Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak ominąć podlicznik żeby wydzić dwa obwody: oświetlenia i gniazdek na ścianie

cynamonik 02 Kwi 2018 20:02 1338 9
  • #1 02 Kwi 2018 20:02
    cynamonik
    Poziom 9  

Posiadam dom i budynek z garażem w ogrodzie.
    Licznik energii elektr. główny jest w domu i z jego wskazaniami rozliczam się w zakładzie energetycznym.
    W budynku jest drugi licznik, tzw. podlicznik, zupełnie prywatny.

Chciałbym żeby energia pobrana z gniazdek na ścianie, domofonu oraz oświetlenia w garażu nie była zliczana na podliczniku.
    Gdyby nie bezpiecznik różnicowo-prądowy, który jak widać na zdjęciach "zasilany" jest przez podlicznik nie byłoby problemu.
    Wystarczyłoby chyba jedynie połączyć przewody fazowe zasilające bezpieczniki nr 1 i 2 z listwą przedlicznika, podobnie odpowiednio przewody neutralne ?

Tymczasem jak wykonać przeróbkę żeby zachować zabezpieczenie różnicowo-prądowe dla obwodów:
    - nr 1 domofon + gniazdka
    - nr 2 oświetlenie sufit
    a pobrana energia nie przechodziła przez podlicznik a jedynie licznik główny ?

Ewentualnie może przepiąc przewody jak pisałem powyżej, dodając drugi bezpiecznik różnicowo prądowy na tym "nie podlicznikowym" obwodzie.. ?

0 9
  • #2 02 Kwi 2018 21:51
    retrofood
    Moderator

cynamonik napisał:

Tymczasem jak wykonać przeróbkę żeby zachować zabezpieczenie różnicowo-prądowe dla obwodów:
    - nr 1 domofon + gniazdka
    - nr 2 oświetlenie sufit
    a pobrana energia nie przechodziła przez podlicznik a jedynie licznik główny ?

Uważasz, że koniecznie musisz zostać bohaterem we własnym domu? Fotografie poważnemu elektrykowi mówią niewiele, gdyż w instalatorstwie obowiązuje zasada, że czego nie sprawdziłem i nie zmierzyłem, w to nie wierzę. Dzięki przestrzeganiu tej zasady starzy elektrycy nadal żyją. I mogą Ci wykonać to co chcesz, ale wcześniej muszą zapoznać się z instalację na miejscu.
    Inaczej się nie da. Ryzyko zepsucia całej instalacji przez Ciebie jest zbyt wielkie.

1
  • #3 02 Kwi 2018 21:58
    kkknc
    Poziom 42  
  • #4 02 Kwi 2018 22:34
    Brivido

Poziom 29  

Jak dla mnie to cała rozdzielnica do wymiany, rozbudowy, wraz z licznikiem.
    Odpowiedniej wielkości skrzynka, renament dostępnych obwodów, nowy licznik modułowy i zrobienie wszystkiego tak jak należy.

0
  • #5 02 Kwi 2018 22:41
    retrofood
    Moderator

Brivido napisał:
    Jak dla mnie to cała rozdzielnica do wymiany, rozbudowy,

Najpierw do analizy, a to nie będzie nieważne zajęcie, to trzeba zaprojektować całkowicie od podstaw.

0
  • #6 13 Kwi 2018 22:55
    cynamonik
    Poziom 9  

Dziękuje za wszystkie sugestie. Pojawił się elektryk, który poradził co zrobić i cel zmiana została wdrożona. Licznik dla trzech obwodów pominięty, róznicówka i bezp nadmiarowy działają.
    Zastanawiam się jak to jest i gdzie szukać "fachowców" bo jakiej roboty by nie przedstawił to ktoś wynajdzie jakieś nieprawidłowości. Czy jest taki, który przyjdzie i zrobi coś od początku do końca dobrze ? W kilku dziedzinach, w których orientuje się zawodowo takich osób, praktycznie jeszcze nie spotkałem... albo były to pojedyńcze przypadki. Mam na mysli kilkadziesiąt punktów napraw w całym kraju, w każdej po kilka szt personelu technicznego. DRAMAT !
    Kiedyś przynajmniej były cechy i egzaminy czeladnicze. Teraz wystarczy profil na fb i kilka poleceń. Ale odchodzimy od tematu.

1
  • Pomocny post
    #7 17 Kwi 2018 20:00
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Kolego cynamonik:
    - żółto-zielone przewody pod napięciem z gołymi końcami wystającymi z osprzętu- kryminał
    - dwa druty w jednym zacisku osprzętu aż się prosi o upalenie
    - szyna PE - brązowe przewody
    - szyna N - brązowe przewody
    - popękana obudowa wyłącznika różnicowo-prądowego
    - brak jakichkolwiek opisów oraz bałagan z kablami...
    Osobiście bym wykonawcę tego czegoś na kopach wywalił...

0
  • Pomocny post
    #8 17 Kwi 2018 20:21
    kortyleski
    Poziom 41  

Daltonista robił. Albo tapeciarz...

0
  • Pomocny post
    #9 17 Kwi 2018 20:47
    wodzu_1
    Poziom 13  

To co pokazują zdjęcia mówiąc najprościej przeraża.
    Oczywiście autor postu z pewnością może się mówiąc potocznie nie znać na sztuce, ale jest drugie dno: ten co połączył ową rozdzielnię powinien mieć dożywotni zakaz wykonywania zawodu!
    Nie rozumiem i nie wyobrażam sobie skąd bierzecie namiary na takich " fachowców ' być może cena za usługę.
    Jak nie masz pojęcia o umiejętnościach " fachowca " musisz zaciągnąć opinii od innych.
    Fachowców najlepiej szukać ... z polecenia. Sprawdzony sposób, unikamy ryzyka spartolenia roboty.
    Druga sprawa, ów fachowiec będzie może trochę droższy, ale powierzamy mu własne bezpieczeństwo i naszej rodziny.
    Wybór należy do Ciebie.
    Jestem na rynku od wielu lat, bez reklamy z mojej strony, reklamę mam gratis.
    Na zakończenie: należy kategorycznie wywalić wszystkie połączenia i zlecić to komuś kto wie co robi, zrobi to zgodnie ze sztuką, dokona pomiarów kontrolnych i będzie spał spokojnie, a co najważniejsze Ty ze swoją rodziną.
    Czego wszystkim życzę.

0
  • #10 20 Kwi 2018 11:44
    cynamonik
    Poziom 9  

Koledzy dziękuje !

Problem w tym, że już nie raz któs był z polecenia... ale zazwyczaj dlatego, że zleceniodwaca był zadowolony, a to oznaczać może bardzo wiele i zazwyczaj nie koniecznie odpowiednią wiedzę w danym zakresie. Po prostu Pani Iwona zadowolona z elektryka, bo nie nabrudził i światło jest ponownie, ale czy prawidłowo podłaczone przewody , bezpeiczniki itp to już nie wie i nawet pewnie się nie zastanawiała. Zatem z poleceniem nie łatwo, powinna to być osoba z tej samej branży, a skoro już zna sie na rzeczy to raczej sama coś wykona i łancuch poleceń się urywa. Z tym mam ogromny problem w budowlance i ogólnie wszystkim co koło domu i fachowca wymaga. Dlatego staram się sam ile mogę, ale czas nie zawsze pozwala, a i wiedzy oraz doświadczenia brakuje. Nie można znać się na wszystkim !

Gołe przewody i mnie przerażąją, pomimo iż są pod obudową, którą zdjąłem na czas zdjęć. Z kolorami jako zwykły pedant... też nie halo. Jaki problem był żeby dobrać przewód ??? Tego po prostu nie cierpię. I oczywiście tradycyjny brak opisu skrzynki itp ! We wspomnianych branżach dopóki kogoś prą nie zabije nie ma dramatu... a nawet jeśli, pewnie nikt nie wnika w instalację i jej poprawność - może stąd takie ogólne lekceważenie. W innych najmniejsze fuszerki nie mają racji bytu na samym początku... ehhh.

Zachodnia część Warszawy kogo możecie polecić do takich spraw ? Chętnie z duuużą ilością Punktów / Ocen / Postów / Pomógł na elektroda :)

0