Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana gniazda siłowego z 4-ro na 5-pinowe

bolek320 02 Kwi 2018 15:01 1365 26
  • #1 02 Kwi 2018 15:01
    bolek320
    Poziom 3  

Dzien dobry chcial zalozyc instalacje silowa w swoim garazu lecz ma kabel 4 zylowy i typ starej mufy a chcialbym podlaczyc mufe ma 5 bolcow czy da sie zrobic z 4 zylowego kabla na 5 bolcow ?

0 26
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 02 Kwi 2018 15:27
    cyruss
    Poziom 30  

Zbyt mało informacji, ale generalnie w bezpieczny sposób to raczej się nie da.
    Zacząć trzeba od zapytania dostawcy energii o typ sieci, sprawdzenie w umowie o dostawę energii parametrów zasilania ew. typu sieci.
    Nie można wykluczyć konieczności wymiany przewodów zasilających na układ spełniający współczesne wymagania.
    To o czym piszesz to najprawdopodobniej nie mufa a gniazdo trójfazowe.
    Wrzuć jakieś (czytelne) fotki - tego co masz w garażu, jak wygląda element zasilający to co masz w garażu (skrzynka? tablica? licznik? bezpieczniki?) - ze zbliżeniem na ewentualne napisy. Podaj mniej więcej rok budowy istniejącej instalacji elektrycznej.
    Może wtedy uda się z grubsza określić zakres potrzebnej przebudowy.

Jeśli gniazdo nazywasz mufą, to - nie obraź się - ale nie bierz się za przeróbki elektryki. Życie jest warte więcej niż wizyta elektryka.

0
  • #3 02 Kwi 2018 15:37
    adasikp
    Poziom 14  

Cztery czyli trzy fazy i zero a ten piąty to dochodzi uziom bity przy domu .
    Jeśli odpowiednio podepniesz to uziom zostanie pusty i tyle. Zero to to samo co przy domu tylko bite przy transformatorze.

Moderowany przez Mirek Z.:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.17 - ostrzeżenie. Lepiej nie pisz w tematach tego rodzaju.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #4 02 Kwi 2018 16:30
    kortyleski
    Poziom 41  

adasikp napisał:
    Cztery czyli trzy fazy i zero a ten piąty to dochodzi uziom bity przy domu .
    Jeśli odpowiednio podepniesz to uziom zostanie pusty i tyle. Zero to to samo co przy domu tylko bite przy transformatorze.

Czegoś ty się w te święta najadł.
    Bity powinieneś być Ty za takie porady.
    Uziom, uziemienie, PE, ochrona przeciwporażeniowa, znasz takie pojęcia?

Przepraszam za ostry ton w święta ale takie porady "podłączyć aby działało" powinny być piętnowane.

1
  • #5 02 Kwi 2018 16:38
    bolek320
    Poziom 3  

Liczniki bezpieczniki i przelacznik do siły mam w domu wszystko w garażu mam tylko kabel i te gniazdo mufe instalacja jest stara ponieważ robił to mój dziadek

Dodano po 3 [minuty]:

Takie coś mam w garażu

0
  • #6 02 Kwi 2018 16:43
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Coraz więcej kompletnych laików i dyletantow bierze się za instalacje elektryczne i to trójfazowe. Sądzę, ze Forum, ze względu na potencjalną, nawet moralna odpowiedzialność powinno ,,z automatu" kasować tego typu posty, podobnie jak żądania rozwiązań zadań szkolnych.

@bolek320 Kompletnie zdemolowane i krańcowo niebezpieczne gniazdo trójfazowe starego typu.

0
  • #7 02 Kwi 2018 16:51
    bolek320
    Poziom 3  

To najlepiej byłoby kupić bezpieczniki kable licznik włącznik itp i wszystko podłączyć w garażu i porozprowadzac?

0
  • #8 02 Kwi 2018 16:54
    cyruss
    Poziom 30  

"robił to mój dziadek" - widać po typie gniazda. W takim przypadku pewnie i o poczytaniu aktualnej umowy nie ma mowy.
    Jeśli instalacja w podobnym stanie jak gniazdo to całość do wymiany. Obawiam się że innej porady tu nie uzyskasz. Nikt nie chce się tłumaczyć przed prokuratorem jeśli kogoś w Twoim domu czy garażu zabije prąd.

0
  • #9 02 Kwi 2018 17:42
    bolek320
    Poziom 3  

W domu wszystko jest nowe licznik bezpieczniki wyłącznik kable itp tylko w garażu ta mufa jest brzydka to co muszę zrobić żeby mieć kabel 5 żylowy i mufe 5 bólcow

0
  • Pomocny post
    #10 02 Kwi 2018 17:46
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

bolek320 napisał:
    to co muszę zrobić żeby mieć kabel 5 żylowy i mufe 5 bólcow
    Kupić materiały i wezwać elektryka do wykonania instalacji. :D

0
  • #11 02 Kwi 2018 17:54
    bolek320
    Poziom 3  

Pokupowac licznik skrzynkę mufe itp ponieważ dom jest oddalony 15 m od garażu?

0
  • #12 02 Kwi 2018 18:03
    rafbid
    Poziom 32  

bolek320 napisał:

W domu wszystko jest nowe licznik bezpieczniki wyłącznik kable itp
    Kto to robił?

0
  • #13 02 Kwi 2018 18:10
    bolek320
    Poziom 3  

Mój wujek elektryk do którego się nie odzywam, bo się pokłóciłem.

0
  • #15 02 Kwi 2018 18:59
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Opcje masz zasadniczo dwie. Albo nie podłączać zacisku PE wcale, albo podłączyć go do zacisku N. W dawnej nomenklaturze nazywało się to "zerowanie ochronne".

Tak czy siak, żaden elektryk dla jednego gniazdka nie będzie przebudowywał instalacji. Tym bardziej nikt nie będzie się bawił w zamawianie informacji o rodzaju sieci czy czymkolwiek takim. Problem jest prosty, a mianowicie: rozwalone gniazdko na ścianie - wymienić, i wody w stawie nie mącić.

Co do łączenia zacisku PE nowego gniazda. Jak pisałem - szkoły są dwie. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Ja osobiście bym podłączył PE do N i koniec.

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady.
    Nie udzielaj w tym temacie rad .

0
  • #16 02 Kwi 2018 19:13
    kortyleski
    Poziom 41  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Albo nie podłączać zacisku PE wcale, albo podłączyć go do zacisku N

Sorki Wojtku ale leci raport.
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Co do łączenia zacisku PE nowego gniazda. Jak pisałem - szkoły są dwie.

Nie ma ani dwóch, ani pięciu. Szkoła jest jedna, najpierw chronić później zasilać.
    Wojtek(KeFir) napisał:
    Tak czy siak, żaden elektryk dla jednego gniazdka nie będzie przebudowywał instalacji

Każdy ELEKTRYK to zrobi. Natomiast paprak glazurnik tapeciarz oleje temat ochrony i zrobi jak piszesz.

Oczywiście prawdopodobnie można zamontować gniazdo 5P ale po takim montażu trzeba potwierdzić skutecznożć działania. Pomiarami...

Wojtek(KeFir) napisał:
    Tym bardziej nikt nie będzie się bawił w zamawianie informacji o rodzaju sieci czy czymkolwiek takim.

To już jest prosta droga do ubicia użytkownika instalacjii.

Może niech piekarz zajmie się bułkami, chirurg śledzioną, a prąd zostawmy elektrykom

2
  • #17 02 Kwi 2018 19:32
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Ja tam się nie obrażam. Osobiście nie raz byłem w takiej sytuacji jak opisywana w tym wątku. I nie raz właściciel instalacji wyśmiał mnie w twarz, jak mu podliczyłem kosztorys. Zawsze każdy medal ma 2 strony. Policzmy i zatem dla tego przypadku :

Problem - roztrzaskane gniazdo siłowe 16A starego typu.

Materiały. Nowe gniazdo 30zł.
    Nowy kabel powiedzmy 10m 5x4mm2. 90zł.
    Uchwyty, kołeczki i inne 10zł.
    Do tego pewnie puszko jakaś i złączki 10zł
    Do tego oczywiście robota 100zł. No i pomiar i podpisanie protokołu. 50zł.

Ja oczywiście jestem adoratorem mierzenia wszystkiego i wszędzie - jak najbardziej uważam to za zasadne.

To daje 290zł -300 w zaokrągleniu, bo dojazd jeszcze. Na takie coś ja sam bym się nie zgodził!!! A to oczywiście przy założeniu, że rodzielnica jest w miarę poskładana i zabezpieczenia pasują a nikt tam gwoździ nie powtykał. I nie trzeba w nią ingerować.
    Tak więc jak sam piszesz - "to nie takie proste".

Zauważ dodatkowo - że co do tego podłączania lub nie. To faktycznie właśnie takie 2 opcje autor posiada. Która z nich i czy w ogóle są one prawidłowe tego już nie napisałem - od tego jest dyskusja w wątku a nie raportowanie. Ale to tak na marginesie.

0
  • #18 02 Kwi 2018 19:39
    kkas12
    Poziom 41  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Albo nie podłączać zacisku PE wcale, albo podłączyć go do zacisku N.
    Więc teraz w obu przypadkach wykonaj pomiar sankcjonowany protokołem.

Wojtek(KeFir) napisał:
    Ja osobiście bym podłączył PE do N i koniec.
    A ja nie, bo przewód N nigdy nie może służyć do ochrony!

I dlatego kolegi posty są postami wprowadzającymi w błąd, gdyż udziela kolega rad nie mając pojęcia o układzie sieci.

1
  • #19 02 Kwi 2018 19:42
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

No przecież układ jest TN-C, bo niby jaki może być?

Moderowany przez Krzysztof Reszka:

Kolego nie doradzaj w tym temacie, dokształć się jakie mamy przewody w TN-C i nam odpowiedz.

0
  • #20 02 Kwi 2018 19:46
    zbich70
    Specjalista elektryk

Wojtek(KeFir) napisał:
    No przecież układ jest TN-C, bo niby jaki może być?

Gdzie to jest napisane, bo jakoś nie widzę.

0
  • #21 02 Kwi 2018 20:17
    zworys
    Poziom 31  

I to jest ta skrzecząca rzeczywistość - między tym jak powinno być - co opisują np. kkas, czy moderatorzy- a tym jak bardzo często bywa co opisał Wojtek jest ogromna przepaść. Jeszcze bardzo często w małych miejscowościach mamy do czynienia z panem Antkiem z probówką i śrubokrętem ( bo nawet nie z wkretakiem ) który "od nastu lat tak robi i jest dobrze" który o pomiarach moze słyszał ale raczej nie. Więc przy tej okazji prośba do fachowców - nie krzyczcie nie "warczcie " na takich pytajacych tylko w miarę dokładnie ( nawet łopatologicznie ) wyjaśnijcie problem. Pytający będzie trochę bardziej świadomy problemu i byc może pogoni pana Antka i poszuka prawdziwego elektryka.

1
  • #22 02 Kwi 2018 20:45
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Wojtek(KeFir) napisał:
    Albo nie podłączać zacisku PE wcale, albo podłączyć go do zacisku N.

Wojtek(KeFir) napisał:
    Ja osobiście bym podłączył PE do N i koniec.

Zdecyduj się kolego która opcja jest dobra . Zanim napiszesz dalszy post zastanów się.

0
  • #23 02 Kwi 2018 21:21
    rafbid
    Poziom 32  

Wojtek(KeFir) napisał:
    Opcje masz zasadniczo dwie. Albo nie podłączać zacisku PE wcale, albo podłączyć go do zacisku N
    Jeśli urządzeniem był by sam silnik bez żadnej automatyki lampki sygnalizacyjnej itp, to należy podłączyć 3 fazy i przewód ochronny. Jeśli urządzenie będzie wyposażone w styczniki lub inną automatykę pulpitową zasiloną napięciem 230V, wtedy należy dostosować instalację do gniazda z którego urządzenie ma być zasilane czyli 3xL+ N+PE.

0
  • #24 02 Kwi 2018 21:29
    kkas12
    Poziom 41  

Ale kolega nie wie w stu procentach czy jest tam przewód ochronny.
    I jak długo nie otrzymamy informacji na temat układu sieci zasilającej nie możemy na podstawie domniemywań nic doradzać.
    A ponadto uważam, że montowanie gniazda czteropinowego w gospodarstwie domowym jest będem, bo nigdy nie wiemy jakie urządzenie zostanie doń przyłaczone.

0
  • #25 02 Kwi 2018 22:19
    retrofood
    Moderator

Wojtek(KeFir) napisał:

Problem - roztrzaskane gniazdo siłowe 16A starego typu.

Materiały. Nowe gniazdo 30zł.
    Nowy kabel powiedzmy 10m 5x4mm2. 90zł.
    Uchwyty, kołeczki i inne 10zł.
    Do tego pewnie puszko jakaś i złączki 10zł
    Do tego oczywiście robota 100zł. No i pomiar i podpisanie protokołu. 50zł.

Ja oczywiście jestem adoratorem mierzenia wszystkiego i wszędzie - jak najbardziej uważam to za zasadne.

To daje 290zł -300 w zaokrągleniu, bo dojazd jeszcze. Na takie coś ja sam bym się nie zgodził!!!

Jasne. Pogrzeb jest tańszy. Niedrogo cenisz zdrowie i życie. Cudze szczególnie.

1
  • #27 03 Kwi 2018 18:18
    cyruss
    Poziom 30  

OK, tylko użycie tego rozwiązania zależy m. in. od przekroju kabla dom - garaż.
    Oraz wszystkiego co jest po drodze (bezpieczniki / tablica / wyłącznik...). Na fotce mamy tylko zdewastowane gniazdo.
    Na forum możemy pisać miesiąc, a autor tematu, nie znający się na elektryce, może nie potrafić udzielić odpowiedzi, czy np N kabla do garażu spełnia warunki na PEN bo ma stosowny przekrój.
    Jedna wizyta ODPOWIEDZIALNEGO elektryka i będzie wiadomo co wymienić czy przerobić. Być może można będzie zostawić stary kabel dom - garaż (no właśnie: zakopany w ziemi czy wisi na drucie albo biegnie po ścianie?). Prognozuję że nie, ale...

0