Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa silnika parowego - pierwszy projekt

01 Kwi 2018 19:53 558 3
  • Poziom 1  
    Witam, jestem początkujący na forum i w majsterkowaniu. Przeglądając internet wpadłem na proste silniki parowe domowej roboty i od słowa do słowa postanowiłem sprawdzić swoje umiejętności majsterkowicza przy budowie takiego działającego silnika. Jako, że takie konstrukcje typu rurka i tłoczek odlewany mi nie podeszły do gustu postanowiłem uprościć sobie drogę i zdecydowałem, że złożę silnik z gotowego. Wybór padł na silnik dolnozaworowy OHV najlepiej kosiarka - nieduża pojemność proste doprowadzenie pary na jeden zawór, drugi wylotowy koło zamachowe powinno dać sobie radę z wypchnięciem starej pary przy otwartym zaworze. Chcę się do tego zabrać po świętach i tu moje pytanie czy dobrze myślę czy jednak trzeba doprowadzić w międzyczasie parę w skrzynie korbowa żeby wypchnęła cylinder? czy siła zamachowa da radę to załatwić tak jak ująłem na początku? Proszę o wyrozumiałość i wszelką krytykę przyjmę z największą chęcią i będę wdzięczny za wszystkie podpowiedzi.
  • Poziom 29  
    Najlepiej zacznij od konstrukcji rurki i odlewanego tłoka. Jak to ci zadziała to już będziesz miał doświadczenie. Musiałbyś przebudować układ zaworów bo w czterosuwie to nie będzie pracować.
  • Poziom 20  
    Witam.

Arczi626 napisał:
    ...wypchneła cylinder?

Zapewne miałeś na myśli tłok, zwracaj szczególną uwagę na nazewnictwo elementów maszyn czy narzędzi, bez tego może być sporo nieporozumień.
    Na pisownie ogólnie również zwróć uwagę :)

Koło zamachowe o odpowiedniej masie bez problemu powinno wypchnąć parę z cylindra.

Fazy rozrządu pasują do silnika parowego?
  • Poziom 29  
    Przy czterosuwie jest ten problem że zawór się otworzy, para wypchnie tłok w dół, po dojściu do DMP para powinna być uwolniona, ale zaczyna się suw sprężania co jest bez sensu. Nawet jeśli zamach pokona tę siłę, to będzie to miało małą skuteczność. Dlatego lepiej rurka miedziana, cyna i prosty układ rozrządu. Prosty, ale lepiej zrobić dobry układ przygotowania pary, w ten sposób uzyskasz dobrą skuteczność.