Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić czy ktoś szpieguje mój komputer?

31 Mar 2018 09:14 5082 12
  • Poziom 3  
    Czy można w jakiś sposób sprawdzić czy moja aktywność na komputerach w pracy nie jest przez kogoś monitorowana?

Posiadam dwa laptopy z systemem Windows 10, jeden jest połączony kablem, drugi przez WIFI z routerem TP-LINK TL-WR740N.
  • Poziom 26  
    Administrator z logów może monitorować każda aktywność każdego komputera.
  • Poziom 3  
    Dziękuję za szybką odpowiedź. Tak się składa, że chyba ja muszę być tym administratorem i się tego wszystkiego nauczyć, bo to mała firma, dwie osoby, dwa komputery, nie mamy informatyka.

Przejrzałem całą instrukcję routera i nadal nie wiem gdzie mogę znaleźć takie informacje.

Pod tym linkiem jest instrukcja obsługi do mojego routera:

http://tiny.pl/gk64n

Czy mógłbym prosić o pomoc i jakieś wskazówki jak można monitorować aktywność na moich komputerach?
  • Specjalista Sieci, Internet
    Z OFW na tym routerze to nic nie sprawdzisz. A hasło do panelu routera najlepiej żebyś tylko ty znał.
  • Poziom 3  
    A znacie może jakieś oprogramowanie, które mogłoby to sprawdzić?
    Na komputer, router?
  • Poziom 3  
    Na cokolwiek co pozwoli mi się zorientować czy ktoś niepowołany nie interesuje się za bardzo moimi komputerami.
    @rotell
    Jedynie czego się dowiesz, to co sam wysyłasz, pobierasz - ale nijak się nie dowiesz co robi Twój ISP zbierając Twoje dane, co zbiera, co przechowuje itd.
    By to wiedzieć musiałbyś odpytywać serwery operatora gromadzące takie dane.
    Pomijasz tu też kwestię ataków osób z zewnątrz.
  • Poziom 3  
    KOCUREK1970 napisał:
    nijak się nie dowiesz co robi Twój ISP

Z tym się pogodziłem, że dla ISP nie ma żadnych tajemnic :)

Jestem bardziej ciekaw czy jacyś zdolni informatycy z biurowca, w którym pracuję, nie testują swoich uzdolnień na moich komputerach wydobywając informacje, które nie są dla nich przeznaczone.
    rotell napisał:
    Jestem bardziej ciekaw czy jacyś zdolni informatycy z biurowca, w którym pracuję, nie testują swoich uzdolnień na moich komputerach wydobywając informacje, które nie są dla nich przeznaczone.

Jeśli nie wiesz co potrafią to i się nie dowiesz co robią/zrobili - tak pozyskane dane i tak nie zinterpretujesz prawidłowo.
    Co więcej, jeśli takie dane wrażliwe masz, powinien być do nich stricte określony dostęp szyfrowany i dostępny tylko dla określonej grupy osób.
    Ten DNS z tym co robi Twój operator nie ma nic wspólnego.
    Jakby sygnał nie szedł i tak w każdą stronę "przechodzi" przez Twojego ISP.

Jedyna w miarę skuteczna metoda to VPN gdzieś w ZEA lub tam, gdzie nasze państwo, Europa, USA nie mogą uzyskać danych z tych miejsc - Twój ISP będzie wiedział, że się odwołujesz do serwera w ZEA ale nie będzie już wiedział co dokładnie robisz.