Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GECO G403 P02 nie działa podajnik

30 Mar 2018 22:57 2775 10
  • Poziom 4  
    Witam. GECO G403 P02 sterownik z piecem hef 25KW. Przestał działać podajnik.
    Podajnik jest sprawny- włącza się wyłącza z zewnętrznego zasilania. Układ wykonawczy sprawdzony...triak sprawny, ale w końcu wymienione od podajnika i od dmuchawy chociaż niby sprawne to dla świętego spokoju. Naprawa wykonana przez serwis ostatecznie. Układ wykonawczy jednak nie był sprawdzony na piecu. Usterka nadal ta sama, a mianowicie:
    Włącza się dioda od podajnika i słychać magnetyczny włącznik na płytce, widoczne błyśnięcie. Wykonana próba z żarówką 100W. Żarnik tylko się rozświetla i gaśnie.
    Miałem to szczęście że znajomy ma ten sam piec, więc podłączyłem układ sterujący (ten z wyświetlaczem) do drugiego pieca i ten sam problem. Po kolejnym przeczytaniu forum...wymienione microswitche w panelu sterującym i problem nadal ten sam. Taśma"okablowanie" łączące panele sterujący i wykonawczy też wymienione. Już nie wiem który element puszcza napięcie na sekundę, a nie na stałe i dlaczego.

Mój kolejny krok to będzie podłączenie mojego modułu wykonawczego u znajomego aby wyeliminować ten układ i skupienie się na układzie sterującym. Proszę o sugestie. Post o wymianie microswitch w panelu sterującym już przerobiłem, zdjęcia bardzo pomocne. Za to już dziękuję. Problem jest gdzieś dalej.
  • Poziom 11  
    Jaki triak ??? Wg instrukcji sterują przekaźniki ... Wymień, lub chociaż zamień miejscami (np. z tym od pompy c.o.)
  • Poziom 4  
    Na płycie wykonawczej są 2 czarne triaki. Jeden od wentylatora drugi od podajnika. Od serwisu który naprawia też potwierdzili że one to typowe usterki. Po wymianie nadal to samo.
    Po wymianie microswitchy i ponownym sprawdzeniu na piecu znajomego ta sama usterka. Czyli nie włącza podajnika. Płytki wykonawczej nie mogłem zweryfikować, bo znajomy ma inną i inne podłączenia. Skupie się na panelu sterujący (czyli z wyświetlaczem) i sprawdzę kolejne elementy na niej. Tak jak pisałem...na podajnik idzie napięcie, ale tylko przez chwilę-rozświetla żarówkę, ale nie utrzymuje tego stanu i podajnik nie startuje.
  • Poziom 11  
    A nie przestawiłeś czasu podawania na "0" ? Kiedyś tak zrobiłem, jak paliłem na ruszcie (ręcznie). Skoro włącza (choć na chwilę) to układ jest ok - wyłącza go program lub jakieś zabezpieczenie, np. temperatura podajnika (chociaż wtedy nie powinien nawet mignąć, alarm by się darł).
    Zapisz może ustawienia i przywróć panel do ustawień fabrycznych (o ile ma taką opcję).

Link może coś pomoże ...
  • Poziom 4  
    To też nie tędy droga niestety. Miałem w domu elektronika z krwi i kości 😁 do sprawdzenia, i nagle wszystko działa. Po kilku godzinach pracy, ponownie ten sam problem. Po tygodniu pracy z sama dmuchawą i ręcznym paleniu na palenisku, utrzymując ustawienia w trybie automat, nagle podajnik ruszył. Tylko raz, i przy kolejnym razie ponownie tylko dioda sygnalizowała start podajnika, a sam podajnik juz nie ruszył. Ustawienia niezmienne. Sam sterownik włącza podajnik i zapala się dioda, więc ustawienia są ok. Niestety podajnik nie startuje. Któryś element na płycie blokuje, czy też odcina zasilanie po ułamku sekundy. Element sterujący może nie podtrzymuje napięcia 12V na włącznik magnetyczny (tak zgaduję) lub sam włącznik magnetyczny może...nie wiem. Ja bardziej mechanika i proste układy, elektronika i wszystkie elementy składowe... nie za bardzo wiem jak sprawdzić każdy element.
    Pozdrawiam i dziękuję za zainteresowanie.
    Jutro ponownie oddam układ do sprawdzenia podzespołów i zobaczę czy da się coś wyłapać.
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    "włącznik magnetyczny" piszesz :) - czyli jednak przekaźnik - nie kombinuj i wymień. Styki wypalone to taki będzie efekt. A "triak" to pewnie tranzystor sterujący ... przekaźnikiem.
  • Poziom 4  
    Compnet... dzięki za wyjaśnienie. Z pewnością zamówię nowy... Też mi to przyszło do głowy i walczyłem z miernikiem sprawdzając czy puszcza prąd czy nie.
    Jest jednak fakt, że sam panel z wyświetlaczem wykazuje ten sam błąd na drugim piecu a "przekaźnik" jest tam sprawny. Ten element jest na panelu wykonawczym, a nie sterującym.
    Dodam zdjęcie płytki sterującej, która to jest przyczyną usterki, i wykonawczej.
    Przełącznik magnetyczny "przekaźnik" RM40-3021-85-1012.
    Triaki...ACST4108, GK263 VU - wymienione na nowe.
    Tam jest przylutowany microswitch jeden ze złej strony...nie miałem odsysacza więc tylko przylutowałem dla sprawdzenia działania. Proszę to zignorować.
  • Poziom 11  
    1. Jaka wersja programu u ciebie i u kolegi, na którym sprawdzasz ? W instrukcji jest uwaga o różnicach w podłączeniu - może macie różne softy i dlatego nie steruje również drugim modułem ?
    2. Triaków do problemu nie mieszaj - jeden jest od wentylatora, drugi nie wiem (chyba że podasz, to których styków idzie) - podajnik jest ewidentnie sterowany przekaźnikiem (dolnym na zamieszczonym zdjęciu).
    3. Sprawdź tasiemkę - tak samo jest na twojej i kolegi ?
  • Poziom 4  
    1. Tego nie wiem. Moduł wykonawczy u kolegi był nowszy i na dwie pompy z 2004r. Mój 2001 inne podłączenie dlatego nie mogłem sprawdzić zamieniając je. Oprogramowanie to nie wiem nic na ten temat niestety. Nie wiem jak sprawdzić.
    2. Triaki były potwierdzone że są od podajnika i od wentylatora. Sprawdzone a na wszelki wypadek wymienione na nowe jako że bywa to typowa usterka modułu wykonawczego. Potwierdzam, że przekaźnik/włącznik magnetyczny od podajnika to ten wyżej biały(położony bliżej środka płytki) Sprawdzałem który błyska przy włączeniu podajnika.
    3. Tasiemki nie sprawdzę, kupiłem nową i to samo, więc nie mam co porównywać.
    Dzięki za sugestie. Jutro zostawię płytki dla elektronika i zobaczę czy coś zlokalizuje.
    Jeszcze pytanie- gdzie szukać takich typowych części pod sterowniki jak sugerowane wcześniej.

Dodano po 12 [minuty]:

Na zdjeciu druga strona modułu wykonawczego. Widać gdzie były na nowo wbudowane triaki. Wymienione też gniazdo bezpiecznika Widać nowe lutowanie. O ile dobrze pamiętam to od podajnika jest triak bliżej krawędzi płytki.
  • Poziom 11  
    Na naklejce na pierwszym zdjęciu widać, że to ZAMIENNIK serwisowy modułu - jak w opisie
    Czy moduł był kiedyś zmieniany ? Jeśli tak, czy połączenia (są inne) były poprawione ?
    Przekaźnik do nabycia tutaj, tutaj (zdzierstwo, ale mają odziały w kilku miastach - można zamówić i odpada przesyłka) albo jakikolwiek podobny.
    Więcej pomysłów nie mam ..
  • Poziom 4  
    Naprawione. Wymieniony przekaźnik RM40.
    Ciekawostka to to że panel sterujący wykazywał ten sam błąd na drugim piecu. Nie ma się co sugerować. Najlepiej wymieniać wskazane podzespoły...taniej wychodzi i się czasu nie marnuje