Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek prostowniczy w nietypowej konfiguracji

19 Sie 2005 07:45 2997 16
  • Poziom 16  
    Mam pytanie dotyczące tych dwóch schematów na dole.
    Kuleje z teorii dlatego sam nie potrafiłem tego rozgryźć
    Czy efekt końcowy działania układu nr.1 będzie identyczny z efektem końcowym układu nr.2
    chodzi mi o to czy pojawią się znaczne różnice na wyjściu tych dwóch układów.
    Dodam że trafo ma 400W mocy
    Proszę o odpowiedz na moje pytanie.
    Moderowany przez TONI_2003:

Kolego ginro proponuję Byś był tak uprzejmy i poczytał regulamin !
    Ostatni raz poprawiam za Ciebie błędy ortograficzne w tytule tematu jak i w jego treści !
    Następnym razem albo post poleci do kosza lub dostaniesz ostrzeżenie!

Rady:
    - dbaj o styl swojej wypowiedzi
    - nie popełniaj błędów
    - nie zaniżaj poziomu elektroda.pl
    Dziękujemy!
  • Pomocny post
    Warunkowo odblokowany
    przykro mi ale to nie to samo
  • Pomocny post
    Specjalista techniki cyfrowej
    Baaa, co więcej, konstrukcja ze schematu podwójny mostek2.jpg jest błędna, po włączeniu zasilania diody zamienią sie w gorące dymiące plastikowe kuleczki :] (znaczy zwarcie)
  • Poziom 16  
    :arrow: TONI_2003 - Dzięki za korekcję
    Morzesz już usunąć tą czerwoną rameczke :D
    Czuje się pouczony i zresocjalizowany :D

Coś mi podpowiadało że jest źle tylko jakoś nie mogłem tego wcześniej ujrzeć
    Teraz widzę dokładnie, sprawa wygląda identycznie jak w przypadku zwarcia wyjść jednego mostku tylko w tym schemacie podzielone jest to na dwa mostki i to mnie zmyliło

Mam trafo 2x40, chcę z niego zrobić 2x20
    I tak kombinuje na wszystkie sposoby jak by to zrobić bez strat mocy i symetrii zasilania
    dochodzę powoli do wniosku że to walka z wiatrakami i każdy mój pomysł jest skazany na niepowodzenie.

Co o tym sądzicie, jest to wykonalne?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Jeżeli chcesz uzyskać napięcie + i - względem zera to przy przy transformatorze z pojedynczym uzwojeniem raczej wykorzystaj schemat prostowników jednopołówkowych. pracujących na kondensatory.
    Fizycznie możesz użyc elementów mostka, ale skonfigurowanych jako dwie diody połączone równolegle (tzn zwierasz zaciski przeznaczone do podłaczenia napięcia przemiennego i otrzymujesz wypadkowy element trójkoncówkowy).
  • Poziom 16  
    Czy chodzi o swego rodzaju powielacz napięcia??
    Zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem ale przy tak dużej mocy chcąc uzyskać prawidłową symetrie napięć w grę będą wchodziły gigantyczne pojemności kondensatorów ale moge się tu mylić

Jakoś nie mogę tego wszystkiego pojąć, jak to jest z tymi mostkami ?

elektronikę znam tylko od strony praktycznej teoria jest mi zupełnie obca jak pojawia się problem, do którego rozwiązania trzeba znać podstawy to się gubię
  • Poziom 20  
    Układ o którym wspomniałem w pierszym poście to nie jest to powielacz napięcia , ot po prostu dwa prostowniki , jedna dioda pracuje przy dodatniej połówce sinusa a druga przy ujemnej dlatego jedno napięcie jest dodatnie a drugie ujemne względem punktu zerowego (do którego podłączone jest drugi koniec uzwojenia trafo).
    Masz rację, że przy 400W wychodza bardzo duże pojemności (ze trzy , cztery razy większe niż przy prostowniku pełnookresowym).

Ale dopiero teraz doczytałem , że Twoim celem jest uzyskanie niższego napięcia , w tym świetle to rada z prostownikiem jednopołówkowym jest zupełnie nie na temat.
  • Poziom 16  
    Dzięki za pomoc
    Będę dalej kombinować, może pozorna masa się nada.
  • Poziom 28  
    Przy tej mocy?
    Na czym chcesz ją zrobić "bez strat mocy i symetrii zasilania", tak, aby Ci to zero nie "pływało"?
    Jeśli koniecznie chcesz wykorzystać to trafo, zrób raczej jakiś zasilacz impulsowy, ale jeśli nie potrzebujesz stabilizacji napięcia, taniej chyba byłoby kupić nowy transformator.
  • Poziom 16  
    Mase zrobie na dwóch rezystorka
    chodziło mi bardziej o przerobienie zasilanego układu żeby nie pasożytował na masie tylko na + i -
    Te trafo już mam a kupno nowego to dodatkowy wydatek
    nie znam się na zasilaczach impulsowych, dlatego nie poradził bym sobie z projektem takiego zasilacza
  • Poziom 27  
    takie ustawienie spowoduje zwarcie nie mozna podpinac 2-óch mostkow a czy nie mozesz podpiac jednego ale mocniejszego??
  • Poziom 13  
    Witam.
    Jeśli posiadasz trochę zdolności manualnych to najlepszym wyjściem będzie przewinięcie tego trafo. Nie napisałeś czy są to 2 oddzielne uzwojenia, czy jedno z odczepem. W pierwszym przypadku powinieneś odwinąć wszystkie uzwojenia wtórne i dla zachowania mocy, nawinąć 2x mniej zwoi tylko drutem 2 razy grubszym lub tym samym, złożonym podwójnie. W drugim przypadku robisz podobnie.

Grzesiek.
  • Poziom 16  
    Trafo ma jedno uzwojenie z odczepem
    Będe potrzebował troche więcej zdolności manualnych, poniweaż trafa nieda się rozebrać
    rdzeń trafa jest fabrycznie przytopiony
    ale jednak zdecyduje się na przewinięcie

Wiesz może jak się oblicza moc trafa?
  • Poziom 13  
    Moc transformatora małej mocy (1kW) ograniczona jest przekrojem rdzenia. Jeśli producent określił jego wytrzymałość na 400W to nie wyciśniesz z niego więcej, wiązało by się to ze zmianą rdzenia. Tylko, że wtedy to już całkiem inne trafo ;).

Grzesiek.
  • Poziom 16  
    Trafo nie ma żadnych oznaczeń, nie jestem pewien czy ma 400W, tą moc podałem oriętacyjnie
    Trafo miało dwa uzwojenia wtórne
    jedno 21V nawijane drutem 1,5 mm
    drugie 63V nawijane drutem 1 mm
    obydwa są z odczepami
    Uzwojenie pierwotne jest nawinięte drutem 0,8mm.

Uzwojenie 20V już odwinąłem, nie będę go nawijał tym samym zaoszczędzę trochę miejsca
    Wymiary trafa są takie:
    Wymiary obwodu rdzenia: 12cm/10cm
    przekrój obwodu: 2cm/3cm
    Wymiary samego środka trafa (ta powieszchnia na którą są nawinięte zwoje): 6cm/4cm/3cm
    Trafo będzie przewinięte na 31,5V z odczepem w środku

Czy znając te parametry da się obliczyć moc trafa?
  • Poziom 13  
    Witam.
    Jeśli dobrze Cię zrozumiełem to przekrój środkowej kolumny wynosi 12mm². Wyciągniesz z niego ok. 100W. Polecam poczytać dla rozjaśnienia tematu np. tutaj.

Grzesiek.
  • Poziom 26  
    Witam , to już wygląda jak powielacz ,sprawa prosta: zasada zachowania energii.Ale dalej nie wiem ...po co?. Kolego opisz co chcesz uzyskać.
    Żart: perpetum mobile tylko jeżeli o żony