Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prawidłowe doprowadzenie zasilania 230V do rolet.

nixon_gg 03 Kwi 2018 10:14 255 2
  • #1 03 Kwi 2018 10:14
    nixon_gg
    Poziom 2  

Witam,
    potrzebuję doprowadzić zasilanie 230V do silników rolet zewnętrznych (7 okien, 4 pokoje).
    Instalacja elektryczna w moim mieszkaniu wygląda tak, że każdy pokój posiada 3 gniazdka,
    więc pod oknami na wysokości gniazdek na pewno przebiega przewód 3x2.5mm równolegle do podłoża.
    3 pokoje są na jednym bezpieczniku, natomiast czwarty (salon) na innym. Nie wiem czy to ta sama faza.

Zakładałem, aby wpiąć się w instalacje gniazdek, poprzez przecięcie przewodu, wykonanie puszki i dokonanie rozgałęzienia
    poprzez użycie złączek WAGO. (trzech kostek 3x2.5 oraz jednej 6x2.5). (schemat Prawidłowe doprowadzenie zasilania 230V do rolet.

Mam kilka wątpliwości:

1. Elektrycy olewają moje zlecenie - może jest zbyt małe - mogę wykonać instalacje z teściem - posiada z tego co wiem wszelkie uprawnienia WN,
    natomiast nie robi profesjonalnie takich instalacji, tylko buduje linie przesyłowe WN.
    2. Zależy mi na bezpieczeństwie, chcialbym uniknąć więzienia, pożaru, śmierci rodziny - olać to i dalej wydzwaniać do elektryków?
    3. Jeżeli bym to robił, to czy przecięcie przewodu wystarczy? Obawiam się, że może mi go nie wystarczyć. tak aby dało się wszystko połączyć w puszce i będę musiał ciągnąć nowy do kolejnego gniazda - jak robi się to fachowo?
    4. Jeżeli chodzi o roletę - jej kaseta znajduje się nad oknem wewnątrz mieszkania. Planowałem też zrobić puszkę na górze tak aby nie
    łączyć przewodów bezpośrednio w kasecie (różnice temperatur, potencjalne skraplanie się wody na łączeniach).

Jak do tego podejść?

0 2
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 03 Kwi 2018 22:33
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

nixon_gg napisał:
    Zakładałem, aby wpiąć się w instalacje gniazdek, poprzez przecięcie przewodu, wykonanie puszki i dokonanie rozgałęzienia