Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo Z710 - Infinite Boot Loop po dodaniu drugiego HDD

31 Mar 2018 19:33 786 29
  • Poziom 9  
    Cześć.

Przez ostatni czas borykam się z problemem boot loop'a w moim laptopie Lenovo Z710 - czyli po prostu podczas startu maszyny pojawia mi się napis Lenovo i po chwili (kiedy normalnie powinien pojawić mi się ekran bootowania systemu) ekran miga i znowu pojawia się napis Lenovo - i tak w koło Macieju.

Kwestię dość dobrze przebadałem, fakty:

1. Problem pojawił się po wyrzuceniu napędu cd/dvd i zamontowaniu drugiego dysku SSD
    2. Dysk pierwszy (HDD na którym wcześniej był system Windows 10) został całkowicie sformatowany (obecnie nie ma żadnych partycji) i przekonwertowany do GPT (wcześniej MBR)
    3. Na dysku drugim (kiedy HDD był odłączony) zostały zainstalowane systemy Windows 10 i Ubuntu 16.04 - jest to dysk także GPT.
    4. BIOS został z-update'owany do najnowszego ze strony Lenovo (martwi mnie tylko że po wejściu do BIOSu: BIOS version i EC version są różne - ale z tego co się naczytałem - może tak być)
    5. W BIOS'ie zostało ustawione boot'owanie EFI only z priorytetem na Windows
    6. Próbowałem zmieniać dyski miejscami (różne konektory sata) - nic nie dało
    7. Po wyjęciu HDD - SSD bootuje się bez problemu

Jeśli HDD w tym momencie jest zupełnie pusty (brak partycji) to dlaczego powoduje mi infinite boot loop? Próbowałem konwersji dysku HDD na dynamiczny, z GPT na MBR z powrotem - ciągle nic.

Oczywiście mogę za każdym razem kiedy uruchamiam kompa klikać F12 - wejść do ręcznego menu bootowania i tam wybrać system - wtedy działa - ale chcę żeby wszystko było tip-top, problem mnie intryguje - chcę to rozwiązać.

Może ktoś ma pomysł co mogło pójść nie tak, czego jeszcze mogę spróbować. Może system rozruchowy gdzieś przechowuje logi dlaczego nie może nic zbootować?

Dzięki z góry za każdą pomoc - bo już mi ręce opadają.

// PS1 - testowo wrzuciłem inny dysk HDD na miejsce mojego i o dziwo ładnie się bootuje! Jest ustawiony jako MBR z jedną partycją aktywną. Próbowałem mój spartycjonować tak samo, nadpisywałem MBR - dalej nic. Co to może być? W jakiś magiczny sposób muszę przywrócić dysk do stanu fabrycznego - czy tu może chodzić o jakieś inne nadpisanie/zresetowane master boot rekordu?

// PS2 - zostawiłem sam HDD z MBR bez partycji - zainstalowałem na nim od zera system (z nadzieją że może ta operacja jakoś naprawi sytuację) - dalej to samo. Kolejna próba z użyciem aplikacji EasyBCD - naprawa BCD, wyczyszczenie BCD - dalej to samo. Pojęcia nie mam co mogę jeszcze zrobić.

// PS3 - zostawiłem sam HDD przekonwertowany na GPT - zainstalowałem system z włączonym UEFI - po wrzuceniu SSD dalej sytuacja się powtarza. Pomysły się skończyły
  • Poziom 43  
    Z poziomu tego UEFI możesz wyłączyć wykrywanie HDD? Na tym porcie SATA ustawić np. Disable? Jak się tak ustawi to dysk i tak często jest widoczny w systemie ale BIOS go ignoruje. Może i u ciebie się uda.
    Sam dysk HDD w akcie desperacji możnaby jeszcze wyzerować w MHDD.
  • Poziom 20  
    mati088 napisał:

Oczywiście mogę za każdym razem kiedy uruchamiam kompa klikać F12 - wejść do ręcznego menu bootowania i tam wybrać system - wtedy działa - ale chcę żeby wszystko było tip-top, problem mnie intryguje - chcę to rozwiązać.

To wygląda tak jakbyś miał ustawioną w UEFI kolejność uruchamiania systemu najpierw z HDD, a dopiero z SSD.
    Podłącz oba dyski, wejdź do UEFI i zerknij na ustawienia w zakładce "Boot", lub coś podobnego. Szukaj czegoś w rodzaju "Boot priority order" czy czegoś podobnego. ustaw tak, aby SSD było przed HDD.
  • Poziom 25  
    Przychodzi mi do głowy zmiana kolejności bootowania w biosie. Jeśli masz kilka dysków to ten bez systemu może być ustawiony by był pierwszy w kolejce do bootowania.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odzew - niestety jednak wszystkie powyższe rzeczy brałem pod uwagę:
    - boot priority mam ustawione na windows'a z SSD
    - w momencie kiedy HDD jest MBR, przy ustawieniu EFI (czyli branie z GPT) teoretycznie dysk MBR powinien być zupełnie pomijany
    - zerowałem MHDD - dalej to samo
    - w uefi niestety nie mogę ustawić pojedynczego portu SATA na disabled

Ręce mi po prostu od tego problemu opadają i nóż się w kieszeni otwiera. Taka pierdoła a tak irytuje
  • Poziom 43  
    A masz możliwość edycji w ogóle tego co jest podpięte? Czy nic nie możesz zrobić? Możesz w kolejki bootowania całkiem wywalić HDD? To jest o tyle dziwne że czysty dysk jakby nie był wykrywany powinien być dla UEFI do zignorowania.
  • Poziom 9  
    Jeśli chodzi o konektory SATA to jedyne co mogę zrobić to zmiana AHCI/Compatible (IDE) - nic odłączać/przyłączać. Proste efi (bios) - próbuję dostać się do Advanced Settings, ale z tego co widzę trzeba modować bios - właśnie zrzuciłem sobie .rom i dam do bios-mods.com to może ktoś mi pomoże, bo sam w tych hex'ach modyfikować tego nie dam rady. Nie da rady wejść do zaawansowanych żadnymi skrótami klawiszowymi.

W kolejce bootowania w ogóle nie ma tego HDD - to jest najdziwniejsze. Jedynie fizyczne wyjęcie dysku powoduje poprawne bootowanie.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Można podejść do tematu z innej strony - skoro komputer chce koniecznie startować z innego dysku, można spróbować bootloader na tym dysku zainstalować (poza bootloaderem dalej system może już z SSD startować).
  • Poziom 9  
    To może być pomysł. Mógłbyś podać mi jakiś starting point od którego mógłbym wyjść by to zrobić? Jakaś dobra apka do przeniesienia albo kilka słów? Dzięki z góry.
  • Poziom 9  
    Witam!
    Czy udało się rozwiązać problem. Mam dokładnie to samo.
  • Poziom 11  
    Witam. Mnie się właśnie udało :)

Wygląda na to, że BIOS w Lenovo Z710 nie radzi sobie przy dwóch dyskach z bootowaniem w trybie UEFI. Wyłączyłem więc UEFI ustawiając w BIOS'ie w zakładce Boot opcję Legacy Support a następnie Legacy First. Upewniłem się, że dysk SSD jest pierwszy w kolejności dla Legacy.

Następnym problemem było to że BIOS przestał widzieć pendrive z Windows 10 (pewnie trzebaby przerobić pendrive żeby zamiast boot UEFI było MBR) ale jako, że musiałem i tak aktywować nabyty klucz od Windows 7 to zainstalowałem właśnie ten system (7 ma boot MBR) a potem podniosłem go do 10, wyczyściłem śmieci po 7 i wszystko śmiga :)
    Ważne aby podczas instalacji Windowsa wyczyścić stare partycje systemowe na HDD, ja dla świętego spokoju sformatowałem cały dysk a partycje utworzyłem dopiero pod Windows.
    Trochę z tym zabawy ale wszystko działa jak trzeba. Oczywiście jeżeli ktoś już włącza komputer cały czas za pomocą F12 i teraz chciałby skorzystać z mojego sposobu to musi być gotowy na reinstalację od nowa systemu, gdyż bo zmianie w BIOS'ie ustawień bootowania system nie wystartuje.

Miłej zabawy :)
  • Poziom 9  
    Cześć, bardzo dziękuję za odpowiedź.
    U mnie jest problem taki, że Bios i system na pierwszym miejscu ustawiają dysk SSHD, a nie SSD na którym jest system. Nie wiem jak to zmienić. Kiedyś w dyskach 3,5 calowych zakładało się zworki.
    Jeśli masz na to jakiś patent jak zmienić kolejność to poproszę.
    Windows podaje jako Dysk 0 ten dodatkowy SSHD, a ten na którym jest system SSD jako Dysk 1.
    Podejrzewam, że to jest głównym problemem.
    Po zmianie w biosie system startuje tylko przez boot menu i wybór Windows boot loader.
  • Poziom 11  
    Siedziałem pół nocy wczoraj nad tym. Zamieniałem dyski miejscami, reinstalowałem system wielokrotnie i uwierz mi, że kolejność dysków ani fizyczna ani systemowa nie ma znaczenia. Wyłącz w BIOS'ie bootowanie uefi i reinstaluj system i będzie ok. Jaki masz system, 10?
  • Poziom 9  
    Tak mam Win10.
    Co ciekawe nawet po wyjęciu dysku SSHD i pozostawieniu tylko SSD, system nadal nazywa go Dysk1.
    Instalować system z zamontowanym tylko SSD, czy SSHD też zapakować do kieszeni i wtedy instalować?
  • Poziom 11  
    przemol73 napisał:
    Tak mam Win10.
    Co ciekawe nawet po wyjęciu dysku SSHD i pozostawieniu tylko SSD, system nadal nazywa go Dysk1.
    Instalować system z zamontowanym tylko SSD, czy SSHD też zapakować do kieszeni i wtedy instalować?

Możesz mieć oba podłączone. Podczas instalacji systemu instalator tworzy 1 lub 2 dodatkowe partycje od kilkunastu do kilkuset MB, ważne aby podczas instalacji z poziomu instalatora te partycje usunąć. Konfiguracja BIOS jak poniżej. SSD na pierwszym miejscu. Przesuwasz Fn + F5 lub Fn + F6.

• Poziom 9  
    Chodzi o usunięcie przed instalacją tych co mam teraz na SSD, tak?
    Co masz ustawione w ostatniej zakładce? Win8OS czy Other System?
  • Poziom 11  
    Ja mam Other. Te małe partycje usuń na obu dyskach.
  • Poziom 9  
    OK. Tak zrobie.
    Czyli podsumowując, trzeba najpiwerw poustawiać wszystko w biosie, a dopiero później instalować system.
    Jeszcze jeda ważna rzecz. W mojej kieszeni jest mały switch który mogę ustawić w dwóch pozycjach. Ma to znaczenie?
  • Poziom 11  
    przemol73 napisał:
    OK. Tak zrobie.
    Jeszcze jeda ważna rzecz. W mojej kieszeni jest mały switch który mogę ustawić w dwóch pozycjach. Ma to znaczenie?

Ja takiego nie mam. Nie wydaje mi się żeby miał on znaczenie przy SATA. Jest jakiś opis tego switcha?
  • Poziom 9  

Jak znajdziesz to napisz w jakim masz położeniu.
  • Poziom 11  
    Nie widziałem, nie ruszałem a mam już wszystko poskładane. Instaluj system, potem się będziesz martwił jakby co :)

Od wujka Google:
    "Wspomniany switch jest to przełącznik, który znajduję się obok gniazda SATA, służy on do odłączenia jednego pinu w złączu SATA, jeśli laptop nie chce się poprawnie zamykać (tj ekran gaśnie, wiatraki działają, komputer nie chce się do końca wyłączyć), jest to nowszy model z przełącznikiem, w starszych trzeba było rozkręcać kieszeń i manualnie przerwać jedno połączenie na płytce, tutaj tego problemu nie ma."
  • Poziom 9  
    Dam znać jak poszło. Mam nadzieję że ruszy z pendriva instalacyjnego.
    Na razie muszę przekopiować dane z powrotem na sshd.
  • Poziom 11  
    przemol73 napisał:
    Dam znać jak poszło. Mam nadzieję że ruszy z pendriva instalacyjnego.
    Na razie muszę przekopiować dane z powrotem na sshd.

Zerknij post wyżej jeśli nie doczytałeś. Robiłeś partycje na dane na SSD? Daj mi chwilę właśnie robię bootowalnego pendrive z MBR dla BIOS to dam ci znać czy Bios go będzie widział w Legacy.
  • Poziom 9  
    Nie robiłem partycji. Przekopiowałem z sshd na ssd i później zacząłem walczyć z tym sshd. Usuwałem te małe partycje systemowe i wszystko formatowałem. Zrobiłem jedną dużą partycje.
    Ja mam pendriva zrobionego przy pomocy narzędzia od Microsoft.
  • Poziom 11  
    przemol73 napisał:
    Nie robiłem partycji. Przekopiowałem z sshd na ssd i później zacząłem walczyć z tym sshd. Usuwałem te małe partycje systemowe i wszystko formatowałem. Zrobiłem jedną dużą partycje.
    Ja mam pendriva zrobionego przy pomocy narzędzia od Microsoft.

To teraz zrób tak samo tylko usuń jeszcze te małe partycje na SSHD. Ja pendrive zrobiłem Rufusem za pomocą obrazu ISO Windowsa 10, tylko, że dla 10 Rufus sam ustawia GPT i w Legacy BIOS go nie widział. Teraz przestawiłem sam na MBR i jestem ciekawy czy zadziała, tak na przyszłość ;)
  • Poziom 9  
    Poszło. Działa i uruchamia się tak jak trzeba!
    Bardzo dziękuję za pomoc!!!
    Ciekawostka jest taka, że oba dyski są u mnie jako MBR. Można zmienić bez GTP bez utraty danych?
  • Poziom 11  
    przemol73 napisał:
    Poszło. Działa i uruchamia się tak jak trzeba!
    Bardzo dziękuję za pomoc!!!
    Ciekawostka jest taka, że oba dyski są u mnie jako MBR. Można zmienić bez GTP bez utraty danych?

Lepiej zostaw na MBR bo jeszcze boot się posypie a jest niedziela :) ale jakbyś coś tam kiedyś jeszcze działał to podziel się efektami. Pozdrawiam.

Tak najogólniej to GPT daje możliwość utworzenia większej ilości partycji na dysku niż MBR ale raczej nikt nie robi więcej niż 3 partycji na jednym dysku, na szybkość działania nie ma wpływu więc ja bym dał sobie spokój.
  • Poziom 9  
    Nie będę tworzył partycji na dyskach.
    SSD 500GB na system i programy, a 1TB na HDD jako dane.