Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Aku 18V 1Ah NiCd - Nie ładuje się w ładowarce Smart.

PiotrPitucha 03 Apr 2018 13:44 453 4
 • #1
  PiotrPitucha
  Level 34  
  Witam
  Mam wiertarkę marketową i dwie ładowarki, zwykłą typu mostek, kondensator i opornik, druga procesorowa która nie widzi tej baterii. Co jest na trzecim styku tego pakietu, bo obie ładowarki są sprawne a ta prosta ją ładuje. Ładowarka Smart też jest sprawna bo ładuje podobny pakiet.
 • #2
  aksakal
  Tube devices specialist
  W podobnych akumulatorach 3 kontakt wykorzystuje się dla kontroli temperatury akumulatora przy ładowaniu, w celu obrony od przegrzewania, zniszczenia akumulatora i możliwej jego eksplozji . W roli czujnika temperatury wykorzystuje się w większości wypadków termorezystor . Dla jego sprawdzenia wystarczy wymierzyć opór między minusem akumulatora i 3 kontaktem. Przy uszkodzeniu tego czujnika czy straty kontaktu automatyczna ladowarka nie widzi akumulatora i blokuje proces ładowania.
 • #3
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  aksakal wrote:
  Przy uszkodzeniu tego czujnika czy straty kontaktu automatyczna ladowarka nie widzi akumulatora i blokuje proces ładowania.

  "Nie widzenie" może być spowodowane również tym, że wtedy do ładowania służą inne styki niż w zwykłej, dokładniej jeden jest inny.
 • #4
  aksakal
  Tube devices specialist
  Lecz w post#1 autor tematu wskazał, że - Ładowarka Smart też jest sprawna bo ładuje podobny pakiet.
 • #5
  PiotrPitucha
  Level 34  
  Witam
  Przepraszam, że opis był suchy, ale z telefonu ciężko mi się pisze.
  Zwykła ładowarka była w komplecie z wiertarką, baterie całkowicie padły więc kupiłem nowy akumulator razem z ładowarką smart, więc istnieje pełna kompatybilność ładowarki i pakietu. Po dwu ładowaniach ładowarka odmówiła współpracy z pakietem, myślałem że to wina ładowarki, ale pakiet od kolegi z identycznej wiertarki ładuje się prawidłowo.
  Pomyślałem o rozebraniu pakietu i pomierzeniu ogniw, ale wsadziłem pakiet do starej ładowarki i okazuje się że baterie działają.
  Po analizie problemu okazuje się, że będzie to problem wynikający z trzeciego styku, ale nie da się zmierzyć rezystancji w stosunku do minusa zasilania ani w dobrym pakiecie ani w moim :( , wyniki skaczą w sposób zupełnie przypadkowy.
  Co tam może być zamiast termorezystora?, być może jakiś element nieliniowy z barierą z którą nie radzi sobie mój miernik, który mierzy rezystancję przy 100mV napięcia? Muszę poszukać czegoś mniej finezyjnego który jest w stanie pokonać barierę PN diody lub innego elementu.
  Pozdrawiam