Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Sterowanie dwoma urządzeniami jednym pilotem.

31 Mar 2018 10:41 645 16
  • Poziom 27  
    Witam. Kupiłem zestaw głośnikowy z906. Na moje nieszczęście wybrałem nowy i teraz mam kłopot. Ze względu na gwarancję nie mogę go rozebrać.
    Zestaw głośnikowy będzie podpięty pod TV. Chciałbym aby uruchamiał się wraz z TV jednym pilotem. Niestety podpięcie do zasilania ani przytrzymanie przycisku power nie powoduje uruchomienia zestawu z trybu standby.

Więc pomyślałem o Arduino. Czyli Arduino odbiera wciśnięcie przycisku power z pilota od tv,i przekodowuje go na sygnał z pilota od zestawu. Chodzi mi tylko o ten jeden sygnał. Aby głośniki wychodziły i wchodziły w tryb Stand-by jednym przyciskiem. Nic więcej. Tylko czy jest to możliwe? Jeśli tak to bardzo bym prosił o pomoc w zbudowaniu.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 30  
    Można sczytać kod przycisku power od z906 i kod przycisku power z TV, dołożyć do układu odbierającego odpowiednią diodę IR nadawczą i napisać program, który po sczytaniu kodu przycisku Power TV będzie poprzez diodę IR wysyłał kod do z906 uruchamiający zestaw. To tak w wielkim skrócie. W każdym razie, wykonalne to jest.
  • Poziom 27  
    Dzięka za info. Więc bardzo bym was chciał prosić o pomoc w zbudowaniu czegoś takiego. Myślę że komponenty będę miał. Tylko połączyć to jakoś ze sobą.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 27  
    Mam Digisparka. Mam odbiornik podczerwieni, rezystory różnego rodzaju. Tranzystor BC547. Diode nadawczą wylutuję z pilota. Kondesatory i inne z odzysku najwyżej.
  • Poziom 27  
    Strumien swiadomosci swia napisał:
    Zobacz na którym USB pojawia się 5V wraz z załączaniem TV i wykorzystaj to.

W TV na wszystkich usb nie ma zasilania po wylaczeniu TV. Tylko jak mam to wykorzystać? Ja nie mam pomysłu.
  • Poziom 30  
    Kolega pytał na którym porcie pojawia się 5V jak włączysz TV. Wtedy po włączeniu TV, USB podaje stan wysoki na wejście uC a uC wyjściem załącza zestaw. Diodę chcesz odlutować z pilota od tego zestawu?
  • Poziom 43  
    Wygląda na to, że tak się nie da:
    Davvvi napisał:
    Niestety podpięcie do zasilania ani przytrzymanie przycisku power nie powoduje uruchomienia zestawu z trybu standby.

Za to można wykorzystać pojawienie się tego napięcia do wysłania komendy włączającej zestaw głośnikowy. Wtedy nie trzeba już odbierać sygnału z pilota TV.
  • Poziom 30  
    goldi74 napisał:
    Za to można wykorzystać pojawienie się tego napięcia do wysłania komendy włączającej zestaw głośnikowy. Wtedy nie trzeba już odbierać sygnału z pilota TV.

Dokładnie o to mi chodziło, a jeżeli kolega @Davvvi może ten pilot rozebrać to jest jeszcze prościej, bo można to załatwić wyprowadzając dwa przewody z pilota do uC.
  • Poziom 27  
    Nawet może i bym rozebrał pilota ale co z wyłączeniem zestawu? Chciałbym aby przechodził w tryb standby eraz z wyłączeniem TV. Digispark ma obecnie wgrany kod który po dostarczeniu napięcia symuluje krutkie wciśnięcie przycisku power. To by idealnie pasowało. Tyle że gwarancja ,a musiałbym rozebrać panel kontrolny ale gwarancja.
  • Poziom 13  
    ...Logitech Harmony? Czy po prostu chcesz zbudować coś sam? Ja swojego 555 parę lat wstecz wziąłem za ok 100 zł. Zastąpił pięć pilotów. Jedynym przyciskiem np. włącza TV, HDD box i nagłośnienie. Wszystko z ustaloną kolejnością, przełączy TV na odpowiednie HDMI itd.
  • Poziom 27  
    Crayou napisał:
    ...Logitech Harmony? Czy po prostu chcesz zbudować coś sam? Ja swojego 555 parę lat wstecz wziąłem za ok 100 zł. Zastąpił pięć pilotów. Jedynym przyciskiem np. włącza TV, HDD box i nagłośnienie. Wszystko z ustaloną kolejnością, przełączy TV na odpowiednie HDMI itd.

A jak to działa? Wciskasz jeden przycisk i uruchomi kilka urządzeń? U mnie się to nie spradzwi. Ja do sterowania mam także pilota uniwersalnego który obsługuje 3 urządzenia. Ale zestaw będzie także podłączony do ultrabooka . Pilot który mam ma Airmouse . I obsługuję nim tego ultrabooka. Gdy by ten harmony obsługiwał chociaż airmouse to bym zainwestował. Inaczej będe musiał mieć kolejnego pilota. Mogę zaprogramować aby pilot włączył zestaw. Ale oczywiście Żona i dzieciaki nie będą umiały włączać. Dlatego chcę aby przynajmniej zestaw włączał się razem z TV. Reszta jest już dla mnie.

Digispark który mam jest już przygotowany pod zasymulowanie wciśnięcia przycisku power. Wystarczy mu zasilanie i przylutowanie do pinów włącznika. Problem w tym ,że gwarancja. A rozebranie panelu bez widocznej próby ingerencji jest chyba nie możliwe.

Jeszcze myślałem inaczej . Kupiłbym przedłużacz dsub bo takim chyba gniazdem jest podłączony panel kontrolny. Rozciął i może połączenie na chwilę któregoś z przewodów uruchomiło by suba. Ale nie znam rozpisu przewodów. A prubować na chybił trafił nie będę.
  • Poziom 13  
    Davvvi napisał:
    A jak to działa? Wciskasz jeden przycisk i uruchomi kilka urządzeń?

Tak. U mnie wokół wyświetlacza są 4 przyciski, pod którymi definiujesz 4 aktywności. Np. "Oglądaj TV" - i pod tym definiujesz, że ma włączyć TV, tuner SAT i przełączyć TV na HDMI 1. Pod innym np. "kino domowe" (nazwy sam piszesz) - uruchamia mi TV, odtwarzacz HDD, zestaw nagłośnienia, Tv przełącza na HDMI 2, daje na TV komendę MUTE (aby nie powielał się z zestawem głośników). Między komendami możesz dać przerwy (sam decydujesz jakiej długości).
    Także TAK - jednym klawiszem uruchamiasz co chcesz i jednym je wyłączysz. Oczywiście podczas działania urządzeń sterujesz nimi nadal tym jednym pilotem. Definiujesz, że np przyciskami głośności ma sterować głośnością TV ale klawiszami numerycznymi już tunerem SAT (wybór kanału). Konfiguracja z poziomu komputera - mi się wydała raczej prosta.
  • Poziom 27  
    Ok. Dzięki za info. Panowie wiem że gwarancja a myślę że zestaw wytrzyma dwa lata. Rozebrałem panel tak że nie ma śladów. Do środka wmontowałem Digisparka już przygotowanego do symulacji wciśnięcia przycisku power. Wszystko zrobiłem bez lutowania itp. Zero śladów ingerencji. Zasilanie wziołem z wtyczki. Wepchłem przewody we wtyczke i tyle. Dobrze że digispark działa na 3.3V. Mam już także gniazdko przerobione na przekaźnik 5V. Działać będzie to tak. Włączam TV. Pojawia się 5V. Załącza się przekaźnik i w gniazdku pojawia się prąd. Wtedy digispark zasymuluje wciśnięcie power i głośniki ruszą. Wiadomo wyłączenie TV odetnie zasilanie. Ale głośniki są fajne pod tym względem że pamiętają ustawienia i się nie resetują po odcięciu zasilania.
  • Poziom 27  
    Ok. Dzięki za info. Panowie wiem że gwarancja a myślę że zestaw wytrzyma dwa lata. Rozebrałem panel tak że nie ma śladów. Do środka wmontowałem Digisparka już przygotowanego do symulacji wciśnięcia przycisku power. Wszystko zrobiłem bez lutowania itp. Zero śladów ingerencji. Zasilanie wziołem z wtyczki. Wepchłem przewody we wtyczke i tyle. Dobrze że digispark działa na 3.3V. Mam już także gniazdko przerobione na przekaźnik 5V. Działać będzie to tak. Włączam TV. Pojawia się 5V. Załącza się przekaźnik i w gniazdku pojawia się prąd. Wtedy digispark zasymuluje wciśnięcie power i głośniki ruszą. Wiadomo wyłączenie TV odetnie zasilanie. Ale głośniki są fajne pod tym względem że pamiętają ustawienia i się nie resetują po odcięciu zasilania.

Dodano po 28 [minuty]:

Założyłem emulator wciśnięcia przycisku power oparty na Digisparku.