Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Hotair
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampa LED 100W z recyklingu

przekrent 02 Kwi 2018 17:37 5517 14
  • #1 02 Kwi 2018 17:37
    przekrent
    Poziom 32  

Lampa LED 100W z recyklingu

Zbudowałem lampę LED z uszkodzonych, laptopowych matryc. Miałem przeróżne modele matryc, stąd przeróżne diody. Niemniej każda jest podobnej mocy, więc nie było problemu z łączeniem szeregowo/równoległym. Wykorzystałem 1536 diod. Podzieliłem je na 4 sekcje. Każda składa się z równolegle połączonych 64 rzędów, po 6 diod w szeregu.

Diody LED to głównie 4014, a one mają typowo 60mA. Mając 1536 diod teoretycznie dysponuję mocą 304W!

Laminat szklany jest dość gruby, ale całkiem nieźle oddaje ciepło. Dodatkowo przed montażem pokryłem spód laminatu jakąś tanią pastą termoprzewodzącą. Tak samo postąpiłem z łączeniem radiatorów. Płyta aluminiowa była lekko zwichrowana, stąd ta minimalna szczelina w jednym narożniku. Po założeniu radiatora różnica temperatur strony świecącej, a radiatora nie przekracza 5 st. C. Temperaturę mierzyłem pirometrem, mierzony obszar zaciemniłem czarnym markerem. Radiator sprawdza się świetnie, temperatura nie przekracza 70 st.C.

Wszystkich pomiarów dokonywałem po około 2 godzinach od włączenia. Najgorętszy okazał się radiator zasilacza serwisowego. ;)

Miałem sporo czasu, by przyjrzeć się, jak zamontowane były te diody oryginalnie. Lutowane do cienkiej taśmy i przyklejone taśmą dwustronną do niewielkiego radiatora. Często radiator oddzielony był dodatkową warstwą folii izolującej. W mojej konstrukcji te diody mają znacznie lepiej. Cyny im nie żałowałem.

Rozmiar matrycy świecącej : 200x140mm, całkowite wymiary lampy(dł./szer./wys.) 230x190x55mm

Obecnie zasilam lampę zasilaczem serwisowym, z ograniczeniem prądowym 5A. Docelowo planuję zasilać ją ze zmodyfikowanego zasilacza do laptopa o mocy 120W.

Lampę wykonywałem ponad miesiąc, wszystko ręcznie. Efekt końcowy jest porażający. Nawet nie wyobrażałem sobie, że może być tak dobry. Lampa świeci dość zimną barwą, ale dzięki ręcznemu lutowaniu diod (czytaj: krzywemu lutowaniu ;)) strumień światła jest rozproszony.

Lampa LED 100W z recyklinguLampa LED 100W z recyklinguLampa LED 100W z recyklingu

• HotAir
  • #2 02 Kwi 2018 19:15
    Matheu
    Poziom 18  

1. 100W to sporo, ale nie taka strasznie duża moc do rozproszenia przy większych rozmiarach lampy. Jakie są jej wymiary?

2. Ciekawi mnie- jaka (po np 10..30 minutach pracy) jest temperatura:
    - LEDów/ płaskowników zasilających przy LEDach
    - radiatora

3. Mam wrażenie, że radiator nie całkiem przylega do panelu z diodami... trzyma się tylko na środku - tak, jakbyś go przykręcił tylko tam... (?).
    Zastosowałeś pastę termoprzewodzącą między panelem, a radiatorem?

• Pomocny post
    #3 02 Kwi 2018 19:18
    rb401
    Poziom 31  

przekrent napisał:
    Efekt końcowy jest porażający. Nawet nie wyobrażałem sobie, że może być tak dobry.
    Faktycznie, imponująca sprawa wyszła. I ekologiczna, bo uratowałeś przed śmietnikiem diody, które jeszcze mogą popracować.
    Co prawda mając tak dużo osobnych diod, osobiście starałbym się rozdzielić je na większej powierzchni, bo to znacznie przekłada się na komfort (bezcieniowość) takiego oświetlenia. Także mogłoby polepszyć chłodzenie, tak że radiator byłby zbędny.
    Nie masz też jakoś zastosowanych środków rozdziału prądu na diody (plus jeszcze pomieszanie typów), ale też podejrzewam, że pracują u Ciebie sporo poniżej granicznych parametrów (przynajmniej większość).

Do pełni informacji o Twojej konstrukcji, przydałoby się jeszcze podanie prądu i napięcia na Twojej lampie i jakiegoś wymiaru (np. długości, szerokości "matrycy" ), by sobie lepiej to wyobrazić.

• #4 02 Kwi 2018 20:02
    przekrent
    Poziom 32  

Rozmiar matrycy to 200x140mm, akurat taki miałem laminat. Poza tym, nie chciałem, by lampa była zbyt duża. Przy prądzie 5A spadek napięcia na diodach to 18,4V. Diody mają bardzo podobne parametry, różnica w napięciu poszczególnych szeregów to pojedyncze mV. Planuję zamocować do obydwu stron radiatora płaskownik wygięty w U, do płaskownika stojak i będzie lampa do zadań przeróżnych.
    Myślę, że 5,5A to granica, powyżej diody nie świecą jaśniej, tylko radiator nagrzewa się do znacznie wyższych temperatur.

• HotAir
  • #5 03 Kwi 2018 00:04
    rb401
    Poziom 31  

przekrent napisał:
    Po za tym, nie chciałem, by lampa była zbyt duża.
    No chyba, że tak.
    przekrent napisał:
    Diody mają bardzo podobne parametry, różnica w napięciu poszczególnych szeregów to pojedyncze mV.
    Te małe różnice "na zimno" to raczej mało mówi, bo jest jeszcze sprawa, że to napięcie przewodzenia jest istotnie zależne od temperatury (kilka mV/°C na diodę) . A co gorsze, ten współczynnik temperaturowy jest ujemny. Czyli bardziej nagrzane diody przejmują prąd od mniej nagrzanych, tym samym bardziej się nagrzewając. A tu trudno w Twojej konstrukcji o wyrównanie temperatur. Także jednak co by nie robić to nierówności prądu jednak będą.
    Tę sytuację może ratować to, że diody mają u Ciebie trochę zapasu jeśli chodzi o moc.
    Wychodzi, że średnio masz po 60mW a diody wyglądają mi na 5630 (nie wiem czy dobrze widzę) to jest faktycznie trochę luzu.

• #6 03 Kwi 2018 09:25
    Mad Bekon
    Poziom 23  

Zawsze to cieszy oko, jak komuś się chce bawić w takie projekty, bo w dzisiejszych czasach mało komu się chce marnować czas na to, "lepiej kupić".
    Brawo, też lubię przywracać do życia różne znaleziska.

PS. Fajny ten Weller ;)

• #7 03 Kwi 2018 10:45
    przekrent
    Poziom 32  

Weller okazał się najlepszym zakupem ubiegłego roku. Wcześniej przez ponad 10 lat pracowałem na sprzęcie Solder Peak. Niestety firma wycofała produkt i zaprzestała produkcji grotów. Tym samym gorąco pozdrawiam dział sprzedaży TME, który za każdym razem przysyłał mi niekompatybilne groty do kolby Quick, twierdząc, że są takie same jak Solder Peak.
    Chciałem Wellera, ale nawet nie wyobrażałem sobie posiadania serii WXP, bo jest bardzo droga w zakupie. Znalazłem na allegro ofertę stacja + 2 kolby 120W za 30% ceny rynkowej...

• #9 03 Kwi 2018 19:15
    zbigniewsk
    Poziom 14  

Dzien dobry.
    Po przeczytaniu powyższego przypomniałem sobie iż kiedyś jak dostałem odpadowe ale fabrycznie nowe paski diod na 24 V też zrobiłem sobie taką lampkę . Służy mi do podświetlania pokoju przy oglądaniu telewizji, pokój ma 18 m2. Wymiary laminatu to 210x95 mm a diod tylko 108. Pobór prądu przy napięciu 24 V wynosi ok 0,75 A. Docelowo ma służyć jako lampa warsztatowa do samochodu ale trzeba jeszcze wykonać obudowę no i przetwornicę na 24 V. Lampa LED 100W z recyklinguLampa LED 100W z recyklingu

• #10 03 Kwi 2018 20:03
    Dawid90u
    Poziom 23  

zbigniewsk napisał:
    trzeba jeszcze wykonać obudowę no i przetwornicę na 24 V.

A nie lepiej wymienić rezystory na tych paskach by pracowały na 12V? Trochę zabawy ale odpada przetwornica na 24V

• #11 03 Kwi 2018 20:55
    ABACADABA
    Poziom 9  

na 24V jest 6 diod w szeregu na 12V tylko 3 diody, a rezystory często są te same ale razy 2

• #12 03 Kwi 2018 22:48
    Galareta
    Poziom 20  

Dawid90u napisał:
    A nie lepiej wymienić rezystory na tych paskach by pracowały na 12V? Trochę zabawy ale odpada przetwornica na 24V

W samochodzie nie zawsze jest 12V więc nie można od tak sobie pasków 12V podłączyć pod instalację.

• #13 03 Kwi 2018 22:52
    Dawid90u
    Poziom 23  

ABACADABA napisał:
    na 24V jest 6 diod w szeregu na 12V tylko 3 diody, a rezystory często są te same ale razy 2

Ok w takim razie nie było pytania :)

Galareta napisał:
    W samochodzie nie zawsze jest 12V więc nie można od tak sobie pasków 12V podłączyć pod instalację.

Fakt, racja. Jakiś układ stabilizujący by się przydał.

• #14 09 Kwi 2018 12:08
    prosiak_wej
    Poziom 26  

A ile takich pasków jest w zepsutych "świetlówkach" LED...? Tylko jest jedna dość wysoka przeszkoda - diody na pasku są połączone po 24 w szeregu, cztery albo pięć szeregów równolegle. Nieliczne tylko paski sa na tyle szerokie, że można na nich ścieżki przeciąć i dołożyć rezystory tworząc pasek na 12V. Na razie nie znalazłem taniej przetwornicy 12V -> 80V przy prądzie wyjściowym do 100...200mA. A "świetlówki"? Czasem uda się ożywić wewnętrzny zasilacz i jeszcze trochę poświeci. Generalnie z takimi lampami jest jeden problem - psują się w okresie gwarancji i sklepy oraz hurtownie wymieniają od ręki. Jakby się psuły tak jakoś 26 miesięcy po zakupie, to lądowałyby w koszu na utylizację, a stamtąd prosta droga na użytek wtórny ;)

• #15 09 Kwi 2018 12:33
    eurotips
    Poziom 34  

Ja bałbym się korzystać z takiej lampy w warsztacie.
    Koniecznie musi być jakaś osłona, dodatkowo warto rozproszyć trochę to światło.
    Może pokombinuj z tą folią ze starych matryc LCD, albo jakiś klosz od starego kinkietu z piaskowanym szkłem, cokolwiek żeby nie walić LEDami bezpośrednio po oczach.