Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór studiów po skończonym liceum o profilu Elektronika.

03 Kwi 2018 13:27 351 6
  • Poziom 2  
    Witam!

Stoję przed wyborem studiów (wyborem, z którym notabene zwlekam już 3 lata) w Poznaniu.
    Skończyłem liceum techniczne (co ważne - we Francji, i taką też maturę posidam), zdałem egzaminy maturalne jak i zawodowe na 75%, o profilu Elektronika-Automatyka (Electronique Industrielle Embarquee).

Zastanawiam się bardzo mocno nad AiR w Poznaniu, na Politechnice, jednak nie jestem pewien dwóch rzeczy:

- Czy z francuską maturą, nawet napisaną przyzwoicie, za co uznaję 75%, mam szansę się dostać.
    - Sczerze wątpię, że AiR to kierunek ''przyszłościowy''. Może i nim był... 10 lat temu. Teraz takim kierunkiem wydaje się informatyka. Może się mylę i uda się wam mi to wyperswadować.

Jeśli miałbym uczyć się na jakimś kierunku technicznym, to oczywiście tylko AiR, lecz poważnie zastanawiam się także nad Filologią Francuską aby w przyszłości pracować w jakiejś firmie skierowanej właśnie w stronę sektora zachodniej europy, lub kierunkiem studiów Ekonomicznych + dodatkowo jakiś dyplom z potwierdzeniem umiejętności posługiwania się językiem francuskim.

TL;DR: Wybór jest tak naprawdę między dwiema opcjami. Albo AiR, albo Ekonomia lub Filologia Francuska. W przypadku pierwszego praca w zawodzie, w przypadku drugiego praca we firmie skierowanej na sektor francuski, w np. księgowości.

Który kierunek jest według was bardziej przyszłościowy?

Pozdrawiam
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 1  
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 2  
    Marek_Skalski napisał:
    Jeżeli nie czujesz automatyki, 3 lata się zastanawiasz i uważasz, że Industry 4.0 nie ma przyszłości, to księgowość będzie bezpiecznym miejscem.

Czuję, że zdenerwowałem elektronika, a nie o to chodziło. :)
  • Poziom 1  
  • Poziom 2  
    Marek_Skalski napisał:
    Nie zdenerwowałeś. To chłodna ocena. Jeżeli przez trzy lata nie możesz się zdecydować, to na pewno nie czujesz tematu. Elektronik, automatyk, mecha(tro)nik, (bio)chemik musi czuć powołanie do tego co robi. Tylko wtedy ma szansę być profesjonalistą, który pracuje z przyjemnością i z którym dobrze się pracuje. W przeciwnym wypadku będzie to męką nie tylko dla Ciebie, ale też dla współpracowników. Po kilku latach wypalisz się zawodowo i zaczniesz szukać czegoś nowego. Zmarnowany czas, zmarnowane możliwości.
    BTW: Elektronika to tylko moje hobby.

Dzięki za klarowną odpowiedź.
    Wiesz - nie tyle nie czuję pasji do tego zawodu, co lęk, że nie podołam. Trzy lata przerwy od matury to jednak sporo, a idąc na AiR wybrałbym elektrykę, nie informatykę, to na pewno - kodowanie nigdy nie było moją pasją.
    Wiesz, najrozsądniej byłoby poczytać opinie ludzii którzy mieli okazję studiować na PP na tym kierunku, popytać na uczelni (jutro będę miał okazję) i wtedy zdecydować czy jest to coś za co chcę się wziąć za poważnie.
  • Poziom 25  
    A masz jakieś doświadczenia z elektroniką, elektrotechniką, mechatroniką itp.? Na tych kierunkach jest sporo obliczeń matematycznych. Tak że jak pisał kolega wyżej jak nie czujesz tego to sobie daruj.
  • Poziom 2  
    harlejowiec napisał:
    A masz jakieś doświadczenia z elektroniką, elektrotechniką, mechatroniką itp.? Na tych kierunkach jest sporo obliczeń matematycznych. Tak że jak pisał kolega wyżej jak nie czujesz tego to sobie daruj.

Trzy lata nauki, jeden z najlepszych wyników na maturze i czołówka w ciągu 3 lat nauki. Do tego praktyki, w tym 8 tyg pracy przy naprawdę dużym projekcie.
    Za matematyką nigdy nie przepadałem, natomiast wiem że jeżeli się przyłożę i będę chciał, to dam radę.

Jak to mówią - wszystkiego da się nauczyć. ;)