Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sprzężenie zwrotne do układu LC

kacpo1 31 Mar 2018 02:54 504 11
  • #1 31 Mar 2018 02:54
    kacpo1
    Poziom 32  

Witam.

Chcę wykonać miernik LC. Miernik, tak jak większość, będzie oparty na uC. Wybór padł na AVR, a dokładniej na ATmega328. Mam problem ze sprzężeniem zwrotnym, a mianowicie z jego brakiem. Dotychczas, w moich projektach, nie używałem sprzężenia zwrotnego, dlatego proszę Was, o jakiś schemat, artykuł bądź radę dotyczącą takowego sprzężenia zwrotnego do układu LC. Dodam tylko, że układ opiera się na komparatorze.

0 11
  • #2 31 Mar 2018 12:41
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

Sprzężenia zwrotne są potrzebne do sterowania jakiejś wartości na wyjściu układu. Trochę mnie dziwi że potrzebujesz w mierniku sprzężenia zwrotnego. Opisz zagadnienie trochę dokładniej a pewnie znajdą się osoby, które będą w stanie Tobie pomóc.

0
  • #3 31 Mar 2018 12:53
    Freddy
    Poziom 43  

_lazor_ napisał:
    Trochę mnie dziwi że potrzebujesz w mierniku sprzężenia zwrotnego.
    Pewnie chodzi o generator do obwodu LC.
    @kacpo1 Na naszym forum było kilka tematów w dziale DIY dotyczących mierników LC
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9963349
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5390430
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5297592
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8905598

przyglądnij się im.

0
  • #4 31 Mar 2018 13:08
    jarek_lnx
    Poziom 43  

O sprzężeniu zwrotnym napisano mnóstwo grubych książek, jednak dotyczą one zazwyczaj układów liniowych więc nie będzie tam "twojego" generatora. Lepiej szukaj informacji o generatorach LC a konkretnie tych opartych na elementach z ujemną rezystancją - bo tak należy ten układ sklasyfikować.
    W dużym skrócie - kiedy napięcie na obwodzie rezonansowym staje sie dodatnie, komparator wystawia stan wysoki i przez rezystor z wyjścia komparatora do obwodu rezonansowego płynie prąd który powoduje dalsze zwiększanie napięcia na obwodzie (sprzężenie jest dodatnie), po półokresie drgań zmienia sie polaryzacja napięcia na wejściu i wyjściu komparatora i płynie prąd w przeciwnym kierunku zmniejszający napięcie na obwodzie rezonansowym.

Ponieważ prąd płynie w przeciwnym kierunku niż gdyby zamiast układu z komparatorem był rezystor, mówi się o ujemnej rezystancji.

0
  • #5 31 Mar 2018 13:13
    _lazor_
    Moderator Projektowanie

To ja bym autorowi polecił zainteresowaniem się układem STM32F334 gdzie jest bardzo dobry HRTIM do generowania przebiegów prostokątnych. Ja uzyskałem takie możliwości z tego procka:
    https://www.youtube.com/watch?v=TAbC0UGfC3c

Gdzie częstotliwość zmienia się względem zmiany indukcyjności a układ spokojnie pracuje do 10A. Tylko projekt nie jest banalny i siedziałem nad nim dobry 1 rok, po pracy oczywiście.

Aby dokładniej opisać dlaczego proponuje ten układ:
    - wbudowane szybkie komparatory
    - układ z podstawowymi instrukcjami DSP
    - Bardzo rozbudowane timery
    - znacznie szybszy układ
    - układ może robić za generator fali prostokątnej z rozdzielczością 216ps do ponad 500kHz

0
  • #8 31 Mar 2018 20:50
    kacpo1
    Poziom 32  

Witam.

Znalazłem taki schemat :
    Sprzężenie zwrotne do układu LC

Tylko nie rozumiem kilku rzeczy... Dlaczego na wyjście układu cały czas podawane jest 4.95V (zakładając, że układ zasilany jest z 5V) a na kondensator układu LC (C1) 2.5V ?

W jaki sposób działa ten układ?

0
  • #9 31 Mar 2018 22:02
    jarek_lnx
    Poziom 43  

kacpo1 napisał:
    Tylko nie rozumiem kilku rzeczy... Dlaczego na wyjście układu cały czas podawane jest 4.95V (zakładając, że układ zasilany jest z 5V)
    LM339 jak większość komparatorów ma wyjście typu otwarty kolektor, więc bez rezystora nie było by stanu wysokiego na wyjściu.

kacpo1 napisał:
    a na kondensator układu LC (C1) 2.5V ?
    Żeby nie było potrzeba symetrycznego zasilania w układzie zastosowano dzielnik R1,R5, przesunięcie o 2,5V powoduje daje symetrię prądu wpływającego i wypływającego z obwodu rezonansowego przez R2, C1 odcina składową stałą, po to aby cewka nie zwarła R5.

0
  • #10 31 Mar 2018 22:14
    kacpo1
    Poziom 32  

A kondensator C3? Ja to widzę tak - po podłączeniu zasilania cały układ "stoi", kondensator ładuję się do 2.5V, na wyjściu jest stan niski, układ LC rezonuje, sprzężenie zwrotne działa. Tak?

Tylko czemu kondensator naładuję się do 2.5V, skoro z dzielnika R3,R2 na wyjściu jest 4.95V?

I czy sinusoida sygnału na wyjściu układu LC w najwyższym punkcie będzie miała 2.5V a w najniższym 0V ? bo jeśli tak, to coś tu nie gra, bo kondensator C3 będzie ładował się do napięcia wyższego niż 2.5V (chyba).

0
  • #11 01 Kwi 2018 10:48
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    A kondensator C3? Ja to widzę tak - po podłączeniu zasilania cały układ "stoi", kondensator ładuję się do 2.5V, na wyjściu jest stan niski, układ LC rezonuje, sprzężenie zwrotne działa. Tak?
    Bez tego układ w ogóle nie zaczął by generować, startuje to jak oscylator RC niskiej częstotliwości (zobacz schemat Link) ale po kilku pierwszych zmianach stanu komparatora wzbudzają się drgania w obwodzie LC, na C3 ustala się stałe napięcie będące uśrednionym przebiegiem z wyjścia komparatora.

Cytat:
    I czy sinusoida sygnału na wyjściu układu LC w najwyższym punkcie będzie miała 2.5V a w najniższym 0V ?
    Nie, amplituda zależy od dobroci obwodu rezonansowego, jednak gdyby nie było obwodu rezonansowego amplituda w punkcie połączenia R1 i R5 nie przekroczyła by 1,6Vpp

0