Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmniejszenie obrotów falownika SVO15IC5-1F przed stopem

31 Mar 2018 09:37 957 29
  • Poziom 5  
    Witam, Mam kupioną przewijarkę folii stretch z falownikiem lg. Niestety jest źle ustawiony falownik i nie umiem sobie z tym poradzić. Zwolnienie startu acc działa bez problemu natomiast zmiany parametrów dEC nic nie zmienia.
    Falownik jest ustawiony na zatrzymanie przez prąd stały wtedy gdy dojdzie do zera na zadanym liczniku.
    Niestety przed zbliżeniem się do zera obroty silnika nie są w ogóle zmniejszane, można to robić tylko potencjometrem. Nie wiem gdzie można to nastawić by obroty automatycznie malały przed zbliżeniem się do zera by operator nie musiał pamiętać o tym przy każdej rolce. Prośba o pomoc
  • SterControl
  • Poziom 5  
    sorki ale znam się na ekonomi a ten temat techniczny z konieczności wiedzę pogłębiam - postaram się podciągnąć :)
    - Silnik 1,5 kw typ Sh 90-4L
    podpięty pod jedną fazę 230v
    - falownik SVO15IC5-1F

czarny kot ruszył na zwiady i sprawdził dane :)
  • SterControl
  • Poziom 5  
    tak, ta instrukcja wydaje się być do mojego falownika, niestety nie dostałem oryginalnej jak kupowałem maszyny ale to będzie to.
    dEC ma wpisane 10. Zmieniałem np do 30 i nic sie nie zmieniło. Zero reakcji. Cały czas ta sama prędkość zadana na potencjometrze do zera na liczniku. Na zerze włącza się hamulec na 2 sekundy. Nie ma zmniejszania obrotów przed końcem
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Falownik musi wiedzieć od kiedy zwalniać więc licznik musi podać informację o puunkcie zwalniania a wtedy nastąpi zmniejszenie obrotów programowo.
  • Poziom 5  
    tak , to wiem, tylko własnie nie wiem jak i gdzie wpisuje mu sie ten punk w którym ma zacząć zwalniać. Teraz zmieniłem dEC na 100 i nic dalej do końca na full. Brakuje własnie tego punku rozpoczęcia zwalniania i nie wiem jak go podać. W instrukcji nie znalazłem :(
  • Poziom 5  
    w liczniku tylko nastaw zadanych liczby obrotów silnika mogę ustawić
  • Poziom 5  
    f4 - 1 hamowanie prądem stałem - jak próbowałem zmienić na 0 lub 2 to silnik zaczynał hamować dopiero po przekroczeniu na licznika zera i za każdym razem zatrzymywał się w innym miejscu, nie zatrzymał się nigdy na 0 licznika bo nie było hamowania prądem stałym.
    Dodano po 2 [minuty]:
    sorki żle napisałem,w liczniku dodatkowym wyprowadzonym na zewnątrz do zadawani liczby obrotów które ma silnik wykonać. W liczniku na falowniku wszystkie funkcje działają - jest ok

Dodano po 9 [minuty]:

F3 - na 0 lub na 1 nic się nie zmieniło

Dodano po 2 [minuty]:

F2 mam ustawione na 0 i tu regulacja czasu rozpędzania działa bardzo dobrze
  • Poziom 5  
    F3 miałem ustawione na 1. h17 i H18 standardowo 40
    Dodano po 10 [minuty]:
    F3 ustawione na 1. H17 i H18 zmieniłem raz na 100 raz na 1 i nie było żadnej zmiany w pracy silnika. Cały czas stała prędkość praca silnika do 0 na liczniku gdzie włącza się hamowanie. F3 kompletnie nic nie zmienia
  • Poziom 9  
    Może przy wyłączaniu ginie sygnał pozwolenia na prace (fabrycznie P3) i falownik staje po rampie awaryjnej?
    Jeśli chodzi o zmniejszenie prędkości przed zatrzymaniem, to raczej układ sterowania powinien wysłać falownikowi sygnał. Falownik pewnie "nie wie" jaki ma stan licznika.
  • Pomocny post
    Spec od Falowników
    Twój problem leży w liczniku, a nie w falowniku. Jak sobie wyobrażasz zwalnianie "przed" sygnałem osiągnięcia wartości zadanej? Równie dobrze mógłbyś żądać, aby samochód hamował, zanim kierowca dotknie pedału hamulca.
    Nie wiem, jaki masz licznik, ale proponuję taki:
    https://www.tme.eu/pl/details/a-h8da-12-48v/l...i-impulsow/anly-electronics/h8da-12-48v-acdc/
    [DO MODA: NIE WYCINAĆ! To nie jest reklama.]
    A tu pdf: https://www.tme.eu/pl/Document/c21c50b03780d59a543b15a94e115fe9/H8DA-INS.pdf
    Masz do dyspozycji 2 progi - na pierwszym - 9994 - zwalniasz przewijanie do minimum, powiedzmy 3% prędkości roboczej, na drugim - 10000 - zatrzymujesz DC albo rampą. Parametr DEC będzie istotny tyko przy zwalnianiu rampą, w takim przypadku powinien być możliwie najkrótszy.
  • Poziom 5  
    przewijarka jest sporo i długo już używana więc licznik i tak miałem wymienić bo nastawy mam już na taśmie klejącej . Ale czy to pomoże to nie wiem. Narazie szukając gdzie można ustawić ten moment rozpoczęcia zwalniania przed zerem, coś zmieniłem niechcący i potencjometr nie działa jak wcześniej. Bardzo wolno reaguje na zmiany prędkości, nagle dostał strasznego opóźnienia ja kręcę a silnik bardzo wolno reaguje na zmianę. Zawsze była bardzo szybka zmiana, muszę znaleźć co zmieniłem bo we wtorek ludzie do pracy przychodzą a ja zamiast maszynę usprawnić to pogorszyłem jej działanie.

Dodano po 2 [minuty]:

Zmniejszenie obrotów falownika SVO15IC5-1F przed stopemZmniejszenie obrotów falownika SVO15IC5-1F przed stopemZmniejszenie obrotów falownika SVO15IC5-1F przed stopem

Dodano po 2 [minuty]:

@mmarecki4 -cyt.....Może przy wyłączaniu ginie sygnał pozwolenia na prace (fabrycznie P3) i falownik staje po rampie awaryjnej?

to za trudne pytanie dla mnie :(
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Silnik wolno reaguje pewnie dlatego że wydłużyłeś czas hamowania. Jeśli ten czas działa przy regulacji potencjometru, to potwierdza że zatrzymanie jest realizowane poprzez zdjęcie sygnału pozwolenia.
    Zmień czas hamowania na krótszy i silnik powinien szybciej reagować. A co do zwalniania, to tak jak inni koledzy pisali, trzeba trochę zmodyfikować sterowanie. Sam falownik tego nie ogarnie.
  • Poziom 43  
    lgreg21 napisał:
    Niestety przed zbliżeniem się do zera obroty silnika nie są w ogóle zmniejszane, można to robić tylko potencjometrem. Nie wiem gdzie można to nastawić by obroty automatycznie malały przed zbliżeniem się do zera by operator nie musiał pamiętać o tym przy każdej rolce. Prośba o pomoc
    Piękna konstrukcja, szkoda gadać :cry: Zastosować albo PLC albo podwojny licznik :D Falownik zacznie obniżac obroty jeszcze przed zadana wartością. Zatrzyma dokladnie na ,,0" Sam budowałem taką maszyne, tylko do przewijania i cięcia wzdluż papieru termoczułego.
  • Poziom 5  
    Ok, dzięki, faktycznie zmiany ustawienia dEC wpływają na czas reakcji na zmniejszenie częstotliwości potencjometrem. Uff,a myślałem że gdzieś coś przestawiłem. Dałem na 4 i reaguje teraz super, wcześniej dałem na 16 :).
    Przewijarki moich znajomych wszystkie zmniejszają prędkość przed zerem i potem zatrzymują się dokładnie na 0. U mnie nie :).
    Chętnie zmodyfikuję sterowanie jeśli trzeba bo w nastawach falownika nie znalazłem nigdzie opcji by można było ustawić od którego numeru ma zmniejszyć np o 70%, od kolejnego numeru o 40%, i kolejnego 10 % częstotliwości ustawionej na potencjometrze. Może to wina mojego zegara nastawów albo podłączenia tego zegara do falownika. Tego już sam napewno nie rozgryzę ale wiem że można tak zrobić bo widziałem u konkurencji swojej
  • Poziom 43  
    @lgreg21 Bez podwójnego licznika to ustawianie na wyczucie. Zmiana gęstosci folii lub długosci nawoju już zmieni parametry.
  • Poziom 5  
    [quote="Krzysztof Kamienski"][quote="lgreg21"]Piękna konstrukcja, szkoda gadać :cry: Zastosować albo PLC albo podwojny licznik :D
    Instrukcja na poziomie mojej wiedzy i pisałem jak najprościej- nie jestem technikiem - w trakcie uzupełniłem trochę informacji. Dlategonie kumam nawet co to jest PLC albo podwójny licznik chociaż z licznikiem to akurat kumam

Dodano po 3 [minuty]:

Krzysztof Kamienski napisał:
    @lgreg21 Bez podwójnego licznika to ustawianie na wyczucie. Zmiana gęstosci folii lub długosci nawoju już zmieni parametry.

dokładnie tak, praktycznie nastawy licznika zmieniamy co parę rolek, ważymy je każdą i korygujemy - plus różne rolki się nawija 1,5 kg i np 3 kg. Dlatego łatwość zmiany ustawień momentu zwalniania jest bardzo ważna - zmiana asortymentu - zmiana momentu zwolnienia silnika. Jeśli to załatwi podwójny licznik to super
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    @lgreg21 Porównaj ceny - może być najtańszy PLC (Array albo Siemens LOGO!) z ,,ekranikiem LCD" i to już załatwi sprawę. Możesz to zrealizować w dwojaki sposób - wyjścia licznika podłączone do dwóch wejść cyfrowych falownika i zaprogramowanie go tak, by przy pierwszym sygnale zszedł z obrotami do np. 5 %, a przy drugim zatrzymał i to ,,ostro" :D (DC injection), lub użycie rezystora stałego jako potencjometru zadania drugiej prędkości.

Dodano po 2 [minuty]:

@bonanza Nawet nie zauważyłem, że to potrójny licznik. Brawo dla Ciebie !
  • Spec od Falowników
    Wejście P5 falownika masz domyślnie JOG (pełzanie), chyba, że zmieniłeś, JOG fabrycznie to 10Hz (20% znamionowej), można zmienić. Na wejście P5 należy podać sygnał zliczenia preset1, prędkość zmniejszy się (potencjometr jest wtedy bez znaczenia), dopiero preset2 jak obecnie ma zatrzymywać.
  • Poziom 5  
    bonanza napisał:
    Wejście P5 falownika masz domyślnie JOG (pełzanie), chyba, że zmieniłeś, JOG fabrycznie to 10Hz (20% znamionowej), można zmienić. Na wejście P5 należy podać sygnał zliczenia preset1, prędkość zmniejszy się (potencjometr jest wtedy bez znaczenia), dopiero preset2 jak obecnie ma zatrzymywać.

Ale potencjometr też musi być cały czas czynny. Tuleje i rolki są często krzywe - potencjometrem regulujemy maksymalną prędkość jaką możemy zadać do przewinięcia danej rolki.
  • Poziom 43  
    lgreg21 napisał:
    Ale potencjometr też musi być cały czas czynny.
    Oczywiście, że będzie, wszyscy o tym wiemy. Proces hamowania dwustopniowego będzie nezależny od jego nastawienia w przedziale 10 % (Jog) do 100%.
  • Poziom 5  
    Czyli pozostaje mi znaleźć i zamówić kogoś kto się zna na tym by mi sterowanie przerobić
    Warianty
    1) przerobić podłączenia jak proponuje bonanza. - Wydaje się najprostsze ale nie wiadomo jak to zadziała
    2) wymienić licznik na inny podwójny i jakoś to podłączyć do istniejącego falownika
    3) Podłączyć sterownik PLC
    Na pewno jest to już poza moimi możliwościami bym to sam zrobił - myślałem że wystarczy ustawić nastawy w falowniku ale to jednak nie to.
    Koszt tu nie jest istotny bo maszyna jest dla mnie nie na sprzedaż - chodzi o to by była łatwa możliwość zmian ustawienia tym dwóch momentów zwalniania bo często zmieniamy asortymenty na maszynie i wiadomo że do każdej rolki inne ustawiania. Inne dla rolki1,5 kg inne dla rolki 17 kg

Jak Wam się wydaje - które rozwiązanie z tych 3 wymienionych będzie najwygodniejsze dla obsługi by łatwo mogli te nastawy zmieniać?
    I jeszcze jedno pytanie - ten licznik co mam nie ma odpowiednich do tego funkcji? bo ja tam oprócz zadania obrotów do wykonania nic nie znalazłem.
  • Specjalista Automatyk
    Kolego uważam podobnie hak kolega Krzysztof, że najlepszym rozwiązaniem bedzie:
    1-zastosowanie podwójnego licznia.
    *takie rozwiązanie jest jednak dość łopatologiczne i kłopotliwe do ewentualnej korekty parametrów.
    2-mały sterownik PLC który swoją logiką załatwi problem zwalniania.

Przeczytałem wszystkie wypowiedzibi Twoje sugestie i dlatego proponuję troszkę inne rozwiazanie.
    Sterownik PLC + mały hmi do zmiany parametrów i wyboru programów. Dlaczego?
    Ponieważ takie rozwiązanie pozwoli na zaprogramowanie poszczegolnych programów zgodnie z wymaganiami wraz z dostępem do ewentualnej ich korekty.
    Po zostawiłabym sterowanie prędkością za pomocą potencjometra, ale zwalniane przed zakończeniem oparte byłoby na funkcji jog w zależności od ustawienia w danym programie
    Czasy mamy takie , że sterowniki z dalekiego wschodu wraz z panelem hmi są w sprzedaży za naprawdę rozsądne pieniądze.
    Jak nie znajdziesz w swojej okolicy firmy czy osoby która zrobi Ci taki projekt to daj na priv postaram się pomóc.

Pozdrawiam daro