Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] THOMSON 32HA3103 - Zanika głos

11111olo 31 Mar 2018 19:58 7683 11
e-mierniki
    11111olo
    Level 42  
    Witam
    Pacjent jak w temacie. Normalnie się włącza i prawidłowo wyświetla obraz. Po około 15-20 minutach dźwięk przestaje grać - jest zupełna cisza. Pogłaśnianie nic nie zmienia. Chwilowe wyłączenie przywraca dźwięk na minutę-dwie.

Nie posiadam pilota i nie mogę wgrać najnowszy firmware.

Macie jakieś sugestie poza ewentualną wymianą płyty?

Oznaczenia płyty: 40-mt31epa-mab2hg
  • e-mierniki
    Adewag
    Level 20  
    TPA3110 do wymiany. Dla sprawdzenia podgrzej hotem to usterka będzie od razu.
    11111olo
    Level 42  
    Jeśli ta końcówka mocy się tak grzeje to może pomogło by naklejenie radiatora?
  • e-mierniki
  • Helpful post
    Adewag
    Level 20  
    Pad całą powierzchnią powinien być przylutowany. Radiator pewnie nie zaszkodzi.
    11111olo
    Level 42  
    To pewnie jest przylutowany - tak to wyszło z fabryki.
    Adewag
    Level 20  
    Źle przylutujesz pada, to i radiator może nie pomóc. Miałem kilka takich przypadków. Ktoś wymienił wzmacniacz i po niedługim czasie usterka powróciła. Szczególnie gdy np siła głosu w TV jest na max, a w dekoderze na min. Nie bez znaczenia jest jaki poziom głośności zadowala użytkownika.

Moduł stereofonicznego wzmacniacza mocy audio tzw. końcówka mocy pracująca w cyfrowej klasie D. Układ wzmacniacza zbudowany w oparciu o scalony układ TPA3110. Maksymalna moc wyjściowa to 15W na każdy kanał lewy i prawy. Napięcie zasilania układ napięciem o z przedziału od 8V do 26Vdc.
    11111olo
    Level 42  
    To wszystko rozumiem.
    Raczej mało prawdopodobne jest aby końcówka mocy źle się przylutowała na taśmie produkcyjnej gdy przechodzi przez piec.

Zajmę się tym po świętach i dam znać o wyniku.
  • Helpful post
    Adewag
    Level 20  
    Źle mnie zrozumiałeś. Nie sugeruję, że fabryka źle przylutowała. :wink: Reszta w #6
    .
    Wesołych :D
  • Helpful post
    Józef Kłeczek
    Level 11  
    Witam
    Proszę sprawdzić dokładnie elementy Q101, Q102 oraz D101 i ich otoczenie. Najczęściej dotknięcie końcówką miernika do któregoś z tych elementów przywraca na chwilę głos.Pomiar miernikiem nie wykazuje uszkodzenia elementu natomiast wymiana przywraca głos na stałe.Podgrzewanie układu wzmacniacza fonii rzeczywiście przyspiesza jej zanik ale elementy Q102 Q102 i D101 są tak blisko, że to wzrost ich temperatury powoduje zanik dźwięku.
    Pozdrawiam
    badael
    Level 23  
    Replace SMD cond. with 4 and 11 pin TPA3110 (1uF 16V).
    karelkarel
    Level 12  
    Mam akurat ten model tv na warsztacie. W moim przypadku wadliwy był kondensator SMD C138 (1uF).
    11111olo
    Level 42  
    Zwarłem jedną nogę tranzystora do masy w pobliżu TPA i to rozwiązało sprawę.