Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung MW87W-S/XEO - Naprawa kuchenki mikrofalowej

31 Mar 2018 11:15 927 2
 • Poziom 3  
  Samsung MW87W-S/XEO - Naprawa kuchenki mikrofalowej
  Witam.
  Mam pytanie odnośnie naprawy kuchenki mikrofalowej Samsung MW87M-S/XEO.
  W obwodzie wysokiego napięcia, dokładnie takim jak na załączonym schemacie uległa przebiciu dioda HV w powielaczu. Po wymianie diody na nową w chwili uruchomienia kuchenki (na 5 sek.) słyszalne było natychmiastowe krótkie wyładowanie (przeskok iskry) i w dalszym ciągu brak wysokiego napięcia.
  Ponowne włączenie nie powodowało już wyładowań, ale w dalszym ciągu brak było wysokiego napięcia. Ponowne sprawdzenie nie wykazało żadnych innych uszkodzeń. Wymieniona nowa dioda - sprawna.
  Podłączona do zasilania 22V wykazała przepływ prądu w kierunku przewodzenia (spadek napięcia 4V), oraz brak przepływu prądu w kierunku zaporowym.
  Stara dioda - uszkodzona - wykazywała zwarcie w obu kierunkach.
  Samsung MW87W-S/XEO - Naprawa kuchenki mikrofalowej
  Bezpiecznik wysokiego napięcia nie przepalił się. Pomiar rezystancji uzwojenia żarzenia magnetronu wykazał opór około 0.3Ω, opór uzwojenia żarzenia transformatora wysokiego napięcia również wykazał opór około 0.3Ω.
  Pomiar rezystancji uzwojenia wysokiego napięcia wykazał 175Ω. Pomiar izolacji uzwojeń transformatora do "masy" nie wykazał przebicia. Również pomiar izolacji uzwojenia żarzenia magnetronu do obudowy nie wykazał przebicia. Brak oznak iskrzenia na "antenie" magnetronu (zarówno na samej "antenie", jak i w komorze mikrofalowej - pomiędzy "anteną", a płytką mikową - płytka nie uszkodzona).
  Samsung MW87W-S/XEO - Naprawa kuchenki mikrofalowejSamsung MW87W-S/XEO - Naprawa kuchenki mikrofalowejSamsung MW87W-S/XEO - Naprawa kuchenki mikrofalowej
  Pomiar izolacji kondensatora wysokiego napięcia również nie wykazał przebicia do obudowy. Rezystancja opornika wewnętrznego w kondensatorze pomiędzy wyprowadzeniami - 10 MΩ. Niestety nie dysponuję "megerem" wysokonapięciowym, pomiarów dokonałem typowym multimetrem zasilanym bat. 9V.

  Po ponownym zmontowaniu kuchenki, podczas kolejnej próby rozruchu (5 sek..) kuchenka pracowała poprawnie, lecz podczas kolejnej próby (10 sek.), po około 2 sek. usłyszałem krótkotrwałe wyładowanie (łuk elektryczny poniżej 1 sek.) lecz niewidoczny na zewnątrz któregokolwiek elementu. Przed wyładowaniem układ pracował poprawnie, po wyładowaniu jednak brak wysokiego napięcia.
  Ponowne sprawdzenie układu wykazało wszystko jak poprzednio - bezpiecznik cały, dioda sprawna, brak oznak przebicia do "masy", oraz brak oznak iskrzenia na "antenie".

  Moje pytanie: czy powodem powyższego zachowywania się kuchenki może być wewnętrzne przebicie kondensatora HV ujawniające się dopiero pod wyższym napięciem, czy też może być inny powód takiego zachowania się kuchenki?

  Jako, że kuchenka uległa uszkodzeniu podczas mojej nieobecności w domu (w domu przebywały nastoletnie dzieci), nie jestem w stanie stwierdzić jak długo kondensator HV pracował w stanie zwarcia diodą.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 29  
  Hm. bezpiecznik wysokonapięciowy 0,7 A jest cały ( trochę dziwna sytuacja) . Nic nie piszesz o pierwotnym uzwojeniu na trafo , dlaczego? Co do kondensatora to groszowa sprawa ja bym wymienił go w ciemno oczywiście po świętach i dla swego zdrowia, niech się rozładuje jeżeli otrzymał te 2,3 kV. Rozumiem, że panel programatora steruje w dalszym ciągu właściwe napięcie na uzwojenie pierwotne transformatora tak?Jeżeli tak to na stronie wysokonapięciowej są tylko te 4 elementy ( bezpiecznik, kondensator, dioda i magnetron) Można sprawdzić też w magnetronie dławiki i antenkę może w niej wewnątrz jest przestrzał.
  Smacznego jajka życzę.
 • Poziom 3  
  Wszystkie obwody po stronie uzwojenia pierwotnego są OK. Programator również działa bez zastrzeżeń. Jako że obudowa magnetronu jest fabrycznie zgrzana (spawana) nie da się go otworzyć w celu sprawdzenia elementów wewnętrznych bez jej uszkodzenia, potem mógł by być problem z jego ekranowaniem, więc dławików i anteny nie sprawdzałem. Koszt kondensatora to 120.00zł + przesyłka. Kuchenka ma ponad 10 lat. Uznałem w związku z powyższym, że naprawa jest nie opłacalna.