Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Diora WS704 - cichnący dźwięk, selektor wejść, procesor

03 Kwi 2018 01:36 669 18
  • Poziom 9  
    Witam

podobne tematy się pojawiały, ale nie mogłem znaleźć rozwiązania, więc proszę o pomoc.

Kilka dni temu wzmacniacz nagle zaczął gubić dźwięk. W trakcie pracy przycichł. I od tamtej pory grał cicho, czasem jednak dźwięk na moment wracał do stanu pierwotnego. Natomiast po włączeniu muting nie było zmiany, tak jakby zaczął pracować ciągle w trybie muting. Dźwięk był cichy, co jakiś czas na moment wracał do normalnego stanu i z powrotem był cichy)

Postanowiłem sprawdzić napięcia LC7821, na nóżkach 12/19 )(wedle schematu powinno być 15V, mi wyszło na obydwu 30,8V. Czyli dwa razy za dużo. Problem w tym ze przy mierzeniu LC7821 pod kodem IC102 na schemacie, złączyłem przypadkowo chyba pin 19 z 20, wzmacniacz pstryknął (przekaźniki) i się wyłączył.

Po włączeniu następujące objawy:
    - wzmacniacz się uruchamia, gra na wejściu Tuner (tak jak wcześniej, raz ciszej, raz głośniej)
    - diody a froncie się nie podświetlają, przyciski nie reagują (strach że padł procesor)
    - regulacja BASS/TREBLE/BALANCE jest, reszty nie ma (z tego co kojarzę tych trzech potencjometrów nie steruje procesor)

Postanowiłem mimo wszystko sprawdzić czy dochodzi napięcie do procesora. Nóżki 20/40 (powinno być 5V), napięcia nie ma. Czyli nie idzie tam żaden prąd. Okazało się że padł bezpiecznik F601 (630mA). Miałem na stanie tylko 160mA, włożyłem. Przy uruchamianiu zaświeciły się diody na panelu frontowym ale bezpiecznik padł. Po świętach kupię bezpieczniki 630mA i wrzucę, sprawdzę co dalej.

Pytania:
    1. Czy wiadomo co mogło powodować pierwotne zanikanie dźwięku? Czy to selektor wejść? Czy raczej procesor? Patrząc na to że przycisk muting nie zmieniał nic w momencie gdy wzmacniacz grał cicho.
    2. Czy ktoś wie co mogło się stać że wywaliło bezpiecznik F601? W sensie co mogło spowodować złączenie nóżki 19/20 ze sobą?
  • Relpol przekaźniki
  • Spec od sprzętu Unitra
    Krotexun napisał:
    Pytania:
    1. Czy wiadomo co mogło powodować pierwotne zanikanie dźwięku? Czy to selektor wejść? Czy raczej procesor? Patrząc na to że przycisk muting nie zmieniał nic w momencie gdy wzmacniacz grał cicho.
    2. Czy ktoś wie co mogło się stać że wywaliło bezpiecznik F601? W sensie co mogło spowodować złączenie nóżki 19/20 ze sobą?

Ad 1. Nieprawidłowe napięcie ?
    Krotexun napisał:
    wedle schematu powinno być 15V, mi wyszło na obydwu 30,8V.

Ad 2. Zwarcie 19 z 20 nie powinno uszkodzić tego bezpiecznika ale
    Krotexun napisał:
    złączyłem przypadkowo chyba pin 19 z 20,
    to chyba...
  • Poziom 9  
    Witam

Najmocniej przepraszam, mierzyłem źle napięcie. Zmęczenie zrobiło swoje i zamiast miernik przyłożyć do nóżki i do masy wzmacniacza to plus miernika dałem na nóżkę 19 (+15V) a minus miernika na nóżkę 12 (-15V) przy czym w tym momencie zetknąłem nóżkę 19 i 20. Czyli minus miernika był przy nóżce 12 a plus miernika jednocześnie dotknął nóżki 19 i 20. Mój wielki błąd.

Aktualnie wzmacniacz gra, nie świecą diody, przyciski na froncie nie działają (brak tego bezpiecznika F601)

Nowe pomiary:

1. IC102 (LC7821)

- nóżka 12 : -15,39 V
    - nóżka 19: +15,81 V

2. IC104 (LC7821)

- nóżka 12: -15,38 V
    - nóżka 19: +15,91 V

3. IC103 (RC4558P)
    Według schematu pownno być NE4558N

- nóżka 4: -15,41 V
    - nóżka 8: +16,29 V

4. IC101 (RC4558P)

- nóżka 4: -14,99 V
    - nóżka 8: +15,89 V

Czyli napięcia są minimalnie powyżej tych, które pokazuje schemat.

Po wrzuceniu bezpiecznika F601 (wrzuciłem 200mA jak miałem) diosy na froncie świecą, natomiast to tyle. Przyciski nie reagują, zmiana kanałów wejścia nie jest możliwa. A wzmacniacz milczy, ustawiony na początku na Tuner, ale nie idzie dźwięk. Natomiast bez tego bezpiecznika, gdy front się nie świeci, wzmacniacz ustawia się po włączeniu na wejście Tuner i gra.

Co dalej mam zmierzyć, sprawdzić według kolegów bardziej doświadczonych?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Uwaliłeś procka. Profilaktycznie sprawdź jeszcze raz to 5V.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    Masz na myśli 5V na nóżkach procesora, w momencie, w którym jest wpięty bezpiecznik F601 i front ma zaświecone diody?

I druga sprawa. Sprawdzając płytkę selektora wejść, zauważyłem, że ktoś ją jakby modyfikował. Znaczy dużo lutów było poprawionych ale np są pozmieniane tranzystory na wejściach, oraz kondensatory w całym rzędzie. Dla przykłady T108 jest C549C (na schemacie to BC 239B) a kondensatory dla przykładu C128 jest 2,2uF 50V (na schemacie to 2,2uF [dokładnie na schemacie to 2u2] 25V).

Czy takie podzespoły są tutaj ok? Chciałbym wrócić do pierwotnego zestawu, czyli zamienić to na takie podzespoły jakie były w tym wzmacniaczu oryginalnie. Jest sens?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Krotexun napisał:

I druga sprawa. Sprawdzając płytkę selektora wejść, zauważyłem, że ktoś ją jakby modyfikował.

Dobra, dobra już nie wymyślaj bo nic ci ta zamiana i tak nie da.
    Krotexun napisał:
    Masz na myśli 5V na nóżkach procesora, w momencie, w którym jest wpięty bezpiecznik F601 i front ma zaświecone diody?
    Tak.
  • Poziom 9  
    Kolego, nie wymyślam. Nie chodzi tu o to że ta zmiana naprawi wzmacniacz, tylko o to, że nie wiem po co ktoś pozamieniał elementy tutaj. A lubię jak coś jest w takim stanie, w jakim wypuszczono to z fabryki po prostu, więc proszę o spokój i nie traktowanie mnie jak dzieciaka, który chce sobie polutować cokolwiek.

A co do napięcia na procesorze, dziś zmierzę, jak będę miał niedługo wolną chwilę.
  • Poziom 37  
    Bywały i takie przeróbki fabrycznie (w nowych sprzętach też się to spotyka).
    IC102 nogi 13,14,15 w zależności od ich stanu 5V albo okolice 0V wymusza się dane wejście wzmacniacza.

Jeśli zwarłeś kosć IC102 (tak przypuszczam) między 19 a 20 to zwarłeś ujemny stabilizator do wyjścia tej kości i w sumie to ta kość powinna polecieć a nie procesor.

Zmierz napięcia na tych nogach co pisałem. Masę sobie kolego zapnij gdzieś o obudowę i dotykaj tylko jedną sondą. Dzięki temu nie będzie takiej masakry jak jest teraz (przy dwóch pałeczkach łatwo o wypadek).

Sprawdź też jak podpowiadał kolega marian napięcie zasilania na procku. No może nie bezpośrednio a gdzieś obok powinien wisieć kondensator na zasilaniu. Choć to powinno wyjść już na etapie pomiarów kości IC102 (bo to procesor podaje napięcia).

Nie pamiętam czy tam procesor wisiał na osobnej PCB ale jeśli tak to wymień całą tą PCB. Wzmacniacz jest turbopopularny i kupić taką płytę nie powinno być problemu. Za wymianę samego procesora sam się nie bierz. Nie to, że neguję twoje umiejętności ale ten sprzęt jest z czasów gdzie o ESD się nie myślało i można go ubić elektrostatyką przed jakimkolwiek uruchomieniem.
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    mkpl napisał:
    IC102 nogi 13,14,15 w zależności od ich stanu 5V albo okolice 0V wymusza się dane wejście wzmacniacza.
    To nie działa zero jedynkowo. Musi iść paczka danych z procesora. Poczytaj sobie notę tego układu.
    mkpl napisał:
    Jeśli zwarłeś kosć IC102 (tak przypuszczam) między 19 a 20 to zwarłeś ujemny stabilizator do wyjścia tej kości i w sumie to ta kość powinna polecieć a nie procesor.
    Nie powinien ale wszystko na to wskazuje, że padł właśnie procek wraz z bezpiecznikiem F601.
  • Poziom 9  
    Witam, wątek na moment ucichł, ale przyszło trochę grosza, więc i czas nadal wziąć się za robotę.

Wzmacniacz przez kilka dni grał na wejściu Tuner, jednakże po dniu przerwy i włączeniu nawet tam brakło dźwięku. Cały czas był odłączony bezpiecznik F601. Dźwięk pojawiał się jedynie na wejściu dla EQ oraz Tape. Natomiast trochę postał, dziś włączyłem go do pomiarów. Nie słychać niestety nawet załączania kolumn (cyknięcia), natomiast na IC102 oraz IC104 nadal te same napięcia w granicach 15V, na IC102 nogi 13 i 14 - 0,3V na nodze 15 - 0,4V. Na 40 nóżce procesora 3,00V zamiast 5,00V. Przymierzam się do kupna procesora, ale zastanawiam się nad kupnem od razu układów IC102/104 nowych.

Więc co dalej ewentualnie sprawdzać, jeśli nie słychać załączenia głośników (cyknięcie) a na procesorze jest 3V?
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Krotexun napisał:
    Cały czas był odłączony bezpiecznik F601.
    Był czy jest? Bo jak jest nadal to trudno się spodziewać 5V.
  • Poziom 9  
    marian1981.02 napisał:
    Krotexun napisał:
    Cały czas był odłączony bezpiecznik F601.
    Był czy jest? Bo jak jest nadal to trudno się spodziewać 5V.

W momencie jak wzmacniacz grał na wejściu Tuner lub wejściu Tape bezpiecznik był odpięty, bo po jego podpięciu nie szedł dźwięk nigdzie. Natomiast do pomiarów wiadomo że podpiąłem bezpiecznik, zdjąłem front i zmierzyłem napięcie na procesorze.

Dziś jadę po nowy procesor, układy na IC102/104 , przy okazji może kupię kondensatory nowe (4 duże) . Czy coś na zapas warto kupić od razu?
  • Spec od sprzętu Unitra
    Krotexun napisał:

Dziś jadę po nowy procesor
    Gdzie go chcesz kupić? Wiesz chyba, że procesor musi mieć odpowiedni program wgrany. Po co na zapas coś kupować? Wylutuj stary procek i sprawdź czy wróciło 5V. Jeśli nie to zainteresuj się dlaczego go brak.
  • Poziom 9  
    Jedne są na allegro, tak samo programowane, ale mam sprawdzony sklep u siebie niedaleko, prowadzony przez starszego Pana, być może byłego pracownika Diory. Ma na zapasie tysiące leżaków magazynowych, nowe części do polskiej starej elektroniki. Procesory ma do wszystkich SSL praktycznie. Inne rzeczy też. Przy okazji i tak zamierzam mu wymienić kondensatory (czas już na nie i tak) A jak kupię układy selektora wejść i będą sobie u mnie to nic się nie stanie. Do takiego sprzętu warto mieć coś w zapasie.

Jak wrócę z miasta to wylutuję stary procek. Mam nadzieję że kolbowa lutownica i odsysacz do cyny dadzą radę.

Dodano po 2 [godziny] 20 [minuty]:

Procesor wylutowany. Wzmacniacz włączony. Na miejscu 40-tej nóżki procesora napięcie +4,98V skaczące co chwila na +4,91V.

Poza tym:

Przekaźniki się załączają, wszystkie wejścia dźwięku reagują. Kanały lewy/prawy dają dźwięk, nadal przyciszony jak na początku usterki ale jednak gra. Potencjometr Basu ma bas tylko w pozycji 0 i działa odwrotnie. Ujmując nim basu, w głośnikach basu przybywa. Potencjometr od Treble w ustawieniu 0 normalnie gra, po przekręceniu w którąkolwiek ze stron tony wysokie się zmniejszają. Wnioskuję że to wina braku procesora.

Dziś niestety mój sklep elektroniczny był zamknięty, więc może uda mi się po weekendzie kupić procesor, jeśli tak, chyba mogę go od razu wlutować jeśli napięcie oscyluje między 4.91 - 4,98V? Czy ma być równe 5V?
  • Pomocny post
    Spec od sprzętu Unitra
    Wlutuj nowy procek i powinno być ok.
  • Poziom 9  
    Po weekendzie kupię i wlutuję. Mam tylko nadzieję, że od razu wróci do normy, o efektach napiszę w tym tygodniu, bądź (miejmy nadzieję że nie) o dalszych problemach.
  • Poziom 9  
    Panowie, trochę to zajęło. W moim stacjonarnym sklepie wykupili procesory, zamówiłem na Allegro. Przyszedł dziś. Od razu sprawdziłem dla pewności napięcie na procesor. Było ok więc lutowanie. I... gra :D Wzmacniacz gra jak powinien, bez żadnych wad, usterek, jakichś zawieszeń itp.

Poniżej fotki nowego procka, procka nowego i starego, dwa zdjęcia nowego wlutowanego na płytę i zdjęcie wieży, która już gra ustawiona znów cała na biurku :)

Bardzo dziękuję za pomoc, temat można zamknąć.

Diora WS704 - cichnący dźwięk, selektor wejść, procesorDiora WS704 - cichnący dźwięk, selektor wejść, procesorDiora WS704 - cichnący dźwięk, selektor wejść, procesorDiora WS704 - cichnący dźwięk, selektor wejść, procesorDiora WS704 - cichnący dźwięk, selektor wejść, procesor
  • Spec od sprzętu Unitra
    Te procki oryginalne są bardzo awaryjne. Ja sprzedawałem kopie na AT89C52. Temat możesz sam zamknąć.
  • Poziom 9  
    Ten nie wiem czy ktoś zmieniał. Wolę się uzbroić w zapas oryginalnych.

Problem rozwiązany, procesor działa, wzmacniacz gra, więc zamykam ;-)