Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
flexghzflexghz
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stern Radio - Transformator wyjściowy parametry

pawelr98 04 Maj 2018 23:46 2508 31
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  
    pawelr98 napisał:
    O ile mi wiadomo to EF85 to selektoda.
    Charakterystyka nie zachęca do użycia w audio.

Podobnie jak i cała koncepcja zresztą. Bezkrytycznie sięgasz po przypadkowe lampy mocy jakie tylko wpadną Ci w ręce, od 6C19Π po GU50, a wybrzydzasz na selektodową charakterystykę EF85. Nieśmiało przypomnę że istniało takie radio Tatry gdzie w stopniu końcowym pracowała standardowa EL84 natomiast w stopniu napięciowym m.cz. wykorzystano pentodową część lampy EBF89 (zwykle stosowaną w roli wzmacniacza p.cz. a więc też selektodę) przy czym diody tej lampy użyto oczywiście w sposób zupełnie już typowy w detektorze AM/ARW. Także w całej serii odbiorników z epoki loktalowej produkowanych w Kasprzaku i dlatego noszących warszawskie nazwy (Syrena, Stolica, Wola) użyto w stopniu m.cz. selektody EF22, obok drugiej takiej lampy we wzmacniaczu p.cz. Co więcej - obie te lampy były objęte ARW, tym samym istniała tzw. regulacja w przód we wzmacniaczu napięciowym m.cz. I jakoś nikt zniekształceń wynikających z selektodowej charakterystyki lampy napięciowej m.cz. nie demonizował. Czego właściwie oczekujesz po czymś co ma stanowić wzmacniacz sklecony z pozostałości skanibalizowanego radia, Top Hi-Fi?
  • flexghzflexghz
    pawelr98
    Poziom 38  
    Jak na razie wstawiłem EABC80. W sternie trioda robiła za przedwzmacniacz dla EL84.

Jest już znacznie lepiej, telefon nie ma problemu z wysterowaniem wzmacniacza.
    Przy okazji określiłem iż lampa ma ok.85-90% emisji więc jest w dobrym stanie.

Pojawił się przydźwięk sieciowy. Kwestia tego że EABC80 podpiąłem prosto pod główny kondensator. Lampa końcowa ma gdzieś tętnienia na kondensatorze bo ma stabilizator napięcia anodowego. Przedwzmacniacz natomiast już takowego nie ma.
    Na próbę dopiąłem dodatkowy kondensator (podwojenie pojemności filtrującej) i przydźwięk niemal znikł. Dorobię prosty filtr RC na potrzeby przedwzmacniacza i będzie w porządku. EABC80 pobiera 2mA więc nie będzie problemu taki filtr sklecić.
    Cytat:
    Czego właściwie oczekujesz po czymś co ma stanowić wzmacniacz sklecony z pozostałości skanibalizowanego radia, Top Hi-Fi?

Hi-Fi nie oczekuję.Jak na razie grać gra, zapnę do większej kolumny(teraz to testy na ruskim głośniczku) to zobaczę jak się sprawuje w normalnych warunkach.

Traktuję ten wzmacniacz bardziej edukacyjnie.
    Podczas prac nad wzmacniaczem sporo dowiedziałem się na temat lamp elektronowych.Jak polaryzować lampy, wpływ napięć siatek w pentodzie, typowe topologie itd.
    Jeżeli miałbym robić ten wzmacniacz "na poważnie" to minimum musiałbym kupić dwa identyczne trafa głośnikowe aby zrobić stereo.

Akurat 6C19Π nie jest aż taka zła do audio. Parę wzmacniaczy już na tym widziałem. Na stronie Jasia widziałem wzmacniacz PP na tych lampach, na zachodzie traktują 6C19Π raczej jako ciekawostkę bo mniej znana i ciężko wysterować ale kilka egzemplarzy też widziałem.

GU50 chciałem użyć bo nie miała problemu z anodowym rzędu 500V i akurat to było pod ręką. Tak sobie przypominam że ta lampa miała jakiś getter ale "wyparował"(zostawiając białawą "poświatę") po tym jak pierwszy raz podpiąłem żarzenie(bez reszty napięć). Pewnie stres termiczny rozszczelnił gdzieś lampę i zassała powietrze.

Z EL84 też pokombinuję jak kupię. Na pewno łatwiej będzie spolaryzować niż 6C19Π bo nie trzeba kilkudziesięciu V na siatce :D .

Wracając do przedwzmacniacza.
    "Autobias" zastosowałem dla EABC80 wstawiając mu rezystor 680Ω w katodę.
    -1.36V na siatce, siatka podpięta przez rezystor 1MΩ do masy.
    W anodzie dałem rezystor 82kΩ.
    6C19Π ma rezystor 100kΩ między siatką a stabilizatorem -60V.Potem tylko anoda EABC80 podpięta do siatki przez kondensator 1µF 350V.

Stern Radio - Transformator wyjściowy parametry

Zrobiłem sobie prowizorycznie mocowanie. Resztki blachy z obudowy jakiegoś komputera. Mam trochę tych obudów i robią mi za darmowe źródło blachy.

Mocowanie lamp na tym co znalazłem wśród "przydasiów".
    Powiem też że paskudnie lutuje się te 60-letnie NRDowskie podstawki zdemontowane ze sterna.
    Cyna czasami nie chciała chwytać i trzeba było przejechać pilnikiem wyprowadzenia w podstawkach.
    W porównaniu to ta radziecka ceramiczna podstawka (siedzi w niej 6C19Π) to marzenie bo przy okazji wyprowadzenia są dużo sztywniejsze.