na końcu miejscowości. Na jej początku idzie linia 15kV. Dystans to ok 1 km. Rejon energetyczny nie chce przydzielić większej mocy, ponieważ wymagałoby to montażu dodatkowego transformatora. Żaden z mieszkańców nie chce wydzielić miejsca na niego, a jak chce to za horrendalne pieniądze.
 • Moderator
  Norbert_88 napisał:
  Pracuje w firmie,

  Firma w podobnych sytuacjach zleca opracowanie projektu, a dywagacje co lepsze: czy czerwony fiat, czy zielona skoda to można sobie przy piwku omawiać, a nie planować spore wydatki na takiej podstawie.
 • Poziom 3  
  Zleciliśmy opracowanie projektu, aczkolwiek w dobie nowoczesnych technologii, postanowiliśmy zapytać ludzi tu zaglądających, znających się na tych kwestiach, czy mogą podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy konsultacji takich projektów. Tylko tyle.
 • Moderator
  Norbert_88 napisał:
  Zleciliśmy opracowanie projektu, aczkolwiek w dobie nowoczesnych technologii i ludzi tu zaglądających znających się na tych kwestiach mogą podpowiedzieć na co zwrócić uwagę przy konsultacji takich projektów. Tylko tyle.

  Gdybyś napisał to na początku, nie byłoby tematu.
 • Poziom 3  
  Jako moderator Elektryka Instalacje i Sieci podpowiesz coś w tej kwestii?
 • Moderator - Elektryka
  Norbert_88 napisał:
  Nikt nie chce wydzielić takiego miejsca z mieszkanców, a jak chce to za horrendalne pieniądze.

  Czyli jak widać, sąsiadom bardziej zależy na trzepaniu kasy za służebność, niż unikaniu wdychania spalin z agregatu.
  Cała polskość w pigułce ...

  Ps. Nie ma innej trasy przeprowadzenia SN przez działki "normalnych" ludzi?
 • Poziom 3  
  Na chwilę obecną niestety nie. Batalia i rozmowy toczą się od 3 lat, bez rezultatu, dlatego pomysł instalacji fotowoltaicznej.
 • Moderator - Elektryka
  Powiedz im - tym sąsiadom - że panele PV będą pracować tylko przy odpowiednim nasłonecznieniu.
  Resztę doby, tygodnia i roku zastąpi silnik spalinowy - z "piekną" chmurą z rury wydechowej... ;)
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Dla mnie temat trochę śmieszny. Podstawa to projekt a dokładniej wyciągnięcie mapy zasadniczej, wypisów z ewidencji gruntów, ustalenie ewentualnej trasy prowadzenia kabla SN lub nN. Potem zgody właścicieli działek.

  Norbert_88 napisał:
  Nikt nie chce wydzielić takiego miejsca z mieszkanców, a jak chce to za horrendalne pieniądze.
  Bo nikomu nie leży na rzeczy uzbrajanie swojej działki w obcą infrastrukturę. Swoją drogą 1km to nie aż tak duża odległość.
  W pasie drogowym nie można puścić zasilania?

  Z innej beczki.
  Nie można ze stacji SN/nN wyprowadzić oddzielnego obwodu/obwodów łącznie z przebudową stacji trafo? W poprzedniej firmie w taki sposób firma poradziła sobie z brakiem mocy przyłączeniowej. Fakt, zasilanie wykonano jako NLK na istn. słupach.

  Pod kątem technicznym za mało informacji podajesz. Nowe technologie sprawdzają się do pewnego poziomu. W zależności od uwarunkowań technicznych i terenowych w perspektywie czasu (eksploatacji) pozornie droższe może wyjść taniej - przebudowa zasilania.
 • Poziom 31  
  Można zastosować takie rozwiązanie agregat + PV. Można nawet dojść do sytuacji gdzie ograniczamy pobór energii z sieci do 0 a bazujemy na PV i agregacie izolujac sie od sieci bądz się z nią zsynchronizować tylko pytanie co na to ZE, oni są strasznie oporni do synchronizacji agregatu z siecią, następna kwestia to cena, sterownik do monitoringu sieci PV agregatu aby spełnić wszystkie twoje warunki kosztują dość sporo.
 • Poziom 3  
  Generalnie nie chcemy ograniczyć poboru prądu z sieci do 0. W przypadkach jego braku zasilić maszyny w prąd ( sporadyczne sytuacje). Odnośnie sytuacji wprowadzenia nowego obwodu/ obwodów z przebudową stacji trafo jest problem nie tylko ze znalezieniem ewentualnej trasy prowadzenia kabla SN lub nN, ale również kwestia osoby zarządzającej takimi przedsięwzięciami.
  Wracając do sedna sprawy, nie chodzi mi o udzielenie konkretnych informacji odnośnie samego projektu, ale o informacje odnośnie samych producentów, paneli, inwerterów, agregatów. Czy dane urządzenia będą ze sobą kompatybilne, nie będą awaryjne. Konkretne firmy i urządzenia. Na co zwrócić uwagę? Jest dużo firm oferujących różne zestawienia, kwestia wyboru optymalnego.
 • Poziom 19  
  Witam.
  Przy przekraczaniu przydziału mocy pomóc może sama instalacja PV.
  Kwestia zasilania z agregatu jest o tyle kłopotliwa, że na czas jego pracy musisz odłączyć się od zasilania z ZE. W takim wypadku musisz zasilać całość zakładu z agregatu - i jeżeli przekraczacie przydzielone 80kW to raczej agregat o takiej samej mocy znamionowej nie rozwiąże problemu. To trzeba przeliczyć, ale myślę, że nawet 100kW będzie mało.
  Kwestia współpracy agregatu i instalacji PV przy zastosowanym inwerterze Fronius jest do ogarnięcia, jednak potrzeba do tego jeszcze Fronius Genset.
  Gdybym miał to robić "u siebie" zastanowiłbym się nad wydzieleniem np 1 hali, której zasilanie byłoby przełączane w wypadku przekroczenia mocy.
 • Poziom 3  
  taniam napisał:

  Kwestia współpracy agregatu i instalacji PV przy zastosowanym inwerterze Fronius jest do ogarnięcia, jednak potrzeba do tego jeszcze Fronius Genset.

  7 z 10 firm, które podesłały oferty bazują na inwerterze firmy Fronius. Po opiniach i rozmowach mogę stwierdzić, iż zostanie pewnie zainstalowany falownik tej firmy + wspomniany wyżej Fronius Genset. Teraz kwesta doboru odpowiedniego agregatu 100kW. Może jakieś sugestie?
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  taniam napisał:
  Kwestia zasilania z agregatu jest o tyle kłopotliwa, że na czas jego pracy musisz odłączyć się od zasilania z ZE.
  Nie do końca to jest prawdą. Wystarczy że w RG będziesz miał zasilanie dwusekcyjne. Jedną sekcję zasilasz z ZE, drugą z agregatu. Całość może być zasilania z tego lub tego poprzez otwarcie/zamknięcie rozłącznika/odłacznika. Nie wiem jak to jest do końca w PGE ale w Tauronie takie uzgodnienia przechodzą bez problemu.

  Pytanie do autora tematu - o jakim zwiększeniu mocy rozmawiamy? 5kW, 50kW?
  Same panele PV będą z jakąś skutecznością pracowały w ciągu dnia - jeżeli zabudujesz akumulatory to i w nocy. Agregat jako rezerwa w dzień i w nocy PV + zasilanie podstawowe z sieci. Zwróć uwagę na koszta eksploatacji tego wszystkiego w perspektywie 5-10 lat. Zwróć uwagę po jakim czasie instalacja PV zwróci Ci się pod względem zaoszczędzonych $$$ za energię elektryczną uwzględniając jej eksploatację.

  Instalacja PV + agregat będą kosztowały więcej niżeli przebudowa stacji trafo i zasilanie zakładu na tym samym kablu - jeżeli jest taka możliwość a podejrzewam że jest skoro dostawca w warunkach nakazał wymienić trafo to bym wymienił trafo i jechał z sieci dalej - najmniej problematyczne zasilanie. To nie jest chyba zakład który musi mieć 100% zasilania gwarantowanego?

  Norbert_88 napisał:
  Odnośnie sytuacji wprowadzenia nowego obwodu/ obwodów z przebudową stacji trafo jest problem nie tylko ze znalezieniem ewentualnej trasy prowadzenia kabla SN lub nN, ale również kwestia osoby zarządzającej takimi przedsięwzięciami.
  Skoro zleciliście projekt do biura projektowego to chyba w biurze projektowym projektant ma rozważyć zagwozdkę pod względem rozwiązania technicznego. Projektant zaprojektuje, wykonawca wybuduje i uruchomi.
  Chyba że nie macie w swojej kadrze osoby, która by ogarnęła i rozliczyła temat pod względem rozliczeniowym to zawsze można jakąś osobę (firmę) z zewnątrz zatrudnić.

  Dla mnie temat troszeczkę śmieszny.
 • Poziom 31  
  Agregat o mocy 100kW to najlepiej jakiś 160kVA żeby mieć zapas i nie pracować na granicy. Tutaj kluczowy jest silnik i alternator wybór jest dosyć spory oczywiście wszystko kwestia ceny.

  Co do pracy agregatu to możliwa jest praca równoległa z siecią i wcale nie trzeba być odizolowanym od ZE.
 • Poziom 3  
  JohnySpZOO napisał:


  Pytanie do autora tematu - o jakim zwiększeniu mocy rozmawiamy? 5kW, 50kW?
  Same panele PV będą z jakąś skutecznością pracowały w ciągu dnia - jeżeli zabudujesz akumulatory to i w nocy. Agregat jako rezerwa w dzień i w nocy PV + zasilanie podstawowe z sieci. Zwróć uwagę na koszta eksploatacji tego wszystkiego w perspektywie 5-10 lat. Zwróć uwagę po jakim czasie instalacja PV zwróci Ci się pod względem zaoszczędzonych $$$ za energię elektryczną uwzględniając jej eksploatację.

  Rozmawiamy o zwiększeniu mocy o ok. 15-20kW. W chwili obecnej przy maksymalnym obciążeniu maszyn nie jestem w stanie uruchomić ostatniej maszyny. Chciałbym zasilić z PV 1 halę, w której występują braki prądu. W agregat zasilić wszystko w przypadku braku zasilania. Sytuacje sporadyczna 10 dni w roku. Nie używałbym go codziennie tylko wtedy kiedy występuje awaria sieci.
  Instalacja PV zwróci się w 7 lat.

  JohnySpZOO napisał:
  Instalacja PV + agregat będą kosztowały więcej niżeli przebudowa stacji trafo i zasilanie zakładu na tym samym kablu - jeżeli jest taka możliwość a podejrzewam że jest skoro dostawca w warunkach nakazał wymienić trafo to bym wymienił trafo i jechał z sieci dalej - najmniej problematyczne zasilanie. To nie jest chyba zakład który musi mieć 100% zasilania gwarantowanego?

  Tu własnie pojawia się problem bo PV+ agregat będą kosztować mniej niż budowa sieci i stacji trafo. Rejon energetyczny wyraził zgodę na przyłącze do linii 15kV, lecz wszystkie projekty, budowa (na odcinku 1km) konserwacja leżą w naszym zakresie. Następna kwestia to dogadanie się z mieszkańcami na budowę takiej sieci na ich gruntach. Po wstępnych ustaleniach, nie wiem czy kwota 1 mln wystarczyłaby na wszystko.
 • Poziom 26  
  Może przyda się taka informacja - w przypadku przyłączania do sieci mikroinstalacji fotowoltaicznych zakład energetyczny nie pobiera żadnej opłaty za przyłączenie do sieci. Może warto przeanalizować budowę mikroinstalacji z uwzględnieniem nowego przyłącza?
 • Specjalista - Instalacje Elektryczne
  Norbert_88 napisał:
  Rejon energetyczny wyraził zgodę na przyłącze do linii 15kV, lecz wszystkie projekty, budowa (na odcinku 1km) konserwacja leżą w naszym zakresie. Następna kwestia to dogadanie się z mieszkańcami na budowę takiej sieci na ich gruntach. Po wstępnych ustaleniach, nie wiem czy kwota 1 mln wystarczyłaby na wszystko.
  Rozważ jeszcze to co napisałem:
  JohnySpZOO napisał:
  Instalacja PV + agregat będą kosztowały więcej niżeli przebudowa stacji trafo i zasilanie zakładu na tym samym kablu - jeżeli jest taka możliwość a podejrzewam że jest skoro dostawca w warunkach nakazał wymienić trafo to bym wymienił trafo i jechał z sieci dalej - najmniej problematyczne zasilanie. To nie jest chyba zakład który musi mieć 100% zasilania gwarantowanego?
 • Poziom 11  
  Ponieważ ja już przeszedłem całą drogę którą Ty teraz podążasz ( aczkolwiek zapotrzebowanie na moce miałem mniejsze ) to opisze Ci mój przypadek. I być może będzie to dla Ciebie rozwiązanie.
  Obszar PGE w okolicach Zamościa. Sieć SN i trafo w odległości około 1 km. Oczywiście problem z właścicielami gruntów bo pola mają po 10 m szerokości i jest ich po drodze sporo .
  Po spotkaniu z dyrektorem technicznym i złożeniu mojej oferty że mogę się dołożyć do kabla napowietrznego okazało się że tej opcji nikt nie brał pod uwagę - a jest najłatwiejsza do przeprowadzenia ( bo na istniejących słupach) i faktycznie najbardziej korzystna finansowa dla mnie . Szybko zostało to zrobione . W końcu u mnie jest stabilne napięcie a i sąsiedzi się nie denerwują że przy włączaniu maszyn siada im napięcie.
  Nie wiem czy w Twoim przypadku jest to możliwe ale przemyśl i takie rozwiązanie