Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza / lutownica

mistrz173 20 Nov 2018 19:27 33945 227
    tplewa
    Level 39  
    @user789

Co do cen to faktycznie czasem na aliexpress trudno zrozumieć chińczyków czym oni się kierują ;)

Natomiast co do wersji 3.0 to już wyżej było wspomniane. Taki soft nigdy się nie pojawił i jest to zapewne dłubanie w którejś wersji softu by zmienić numer na 3.0 może jakieś jeszcze inne zmiany. Tutaj przy takim dłubaniu mogli coś przy okazji uszkodzić, do tego nie wiadomo na jakiej wersji oprogramowania to bazuje. Może się okazać że to jakaś stara wersja z błędami.

Zapewne wersja ta powstała by napędzić sobie sprzedaż i wypchnąć starszą wersję elektroniki - bo wiadomo każdy chce mieć najnowszą ;)

Osobiście ja bym 3.0 nie kupił, w sumie wybrałem 2.1s i jestem zadowolony z zakupu...
    george2002

Level 21  
    tplewa wrote:
    Ja tak tylko z ciekawości w sumie pytanie bardziej do kolegi george2002. Dotarła już stacja ? Jakieś wrażenia odnośnie wersji 3.0 ?

U mnie w sumie nic nowego... stacja działa - choć ostatnio zbyt wiele nią nie pracowałem - zresztą zapewne i tak potrzeba sporo czasu by coś napisać więcej zwłaszcza od strony trwałości i bezawaryjności...

Znalazłem chwilkę czasu żeby naskrobać swoje doświadczenia z lutownicą, tutaj więcej info bo nie chcę powielać ;)
    user789
    Level 6  
    podpytałem posiadacza v3.0 i to ostatecznie rozwiewa moje wszelkie wątpliwości co do v3.0.

mniej więcej po polsku brzmi to tak:
    "Polecam Ci stację lutowniczą z wersją SW 2.1S jako bardzo stabilną.
    Wersja SW 3.0 jest pełna błędów przynajmniej ja tak mam
    (w oryginale: The SW version 3.0 is full of bugs at least that I have.)"

"Modele 2.01 i 2.1S są bardzo podobne, z wyjątkiem niewielkich zmian. Na przykład, 2.1S ma opcję SW do sterowania 'vacuum pump for a disordering tool' (zostawiam po ang. nie znam się więc nie chce czegoś pokręcić). Ale nikt nie proponuje takiego narzędzia dla tej stacji lutowniczej. Wersja 2.1S obsługuje niektóre zmiany HW na płycie kontrolera. Na przykład ekran OLED podłączony do MCU przez I2C zamiast magistrali SPI we wcześniejszych wersjach HW."

info od Rosjanina.

czyli z tego co widzę w wersji 2.1 dodają "pump" a skoro nie ma do tego odpowiednich narzędzi to pewnie też chwyt marketingowy za który trzeba dodatkowo zapłacić :/ ale to mało istotne, byle wszytko działało jak działać powinno :)

no nic ponownie trzeba się teraz rozglądać tym razem za 2,1 lub 2,01,
    myślę że do użytku domowego powinna mi wystarczyć 2,01 bo jest odpowiednio tańsza :P
    tplewa
    Level 39  
    user789 wrote:

czyli z tego co widzę w wersji 2.1 dodają "pump" a skoro nie ma do tego odpowiednich narzędzi to pewnie też chwyt marketingowy za który trzeba dodatkowo zapłacić :/ ale to mało istotne, byle wszytko działało jak działać powinno :)

Nie jest to prawda. Można kupić nawet podwójną elektronikę:
    https://pl.aliexpress.com/store/product/KSGER...Temperature-Soldering/918038_32941137106.html

Na której można zrealizować lutownicę i hot-air itd. Są też inne warianty nawet można kupić do takich rozwiązań obudowy:

https://pl.aliexpress.com/store/product/KSGER...ver-Electic-Soldering/918038_32910626929.html

Jest ich więcej nawet poczwórne - jak i projekty takich sprzętów na rosyjskich stronach...

Można też kupić zestawy HotAir
    https://pl.aliexpress.com/store/product/KSGER...ntroller-4pcs-Nozzles/918038_32843320073.html

A co do reszty to już kolegi wybór... należy pamiętać tylko o tym że oszczędności przy zakupie (kierowanie się ceną) to nie zawsze najlepszy pomysł. Ale to już kolega sam musi zdecydować ;)
    user789
    Level 6  
    Biorąc pod uwagę że stacja ma 72W na wyjściu to czy warto dokładać do mocniejszego zasilacza ?

w zasadzie są 2 rodzaje zasilania:
    - na KSEGER mają głównie wersje : mocniejszą max 120W ; 5-5,5A
    https://pl.aliexpress.com/store/product/KSGER...l?spm=2114.12010612.8148356.11.354f96f1i1a24H

- na XIao Wo / gril's electric głównie : słabszą max 108W ; 4,5A
    https://pl.aliexpress.com/store/product/KSGER...l?spm=2114.12010612.8148356.33.354f96f1i1a24H

był bym wdzięczny za odp, znacznie by mi to zawęziło grono kandydatów :)

Zdaje się że gdzieś coś o tym widziałem, ale teraz to znaleźć ... :(
    tplewa
    Level 39  
    Ja u siebie mam tą przetwornicę opisaną jako 108W choć u mnie chyba ona była opisana jako 90W :)
    nasu
    Level 22  
    Witam transformatorową nie daje rady, a chodzenie ze wszystkim mi nie odpowiada. Zastosowanie bardzej domowe, dodatkowo młody rozpoczął naukę w technikum elektronicznym więc może i jemu się przyda. Czy warto kupić takie 2w1 i ktore z KSGER. Im więcej czytam i oglądam to mniej wiem. Jak wszystko policzyć to ze 200$, a miało być 200zł. Może jakieś promocje na Ali... ?
    tplewa
    Level 39  
    nasu wrote:
    Witam transformatorową nie daje rady, a chodzenie ze wszystkim mi nie odpowiada. Zastosowanie bardzej domowe, dodatkowo młody rozpoczął naukę w technikum elektronicznym więc może i jemu się przyda. Czy warto kupić takie 2w1 i ktore z KSGER. Im więcej czytam i oglądam to mniej wiem. Jak wszystko policzyć to ze 200$, a miało być 200zł. Może jakieś promocje na Ali... ?

Powiedzmy sobie tak transformatorowa wiadomo mało wygodna, ale czasami się przydaje do jakiś większych elementów itd.

Co do zakupu to trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie co nam jest potrzebne. Ja generalnie za stacjami wielofunkcyjnymi nie jestem bo jak padnie nam jedno to zostajemy bez niczego.

Kolejna sprawa wielofunkcyjna zakładam lutownica i HotAir, a może i lutownica i rozlutownica ? Tutaj trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czy na pewno jest to potrzebne.

Inna sprawa co do ceny - to na początku podawałem cenę w złotówkach, ale w tym okresie dolar kosztował o wiele mniej niż obecnie... Ja generalnie za cały zakup dałem 464zł - ale poza stacją dokupiłem jak wspominałem kilka rączek, podstawkę, kabel silikonowy itd. Ot chciałem przetestować różne warianty i część tego teraz leży nie używana... no ale takie życie ;)

Myślę że jak ktoś zaczyna zabawę z elektroniką to podstawowa stacja na groty T12 z kontrolerem STM32 + kilka grotów z serii D będzie wystarczająca. Tutaj różnice to głownie obudowy czy z tworzywa czy metalowa, ewentualnie czy zestaw DIY czy gotowa złożona stacja...

Potem można zastanowić się czy dokupić coś więcej. Ja powiem tak HotAir jak i rozlutownicę kupiłem stosunkowo późno w stosunku do lutownicy i to z prostej przyczyny - po prostu nie było wtedy na rynku tanich chińskich rozwiązań... ot i człowiek sobie jakoś radził.

Kolejna sprawa jak Hot jest bardzo potrzebny i będzie często używany to ja bym postawił bardziej na coś solidnego np. stacje firmy Quick. Takiego tańszego można kupić jak używa się sporadycznie...
    nasu
    Level 22  
    Nie no jakoś smd lutuję transformatorem ale... Widzę że KSGER można łatwo modernizować Hotair jednak by się przydał. Może dwa oddzielne urządzenia. Teraz urzywane sporadycznie ale jak młody załapie to. Tylko tyle tego że zgłupiałem
    user789
    Level 6  
    do środy, do 9:00 naszego czasu na ali jest "promocja" dają 5$ do zakupu powyżej 35zł (nie kumuluje się z 4$ dla nowych!!!). do tego na kseger za zakupy powyżej 65$ jest kolejne 6$ zniżki oraz kupon sprzedawcy 1$ za 59$. łącznie w wariancie za powyżej 65$ masz 12$ w kieszeni.
    jest jeszcze kod 5$ za zakupy powyżej 50$ (ale to też się nie kumuluje ze wspomnianym wyżej 4$ i 5$:)

tu masz linka na 5$ + 2$*10
    https://sale.aliexpress.com/pl/__pc/20180328_....htm?spm=2114.56010108.12019.1.31492c37DUQSHv

edit: żeby odebrać ten 5$ musisz klikać przy samym końcu odliczania - co 60 minut zegar rozpoczyna ponowne odliczanie. czyli dosłownie masz chwilkę żeby się załapać, bo potem jest niedostępny :)
    tplewa
    Level 39  
    nasu wrote:
    Nie no jakoś smd lutuję transformatorem ale... Widzę że KSGER można łatwo modernizować Hotair jednak by się przydał. Może dwa oddzielne urządzenia. Teraz urzywane sporadycznie ale jak młody załapie to. Tylko tyle tego że zgłupiałem

Ja jak na razie celował bym w lutownicę, a w razie jak wyjdzie potrzeba dokupił czy to HotAir czy inny sprzęt.
    tplewa
    Level 39  
    nasu wrote:
    Naliczyli komuś podatek na taką stację za 60 lub 180$ z Chin. Przeważnie kupuję poniżej 20$ no czasem prawie 100 ale jakoś mnie ominęło.

To jest sprawa losowa czyli 50%/50% - uda się albo się nie uda. Warto dodatkowe opłaty przy zakupie brać pod uwagę czyli 23% VAT i około 18zł kosztów (opłacane u listonosza przy odbiorze).

Mi wpadła ta przesyłka na urząd celny i dziwnym trafem nie naliczyli... ot upiekło się. A może kiedyś przyjdą i mi dowalą, trudno wyczuć ;) Takie uroki :)
    nasu
    Level 22  
    Trochę przypadkowo sam nie wiem jak to zrobiłem i dlaczego chyba uwiedziony magią propagandy cyber monday zakupiłem dwa gotowe urządzenia w metalowej obudowie: lutownicę STM32 2.1s , hotair i 5 grotów za 119$. Mam nadzieję, że przejdzie bez podatku 120zł. Jak coś mi nie będzie odpowiadać będę modernizować, na początek wystarczy. Miało być 200zł potem 700 wyszło 450
    tplewa
    Level 39  
    nasu wrote:
    Trochę przypadkowo sam nie wiem jak to zrobiłem i dlaczego chyba uwiedziony magią propagandy cyber monday zakupiłem dwa gotowe urządzenia w metalowej obudowie: lutownicę STM32 2.1s , hotair i 5 grotów za 119$. Mam nadzieję, że przejdzie bez podatku 120zł. Jak coś mi nie będzie odpowiadać będę modernizować, na początek wystarczy. Miało być 200zł potem 700 wyszło 450

Reasumując - jak szaleć to szaleć ;) i dobrze ;) Powiedzmy sobie szczerze ten sprzęt i tak kosztuje sporo taniej od czegoś znanych firm, a jeśli chodzi o samą lutownicę to jak wspomniałem warto bo daleko nie odbiega od dużo droższego sprzętu. Może jedynie jakość kolb, ale jak ktoś chce może sobie kiedyś oryginalną hakko kupić... Co do podatków ;) to jest okres dużej ilości zamówień, więc ogrom paczek = większa szansa że uda się ominąć VAT ;) Zapewne celnicy bardziej skupiać się będą na sprzęcie typu telefony, różnych podróbkach perfum, zegarków itd. a nie jakiś kablach itd.
    nasu
    Level 22  
    Chińczyk napisze lutownica 19$ i kto to sprawdzi? Telefon to już... A DHL to kroii równo. Szkoda, że z Europy lub chociaż przez nie wysłali. Czekam na inne i widzę jedna w Paryżu druga w Amsterdamie trzecia w Estonii, a pozostałe .... wie gdzie. Z takich do 5$ 2% nie dochodzi, ale kasa zwracana zawsze. Droższe bez problemów. Obecnie sprzęt ma służyć edukacji, a widzę, że sam w sobie ma otwarty potencjał.
    tplewa
    Level 39  
    nasu wrote:
    Chińczyk napisze lutownica 19$ i kto to sprawdzi?

Oj celnicy wiedzą że Chińczycy podają zaniżone wartości dlatego jak wpadnie na cło będziesz musiał przesłać dowód wpłaty/screen z aukcji itp. :) Ale jak mówię to jest loteria albo się uda oszukać państwo, albo nie dlatego warto mieć kasę w rezerwie jak przyjdzie do opłat (bo zwrotu na Ali nie uznają jak to wyniknie z braku opłat odprawy celnej - a na trackingu to widać) ;)
    nasu
    Level 22  
    Pesymista jesteś. Co będzie to będzie.
    Miałem paczki które na cle leżały po dwa tygodnie i doszły bez. Sąsia dostał zapytanie co to i za ile odpisał że telefon ponad 100$ za tydzień przyszedł bez opłat, a czsem pokazowo dla mediów cło, podatek i opłata przekracza wartość przedmiotu. Zaraz moderator nas skasuje?

Czy oprogramowanie można aktualizować i czy jest dostępne?
    tplewa
    Level 39  
    nasu wrote:
    Pesymista jesteś. Co będzie to będzie.
    Miałem paczki które na cle leżały po dwa tygodnie i doszły bez. Sąsia dostał zapytanie co to i za ile odpisał że telefon ponad 100$ za tydzień przyszedł bez opłat, a czsem pokazowo dla mediów cło, podatek i opłata przekracza wartość przedmiotu. Zaraz moderator nas skasuje?

Czy oprogramowanie można aktualizować i czy jest dostępne?

Nie pesymistą... bardziej realistą... Jak mówię raz się uda innym razem nie takie życie... Niektóre przesyłki czasem wpadają mi na cło (i nie są to koniecznie te najdroższe) i co zrobić trzeba płacić, dlatego zawsze rezerwuję gotówkę na takie coś aby nie mieć potem zdziwienia...

Akurat jest obecnie o tym temat, ale nie chce mi się tam już o tym pisać bo mi ręce opadają ;) https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3522900.html
    rak_wlodek
    Level 1  
    Witam Panów , Do zaoferowania mam profesjonalną stacje AOYUE model:2703A+,
    Za niewiarygodnie okazyjną cenę . Produkt 100% sprawny, wyjęty z pudełka postawiony na biurku tak przeleżał około 2 lat, nigdy nie był użyty nawet włączony do sieci. Wszystkie akcesoria w komplecie a nawet więcej (dodatkowo kupiona pasta do lutowania i rozlutowywania ) akcesoria również fabrycznie nowe.
    W komplecie obszerna instrukcja Użytkownika
    Wszystko nowe jak ze sklepu, jedynie brak oryginalnego pudełka.
    Sprzedaje okazyjnie . cena to 650 zł + ewentualna przesyłka , odbiór osobisty preferowany. więcej info na 690 375 902.
    xMiXeRx
    Level 10  
    Witam. Właśnie szukam jaką "stację lutowniczą" kupić tak powiedzmy do 150zł i trafiłem na ten temat. Na początku chciałem kupić 937D+ ale po przeczytaniu kilku tematów z tego co widzę opinie są niby zróżnicowane aczkolwiek większość poleca te "lutki" na T12. Od razu zaznaczę że szukam czegoś aby się nauczyć/poćwiczyć lutowanie układów SMD i nie tylko ale w szczególności SMD. No i teraz zaczyna się młyn po wejściu na ali bo wybór jest taki że dla mnie początkującego robi się trochę czarna magia ponieważ nigdy stacji nie miałem. Znalazłem takie coś:

Tanie, bez zasilacza ale zasilacz to akurat nie problem bo by się coś znalazło
    https://pl.aliexpress.com/item/MINI-T12-OLED-...jekt-DC-Wersja-Przeno-ny-T12/32839523934.html

To tutaj w wątku znalazłem gdzieś. Soft niby v2.01, obudowa niestety lub stety plastikowa
    https://pl.aliexpress.com/item/KSGER-T12-Luto...wanie-elazo-Porady-Regulator/32836043839.html

W obudowach metalowych widziałem też wiele sztuk ale z moim budżetem trafiałem na te z softem v3.0 którego z tego co tu widziałem Panowie nie polecali.

Osobiście powiem że aktualnie przemawia do mnie druga opcja z tą plastikową obudową. Jakieś porady co wybrać? Może po prostu to ja słabo na ali szukam i nie potrafię znaleźć konkretnego modelu.
    tplewa
    Level 39  
    xMiXeRx wrote:
    Aress124 wrote:

Ta by była git jak za tą cenę czy znajdę coś lepszego w okolicach 150zł?

Na obecną chwilę chyba trudno coś lepszego od stacji na STM32 w jej cenie znaleźć...
    xMiXeRx
    Level 10  
    Czyli ta tutaj którą podesłał kolega Aress124 jest ok z softem V2.01? Bo patrzyłem tu właśnie że ktoś pisał żeby omijać te z v3.0 bo niby pobugowane.
    tplewa
    Level 39  
    xMiXeRx wrote:
    Czyli ta tutaj którą podesłał kolega Aress124 jest ok z softem V2.01? Bo patrzyłem tu właśnie że ktoś pisał żeby omijać te z v3.0 bo niby pobugowane.

Tak bo to jest wynalazek chińczyków zapewne by zwiększyć sprzedaż niby nowszym softem - autor stacji nigdy takiego softu nie wypuścił.
    xMiXeRx
    Level 10  
    Ok dzięki za pomoc. Na święta prawdopodobnie sobie kupię tą stacje obawiam się tylko żeby celnicy nie naliczyli jakiś dodatkowych opłat, nie raz już zamawiałem z chin i zawsze się jakoś udawało ale zawsze może być ten pierwszy raz.
    Wojteksw49
    Level 15  
    nasu wrote:
    Nabyłem taką
    KSGER OLED Stacja Lutownicza T12 ILS Elektroniczny Żelaza Narzędzia STM32 2.1 s Regulator Temperatury Uchwyt Uchwyt Stojak 220 v Spawania
    https://s.click.aliexpress.com/e/bmHiyqrq

Kupiłeś tą z czarną rączką, co jeszcze jest w komplecie (ile grotów i jakie)
    Jakie pierwsze wrażenia.
    Mam YiHUA 937D+ ale zastanawiam się nad zmianą.
    nasu
    Level 22  
    Z żółto niebieską kolbą, groty: ILS, D24, K, B, BC2, jeszcze kupię BCM. Niestety nie mam porównania -no chyba, że do transformatora. Rozlutowałem RAM i zlutowałem, nawet fajnie było. Bardzo szybko sie nagrzewa. Można schować do kieszeni.