Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Używany procesor i płyta główna - co warto wziąć pod uwagę?

31 Mar 2018 23:11 1206 11
  • Poziom 12  
    Cześć,

ponieważ moja obecna płyta główna (Asus M4A87TD-EVO) zdaje się być uszkodzona, gdyż nie zawsze pracuje stabilnie i powoduje różne niefajne sytuacje (można odnaleźć na moim profilu temat o tym problemie), zacząłem orientacyjnie rozglądać się za zakupem nowej mobo pod starego Phenoma II 955. Miałem na uwadze sprzęt pozwalający ten procesor dobrze podkręcić, jak np. Asus M5A99FX z radiatorem na sekcji zasilania, jednakże koszt takiej fajniejszej płyty głównej to nawet 400zł, co w przypadku prawie 10-cio letniego CPU wydaje się być przesadzone.

Pomyślałem czy nie lepiej byłoby dołożyć trochę i zainwestować w coś używanego od Intela. Tylko nie mam bladego pojęcia co własnie warto byłoby wziąć pod uwagę? Chciałbym wykorzystać jak najwięcej podzespołów z obecnego zestawu, a więc mile widziane byłyby sloty DDR3; karty graficznej nie planuję jeszcze zmieniać, jednak chciałbym, aby nowy procesor dalej "dawał radę", gdybym w przyszłości zechciał wykonać upgrade aktualnego GTX 660 Ti. Ponadto, na AMD zamontowane jest chłodzenie SilentiumPC Fortis HE1225, które wydaje się być całkiem solidnym kawałkiem radiatora, a więc możliwości OC jak najbardziej.

Z zakupem mi się w ogóle nie spieszy, więc mogę spokojnie czekać na jakąś lepszą okazję. Pytanie kieruję do Was, nad czym warto byłoby się rozglądać w mojej sytuacji? Powiedzmy, że budżet maksymalnie wyniósłby 800zł. Tak po krótkim rozejrzeniu się, znalazłem, że i7 2600 lub i7 3770 są ciągle przyzwoitymi procesorami.

Pozdrawiam i dziękuję!
  • TermoPasty.pl
  • Moderator - Komputery Serwis
    Cześć. Przy budżecie ~800zł pomyśl o nowych podzespołach. W tej chwili za I3-8100 (cztery rdzenie) i płytę Asrock Z370 PRO 4 zapłacisz nieco poniżej 900zł. Jak już wydawać tyle kasy to na nowy sprzet z gwarancją. Owszem, zostaje problem RAMu, ale swój dasz radę jeszcze sprzedać (niestety do nowego będziesz musiał dopłacić). Ale czasem warto dopłacić, by mieć nowy sprzęt na pełnej gwarancji. I3-8100 jest sporo szybsze od I7-2600 oraz I7-3770 w aplikacjach wykorzystujących do 4 wątków. Przy aplikacjach potrafiących zapchać 8 wątków i7 ma nieznaczną przewagę nad nowym i3 (5% dla i7-2600, dla i7-3770 nieco więcej 10-15%).

Jeśli chodzi o używki to te, które podałeś byłyby najstarsze akceptowalne, wraz z płytą B75, bo te modele raczej do OC się nie nadają, więc lepszej nie trzeba. Ewentualnie nowsza generacja (Haswell, Haswell Refresh) - czyli płyty H81, B85 oraz i5-4xxx/i7-4xxx. Jak się dobrze trafi, to powinny się zmieścić w budżecie. 4 generacja jeszcze działała na DDR3.

Jeśli się nie spieszysz to możesz poczekać chwilę na wysyp tańszych płyt dla i3-8100 - teraz polecony Asrock kosztuje około 420zł, ale za chwilę mają w sklepach pojawić się płyty H310, powinny kosztować w okolicach 200-250zł, więc 200zł do przodu by było (pokryłoby sporą część kosztów wymiany RAM).
  • Poziom 12  
    Na wstępie - dzięki za odpowiedź!

Mówisz o nowych podzespołach, których koszt wyniósłby trochę ponad 800zł. Problemem jest jednak to, że 800zł, które podałem, to zdecydowanie górne widełki i wolałbym się ich jednak utrzymać. Oglądając testy przeprowadzone w różnych grach, zaproponowany przez Ciebie i3 daje przyrost średnio 5-10 klatek maksymalnie podczas gry na najwyższych ustawieniach, a jednak z jego zakupem wiąże się też dołożenie RAMu (przy dzisiejszych standardach, wypadałoby wziąć 16GB, a to już 500-600zł) no i płyta główna, podnosząc koszta sporo.
    Poza tym, nie szedłbym w więcej niż 60 klatek na sekundę i w rozdzielczość większą od 1080p :D

W pierwszym poście zapomniałem poprawić, że kierowałbym się w stronę 3770K, a więc z możliwością OC. Na moim coolerze mógłbym uzyskać te 4.5GHz.
    Przy ograniczonym budżecie 8GB jest standardem, nie 16 - i od takiej ilości warto zaczynać. Później można dołożyć, teraz ceny pamięci są raczej wysokie. Wyższe niż w momencie premiery DDR4.

Skąd ta pewność, że uzyskasz 4.5GHz? Zależy to nie tylko od chłodzenia. Zależy to od kondycji i możliwości płyty głównej z 2012 roku, którą zakupisz, od możliwości konkretnego egzemplarza procesora, od stanu zasilacza (jakości napięć zasilających). No i od chłodzenia. Może i uzyskasz 4.5GHz, ale to nic pewnego, tym bardziej, że 3 generacja podkręcała się już nie aż tak fajnie jak poprzednia - ze względu to, że w Sandy Bridge IHS był lutowany do rdzenia, a w Ivy Bridge między rdzeniem a IHS jest pasta.

Ceny pięcioletnich używanych płyt głównych mających jakikolwiek sens jeśli chodzi o podkręcanie są porównywalne z cenami nowych płyt na gwarancji pod obecną generację procesorów. Za porządną płytę na Z77 trzeba zapłacić 400zł, czasem trochę mniej, a czasem niektórzy sobie i 500 życzą :) Za procesor 450zł (2600K) lub 600zł (3770K). Jeśli budżet jest nieprzekraczalny to będziesz musiał zapolować na okazje jednak.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 12  
    No proszę, otworzyłeś mi nieco oczy w takim układzie, ale z drugiej strony - "nie pomagasz ":D

Byłem już niemal przekonany: wylicytowanie 3770K za fajniejsze pieniądze + jakaś lepsza płyta główna (np. P8P67), montujemy i zapominamy o temacie.

Teraz jednak zaproponowałeś mi i3, którego wydajność jest bardzo interesująca, ale z drugiej strony wymaga większego wkładu finansowego, jednak z pewnością co do funkcjonowania sprzętu i gwarancją.

Zaś, w przypadku tego i3, kusi kupno czegoś jeszcze lepszego, z możliwością ewentualnego OC, gdyby zasobów zaczynało brakować.
    Zawsze możesz pomyśleć o i3-8350K, jednak za możliwość OC Intel sobie życzy +200zł - i dla mnie jest to "deal breaker", gdyż za niewiele więcej można już sześciordzeniowe i5 kupić :) OC było fajne, jak ze słabszego sprzętu za darmo robiło się lepszy sprzęt, teraz za to, że będziesz mógł ze słabego sprzętu zrobić sobie samodzielnie lepszy - producent każe za to dopłacać niemałe pieniądze :)

W sumie jak Ci zacznie brakować wydajności (co przy tym i3 może aż tak prędko wcale nie nastąpić), to zawsze wtedy będziesz mógł zmienić procesor na używany i5/i7 (6 rdzeni). Jeśli teraz przepłacisz za płytę i jednak kupisz droższą na Z370, to nawet nad wersjami "K" będzie się można zastanawiać.
  • Poziom 12  
    Czyli według Ciebie, najrozsądniej byłoby:
    -kupić i3-8100 na ten moment oraz jakiś RAM
    -dopłacić trochę do fajniejszej płyty

Z biegiem czasu, wziąć pod uwagę używany procesor pod taką podstawkę (jeśli brakowałoby mi mocy), który mógłbym podkręcić na lepszej płycie w razie czego? Brzmi jak plan.

Czy nie uważasz, że 4 wątki w tym i3 to jednak mogłoby być ciut za mało?
    Nie wiem, do czego wykorzystujesz komputer, ale dość szybkie 4 rdzenie / 4 wątki są póki co na dzisiejszy dzień wystarczające do większości ogólnych zastosowań, szczególnie przy rozsądnym budżecie. Na razie widać, że producenci oprogramowania mają problem z wykorzystaniem dużej ilości wątków (i w tym po dziś dzień leży sukces Intela - zamiast pakować na siłę dużo wolnych rdzeni, zrobili mniej szybszych - już dzięki temu FX8300 miał czasem poważny problem z pokonaniem dwurdzeniowych, czterowątkowych i3 starszych generacji). To po dziś dzień tak samo działa patrząc na wydajność poszczególnych procesorów w grach (bo już na przykład w aplikacjach, które są w stanie liczyć na dużej ilości wątków sytuacja może być inna).
  • Poziom 12  
    Do czego wykorzystuję komputer? Myślę, że jest to mieszane zastosowanie: praca biurowa, internet, granie ze średnią częstotliwością.

Czy LGA 1151 rzeczywiście ma taki sam rozstaw śrub co np. LGA 1150/1155? Zastanawiam się, czy mógłbym wtedy sobie zostawić mojego Fortisa dla nowej platformy. Z tego co znalazłem w sieci, odpowiedź brzmi "tak".

W tym momencie nie planuję jeszcze zakupu, bardziej za 2-3 miesiące. Do tego czasu, na rynku płyt głównych, jak sam powiedziałeś, może się pozmieniać co nieco. Czy rzeczywiście zakup lepszej płyty głównej miałby sens, gdybym w przyszłości chciał wykonać upgrade procesora?
    Do opisanych zastosowań to takie i3 będzie spokojnie wystarczające. Fortis będzie pasował.
    Co do sensowności zakupu lepszej płyty głównej - wszystko zależy od różnicy w cenie. Ale pomijając wszystkie aspekty techniczne, większość ludzi, którą znam, kupuje komputer z lekko "przestrzelonymi" parametrami, "bo kiedyś może się przyda", albo "bo kiedyś będę modernizował". Po pięciu, siedmiu, czy 10 latach stwierdzają, że nie ma co modernizować, wymieniają całość. Biorąc pod uwagę, że masz Phenoma z ubiegłej dekady, raczej nie będziesz zbyt często modernizował sprzętu. Jeśli płyty H310 okażą się tanie i nie będą okaleczone to dokładnie takie coś w tandemie z i3-8100 bym kupił. Za kilka lat używane i7-8700 sobie wstawisz za sporo mniejsze pieniądze niż dzisiaj, albo wymienisz całość na szesnastordzeniowe i3-14100 :)
  • Poziom 27  
    Poza tym że nie lubię Intela to zgadzam się z dt1, obecnie Jego propozycja to najlepsza opcja w tym sensie, że wydajność za złotówkę najwyższa. Tańszą będzie Ryzen 1200 i mimo wszystko nie odrzucałbym jej jeśli nie masz kasy. Miałbyś wolniejszą opcję na start, ale ciągle dość wydajną (myślę że zadowalająco wydajną), z dość poważnymi możliwościami wymiany procesora na mocniejszy. Przy czym i3 8100 raczej nie będziesz chciał wymieniać w ciągu następnych 2 lat, a Ryzena 1200 pewnie chciałbyś, albo chociaż zrobić mu drobne OC. Ale też koszta są zupełnie inne, różnica 200zł na start, zależnie od opcji. 8GB RAM DDR4 to blisko 400zł. Nie doczytałem ile masz swojego RAMu, ale możliwe że po sprzedaniu byłoby Cię stać na taki zestaw z Ryzenem, bo wyszłoby powiedzmy 650 mobas+CPU
  • Poziom 12  
    Spoko, bardzo mi pomogłeś :D

W takim układzie poczekam jeszcze ze 2-3 miesiące aż sytuacja z nowymi Intelami się na dobrze rozwinie, w między czasie obserwować będę rynek za pamięciami. Później poszukam jakiejś rozsądnej płyty za fajne pieniądze, do tego prawdopodobnie ten i3 z otwartą furtką dla czegoś lepszego. Chyba to dobra decyzja?

@n.vision

Swojego RAMu mam teraz 4x2GB o taktowaniu 1333MHz.