Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Hotair
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program do stepper arm z PCF8574P i z 3 ULN2003

Lukeu 02 Kwi 2018 15:46 357 8
  • #1 02 Kwi 2018 15:46
    Lukeu
    Poziom 3  

Witam!
    Mój Stepper arm jest zbudowany z 3 silników krokowych 28BYJ-48 i jednego serwa. Rozszerzyłem liczbę pinów przy pomocy układu PCF8574P. Po podłączeniu wszystkiego napisałem prosty program, który działa, ale nie do końca :( . Problemem jest ustawienie serwa na pozycję 0, czyli szczęki schowane. Gdy nacisnę przycisk na pinie 0, to serwo się nie rusza, a sterownik tylko jednego silnik krokowego podłączonego do expandera (PCF8574) jest aktywny - wszystkie diody się świecą, a silnik pozostaje w miejscu. Próbowałem zmienić zasilanie (serwo i expander) dając stabilizator napięcia L7805CV, wtedy to już nic nie działało (świecił się jedynie ten jeden sterownik podłączony do expandera). Próbowałem również zmienić połączenia pinów (wyszło też nie najlepiej). Jak podłączyłem do pinów 0 lub 1 wejście jakiegokolwiek sterownika ULN2003, to dioda przez cały czas się świeciła. Zasilanie silników krokowych ustawiłem na 7V, a gdy przyciskam przycisk podłączony do pinu 0 otrzymuje około 0,5A na zasilaczu laboratoryjnym. Jak ktoś miał podobne doświadczenia, problem, to proszę pomóżcie :oops:

Program do stepper arm z PCF8574P i z 3 ULN2003Program do stepper arm z PCF8574P i z 3 ULN2003Program do stepper arm z PCF8574P i z 3 ULN2003

Zapomniałem dodać, że zrobiłem to na Arduino UNO R3 :)

Moderowany przez Marek_Skalski:

Ponieważ Kolega nie ma jeszcze dużego doświadczenia na Forum, to posty scaliłem i całość przeniosłem do odpowiedniego działu.
    Pomóc można tylko wtedy, kiedy jest minimum niezbędnych informacji. Proszę dodać czytelny schemat połączeń. Zdjęcie poplątanych przewodów i płytek uniwersalnych nie jest pomocne.

0 8
  • HotAir
  • #2 03 Kwi 2018 23:42
    nowyARM
    Poziom 17  

Powiem z praktyki, że przy 10 razy mniejszej plątaninie przewodów i to na stykówce mam problemy z uruchomieniem układu. Łatwo sie pomylić a jak sąsiadowi dwa piętra wyżej spadnie ołówek na dywan, to mi coś zaczyna na stykówce nie Łączyć Przy uruchamianiu takiego twora nie mozna oddychać. W miarę dobre połączenia daje użycie "goldpinów" i odpowiednich kabli (jak na modułach na fotografii). Dużo niestety zależy od kabelków, mam teraz paczkę, która ok 10% przewodów ma źle wykonanych. Wywal więc stykówkę i polutuj na PCB uniwersalnym. Jeszcze lepiej zrobić dedykowane PCB. W Necie znajdziesz oferty za 10.30zł za taka płytkę.

Schemat niezbędny, bo po co ten PCF8574 to nie wiem.

1
  • HotAir
  • #3 04 Kwi 2018 12:45
    Michal2002
    Poziom 21  

Słyszałem nad czym ubolewał jeden z wykładowców ,że teraz się już nie lutuje , sam jestem zdziwiony ,że ludzie budują takie twory na płytkach stykowych gdzie nic nie styka

0
  • #4 04 Kwi 2018 14:27
    excray
    Poziom 39  

Bez przesady. Często robię konstrukcje na stykówkach i nie mam z nimi problemu. Kwestia dobrej jakości przewodów i stykówki. Oczywiście powyższa konstrukcja jest fatalna. Już widać, że zasilanie dla serw, które potrafią w impulsie pobrać znaczny prąd, przechodzi przez stykówkę, co jest proszeniem się o problemy. Na dodatek zasilanie jest chyba z USB.

0
  • #5 04 Kwi 2018 18:34
    Michal2002
    Poziom 21  

Mimo,że zajmuję się nieco prototypami nie przepadam za tymi rozwiązaniami a sam dostaje bialej gorączki jak mam robić coś na takiej plytce.

Na studiach studenci miewali klopoty z tymi plytkami jak pamietam.

0
  • Pomocny post
    #6 04 Kwi 2018 23:49
    hajy
    Poziom 19  

Witam

Z tego co kojarzę to PCF8574 ma prąd wyjściowy w stanie wysokim 100uA i może nie być w stanie wysterować poprawnie ULN2003.

Pozdrawiam Romek

0
  • #7 05 Kwi 2018 15:06
    nowyARM
    Poziom 17  

Michal2002 napisał:
    Mimo,że zajmuję się nieco prototypami nie przepadam za tymi rozwiązaniami a sam dostaje bialej gorączki jak mam robić coś na takiej plytce.

Ostatnio zrobiłem coś takiego
    Program do stepper arm z PCF8574P i z 3 ULN2003
    i bardzo sie tego wstydzę.
    Dlaczego?
    Tu dotknę, tam ruszę i coć niedziała. Szukam błędu w sofcie a błąd jest w sprzecie.

0
  • #8 05 Kwi 2018 15:37
    Michal2002
    Poziom 21  

Dlatego też uważam ,że dobrym rozwiązaniem są niedrogie płytki prototypowe gdzie można lutować.
    Ma to też kilka zalet :
    Nie tracimy prototypu co chwila i działa to stabilnie - nawet można to gdzieś zabrać :)
    Uruchamianie większych urządzeń na płytkach stykowych uważam za pozbawione sensu.

Swoją drogą Kolego może przy pomocy oscyloskopu mógłbyś zobaczyć co dzieje się na wejściu ULN2003, jeśli jest tak jak koledzy wspominają możesz po drodze zastosować 7450. Możesz też spróbować ULN wysterować bezpośrednio z płytki z pominięciem PCF aby sprawdzić czy w ogóle chociaż kawałek działa

0
  • #9 05 Kwi 2018 16:14
    rs6000
    Poziom 25