Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] FAF. pralka bez tabliczki - Podczas prania słyszalny strzał i wyczuwalna spaleni

01 Apr 2018 12:29 417 4
  • Level 8  
    Witam, tak jak w temacie podczas prania w 90 stopniach coś strzelillo i wywalił bezpieczniki. Był odczuwalny swąd spalenizny. Po podłączeniu ponownym do prądu znów wywala bezpiecznik. Z oględzin wnioskuję że to może być kondensator rozruchowy. Jest rozsadzony i ma ciemny osad.

Załącze zdjęcie.

Moja teoria jest taka że przez wysoka temperaturę i parę wodna zrobiło się zwarcie na kondensatorze. Czy może to dawać takie objawy o których pisałem? Tzn robić zwarcie na stałe?
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 8  
    Tak doczytałem w necie i to nie jest kondensator rozruchowy tylko przeciwzakloceniowy. Mam rozumieć że zepsucia go może dawać takie objawy jak zwarcie od razu po podłączeniu pralki do prądu?
  • Helpful post
    Level 41  
    Witam.
    Jeśli uszkodzeniu uległ tzw. filtr PZ czyli kondensator przeciwzakłóceniowy to jak najbardziej to on powoduje zwarcie.
    Pomiń go i podłącz pralkę łącząc przewody zwracając uwagę na ich barwę czyli niebieski z niebieskim itd.
    W końcu określiłeś się że jesteś elektronikiem więc moje tłumaczenia wydają się zbędne.☺

Dodano po 15 [minuty]:

Fo pas. Przepraszam. Teraz przyjrzałem się kolegi zdjęciu i widzę, że barwy przewodów z wiązki pralki nie są identyczne z tymi z przewodu zasilającego, ale wystarczy połączyć niebieski z szarym i brązowy z drugim szarym i pralka powinna ożyć jeśli nie doszło do uszkodzenia modułu sterującego.
  • Level 8  
    Wymieniłem filtr i pralka działa, dzięki wielkie. Do zamknięcia.